Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sfaturi Feng Shui
giulia_0319
postare Aug 29 2009, 11:38 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



SFATURI FENG SHUI PENTRU BUCATARIE
Nu plasati frigiderul vis-a-vis sau langa aragazul din bucatarie.
Cautati sa aveti o distanta intre aragaz si chiuveta, altfel intra in contradictie elementele foc - apa.
Inlocuiti mesele de marmura cu mese de lemn. Preferabil rotunde.

SFATURI FENG SHUI PENTRU BAIE
Tineti usa de la baie mereu inchisa, la fel ca si capacul de la toaleta. E bine ca baia sa nu fie vizibila.
Cand va construiti o casa noua, amplasati baia intr-o zona mai putin vizibila de la intrarea in casa.
Nu asezati bai si toalete langa intrarea principala.

Daca exista una, tineti mereu usa inchisa, asezati clopotei de vant la intrarea in baie sau o oglinda pe usa baii.
Nu dormiti cu capul sau cu fata spre usa de la toaleta. Nu dormiti cu capul spre peretele comun intre dormitor si baie. Daca nu poate fi evitat, asezati la capul patului un paravan, o planta, clopotei.
Nu puneti frigiderul in fata usii de la baie.

SFATURI FENG SHUI PENTRU CAMERA COPILULUI
Plasati clopotei de vant in camera copilului daca vedeti ca acesta se imbolnaveste frecvent. Produceti des zgomote cu clopotelul respectiv in toata casa, sunetul va echilbra energiile din incaperi.
Plasati scaunul de la biroul copilului cu spatele la perete. Intotdeauna scaunul pe care sta la masa trebuie sa fie cu spatele la un obiect solid, niciodata spre usa. Daca nu poate fi evitat, asezati in fata ochilor o oglinda care reflecta usa de la intrare.
Nu plasati televizorul sau calculatorul in dormitor sau in camera copilului. Daca nu puteti renunta la TV, inainte de culcare acoperiti-l cu o folie de plastic sau alt gen de acoperamant. In general aparatura electronica are efecte negative in incaperile in care se doarme.

A se evita paturile suspendate! In acest caz cel mai expus la probleme de sanatate este cel care doarme dedesubt.
Plasati un obiect de hematit in camera copilului (deasupra patului sau in mijlocul peretelui de est) pentru o sanatate buna si un somn linistit.
Copilul nu trebuie sa doarma cu capul spre peretele baii sau toaletei.

Daca odaia copilului este amplasata la capatul unui coridor, asezati cateva obiecte de ceramica pe coridor sau clopotei de vant la intrarea in camera.
Asezati in nord-estul camerei copilului o sfera de cristal sau un glob pamantesc din cristal pentru rezultate bune la scoala. Asezati biroul de studiu al copilului in coltul de nord-est al camerei.

Nu plasati dormitorul in camerele de la capatul coridoarelor lungi, in camerele de la capatul casei scarilor, in fata, sub sau deasupra baii, deasupra garajului, deasupra bucatariei sau a camerei in care se ia masa. Daca nu poate fi evitat, amplasati clopotei de vant cu tuburi metalice la intrarea in camera (afara).
In camera copilului nu trebuie sa existe obiecte ascutite indreptate spre locul de odihna sau de studiu al copilului: colturi de mobila, flori cu frunze ascutite, colturi de zid, bete, grinzi etc. Daca nu pot fi evitat, asezati in fata lor copacei din cristal, cristale, clopotei, plante.

Nu asezati in camera copilului picturi cu imagini acvatice, cu animale salbatice sau imagini care provoaca frica.
Ar fi bine ca afara, langa fereastra camerei copilului, sa nu existe arbori mari.
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase

