Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viatza De Stranier
USA
postare Aug 7 2009, 11:43 PM
Postare #21


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(marimaria @ Aug 8 2009, 12:27 AM) *
De burlace...........oups, iaca ca nu mai suntem burlace

Asaa....burlace......ce conteaza..chef sa fie..si sarmaleee.......ipiiii! eating.gif eating.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 7 2009, 11:44 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Mona75 @ Aug 8 2009, 12:36 AM) *
tzuc.gif Va insotesc cu drag, hug.gif dar numai pt.asistenta.....ca noi suntem in post. 68.gif

tu mananci varza doar..... doh.gif doh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 7 2009, 11:45 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 8 2009, 01:07 PM
Postare #23


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(Mona75 @ Aug 7 2009, 09:40 PM) *
Astazi pt.prima oara,am simtit umilintza pe propria piele...umilintza de a fi roman.
O iau ca pe inca o incercare a vietzii asteia si asa greu incercata.
Imi iertatzi incoerentza,dar plang...plang cu disperarea unui om care simte ca nu-si gaseste locul.
De ceva vreme,nu ma simt foarte bine...ceva ameteli,obosesc foarte repede,dureri de cap,in fine...mai multe.
Am decis intr-un final sa merg la medicul de familie sa cer o trimitere pt.niste analize.....medic care dealtfel mi se parea super om si medic...
Erau cateva persoane inainte si dupa mine au mai venit vreo 3...a comunicat onorabil cu toti si a considerat ca tre'sa-si verse naduful pe mine.
Doar am apucat sa-i spun de ameteli...mi-a prescris o reteta...si m-a luat in primire ca-i vineri seara si pe deasupra si august...de ce-l deranjez pt.asa ceva?
I-am spus ce vreau...ca nu se poate in august....si problema lui...de ce-am venit azi?
Pana acum...n-am putut cu copiii dupa mine...n-am familia aici,sa-i pot lasa cu cineva...nu a fost alegerea mea sa traiesc aici....
Nu-mi convine...sa ma duc in Romania la doctor...
Mi-a aruncat intr-un mare sictir,trimiterea pt.analize...intr-un final....imi daduse exact ce trebuia fara sa-i cer...poate,doar ca sa scape de mine....

Deja tremuram de nervi si m-a bufnit si plansul....am iesit afara...el dupa mine...
s-a adresat persoanelor de pe hol in italiana"rumeni di merda"...

Hai ca s-a intrecut pe sine,doctorul ala inconstient si rasist.(si cica de ce si copiii refuza sa se joace cu romanii .Apropos un copil in parc tipa cat putea "rumanos,no"!).Adevarul ca imaginea noastra a romanilor e de mult lezata,si din pacate suntem vazuti ca toti intr-unul...Eu am invatat din episoade ca si al tau cum sa ma feresc de rasisti...Ce sa facem intr-o lume asa rea?
PS..Cand mai dai de vreun rasist zi-i si tu ca delincventii sunt de toate natziile...
PS. In spaniola se zice mierda... liwlol.gif



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerstin09
postare Aug 8 2009, 01:12 PM
Postare #24


Kerstin,Diandra si Mami Mariana!!!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,377
Inscris la: 6-November 08
Din: Sibiu..acum..Italia
Membru nr.: 47,014




QUOTE(Mih@ela @ Aug 8 2009, 03:07 PM) *
Hai ca s-a intrecut pe sine,doctorul ala inconstient si rasist.(si cica de ce si copiii refuza sa se joace cu romanii .Apropos un copil in parc tipa cat putea "rumanos,no"!).Adevarul ca imaginea noastra a romanilor e de mult lezata,si din pacate suntem vazuti ca toti intr-unul...Eu am invatat din episoade ca si al tau cum sa ma feresc de rasisti...Ce sa facem intr-o lume asa rea?
PS..Cand mai dai de vreun rasist zi-i si tu ca delincventii sunt de toate natziile...
PS. In spaniola se zice mierda... liwlol.gif

Si in italiana Merda liwlol.gif


--------------------

Questa e la vita, non aspettare troppo per dire a qualcuno di speciale quello che senti. Dillo oggi stesso, domani potrebbe essere troppo tardi. Bacia coloro che ami e farai delle magie! Con l`amore tutto e possibile! Ricorda domani puo essere troppo tardi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Aug 8 2009, 01:20 PM
Postare #25


