Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Viermisorii...cum Arata? Cum Elimina?
poliana
postare Sep 22 2007, 03:04 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 25
Inscris la: 4-August 07
Din: calimanesti
Membru nr.: 5,705



Buna fatelor ,

Piticul meu a fost suspect de giardia sau alte cele , prezentind simtomele , insa neiesindu-i niciodata la analiza de kkutza.
Pentru ca soacramea ma tot batea la cap ca ea crede ca are si se hotarise sa-i dea medicatie pt asta , luind ea o reteta de zentel , hotarasc sa nu-i dau zentelul , ca am vazut parerile voastre despre el , ci sa-i dau un helmiflores.Avem vreo 5 zile de cind am inceput acest tratament.Adevarul este ca s-a vazut ca , chiar de a 2 a zi , ia crescut pofta de mincare , ceea ce ne-a bucurat nespus pe toti.Mai avem probleme cu ce maninca...mincare gatita tot nu serveste domnisorul nostru.Asa ; de obicei , face kk o data pe zi , cind mai moale , cind mai tare..combinat asa , dar fara probleme.Astazi a fost prima data cind s-a chinuit sa faca .Se caznea saracul ca vai de lume ; a si plins un pic , faza e ca la un moment dat , nu a mai vrut sa tina nici pempars , nici chilotei si nici sa stea pe olita.Asa ca am vazut cum a facut...mai ales ca a facut pe jos , din picioare.
Si aici voiam sa ajung. In primul rind , a facut ditamai cirnatul - normal , la sfirsit cu un pic de singe...parea.Pozitionat intr-un fel de firisoare.relativ albicioase.Plus ca , in ultima parte de kk , avea un fel de scame negre...Acum sint curioasa.Stiu ca sint mai multe feluri de viermisori - tot in site-ul asta m-am documentat.Astia sint viermisorii? Si aia si aia? Este posibil sa aiba , de ex, si giardia si oxiuri? Sau cum?


--------------------
poliana[font=Lucida Console]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Sep 28 2007, 09:54 AM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(poliana @ Sep 22 2007, 04:04 PM) *
... la sfirsit cu un pic de singe...parea.Pozitionat intr-un fel de firisoare.relativ albicioase.Plus ca , in ultima parte de kk , avea un fel de scame negre...Acum sint curioasa.Stiu ca sint mai multe feluri de viermisori - tot in site-ul asta m-am documentat.Astia sint viermisorii? Si aia si aia? Este posibil sa aiba , de ex, si giardia si oxiuri? Sau cum?


Giardia este de marime foarte mica,motiv pentru care e vizibila doar la microscop,iar oxiurii sunt niste viermisori mici,albi,cam de 5 mm lungime .Daca are oxiuroxa,are mancarimi anale aproape insuportabile,mai ales seara,cand oxiurii coboara ca sa depuna ouale.
Atentie mare la igiena si eventual refa analizele...dar,cel mai important nu mai da trataent fara avizul medicului.
Exista si alternativele naturiste,ai incercat?Daca mananca usturoi,ar fi bine sa ii dai cat mai mult piticului.

Sanatate maxima!


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simina
postare Sep 28 2007, 09:55 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,708
Inscris la: 12-October 06
Membru nr.: 186



QUOTE(poliana @ Sep 22 2007, 04:04 PM) *
... la sfirsit cu un pic de singe...parea.Pozitionat intr-un fel de firisoare.relativ albicioase.Plus ca , in ultima parte de kk , avea un fel de scame negre...Acum sint curioasa.Stiu ca sint mai multe feluri de viermisori - tot in site-ul asta m-am documentat.Astia sint viermisorii? Si aia si aia? Este posibil sa aiba , de ex, si giardia si oxiuri? Sau cum?


Giardia este de marime foarte mica,motiv pentru care e vizibila doar la microscop,iar oxiurii sunt niste viermisori mici,albi,cam de 5 mm lungime .Daca are oxiuroxa,are mancarimi anale aproape insuportabile,mai ales seara,cand oxiurii coboara ca sa depuna ouale.
Atentie mare la igiena si eventual refa analizele...dar,cel mai important nu mai da trataent fara avizul medicului.
Exista si alternativele naturiste,ai incercat?Daca mananca usturoi,ar fi bine sa ii dai cat mai mult piticului.

Sanatate maxima!


--------------------
,,Sa te trezesti in zori, cu inima mereu inaripata si sa inalti,
plin de recunostinta, multumire pentru inca o zi de iubire;
Sa te odihnesti, coplesit de beatituine,
la ceasul amiezii si sa cugeti la extazul iubirii''...Kahlil Gibran


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
horvath_miha
postare Sep 28 2007, 12:27 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members
Postari: 49
Inscris la: 28-September 07
Din: baia mare
Membru nr.: 7,262




si copii mei au viermisori. de la medic le-a dat zentel. care e parerea voastra despre el? nu am mai folosit pana acum. au 2 respectiv 4 ani.trebuie sa le refac analizele? si cand se mai poate relua tratamentul?mihaela
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinabc
postare Oct 3 2007, 07:37 AM
Postare #5


