Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

35 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bebe Are Febra 39 Cu 6. Ajutor, febra
sabina
postare Mar 9 2007, 02:37 PM
Postare #11


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 83
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,544



QUOTE(alissa @ Mar 9 2007, 01:31 AM) *
va rog din suflet dak mai este kreva p forum dati-mi un sfat cat mai repede.ce sa fac ca bebe are febra 39 cu 6.azi am facut vaccinul de 6luni crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
ajutoooor




Buna ,Alissa! Sper ca bb e mai bine,am vazut ca ii mai scazuse temeratura.Si eu am patit-o cu vaccinul de la 6 luni.Sabina a avut 41,2!!!!!!!Eu am invelit-o intr-un halat de baie imbibat in otet cu apa,in picioare sosetele cu otet,la 6 h nurofen ,iar apoi paracetamol supozitor.Si i-am dat osciloccoccinum 3 doze pe zi,pt ca s-a dovedit ca racise la cateva ore dupa vaccin!!!!!!!1 guitar.gif Sistemul sanitar din minunata noastra tara!Inainte sa-i faca vaccinul o consultasera!Mi s-a mai spus ca sunt eficiente supozitoarele novocalmin,dar eu m-am ferit sa-i dau ceva pe baza de algocalmin.Sper ca sunteti bine si va doresc multa ,MULTA SANATATE!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinaC
postare Mar 9 2007, 05:40 PM
Postare #12


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 9-March 07
Membru nr.: 2,548



Buna mamici!Bine v-am gasit!Am patit si noi cu febra 39 la vaccinuri, iar febra i-a scazut imediat doar cu supozitor Novocalmin.M-am speriat si eu f. tare atunci.Acu avem 10 luni si asteptam vaccinul de la 1 an. jucaus.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alissa
postare Mar 9 2007, 05:45 PM
Postare #13


Junior
*

Grup: Members
Postari: 44
Inscris la: 29-January 07
Din: bucuresti
Membru nr.: 1,772



azi noapte p la ora 4 ii mai scazuse febra,dar nu a putut sa doarma deloc pana dimineata.a dormit cam 2 ore si p la 8.30 iar era rosie si avea temperatura mare crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
am luat de la farmacie novocalmin supozitoare si nurofen suspensie orala cum mi-ati zis aseara si i-am pus si sosetutze cu otet.acum face nani si pare sa fie bine.
notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nina81
postare Mar 9 2007, 06:20 PM
Postare #14


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 12-December 06
Membru nr.: 1,196




i-ai bagat supozitor Novocalmin inainte de vaccin?La noi a functionat ininte novocalmin ,pe urma Eferalgan.Nu te mai speria asa tare, este normal,nu e iesit din comun, depinde de organismul copilului.Sa vezi, MAINE SE VA JUCA DIN NOU.A MEA A URLAT O SEARA INTREAGA DAR A TRECUT. hug.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 9 2007, 07:01 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(nina81 @ Mar 9 2007, 08:20 AM) *
i-ai bagat supozitor Novocalmin inainte de vaccin?La noi a functionat ininte novocalmin ,pe urma Eferalgan.Nu te mai speria asa tare, este normal,nu e iesit din comun, depinde de organismul copilului.Sa vezi, MAINE SE VA JUCA DIN NOU.A MEA A URLAT O SEARA INTREAGA DAR A TRECUT. hug.gif

Chiar daca stii ca este o reactie normala a organismului,tot te sperii,cand vezi cum creste febra.Ai mei nu au facut niciodata febra dupa vaccin,sa vedem la cel de un an.Chiar am emotii. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Mar 9 2007, 07:23 PM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(tzutzulica @ Mar 9 2007, 07:01 PM) *
Chiar daca stii ca este o reactie normala a organismului,tot te sperii,cand vezi cum creste febra.Ai mei nu au facut niciodata febra dupa vaccin,sa vedem la cel de un an.Chiar am emotii. smile.gif

