Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Alergie
george100
postare Mar 18 2009, 02:20 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 17-March 09
Membru nr.: 79,449



Buna dragi mamici,
Am si eu o fetita de aproape 1 an si 6 luni si chiar de mica face alergie la diverse.Problema este ca nu stiu de la ce face. De la un anumit aliment, un ingredient sau de la alergenii din atmosferaSi reactiile alergice severe apar cam o data la 2-3 luni si arata fie sub forma unor basicute pline cu lichid, fie ca o piscatura de tantar. Cel mai des apar basicutele, care dupa cateva zile se sparg si dupa alte mai multe zile se usuca.In tot acest timp fetita mea are o senzatie de mancarime si probabil o stare de disconfort pentru ca e foarte agitata, nervoasa, de nu-i mai intru in voie cu nimic. In rest e un copil vesel.Poate stie cineva care sunt alimentele pe care ar trebui sa le evit, ca de cele mai multe ori cred ca totusi de la mancare face alergie.Doctorul mi-a recomandat zyrtec timp de 10 zile,( desi starea fetitei dureaza mai mult de atat) si o crema preparata in farmacie cu pasta de apa, anestezina....S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Eu am inceput sa ma obisnuiesc cu eceste reactii dar mi-e mila de copil, ca trece prin aceste stari.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria2008
postare Mar 18 2009, 02:33 PM
Postare #2


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,802
Inscris la: 27-May 08
Membru nr.: 24,562



QUOTE(george100 @ Mar 18 2009, 04:20 PM) *
Buna dragi mamici,
Am si eu o fetita de aproape 1 an si 6 luni si chiar de mica face alergie la diverse.Problema este ca nu stiu de la ce face. De la un anumit aliment, un ingredient sau de la alergenii din atmosferaSi reactiile alergice severe apar cam o data la 2-3 luni si arata fie sub forma unor basicute pline cu lichid, fie ca o piscatura de tantar. Cel mai des apar basicutele, care dupa cateva zile se sparg si dupa alte mai multe zile se usuca.In tot acest timp fetita mea are o senzatie de mancarime si probabil o stare de disconfort pentru ca e foarte agitata, nervoasa, de nu-i mai intru in voie cu nimic. In rest e un copil vesel.Poate stie cineva care sunt alimentele pe care ar trebui sa le evit, ca de cele mai multe ori cred ca totusi de la mancare face alergie.Doctorul mi-a recomandat zyrtec timp de 10 zile,( desi starea fetitei dureaza mai mult de atat) si o crema preparata in farmacie cu pasta de apa, anestezina....S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Eu am inceput sa ma obisnuiesc cu eceste reactii dar mi-e mila de copil, ca trece prin aceste stari.



Fetita mea facea alergie la Danonino si se manifesta cum zici si tu ca o piscatura de tantar si i-am dat tot Zyrtec.Urmareste cu atentie ce papa cand ii apar si evita. trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 18 2009, 03:56 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(george100 @ Mar 18 2009, 02:20 PM) *
Buna dragi mamici,
Am si eu o fetita de aproape 1 an si 6 luni si chiar de mica face alergie la diverse.Problema este ca nu stiu de la ce face. De la un anumit aliment, un ingredient sau de la alergenii din atmosferaSi reactiile alergice severe apar cam o data la 2-3 luni si arata fie sub forma unor basicute pline cu lichid, fie ca o piscatura de tantar. Cel mai des apar basicutele, care dupa cateva zile se sparg si dupa alte mai multe zile se usuca.In tot acest timp fetita mea are o senzatie de mancarime si probabil o stare de disconfort pentru ca e foarte agitata, nervoasa, de nu-i mai intru in voie cu nimic. In rest e un copil vesel.Poate stie cineva care sunt alimentele pe care ar trebui sa le evit, ca de cele mai multe ori cred ca totusi de la mancare face alergie.Doctorul mi-a recomandat zyrtec timp de 10 zile,( desi starea fetitei dureaza mai mult de atat) si o crema preparata in farmacie cu pasta de apa, anestezina....S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Eu am inceput sa ma obisnuiesc cu eceste reactii dar mi-e mila de copil, ca trece prin aceste stari.

iti recomand sa ii faci testele de alergie...si chiar un tratament homeopat...sanatate multa! trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili_Amalia
postare Mar 18 2009, 07:17 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 174
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,051




QUOTE(rux25 @ Mar 18 2009, 05:56 PM) *
iti recomand sa ii faci testele de alergie...si chiar un tratament homeopat...sanatate multa! trandafir.gif

Dar am inteles ca testele de alergie se pot face dupa ce copilul a implinit varsta de 3 ani.Aveti cumva o alta informatie legat de acest lucru?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 18 2009, 07:23 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Lili_Amalia @ Mar 18 2009, 07:17 PM) *
Dar am inteles ca testele de alergie se pot face dupa ce copilul a implinit varsta de 3 ani.Aveti cumva o alta informatie legat de acest lucru?

