Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fetita Mea Nu Mananca Deloc Mancare, o mama suparata, disperata....
iubita_tiana
postare May 20 2010, 01:45 PM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(simina_ana @ May 20 2010, 02:31 PM) *
Parerea mea e sa nu intri in panica daca Tiana e vioaie si nu da semne ca ar fi anemica...SI Iancu mi-a mancat doar lapte 1, 5 luni cand am avut explozie de 4 masele si 2 dinti deodata. SI a trecut apoi....
Daca spui ca nu mai vrea lingurita...poate e si asta problema...incearca eventual sa-i dai o lingurita noua....SI mai poti incerca sa pui in lapte biscuiti pasati sau cereale si ingrosi compozitia cu timpul si poate asa o pacalesti spre o hrana semisolida si apoi solida....
Ar mai fi niste sticlute care seamana cu biberonul care in loc de tetina au lingurita.....Cica face mai usoara trecerea de la bibi la lingurita...dar la noi nu a avut succes.....mai repede i-am dat lingurita in mana lui Iancu si asa s-a obisnuit...
Dar cred ca totusi ar fi bine sa-i dai o lingurita noua....chiar si de a voastra...

cat as vrea sa treaca si la noi......

nu m-as agita ca mananca numai lapte....totusi ea mananca ceva...stiu ca sunt copilasi care refuza aproape orice....cu care duc mamele lupte mari sa manace ceva...

noi stam bine cu greutatea....cu sanatatea la fel...nu a fost bolnavioara decat o data...usor....2 zile..cu febra si nu a mancat atunci deloc ,,..nici lapte....

dar de curand mi-a spus cineva ca doar din lapte nu e suficient ce isi ia....ca va deveni anemica.....si apoi am citit ca lipsa de fier afecteaza si creierul....si dezvoltarea ei ulterioara....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 20 2010, 01:57 PM
Postare #12


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



Buna smile.gif
In primul rand, nu toti copii sunt mancaciosi, dar asta nu inseamna ca nu sunt sanatosi si in al doilea rand, maselele pot cauza aceasta lipsa de mancare...iti spune o mamica, care de la 3 luni s-a chinuit cu dintisorii si de la 8 luni cu maselele. La fiecare dinte iesit, Siminei ii pierea pofta de mancare si spre deosebire de Tiana, ea nu prefera nicidecum laptele sad.gif Si eu tot asa ma stresam, ca nu poate un copil sa nu manance atata timp de la dinti, insa din pacate maselele au fost cauza...au fost si 3-4 luni consecutive in care plangeam si eram disperata ca nu voia sa manance sad.gif
Pe de alta parte, te-as sfatui sa n-o subestimezi doar pentru ca e mica laugh.gif Este foarte posibil ca ea sa nu pape mancare doar pentru ca s-a obisnuit sa primeasca laptic si eu cred ca ar fi bine s-o intrerupi cu lapticul pana ce incepe sa manance. In primele zile, va fi revoltata si desi ii va fi foame, tot nu va papa, insa trebuie sa fii perseverenta si sa insisti cu mancarica gatita. Un copil sanatos n-o sa moara de foame cu mancarea langa el, sa stii...
Am stat cu Simina in spital si am vazut cazul unei fetite de 3 ani, care nu manca nimic solid ohmy.gif bea in jur de 3-4 litri de lapte pe zi...era piele si os... in afara de anemie si de rahitism, nu suferea de alta boala si stand in spital, medicii i-au interzis mamei sa-i mai dea lapte...3 zile a plans fetita aceea dupa sticla ei pana cand a acceptat sa manance mancareSunt foarte destepti si perseverenti in dorinta lor, de aceea si noi mamicile, trebuie sa fim perseverente, tot spre binele lor.
Si ca o ultima idee, Tiana are o greutate excelenta yes.gif Simina s-a nascut cu 4200 grame si la un an avea 10,500 smile.gif
Cel mai important este sa nu te stresezi foarte tare si sa nu disperi, ca ea simte tot si profita de slabiciunea ta! Va pup si pofta mare biggrin.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 20 2010, 02:03 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(Claudia Elena @ May 20 2010, 02:57 PM) *
Buna smile.gif
In primul rand, nu toti copii sunt mancaciosi, dar asta nu inseamna ca nu sunt sanatosi si in al doilea rand, maselele pot cauza aceasta lipsa de mancare...iti spune o mamica, care de la 3 luni s-a chinuit cu dintisorii si de la 8 luni cu maselele. La fiecare dinte iesit, Siminei ii pierea pofta de mancare si spre deosebire de Tiana, ea nu prefera nicidecum laptele sad.gif Si eu tot asa ma stresam, ca nu poate un copil sa nu manance atata timp de la dinti, insa din pacate maselele au fost cauza...au fost si 3-4 luni consecutive in care plangeam si eram disperata ca nu voia sa manance sad.gif
Pe de alta parte, te-as sfatui sa n-o subestimezi doar pentru ca e mica laugh.gif Este foarte posibil ca ea sa nu pape mancare doar pentru ca s-a obisnuit sa primeasca laptic si eu cred ca ar fi bine s-o intrerupi cu lapticul pana ce incepe sa manance. In primele zile, va fi revoltata si desi ii va fi foame, tot nu va papa, insa trebuie sa fii perseverenta si sa insisti cu mancarica gatita. Un copil sanatos n-o sa moara de foame cu mancarea langa el, sa stii...
Am stat cu Simina in spital si am vazut cazul unei fetite de 3 ani, care nu manca nimic solid ohmy.gif bea in jur de 3-4 litri de lapte pe zi...era piele si os... in afara de anemie si de rahitism, nu suferea de alta boala si stand in spital, medicii i-au interzis mamei sa-i mai dea lapte...3 zile a plans fetita aceea dupa sticla ei pana cand a acceptat sa manance mancareSunt foarte destepti si perseverenti in dorinta lor, de aceea si noi mamicile, trebuie sa fim perseverente, tot spre binele lor.
Si ca o ultima idee, Tiana are o greutate excelenta yes.gif Simina s-a nascut cu 4200 grame si la un an avea 10,500 smile.gif
Cel mai important este sa nu te stresezi foarte tare si sa nu disperi, ca ea simte tot si profita de slabiciunea ta! Va pup si pofta mare biggrin.gif