Al meu nu facuse febra pina vaccinul de un an si atunci - pac. Dupa vaccin i-am bagat supozitorul Novocalmin 1/2), dar dupa vreo 5-6 ore a facut febra 39.2. Plingea si transpira si ii ardea capul. ERa 11.30 noaptea am sunat-o pe doctorita lui si a monitorizat ea impreuna cu noi pe telefon ce se intimpla. I-am dat Nurofen si ii scadea temperatura de la 1 minut la altul. I-am pus ciorapei uzi - se uda cu apa la temperatura camerei, nu de la frigider. Si impachetarile se fac mai intii in partea de jos a corpului ca sa nu raceasca copilul. Daca nu scade febra sau e foarte mare sa cereti neaparat asistenta cuiva de specialitate pentru impachetari.
La mine nu a mai fost nevoie sa chem salvarea ca i-a scazut temperatura la 38 cu ceva iar a doua zi a mai avut 37. Si mi-a mai recomandat sa-i dau o lingurita de Peritol (care de fapt nu se da sub doi anI) sa doarma linistit.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Mar 9 2007, 07:51 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



Am patit-o si eu cu Maria,prin toamna.Mi-a facut 39.4 pana la 39.7,de la rosu-n gat.N-am mai avut rabdare sa-i fac impachetari.I-am dat direct 1/4 fiola de Algocalmin.A scazut imediat.Dupa aceea,am cumparat Nevralgin picaturi si i-am administrat. smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Mar 9 2007, 08:06 PM
Postare #18


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(tzutzulica @ Mar 9 2007, 07:51 PM) *
Am patit-o si eu cu Maria,prin toamna.Mi-a facut 39.4 pana la 39.7,de la rosu-n gat.N-am mai avut rabdare sa-i fac impachetari.I-am dat direct 1/4 fiola de Algocalmin.A scazut imediat.Dupa aceea,am cumparat Nevralgin picaturi si i-am administrat. smile.gif

Pentru ce ii dai Nevralgin? Bine, imi inchipui sa dupa cum suna, e bun pentru dureri, dar pentru ce se mai da?


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 9 2007, 09:09 PM
Postare #19


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Noi nu am facut niciodata febra dupa vaccinuri insa am patit de multe ori sa facem febra mare , brusc (seara numai atunci se intampla si de obicei vinerea spre sambata)39,9-40 a fost cea mai mare .
Se dezbraca copilul cat mai sumar (doar intr-un bady-stil maieu eventual), se administreaza antitermice(paracetamol/ nevralgin/supozitoare novocalmin/nurofen...ce aveti la indemana) se pun comprese la temp corpului pe frunte, picioruse ( eu i-am facut si un dus chiar cu apa la temp camerei) , se dau cat mai multe lichide - ceaiuri - de curand am aflat ca sucul de mere este un foarte bun antitermic.
Vreau sa va spun insa ca fiica-mea are o energie cand are febra jucaus.gif ....eu ma dau de ceasul mortii ca nu stiu ce sa-i mai fac cafea.gif ...si ea are un chef de joaca liwlol.gif ...mai ales cand este sumar imbracata-are o placere sa fie cat mai lejera bouncy.gif
Cand ti se mai intampla trebuie sa fii calma si sa le iei toate pe rand - usor insa sa o supraveghezi mereu( eu am vorbit? .. chiar daca stiu ce am de facut tot ma mai impacientez si eu stati linistite)
Sanatate multa si sa va faceti cat mai repede bine! partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stefyz
postare Mar 9 2007, 09:12 PM
Postare #20


Member
***

Grup: Members
Postari: 114
Inscris la: 1-November 06
Din: bucuresti, sector 6
Membru nr.: 330



Nevralgin sunt picaturi antitermice- pentru scaderea febrei (mi-au fost 1_3ani.gif recomandate de o dr pediatra de pe salvare- 5 pic)
Eu cand ii dadeam Dariei imediat ii scadea febra f repede.
(Insa acum cand s-a mai marit parca nu au mai avut efect....poate trebuia alta doza)
bere.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

35 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 12:55 PM