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



Da,Kerstin,de aia si scrisesem si io... biggrin.gif

Si ,ca o concluzie.. cred ca in fiecare dintre noi exista un pic
de rasism..Mona,pune-te in locul doctorului(nu ii iau apararea),ce reactie ai fi avut? Tre sa fim realisti,si anume ca viata de stranier nu e usoara!Asa ca,capul sus,si pune la spate ce mai auzi
vis-a-vis de tine sau ce ti se spune!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 8 2009, 01:21 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Mona75 @ Aug 7 2009, 10:40 PM) *
Astazi pt.prima oara,am simtit umilintza pe propria piele...umilintza de a fi roman.
O iau ca pe inca o incercare a vietzii asteia si asa greu incercata.
Imi iertatzi incoerentza,dar plang...plang cu disperarea unui om care simte ca nu-si gaseste locul.
De ceva vreme,nu ma simt foarte bine...ceva ameteli,obosesc foarte repede,dureri de cap,in fine...mai multe.
Am decis intr-un final sa merg la medicul de familie sa cer o trimitere pt.niste analize.....medic care dealtfel mi se parea super om si medic...
Erau cateva persoane inainte si dupa mine au mai venit vreo 3...a comunicat onorabil cu toti si a considerat ca tre'sa-si verse naduful pe mine.
Doar am apucat sa-i spun de ameteli...mi-a prescris o reteta...si m-a luat in primire ca-i vineri seara si pe deasupra si august...de ce-l deranjez pt.asa ceva?
I-am spus ce vreau...ca nu se poate in august....si problema lui...de ce-am venit azi?
Pana acum...n-am putut cu copiii dupa mine...n-am familia aici,sa-i pot lasa cu cineva...nu a fost alegerea mea sa traiesc aici....
Nu-mi convine...sa ma duc in Romania la doctor...
Mi-a aruncat intr-un mare sictir,trimiterea pt.analize...intr-un final....imi daduse exact ce trebuia fara sa-i cer...poate,doar ca sa scape de mine....

Deja tremuram de nervi si m-a bufnit si plansul....am iesit afara...el dupa mine...
s-a adresat persoanelor de pe hol in italiana"rumeni di merda"...

Imi pare nespus de rau Mona...din pacate de cele mai multe ori si romanii beneficiaza de acelasi tratament , de data asta in tara lor...aste e cel mai trist...strain in tara ta...suna rau...imi aduc aminte cand eram cu Paul ( se intampla in 1996)cu dubla pneumonie pe holul spitalului la Gr Alexandrescu si voma, avea febra mare...si am stat acolo 30 de minute, deoarece doctora impreuna cu asistenta avea de scris fise urgent...eram la camera de garda...ce poate fi mai trist decat sa vezi copilul ca lesina in bratele tale si nu ai ce sa faci...avea sase luni...dupa ce sotul meu a intrat peste ele...si a strigat efectiv , ne-au primit....si m-au tratat la modul cel mai urat posibil....m-a facut sa ma simt o proasta de mama care habar nu are de nimic...nici macar nu a pus diagnosticul corect, ci de rinofaringita...a doua zi m-am externat la cerere...si l-am tratat acasa cu medicul de la dispensar...e dureros dar e adevarat....te rog, nu mai pune la inima...oameni rai sunt peste tot in lume...roaga-L pe bunul Dumnezeu sa te fereasca de ei partners.gif partners.gif partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerstin09
postare Aug 8 2009, 01:23 PM
Postare #27


Kerstin,Diandra si Mami Mariana!!!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,377
Inscris la: 6-November 08
Din: Sibiu..acum..Italia
Membru nr.: 47,014



QUOTE(Mih@ela @ Aug 8 2009, 03:20 PM) *
Da,Kerstin,de aia si scrisesem si io... biggrin.gif

Si ,ca o concluzie.. cred ca in fiecare dintre noi exista un pic
de rasism..Mona,pune-te in locul doctorului(nu ii iau apararea),ce reactie ai fi avut? Tre sa fim realisti,si anume ca viata de stranier nu e usoara!Asa ca,capul sus,si pune la spate ce mai auzi
vis-a-vis de tine sau ce ti se spune!