Member
***

Grup: Members
Postari: 437
Inscris la: 20-June 07
Membru nr.: 4,590



stiu ca nu e obligatoriu sa iasa in analiza la scaun viermisorii sau ouale,adica e posibil ca analiza sa fie ok ,dar problema totusi sa persiste,asa ca zic ca ar treb sa discuti cu dr sa vezi cum ai mai putea sa verifici copiii pt a depista daca mai au sau nu viermisori
cat despre zentel am auzit ca multi dr nu il prea recomanda la copiii pana in 4 ani,fiind prea puternic pt ficat
in tot cazul cred ca nu e prea bine sa incerci un tratament ,decat urmand sfatul unui medic
sanatate la copilasi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Dec 15 2007, 11:03 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



Luna trecuta i-am facut si eu Adelei analizele(nationale biggrin.gif -fiind nascuta in nov)si ne-a dat si cateva in plus care nu intra in programa statului.Printre altele am facut examen coproparazitologic si a iesit negativ,DAR,analiza de sange cu privire la parazitoza(eozinofilele) a iesit dublu fata de nivelul maxim.Am primit Zentel 5 zile la rand,cate 2 odata,dar am citit prospectul si nu i-am dat decat 3 zile ptr ca mi se pare prea mult ptr.un copil de 7 ani.Si acum trebuie sa luam sirop de fier ptr ca are anemie si se pare ca e indusa de parazitoza.Cel putin nu se mai plange de dureri de burtica.Medicul ne-a spus ca ar fi bine sa facem tratament o data pe an.Mai vedem noi,ca si eu stiu ca Zentel-ul este ff puternic.
Sanatate multa va dorim la toti bbii si copiii hug.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JulianaP
postare Dec 31 2007, 05:00 PM
Postare #7


LALY POP
****

Grup: Members
Postari: 733
Inscris la: 11-June 07
Membru nr.: 4,406



Am intrebare:
Daca Arisa doarme chircita...cu funduletul in sus pe genuchi, uneori...inseamna ca are problemute cu virmisorii?...nu are nici o alta manifestare ca ar avea probleme.....si se cam intampla asta de ceva saptamani, deja.....!?!?!?! unsure.gif


--------------------
Laly Popy...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 31 2007, 05:24 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(JulianaP @ Dec 31 2007, 05:00 PM) *
Am intrebare:
Daca Arisa doarme chircita...cu funduletul in sus pe genuchi, uneori...inseamna ca are problemute cu virmisorii?...nu are nici o alta manifestare ca ar avea probleme.....si se cam intampla asta de ceva saptamani, deja.....!?!?!?! unsure.gif

Iuliana si fetita mea a avut perioade cand dormea asa, dar cred ca era de placere..asa se simtea ea bine, in pozitia aceea dulce( sunt tare scumpi cand dorm asa)...nu cred ca are nici un fel de probleme...ar avea cu totul alte manifestari, iar cateva dintre ele, ar fi pierderea poftei de mancare pe o perioada lunga, apoi scaune proaste( destul de ciudate ca aspect)...si in caz de oxiuri mancarimi enervante pentru ei...deci stai linistita.... rolleyes.gif tzuc.gif poti face si analiza dar eu nu cred ca e cazul... tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Dec 31 2007, 05:28 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(AdeDia @ Dec 15 2007, 11:03 PM) *
Luna trecuta i-am facut si eu Adelei analizele(nationale biggrin.gif -fiind nascuta in nov)si ne-a dat si cateva in plus care nu intra in programa statului.Printre altele am facut examen coproparazitologic si a iesit negativ,DAR,analiza de sange cu privire la parazitoza(eozinofilele) a iesit dublu fata de nivelul maxim.Am primit Zentel 5 zile la rand,cate 2 odata,dar am citit prospectul si nu i-am dat decat 3 zile ptr ca mi se pare prea mult ptr.un copil de 7 ani.Si acum trebuie sa luam sirop de fier ptr ca are anemie si se pare ca e indusa de parazitoza.Cel putin nu se mai plange de dureri de burtica.Medicul ne-a spus ca ar fi bine sa facem tratament o data pe an.Mai vedem noi,ca si eu stiu ca Zentel-ul este ff puternic.
Sanatate multa va dorim la toti bbii si copiii hug.gif

Ade, am cunoscut un medic tare priceput, cand erau copii mici, si mi-a spus ca decat sa-i dau Zentel, mai bine ii dau o sticla intreaga de whiski, ca are cam acelasi efect, adica super toxic pentru ficat sad.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
max
postare Dec 31 2007, 05:29 PM
Postare #10


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,012
Inscris la: 14-March 07
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 2,649



QUOTE(JulianaP @ Dec 31 2007, 05:00 PM) *
Am intrebare:
Daca Arisa doarme chircita...cu funduletul in sus pe genuchi, uneori...inseamna ca are problemute cu virmisorii?...nu are nici o alta manifestare ca ar avea probleme.....si se cam intampla asta de ceva saptamani, deja.....!?!?!?! unsure.gif



despre pozitia asta vorbesti????
patrick e bine mersi laugh.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 10:34 AM