Iti recomand clinica Naturalia in Voluntari...noi am fost pacienti fideli vreme de 5 ani...si cu rezultate uimitoare....medicul Chirlia este un medic de exceptie....daca te programezi la el sa o faci chiar daca va fi si peste o luna...este foarte mare cererea la el...vin din toata tara...

CENTRUL MEDICAL NATURALIA
Str Erou Mircea Marinescu nr. 8, Voluntari, Judet Ilfov
Tel.: 004-021 -350.51.33/350.51.36
Fax.: 004-021-350.51.35
e-mail: naturalia@digitech.ro , naturalia@naturalia.ro


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili_Amalia
postare Mar 18 2009, 09:53 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 174
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,051



QUOTE(rux25 @ Mar 18 2009, 09:23 PM) *
Iti recomand clinica Naturalia in Voluntari...noi am fost pacienti fideli vreme de 5 ani...si cu rezultate uimitoare....medicul Chirlia este un medic de exceptie....daca te programezi la el sa o faci chiar daca va fi si peste o luna...este foarte mare cererea la el...vin din toata tara...

CENTRUL MEDICAL NATURALIA
Str Erou Mircea Marinescu nr. 8, Voluntari, Judet Ilfov
Tel.: 004-021 -350.51.33/350.51.36
Fax.: 004-021-350.51.35
e-mail: naturalia@digitech.ro , naturalia@naturalia.ro

Multumesc pt sfat Rux. Dar pot merge si acum cand fetita mea e mai mica de 3 ani? Sau daca sun la telefoanele date, ma lamuresc cei de acolo la ce varsta ar fi optim un consult?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 18 2009, 09:57 PM
Postare #7


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Lili_Amalia @ Mar 18 2009, 09:53 PM) *
Multumesc pt sfat Rux. Dar pot merge si acum cand fetita mea e mai mica de 3 ani? Sau daca sun la telefoanele date, ma lamuresc cei de acolo la ce varsta ar fi optim un consult?

La baietelul meu prima criza s-a declansat cand nu avea un anisor implinit...au urmat apoi ani de stat prin spital...era alergic la toti factorii de mediu....cand i-am descoperit pe cei de la Naturalia, am stiut ca a fost mana Lui DD...am urmat tratament vreme de 5 ani si nu a fost deloc usor...chiar greu as spune...insa acest medic e chiar minunat...o spun din suflet....cauta-l si nu vei regreta...la voi pare a fi mult mai usor...si se poate rezolva mai repede...suna si programeaza-te...roaga sa te programeze prima chiar daca peste o luna.....noi asa faceam...e de asteptat....insa merita....fa un consult fara probleme...iar medicul te va indruma cu siguranta....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili_Amalia
postare Mar 18 2009, 11:52 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 174
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,051



QUOTE(rux25 @ Mar 18 2009, 11:57 PM) *
La baietelul meu prima criza s-a declansat cand nu avea un anisor implinit...au urmat apoi ani de stat prin spital...era alergic la toti factorii de mediu....cand i-am descoperit pe cei de la Naturalia, am stiut ca a fost mana Lui DD...am urmat tratament vreme de 5 ani si nu a fost deloc usor...chiar greu as spune...insa acest medic e chiar minunat...o spun din suflet....cauta-l si nu vei regreta...la voi pare a fi mult mai usor...si se poate rezolva mai repede...suna si programeaza-te...roaga sa te programeze prima chiar daca peste o luna.....noi asa faceam...e de asteptat....insa merita....fa un consult fara probleme...iar medicul te va indruma cu siguranta....

M-am uitat pe internet si am vazut ca sunt sot si sotie la aceasta clinica.La care din ei te referi tu, ca ar trebui sa merg? La el sau la ea?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Mar 18 2009, 11:58 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Lili_Amalia @ Mar 18 2009, 11:52 PM) *
M-am uitat pe internet si am vazut ca sunt sot si sotie la aceasta clinica.La care din ei te referi tu, ca ar trebui sa merg? La el sau la ea?

Offf ea nu mai traieste de ceva timp...un medic alergolog de exceptie...dar mergi la el.... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili_Amalia
postare Mar 19 2009, 12:49 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 174
Inscris la: 9-March 09
Membru nr.: 77,051



QUOTE(rux25 @ Mar 19 2009, 01:58 AM) *
Offf ea nu mai traieste de ceva timp...un medic alergolog de exceptie...dar mergi la el.... trandafir.gif

N-am stiut. Inseamna ca ceea ce am citit eu era un articol mai vechi. Multumesc mult. Acum sa vad si cand pot ajunge, ca eu sunt din nordul Moldovei.Dar pentru sanatatea copilului vom gasi timp. Si daca poti sa-mi spui, preturile erau mari cand ai fost tu, macar sa-mi fac o idee. Si cam cat de des mergeai? Nu te superi daca te mai intreb cate ceva, ca poate nu mi le amintesc pe toate odata.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 10:10 PM