SFATURI FENG SHUI PENTRU DORMITOR
Dormitorul trebuie sa fie zugravit in culori pastel.
Nu plasati patul in fata ferestrei, sub fereastra, sub o grinda, intre doua usi, in linie dreapta cu o usa, cu capul sau picioarele spre usa, cu fata spre colturile ascutite ale camerei, cu fata spre rafturi descoperite, lipit de peretele comun cu baia.
Nu plasati oglinzi in dormitor, si nici vis-a-vis de patul in care dormiti. Daca totusi aveti una, nu dormiti cu fata la oglinda. Daca aveti o oglinda in fata patului, incercati sa-i schimbati unghiul catre alta directie din camera, sau acoperiti-o astfel incat sa nu fie indreptata spre dv. cand dormiti. Efectul de oglinda il are si ecranul televizorului, deci nu asezati TV in dormitor.
Nu asezati in dormitor fotografii reprezentand peisaje acvatice sau alte imagini ce sugereaza apa.
Nu asezati fantani interioare sau acvarii in dormitor. Elementul apa nu trebuie sa existe in dormitor, atrage stress emotional.
Daca locuiti intr-o vila cu etaj, nu plasati dormitoarele sub camerele de baie de la etaj sau sub spalatoriile in care se afla masini de spalat. Elementul apa nu trebuie sa fie plasat in preajma dormitoarelor. Elementul apa e reprezentat de bai, fantani, frigidere, masini de spalat, oglinzi.

Nu plasati dormitorul in camerele de la capatul coridoarelor lungi, in camerele de la capatul casei scarilor, in fata, sub sau deasupra baii, deasupra garajului, deasupra bucatariei sau a camerei in care se ia masa. Daca nu poate fi evitat, amplasati clopotei de vant cu tuburi metalice la intrarea in camera (afara).
Daca doriti sa aveti copii, amplasati in dormitorul conjugal - in coltul de sud-vest - un obiect reprezentand un purcelus, semn al virilitatii.

Daca doriti inceperea unei noi relatii de dragoste, amplasati in dormitor un pat de mijloc, care sa fie accesibil din ambele directii, nu doar dintr-o parte. Un pat single nu stimuleaza ideea de cuplu.
Nu amplasati in dormitor obiecte ce inspira frica: masti, monstri, arme, sabii, imagini urate, imagini ce inspira conflictul, lupta, moartea, tristetea, tablouri cu animale salbatice sau imagini de vanatoare, tablouri cu fete triste sau inlacrimate.
Scoateti din dormitor orice obiect ce va aduce aminteste de serviciu (geanta diplomat, mapa, laptopul, vreun instrument de lucru etc)
Evitati canapelele sau paturile de culoare rosie. Creaza tensiune in incapere. Cu toate acestea e bine ca in coltul de sud-vest al dormitorului conjugal sa existe un obiect rosu. Pastreaza vie pasiunea in cuplu.
Folositi asternuturi roz in dormitorul conjugal pentru a mentine armonia in cuplu.
Dormitorul conjugal ar trebui amenajat in coltul de sud-vest al casei iar patul conjugal in coltul de sud-vest al camerei.
Asezati in dormitorul conjugal doua obiecte identice alaturate: doua pasari, doua pietre, doua plante, doua scaune, pentru a mentine vie atmosfera de cuplu.

Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase


SFATURI FENG SHUI PENTRU HOLURI, CORIDOARE, USI, SCARI
Holurile trebuie sa fie eliberate de mobila sau alte elemente de decor care pot sugruma fluxul de energie.
Pasajele de trecere trebuie sa fie continue, fara oprelisti.
Incaperile aflate la capatele coridoarelor lungi sunt incarcate negativ. Pentru a combate aceasta energie distructiva, vopsiti usa incaperii in: rosu daca usa este indreptata spre vest sau nord-vest, verde daca este spre sud-vest sau nord-est, albastra daca este spre sud si alba daca este spre est sau sud-est.
Orice recipient ce contine elementul apa ar trebui plasat pe partea stanga a usilor de intrare in incapere pentru a pastra buna intelegere intre membrii familiei.
Spre usa de la intrare nu trebuie sa existe indreptat nici un colt proeminent.
Daca stati cu fata la usa, indepartati din fata dv. orice mobila care ascunde o parte din usa. E bine ca din locul in care stati (masa de lucru, canapea etc) sa vedeti permanent usa de la intrare intreaga.

Amplasati la baza scarilor un obiect masiv - o statuie, o planta mare.
Nu inchideti usile in casa, tineti-le larg deschise sau renuntati total la usi si lasati fluxul de energie sa se miste fara oprelisti.
Acelasi lucru e valabil si in legatura cu mobila din incaperi. Nu incarcati casa cu multa mobila, cu cat interiorul este mai larg, cu atat energia este mai libera sa se miste.
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase

SFATURI FENG SHUI LA SERVICIU
Nu plasati masa de lucru in fata usii si nu lucrati la un birou cu spatele la usa. Daca nu poate fi evitat, plasati o oglinda in fata prin care puteti vedea permanent cine intra. A lucra cu spatele la usa atrage riscul de a fi inselat de colegi, de a avea colaboratori nesinceri, care va pot "lucra pe la spate".
Nu stati cu spatele la usa sau la fereastra, ci doar cu spatele spre un perete sau un obiect de mobilier din incapare.
Daca in incapere sunt mai multe birouri, nici una din persoane nu trebuie sa stea cu spatele la celelalte. ar trebui sa existe o permenanta comunicare vizuala, deci amplasati birourile astfel incat fiecare sa il vada pe celalalt si cu totii usa.

