Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare. Cotizatie La Asigurari, Concediu De Cresterea Copilului
maria777
postare Oct 1 2007, 08:55 PM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 1-October 07
Membru nr.: 7,432



QUOTE(anileve @ Aug 10 2007, 11:19 AM) *
biggrin.gif Multumesc mult mumu, m-am linistit!

ti-as fi multumi din suflet daca mi-ai spune si mie daca stii ce acte trebuiesc la dosar pentru indemnizatia crestere al doilea copil .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 1 2007, 09:29 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(maria777 @ Oct 1 2007, 09:55 PM) *
ti-as fi multumi din suflet daca mi-ai spune si mie daca stii ce acte trebuiesc la dosar pentru indemnizatia crestere al doilea copil .

Nu mai stiu Maria! Imi pare rau... Eu am primit de la ei o hartiuta cu lista actelor care-mi trebuie, adica mergi acolo unde trebuie depus si iti vor zice ei ce-ti trebuie.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinus
postare Oct 11 2007, 12:50 PM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 11-October 07
Membru nr.: 7,938



buna mumu!eu sunt o viitoare tanara mamica!am o intrebare la care sper ca tu imi vei da raspunsul corect!sunt insarcinata in 2(doua)luni,si sunt recent angajata,mai exact chiar astazi mi-am facut angajarea la noul loc de munca.inainte am lucrat in invatamant(educatoare),dar am avut contractul incheiat pe perioada determinata pentru ca am fost suplinitoare.am lucrat din 15 iunie 2006 pana in 15 septembrie 2007 .as vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca sa pot sa intru si eu in concediul de crestere a copilului .trebuie sa mai lucrez macar scriptiv si dupa nastere pana indeplinesc lunile ca sa mi se acorde concediul .si apropo,cate luni trebuie sa platesti la asigurarile medicale ca sa ti se acorde concediul de crestere a copilului?iti multumesc frumos si ti-as multumi mult daca m-ai raspunde cat de repede pentru ca tare as vrea sa stiu ce trebuie sa fac!
iti multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de cristinus: Oct 11 2007, 12:52 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Oct 11 2007, 02:56 PM
Postare #24


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003




Buna fetelor!
am si eu cam aceeasi problema ca si cristinus, numai ca a mea e "virtual preconizata" ca sa zic asa biggrin.gif
lucrez la o firma particulara de 2 ani jumatate si vreau sa plec, pt ca sunt niste conditii tare stresante (lucram pana la 9-10 seara), si nu stiu daca mai rezist, mai ales ca vreau sa fiu mai linistita, imi doresc un bebe si nu vreau ca stresul sa devina un impediment. ideea este daca plec si, timp de o luna-doua nu gasesc nimic, si raman insarcinata intre timp, pot intra in concediu daca nu am continuitate si imi apare o intrerupere de 2-3 luni in cartea de munca??? mersi fetelorpupici hug.gif


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 11 2007, 03:08 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



Ca sa va raspund la amandoua, Cristinus si Shanty
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, trebuie sa indeplinesti cerinta "persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit", asta insemnand si perioade de somaj sau daca ti-ai platit singura cotizatia la pensie (asta conteaza cel mai mult, nu la sananate, cu toate ca si acolo e importanta) pentru perioada in care nu ai fost angajata, ca sa ai continuitate de 12 luni. Sau perioade de concediu medical... prenatalul si lauzia. Se cuantifica tot ca perioade "lucrate".


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shanty
postare Oct 11 2007, 03:21 PM
Postare #26


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 970
Inscris la: 23-September 07
Din: constanta
Membru nr.: 7,003



QUOTE(mumu74 @ Oct 11 2007, 04:08 PM) *
Ca sa va raspund la amandoua, Cristinus si Shanty
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil, trebuie sa indeplinesti cerinta "persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit", asta insemnand si perioade de somaj sau daca ti-ai platit singura cotizatia la pensie (asta conteaza cel mai mult, nu la sananate, cu toate ca si acolo e importanta) pentru perioada in care nu ai fost angajata, ca sa ai continuitate de 12 luni. Sau perioade de concediu medical... prenatalul si lauzia. Se cuantifica tot ca perioade "lucrate".


si cum as putea sa imi platesc stagile de cotizare daca nu o sa am un loc de munca? trebuie sa fac o cerere ceva?


--------------------
Doamne, da-mi puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce imi sta in putinta, si intelepciunea de a face diferenta.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 11 2007, 03:23 PM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(shanty @ Oct 11 2007, 04:21 PM) *
si cum as putea sa imi platesc stagile de cotizare daca nu o sa am un loc de munca? trebuie sa fac o cerere ceva?

Cred ca da. Trebuie sa mergi la Pensii si te vor lamuri cei de acolo. La sanatate la fel.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Oct 11 2007, 04:20 PM
Postare #28


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(shanty @ Oct 11 2007, 04:56 AM) *
Buna fetelor!
am si eu cam aceeasi problema ca si cristinus, numai ca a mea e "virtual preconizata" ca sa zic asa biggrin.gif
lucrez la o firma particulara de 2 ani jumatate si vreau sa plec, pt ca sunt niste conditii tare stresante (lucram pana la 9-10 seara), si nu stiu daca mai rezist, mai ales ca vreau sa fiu mai linistita, imi doresc un bebe si nu vreau ca stresul sa devina un impediment. ideea este daca plec si, timp de o luna-doua nu gasesc nimic, si raman insarcinata intre timp, pot intra in concediu daca nu am continuitate si imi apare o intrerupere de 2-3 luni in cartea de munca??? mersi fetelorpupici hug.gif



QUOTE(mumu74 @ Oct 11 2007, 05:23 AM) *
Cred ca da. Trebuie sa mergi la Pensii si te vor lamuri cei de acolo. La sanatate la fel.

Dupa noile reglementari,nu-ti mai poti plati contributia la Casa de pensii"din mana",trebuie neaparat sa fii in campul muncii.Singura modalitate este,ca urmatorul angajator sa-ti plateasca din urma contributia.Numai la sanatate se poate.Eu,pt.21 zile lipsa am avut probleme.A trebuit sa fac memoriu la Directia de munca.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Oct 11 2007, 07:56 PM
Postare #29


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(tzutzulica @ Oct 11 2007, 05:20 PM) *
Dupa noile reglementari,nu-ti mai poti plati contributia la Casa de pensii"din mana",trebuie neaparat sa fii in campul muncii.Singura modalitate este,ca urmatorul angajator sa-ti plateasca din urma contributia.Numai la sanatate se poate.Eu,pt.21 zile lipsa am avut probleme.A trebuit sa fac memoriu la Directia de munca.

Serios? Uite, asta n-am stiut! Dar in lege scrie ca se face contract individual si, astfel, poti plati tu, ca persoana fizica, cotizatia. De ce ar actiona ilegal??? Nu-mi vine sa cred! Trebuie sa fie o chichita, ceva... Este valabil inca, stipulat prin lege. Nu promit, dar incerc sa fac rost de ceva detalii legislative concrete.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cp_ciprian
postare Oct 11 2007, 09:28 PM
Postare #30


Junior
*

Grup: Members
Postari: 41
Inscris la: 2-October 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 7,476



buna, ma numesc Veronica si m-ar interesa si pe mine cum e cu indemnizatia. Am un baietel de 1 an si 8 luni si cred, sper sa fiu iar insarcinata. In cazul acesta spuneti-mi si mie daca trebuie sa ma duc iar la munca pentru ca as prefera sa nu ma duc si vreau sa stiu daca mai pot lua indemnizatia.Ar trebui sa incep munca pe 1 martie 2008. bb.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 03:07 AM