Ai perfecta dreptate Mihaela...daca le pui toate la inima,nu o sa te simti niciodata bine...asta e viata pintre straini,trebuie sa o acceptam asa cum e trandafir.gif partners.gif


--------------------

Questa e la vita, non aspettare troppo per dire a qualcuno di speciale quello che senti. Dillo oggi stesso, domani potrebbe essere troppo tardi. Bacia coloro che ami e farai delle magie! Con l`amore tutto e possibile! Ricorda domani puo essere troppo tardi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Aug 8 2009, 02:21 PM
Postare #28


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



Valeu, acu mi-am adus aminte..........eu sunt tratata ca un emigrant oarecare chiar de soacra.............nu-ti spun ce barfeste pe la colturi cu altii despre mine care i-am dat o familie fiului ei si-l mentin curat, hranit, spalat, etc.
Am grija de sanatatea lui si nu se face de ras cu mine cand iese.
Ii arat respectul si toata dragostea si tot sunt o "romanca a dracului".........nah, de asta ce spui?
Dar acu' am invatat lectia si tin capul sus cu mandrie si cand gatesc cate ceva dulce si-mi face complimente (se intampla rar) i-o tai repede: "Eiiiiiiiiii asa-s romancele pun mult suflet cand gatesc si mancarea iese mai gustoasa, daca gatesti cu sufletul amar si mancarea e amara".............

Acu aproximativ o luna o fost ziua sotului si o zis ca tortul e prea dulce, iar dupa vreo saptamana mi-a zis ca astepta ca a doua zi sa-i mai duc o felie.............iar i-am retezat-o: "Pai mi-era teama ca de dulce ce era sa nu ti se ridice glicemia........"

Sper ca toate am reusit sa te imbarbatam si sa te facem sa fii mandra de originea ta orice ar zice altii.
Iar cand se mai discuta despre delincventii romani sa spui cu sufletul impacat: "Orice padure are si uscaturi si uscaturile voastre au ajuns prin alte tari si v-au facut de rusine"


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kerstin09
postare Aug 8 2009, 02:25 PM
Postare #29


Kerstin,Diandra si Mami Mariana!!!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,377
Inscris la: 6-November 08
Din: Sibiu..acum..Italia
Membru nr.: 47,014



QUOTE(marimaria @ Aug 8 2009, 04:21 PM) *
Valeu, acu mi-am adus aminte..........eu sunt tratata ca un emigrant oarecare chiar de soacra.............nu-ti spun ce barfeste pe la colturi cu altii despre mine care i-am dat o familie fiului ei si-l mentin curat, hranit, spalat, etc.
Am grija de sanatatea lui si nu se face de ras cu mine cand iese.
Ii arat respectul si toata dragostea si tot sunt o "romanca a dracului".........nah, de asta ce spui?
Dar acu' am invatat lectia si tin capul sus cu mandrie si cand gatesc cate ceva dulce si-mi face complimente (se intampla rar) i-o tai repede: "Eiiiiiiiiii asa-s romancele pun mult suflet cand gatesc si mancarea iese mai gustoasa, daca gatesti cu sufletul amar si mancarea e amara".............

Acu aproximativ o luna o fost ziua sotului si o zis ca tortul e prea dulce, iar dupa vreo saptamana mi-a zis ca astepta ca a doua zi sa-i mai duc o felie.............iar i-am retezat-o: "Pai mi-era teama ca de dulce ce era sa nu ti se ridice glicemia........"

Sper ca toate am reusit sa te imbarbatam si sa te facem sa fii mandra de originea ta orice ar zice altii.
Iar cand se mai discuta despre delincventii romani sa spui cu sufletul impacat: "Orice padure are si uscaturi si uscaturile voastre au ajuns prin alte tari si v-au facut de rusine"

biggrin.gif eiiiii si eu am trait cu ei in casa 8 ani...stiu cum e....


--------------------

Questa e la vita, non aspettare troppo per dire a qualcuno di speciale quello che senti. Dillo oggi stesso, domani potrebbe essere troppo tardi. Bacia coloro che ami e farai delle magie! Con l`amore tutto e possibile! Ricorda domani puo essere troppo tardi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G.Raluca
postare Aug 8 2009, 02:34 PM
Postare #30


Mamica de printisorica
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,697
Inscris la: 8-March 08
Din: Verona IT
Membru nr.: 17,216



Mona partners.gif te pupic! trandafir.gif
Fi tare ...nu mai da apa la soareci..."padure fara uscaturi nu exista".




--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:29 PM