ideea de mai sus cred ca e gresita...tiana a avut mereu perioade in care a acceptat si mancare si lapte la fel de mult in acea perioada.....

cat despre ideea cu fetita aceea...de asta mi-e frica si mie.....sa nu dea in anemie si rahitism......

cum a procedat acea mamica.....sa o faca sa manance? chiar i-a refuxzat total laptele?si daca plange??? si urla si totusi refuza....4-5-6-7-8 ore altceva? o zi?? o las sa urle??

am cedat in final azi...dupa aproape 7 ore de nemancat..i-am dat laptele.....sad.gif( nervi.gif nervi.gif nervi.gif nu m-a mai lasat sufletul sa o las a urle...plangea dehja de peste 2 ore..se invartea prin casa....era agitata..plangea....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 20 2010, 02:21 PM
Postare #14


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074




QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 02:03 PM) *
ideea de mai sus cred ca e gresita...tiana a avut mereu perioade in care a acceptat si mancare si lapte la fel de mult in acea perioada.....

cat despre ideea cu fetita aceea...de asta mi-e frica si mie.....sa nu dea in anemie si rahitism......

cum a procedat acea mamica.....sa o faca sa manance? chiar i-a refuxzat total laptele?si daca plange??? si urla si totusi refuza....4-5-6-7-8 ore altceva? o zi?? o las sa urle??

am cedat in final azi...dupa aproape 7 ore de nemancat..i-am dat laptele.....sad.gif( nervi.gif nervi.gif nervi.gif nu m-a mai lasat sufletul sa o las a urle...plangea dehja de peste 2 ore..se invartea prin casa....era agitata..plangea....

Draga Tania, tu-ti cunosti copilul cel mai bine si doar tu stii ce o poate ajuta. Mamica respectiva a fost nevoita sa nu-i dea lapte, pentru ca nu avea de unde sa-i dea... medicul pediatru ii facuse un meniu special fara lapte si putea ea sa se roage de infirmiere mult si bine, ca nu primea lapte pentru copil...Fetita aceea a fost afectata in mod deosebit noaptea, ca ea dormea toata noaptea cu sticla in brate si tot sugea prin somn..i-o umplea ma-a de 4-5 ori pe noapte...a facut scandal vreo 3 zile, iar maica'sa i-a tot repetat ca nu mai primeste lapte si o invita sa manance cu ea mancare...dupa 3 zile, fetita a cerut singura mancare... oFloare1.gif
Daca Tiana refuza mancarea din pricina maselelor care-i vor iesi, ar fi bine sa n-o fortezi cu nimic si s-o lasi sa pape cum vrea si ce vrea, dupa ce-i vor iesi si se va linisti, va manca mancare din nou...asa a fost cu Simina...
Insa sunt intr-adevar, chiar daca tie iti vine greu sa crezi, copilasi care refuza mancarea din cauza ca s-au obisnuit foarte usor sa primeasca lapte...intra la noi pe topic si citeste despre fetita lui Theo, care refuza mancarica gatita si prefera laptele...cum n-a mai primit lapte, a inceput sa pape...
Sa stii ca pentru ei este foarte greu sa mestece sau sa manance chiar si mancarea pasata cand ii dor gingiutele...mie chiar acum imi iese o masea de minte si foarte greu mananc...asa ca am ajuns s-o inteleg pe Simina cand refuza mancarea...