Nu amplasati biroul in fata unui perete gol. Agatati macar un tablou pe acel perete.
Nu plasati recipiente goale (vaze, cutii etc) langa usa de la intrarea in birou.
Amplasati un acvariu de pesti in birourile foarte populate sau in spatiile aglomerate (sali de asteptare, holuri etc). Un acvariu sau o fantana amplasata in zona de sud-est a biroului atrage succesul afacerilor dv.

Asezati un cristal in sud-estul incaperii pentru relatii profesionale armonioase.
Un obiect verde amplasat in coltul de sud-est al incaperii este un garant al prosperitatii afacerii.
Nu plasati ghivece cu cactusi sau plante ascutite in birourile unde va desfasurati afacerile.
Asezati biroul personal la mijlocul peretelui de nord sau de sud al incaperii pentru a atrage succesul profesional si recunoasterea meritelor. Asezati biroul in coltul de sud-est al incaperii pentru a atarge succesul financiar.

Amplasati telefonul intr-o zona de sud pentru a va bucura de buna reputatie sau in coltul de nord-vest pentru a va bucura de relatii benefice.
Plasati in fata biroului fotografii sau tablouri reprezentand peisaje montane (dar fara rauri, ape, cascade).
Nu amplasati biroul indreptat spre un colt proeminent al incaperii sau al altui articol de mobiler.
Nu amplasati in zona de nord a biroului ghivece cu plante.

Daca nu aveti ferestre langa biroul de lucru, amplasati in fata o fotografie ce sugereaza natura sau asezati pe birou o planta.
Nu amplasati biroul lipit de peretele care desparte incaperea de lucru de baie. Daca nu puteti evita, creati un paravan textil intre birou si perete.
Nu evitati culoarea la locul de munca. Un mediu viu colorat este stimulativ, deci nu exagerati cu griurile si negrul la serviciu. Cateva note de culoare pot fi binevenite: rosu in zona faimei, albastru in zona carierei, verde in zona banilor.
Asezati in holul de la serviciu, indreptat spre usa statueta unei feline (leu, tigru, pantera, caini protectori etc), pentru a va simti afacerea mai protejata (dar nu amplasati feline si in biroul de lucru).

Asezati o lampa, spoturi de lumina, sfesnice cu lumanari sau un obiect rosu in zona faimei, mijlocul de sud al camerei.
Asezati pe birou un obiect ce simbolizeaza succesul: cocos, dragon, cal, testoasa, elefant
Folositi efectele clopoteilor de vant si ale copaceilor din pietre semipretioase


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 30 2009, 01:08 AM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...


bun topic........ tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 30 2009, 01:11 AM
Postare #3


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 02:08 AM) *
oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...
bun topic........ tzuc.gif

serios???ce interesant! rolleyes.gif
ma bucur ca iti place topicul tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 30 2009, 01:23 AM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




da da..#
imi aduc aminte ac dc vrei in fam liniste si fericire sa nu mananci niciodata la masa cu fam sub un tavan cu barne sau orice ce inseamna linii paralele...
ca nu e bine sa ai usi paralele...dc ai pune in stg o planta mare ...
in fata casii este bine sa ai un pietroi...asa am carat si eu un pietroi de s-au chinuit 3 barbati sa-l aduca unde am zis eu in fata casii... liwlol.gif
ce sa zic?????
energia este...exista...am probat p pielea mea...ma informam de la librarie ca acolo am lucrat...cred ca a fost o tema de o jumate de an...am citit absolut tot mai putin feng shui de birou ...
am facut cateva care m-au interesat...pietroiul.plante la usi...aruncarea plantelor din plastic si inlöocuirea cu unele adev...
clopoteii la intrare...si ceea ce am vrut a fost....
se pune o planta la usi paralele ca sa nu iasa energia...
tb aruncata mobila veche...nu e bine asa ceva la casa omului...
ca dc ai un stalp de lumina in fata casii nu este bine si tb sa pui o oglinda care sa reflecte lumina in casa ta...

