Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Taxa La Popa Pentru Botez
ruby
postare Jun 14 2009, 09:25 AM
Postare #1


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



Buna ,

urmeaza sa imi botez si eu fetitza si am o nelamurire ,care e treaba cu taxa de biserica pt botez si cea pt popa?se impune o anumita suma sa se dea la popa?cine o achita?

daca sint mamici din galati care si-au botezat copiii as fi interesata sa stiu la ce biserica au fost si cit au platit.

mersi astep raspunsurile voastre!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 14 2009, 10:51 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Buna...
La parohia de care apartinem, pana anul trecut cand am botezat-o pe Sara...n-a fost o taxa fixa... nasii trebuiau sa se ocupe de asta, dandu-i o anumita suma preotului pe care o pune in buzunar...
Daca biserica a stabilit taxa pt botez ( sau altele ), atunci protul este obligat ca sa-i dea chitanta pentru serviciile prestate celor care platesc( tot nasilor )....
Sanatate mula bbului tau si sa creasca mare... oFloare1.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 14 2009, 10:59 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



Aceste "miscari" se fac dupa terminarea tainei Sf.Botez....Fiecare biserica ca si institutie, are reguli de organizare, administrative etc., proprii. Preotul va fi cel mai in masura sa va dea informatiile necesare, dupa crestinarea ingerasului tau...


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 14 2009, 12:59 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917




QUOTE(andaro @ Jun 14 2009, 12:59 PM) *
Aceste "miscari" se fac dupa terminarea tainei Sf.Botez....Fiecare biserica ca si institutie, are reguli de organizare, administrative etc., proprii. Preotul va fi cel mai in masura sa va dea informatiile necesare, dupa crestinarea ingerasului tau...


mersi de info! numai ca am mai citit pe alte forumuri despre asa zisa ,,taxa de popa,,...si aici nu zic de taxa de botez pentru care iti taie chitanta !!!

am citit ca se poate ajunge la citeva sute de euro!acum nu stiu ce sa cred!

de asta am deschis topicul asta poate mai scriu si alte mamici din experienta lor!

pupici!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Raluca1982
postare Jun 14 2009, 01:13 PM
Postare #5


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 324
Inscris la: 24-April 09
Din: Tg-Jiu
Membru nr.: 86,889



QUOTE(ruby @ Jun 14 2009, 01:59 PM) *
mersi de info! numai ca am mai citit pe alte forumuri despre asa zisa ,,taxa de popa,,...si aici nu zic de taxa de botez pentru care iti taie chitanta !!!

am citit ca se poate ajunge la citeva sute de euro!acum nu stiu ce sa cred!

de asta am deschis topicul asta poate mai scriu si alte mamici din experienta lor!

pupici!

nu cred!!!!!!!!! cateva sute de euro!!!!!!! nu!!! se prea poate ca banii sa-i bage preotul in buzunar dar totusi suma e mult mai mica undeva intre 50 si 100 de lei. cel putin noi asa am dat cand am fost nasi. nasii achita aceasta "taxa". probabil nu la toate bisericile e aceeasi. la botezul fiicei mele preotul a cerut 50 de lei iar nasul i-a dat 100. nu a luat chitanta cu toate ca preotul s-a oferit sa i-o dea. eu vorbesc acum de "taxa de botez" in Biserica Ortodoxa. nu stiu daca la catolici e la fel.


--------------------
[/url]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 14 2009, 01:18 PM
Postare #6


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



ruby, daca te referi la 'atentia' pe care i-o bagi in buzunar preotului (si dascalului, atentie!) pentru serviciul oficiat, esti sigura ca ai inteles bine ca este vorba de cateva sute de euro? ohmy.gif

Eu nu i-am dat foare multe sute ginecologului cu care am nascut si care a s-a purtat impecabil biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Jun 14 2009, 01:18 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jun 14 2009, 02:49 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(dyana @ Jun 14 2009, 03:18 PM) *
ruby, daca te referi la 'atentia' pe care i-o bagi in buzunar preotului (si dascalului, atentie!) pentru serviciul oficiat, esti sigura ca ai inteles bine ca este vorba de cateva sute de euro? ohmy.gif

Eu nu i-am dat foare multe sute ginecologului cu care am nascut si care a s-a purtat impecabil biggrin.gif


zis mai pe romaneste spaga !la spaga ma refer!am sa caut iar pe net povestiorele cu practicile si cerintele anumitor popi si o sa postez!

dar de e vorba de ,,da-mi atit ,, mai bine ma lipsesc de botez!ca de cununie m-am lipsit!am iesit din biserica necununata ca nu s-a dus nasu in altar sa dea dreptul!unde mai pui ca era rost de euro ,caci sotul e strain!a fost un mare nesimtit de popa si atit ce m-a enevat ca nu i-am dat nimic dar am plecat si necununata!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andaro
postare Jun 14 2009, 07:12 PM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,193
Inscris la: 18-October 08
Membru nr.: 43,214



QUOTE(Raluca1982 @ Jun 14 2009, 02:13 PM) *
nu cred!!!!!!!!! cateva sute de euro!!!!!!! nu!!! se prea poate ca banii sa-i bage preotul in buzunar dar totusi suma e mult mai mica undeva intre 50 si 100 de lei. cel putin noi asa am dat cand am fost nasi. nasii achita aceasta "taxa". probabil nu la toate bisericile e aceeasi. la botezul fiicei mele preotul a cerut 50 de lei iar nasul i-a dat 100. nu a luat chitanta cu toate ca preotul s-a oferit sa i-o dea. eu vorbesc acum de "taxa de botez" in Biserica Ortodoxa. nu stiu daca la catolici e la fel.

Anul trecut, la botezul Sarei, nasii i-au dat preotului 200 de lei. L-au intrebat frumos cat cere pentru servicile prestate iar el a respuns..." cat doriti " ( daca au avut de unde i-au dat preotului dar altii poate nu dau asa mult )...asta nu poti sa numesti "spaga"...Preotul este obligat, prin juramantul depus la hirotonie, sa infaptuiasca taina Sf,Botez...si nu sa dai "spaga" ca sa-ti boteze copilul...de asa ceva nu am mai auzit... mad.gif


--------------------




SPINII de azi sunt FLOAREA zilei de maine.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jun 14 2009, 07:56 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



EU am botezat ultima oara de Sf Andrei, in Ardeal, taxa a fost de 100 lei pt care am si primit chitanta... asa ca probabil in jurul acestei sume se invarte treaba.


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jun 14 2009, 08:10 PM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(mallina2u @ Jun 14 2009, 08:56 PM) *
EU am botezat ultima oara de Sf Andrei, in Ardeal, taxa a fost de 100 lei pt care am si primit chitanta... asa ca probabil in jurul acestei sume se invarte treaba.

Asta se numeste taxa, nu spaga si unele biserici o percep, altele nu. Eu am platit taxa 50 la botezul Larei. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:52 PM