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 20 2010, 02:35 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(Claudia Elena @ May 20 2010, 03:21 PM) *
Draga Tania, tu-ti cunosti copilul cel mai bine si doar tu stii ce o poate ajuta. Mamica respectiva a fost nevoita sa nu-i dea lapte, pentru ca nu avea de unde sa-i dea... medicul pediatru ii facuse un meniu special fara lapte si putea ea sa se roage de infirmiere mult si bine, ca nu primea lapte pentru copil...Fetita aceea a fost afectata in mod deosebit noaptea, ca ea dormea toata noaptea cu sticla in brate si tot sugea prin somn..i-o umplea ma-a de 4-5 ori pe noapte...a facut scandal vreo 3 zile, iar maica'sa i-a tot repetat ca nu mai primeste lapte si o invita sa manance cu ea mancare...dupa 3 zile, fetita a cerut singura mancare... oFloare1.gif
Daca Tiana refuza mancarea din pricina maselelor care-i vor iesi, ar fi bine sa n-o fortezi cu nimic si s-o lasi sa pape cum vrea si ce vrea, dupa ce-i vor iesi si se va linisti, va manca mancare din nou...asa a fost cu Simina...
Insa sunt intr-adevar, chiar daca tie iti vine greu sa crezi, copilasi care refuza mancarea din cauza ca s-au obisnuit foarte usor sa primeasca lapte...intra la noi pe topic si citeste despre fetita lui Theo, care refuza mancarica gatita si prefera laptele...cum n-a mai primit lapte, a inceput sa pape...
Sa stii ca pentru ei este foarte greu sa mestece sau sa manance chiar si mancarea pasata cand ii dor gingiutele...mie chiar acum imi iese o masea de minte si foarte greu mananc...asa ca am ajuns s-o inteleg pe Simina cand refuza mancarea...

deci macar tiana nu bea lapte noaptea....nu e dependenta de sticluta......
ea bea laptele ca si cum ar manca....dimi la 8 ..la 12-13 la amiaz.a..desi INTOTDEAUNA prima data ii pun mancare......apoi la 4-5 dupa masa si seara..uneori..mai are printre o masa...sau daca seara se culca tarziu....

o sa intru si la voi sa citesc despre fetita lui Theo....a gasit Theo vreo solutie?? pur si simplu nu i-a mai dat lapte si a papat mancarica??

problema mea mare este cum o fac sa accepte sa bage ceva in gura......nu DESCHIDE GURA


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare May 20 2010, 02:55 PM
Postare #16


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 02:35 PM) *
deci macar tiana nu bea lapte noaptea....nu e dependenta de sticluta......
ea bea laptele ca si cum ar manca....dimi la 8 ..la 12-13 la amiaz.a..desi INTOTDEAUNA prima data ii pun mancare......apoi la 4-5 dupa masa si seara..uneori..mai are printre o masa...sau daca seara se culca tarziu....

o sa intru si la voi sa citesc despre fetita lui Theo....a gasit Theo vreo solutie?? pur si simplu nu i-a mai dat lapte si a papat mancarica??

problema mea mare este cum o fac sa accepte sa bage ceva in gura......nu DESCHIDE GURA

Solutia a fost ca a devenit Theo putin mai autoritara si cum Monicutza e mai mare si pricepe mult mai bine, a inteles ca trebuie sa pape... oFloare1.gif


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hellen
postare May 20 2010, 03:21 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,364
Inscris la: 21-March 08
Membru nr.: 18,363



Tania, vin si eu aici sa ma dau cu parerea doar,.....ca asa cum au zis si celelalte mamici fiecare copil e diferit si are personalitatea lui unica.
Am trecut si eu prin "greva foamei" cu BB meu, si mai grav era ca nu vroia nici laptik. Am ajuns la un moment dat sa-l alimentez cu seringa de Nurofen wife.gif . ...mamicile de martie 2009 stiu prin ce am trecut..
La fel nu a vrut sa deschida gura si intr-o zi m-am suparat si am zis "acuma papam"(dupa ce nu a mancat nik pana la 5 dupa -masa decat apa),...si l-am tinut de barbitza si (usor) i-am deschis gura autoritar. Spre uimirea mea a papat chiar daca mai protesta.
Acum pot sa zic ca papam bine, dar tot cu jucarii si carticele cu animale, lingurize,....
La alti copilasi mai tine faza cu hranitul cu mana, in cazul in care refuza lingurita.
Eu i-am dat si Minevita (minerale si vitamine),.....(dar vorbeste mai intai cu pediatrul),....tot speriata de anunite carente ce l-ar fi putut afecta.