oar dc acopar oglinzile este bine????? smile.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Aug 30 2009, 01:29 AM
Postare #5


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 02:23 AM) *
da da..#
imi aduc aminte ac dc vrei in fam liniste si fericire sa nu mananci niciodata la masa cu fam sub un tavan cu barne sau orice ce inseamna linii paralele...
ca nu e bine sa ai usi paralele...dc ai pune in stg o planta mare ...
in fata casii este bine sa ai un pietroi...asa am carat si eu un pietroi de s-au chinuit 3 barbati sa-l aduca unde am zis eu in fata casii... liwlol.gif
ce sa zic?????
energia este...exista...am probat p pielea mea...ma informam de la librarie ca acolo am lucrat...cred ca a fost o tema de o jumate de an...am citit absolut tot mai putin feng shui de birou ...
am facut cateva care m-au interesat...pietroiul.plante la usi...aruncarea plantelor din plastic si inlöocuirea cu unele adev...
clopoteii la intrare...si ceea ce am vrut a fost....
se pune o planta la usi paralele ca sa nu iasa energia...
tb aruncata mobila veche...nu e bine asa ceva la casa omului...
ca dc ai un stalp de lumina in fata casii nu este bine si tb sa pui o oglinda care sa reflecte lumina in casa ta...

oar dc acopar oglinzile este bine????? smile.gif

eu abia acum incep sa citesc despre feng shui...sunt multe chestii interesante...si daca zici ca intr-adevar merita puse in aplicare...
poate ca ar fi bine sa acoperi oglinzile, la fel cum spune si despre tv din dormitor oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 30 2009, 02:08 AM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



eu tocmai am iesit din baie si am lasat usa deschisa,am fugit si a inchis-o...........sotul e obsedat sa inchida capacul la toaleta,nu stiam de ce...........
am citit chestii super interesante aici.......multumesc fetele!!
mai vreau noutati!!

Aceasta postare a fost editata de lia maria71: Aug 30 2009, 02:12 AM


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Aug 30 2009, 02:12 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 01:08 AM) *
oauuuuu....
intodeauan am fost pasionata de feng shui si mi-am uitat cartile acasa...
marea mea probl sunt doua oglinzi uín usile dulapului care sunt excat paralel cu patul...
iti spun ca eu de cand am venit aici mi mult de 5 ore p noapte nu am dormit si banuiesc ca asta este....
in rest este totul ok...

mai erao chestie fff imp...
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...
bun topic........ tzuc.gif

oare sa fie adevarat!!????
se intampla uneori cadn nu sterg aragazul imediat.........in ultima vreme s-a intamplat asa..............de aceea nu avem noi bani?
eu stiam ca portofelul sa nu fie niciodata gol si,daca vrei sa ai bani sa impaturesti o bancnota in forma de triunghi si sa o pui cu varful inspre exterior..............am avut o vreme asa,insa nu mi s-a parut a se fi schimbat ceva!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Aug 30 2009, 02:13 AM
Postare #8


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



ineresant!!!
dar am auzit de la cineva,ca ar trebui sa avem cate o piatra de culoare roz in casa
eu o am,doar ca nu stiu unde ar trebui sa stea
stiti ceva despre asta??? oFloare1.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Aug 30 2009, 02:15 AM
Postare #9


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



QUOTE(anku @ Aug 30 2009, 01:08 AM) *
dc vreti spor la bani sa nu ramana niciodata nici o picatura sau urma de grasime sau ceva p aragaz...


ma duc sa curat aragazul
liwlol.gif liwlol.gif


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori-de-cimp
postare Aug 30 2009, 05:01 PM
Postare #10


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,120
Inscris la: 8-April 08
Membru nr.: 20,018



tot dupa regulile feng-shui , nu treb sa ai oglinda care sa reflecte usa de la intrare (9chiar aveam una , am
luat-o imediat cum am citit ), la fel, sa nu ai doua oglinzi care sa se reflecte una in cealalta,
cu oglinda in dormitor , daca tot ai ( cred ca cei mai multi au), sa nu reflecte patul.


--------------------

" Fiecare lucru est frumos in felul lui , dar sint prea putini ochi ca sa observe " (Confucius)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 02:52 PM