Mami, nu te stresa, al doilea va fi un mancacios, asa a fost si fica-mea.
Va poop pe toti trei!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare May 20 2010, 03:25 PM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(hellen @ May 20 2010, 04:21 PM) *
Tania, vin si eu aici sa ma dau cu parerea doar,.....ca asa cum au zis si celelalte mamici fiecare copil e diferit si are personalitatea lui unica.
Am trecut si eu prin "greva foamei" cu BB meu, si mai grav era ca nu vroia nici laptik. Am ajuns la un moment dat sa-l alimentez cu seringa de Nurofen wife.gif . ...mamicile de martie 2009 stiu prin ce am trecut..
La fel nu a vrut sa deschida gura si intr-o zi m-am suparat si am zis "acuma papam"(dupa ce nu a mancat nik pana la 5 dupa -masa decat apa),...si l-am tinut de barbitza si (usor) i-am deschis gura autoritar. Spre uimirea mea a papat chiar daca mai protesta.
Acum pot sa zic ca papam bine, dar tot cu jucarii si carticele cu animale, lingurize,....
La alti copilasi mai tine faza cu hranitul cu mana, in cazul in care refuza lingurita.
Eu i-am dat si Minevita (minerale si vitamine),.....(dar vorbeste mai intai cu pediatrul),....tot speriata de anunite carente ce l-ar fi putut afecta.

Mami, nu te stresa, al doilea va fi un mancacios, asa a fost si fica-mea.
Va poop pe toti trei!!!!

multumim si speram sa ne revenim......

un ps micut: sper sa mai vina bebe2.....ca de azi am o scurgere maroniu inchis....sad.gif(


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 20 2010, 04:21 PM
Postare #19


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 04:25 PM) *
multumim si speram sa ne revenim......

un ps micut: sper sa mai vina bebe2.....ca de azi am o scurgere maroniu inchis....sad.gif(

La medic fuguta...exista solutii nu dispera....eu am luat gravibinon injectabil pana in luna a 9...deci se poate oFloare1.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare May 20 2010, 04:28 PM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(iubita_tiana @ May 20 2010, 01:34 PM) *
tiana implineste peste 2 sapt 1 an...fapt ce m-a facut sa deschid aici la copilasi de 1-3 ani subiectul....

fetita mea nu vrea sa manance mancare deloc...refuza orice ii dau cu lingurita.....

lapte bea de 4-5 ori pe 24 ore cate 210-240 ml depijnde....

am incercat toate variantele....sa nu-i mai dau decat putin lapte...sa o infometez....sa-i pun mancarea in fata sa o las sa se joace....sa o pun la masa cu noi sa ne vada ca mancam cu lingurita......

azi de ex i-am pus mancarica in bol...i-am dat si ei lingurita.....concluzia....refuza sa bage ceva in gura...dar cu lingurita ei mie imi baga mancarea in gura...deci stie ca se mananca.....

toate astea azi dupa ce nu a mancat nimic de la ora 7:30.....

sunt hotarata sa nu-i mai dau lapte deloc....si nici biberon....ce poate pati? nu mai am alta solutie sa o fac sa bage ceva in gura.....

Eu nu as forta copilul si nici nu l-as lasa nemancat refuzand sa ii mai ofer laptele...lasa la alegerea ei o perioada...nu va pati nimic rau...si intre timp...probeaza supita la biberon, apoi pasata mai gros si gaura la tetina mai mare...si nu te mai stresa...uite de ex...fata mea incapand de pe la un an...nu a vrut sa pape nimic altceva decat ciorbita...atat... si asta pana pe la trei ani....la ea pranzul adica ciorba era si felul 1 si felul 2 si desert...si laptele desigur care nu lipsea...si ce era sa fac?...O pacaleam in fel si chip...nu si nu si nu....si am acceptat asa incercand sa o mai pacalesc pe drum...dupa ceva vreme si cu ou fiert si cu iaurtel, macaroane cu branza, budincute mamaliga cu branza de vaci......pe care le primea dar nu mereu si nu cand si cat mi-as fi dorit eu...nu dispera ca nu ai de ce...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 04:11 AM