Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Declaratie De Valoare, Pentru recunosaterea studiilor in Italia
osmoza
postare Jun 30 2009, 11:33 PM
Postare #61


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 26
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,563



astazi AM PRIMIT EMAIL DE LA CONSULATUL TIMISOARA
DATE EXACTE PTR CEI CARE VOR FACE L A TIMISOARA....SUNT VALABILE..SI RECENTE


Pentru titlurile de studii obtinute in Romania in judetele: Alba, Arad, Bihor, Bistrita Nasaud, Caras Severin, Cluj, Hunedoara, Maramures, Mures, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Timis, cei interesati trebuie sa se adreseze la:
Consulatul General al Italiei din Timisoara
Timisoara, Str. Putna 6, cod postal 300593
tel: 0040 256 408630
fax: 0040 256 221257
e-mail: consolato.timisoara@esteri.it
INFORMATII GENERALE
Atragem atentia ca "Declaratia de valoare in loco" nu confera nici o recunoastere academica sau profesionala, ci constituie o certificare din partea Autoritatii consulare italiene cu privire la valoarea "in loco" (pe teritoriul tarii de origine) a titlului de studii detinut. Recunoasterea oficiala, atat academica cat si profesionala, este de competenta exclusiva a autoritatilor italiene competente, in Italia.
Declaratia de valoare in loco" se poate efectua exclusiv pentru titluri de studii eliberate in conformitate cu normele legale in vigoare in tara de origine, la absolvirea unui curs de studii complet, cu sustinerea si promovarea examenului/elor final/e si care confera titularului dreptul de a continua studiile la nivelul urmator, ca de exemplu: Romania: "Certificat de promovare a testelor nationale", "Diploma de bacalaureat", "Certificat de absolvire a scolii postliceale", "Diploma de licenta", "Diploma de master", ecc;
ATENTIE: Pentru titlurile de studii obtinute la absolvirea unui ciclu superior de studii (postliceale, de colegiu, universitare, postuniversitare,etc) al carui acces presupune obligativitatea absolvirii unui ciclu de studii precedent, respectiv obtinerea unui titlu de studii precedent, se elibereaza "Declaratia de valoare in loco" si pentru respectivul titlu de studii precedent (incepand cu Diploma de bacalaureat, respectiv cu titlul final de scoala medie superioara).
Daca titlul de studii precedent a fost obtinut intr-o alta tara decat Romania solicitantul va trebui sa prezinte la dosar si "Declaratia de valoare in loco" (in original si copie "xerox") eliberata de Reprezentanta diplomatica italiana competenta din tara in care a obtinut respectivul titlu de studii.

DOCUMENTE OBLIGATORII PT. OBTINEREA DECLARATIEI DE VALOARE
I. Procura notariala in original cu semnatura interesatului intocmita de un notar public roman sau italian (in cazul in care dosarul este prezentat de o alta persoana decat interesatul) si copia documentului de identitate a delegatului. Pentru persoanele care sunt reprezentate de rude de gradul I se accepta si o imputernicire de mana semnata de interesat si fotocopia unui document de identitate atat al interesatului cat si al delegatului.
II. Formular de cerere completat lizibil in toate rubricile si semnat de catre solicitant (descarcabil de pe site-ul Consulatului sau disponibil la intrarea in Consulat);
III. Copii "xerox" ale documentelor de stare civila (certificat de nastere, certificat de casatorie, sentinta definitiva de divort) in cazul in care au intervenit modificari ale datelor personale (pentru cetatenii comunitari);
IV. Titlurile de studiu de tipul: "Certificat de promovare a testelor nationale", "Diploma de bacalaureat", "Certificat de absolvire a scolii postliceale" trebuie pregatite astfel:
1. documentul original (diploma,certificat etc.) legalizat de Inspectoratul Scolar si apostilat la Prefectura de competenta + copie "xerox";
2. documentul original (foaia matricola) legalizat de Inspectoratul Scolar si apostilat la Prefectura de competenta + copie "xerox";
3. copie conforma cu originalul a diplomei respective, efectuata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
4. copie conforma cu originalul a foii matricole respective, efectuata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
5. traducere autorizata in italiana a diplomei respective, efectuata de traducator autorizat roman, legalizata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
6. traducere autorizata in italiana a foii matricole respective, efectuata de traducator autorizat roman, legalizata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";

Foaia matricola este un document obligatoriu

Titlurile de studiu superioare (de colegiu, universitare si postuniversitare) aceste documente sunt: diploma, foaia matricola/suplimentul la diploma si programa analitica. Programa analitica, trebuie pregatita doar in original vizata de Ministerul Educatiei cu apostila de la Prefectura, respectiv traducere cu apostila. Acest document este util mai ales celor care intentioneaza sa obtina in Italia echivalentul titlului, inscrierea cu abreviere de curs, recunoasterea titlului, etc.
1. documentul original (diploma) legalizat de Ministerul Educatiei si apostilat la Prefectura de competenta + copie "xerox";
2. documentul original (foaia matricola/supliment la diploma) legalizat de Ministerul Educatiei si apostilat la Prefectura de competenta + copie "xerox";
3. copie conforma cu originalul a diplomei respective, efectuata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
4. copie conforma cu originalul a foii matricole respective, efectuata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
5. traducere autorizata in italiana a diplomei respective, efectuata de traducator autorizat roman, legalizata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
6. traducere autorizata in italiana a foii matricole respective, efectuata de traducator autorizat roman, legalizata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + copie "xerox";
7. Programa analitica in original legalizata de Ministerul Educatiei si apostilat la Prefectura de competenta + primele 3 si ultimele 3 pagini in copie "xerox";
8. traducere autorizata in italiana a Programei analitice respectiv, efectuata de traducator autorizat roman, legalizata de Notar Public roman si apoi legalizata cu Apostila la Tribunal + primele 3 si ultimele 3 pagini in copie "xerox";
Pentru toate titlurile de studii obtinute in Romania este obligatorie "Adeverinta" (scrisoare de confirmare/certificat) de confirmare eliberata pentru Consulatul Italiei la Timisoara, de catre Scoala/Universitatea care a eliberat titlul/titlurile de studii, pe hartie cu antet a acesteia, stampilata si semnata de conducerea scolii, care sa confirme obtinerea efectiva a titlului de studii de catre solicitant, durata si tipologia studiilor absolvite (gimnaziale, liceale, postliceale, universitare, postuniversitare, de specializare, etc), daca a urmat cursuri de zi, serale, fara frecventa, la distanta, etc, nota obtinuta la examenele de absolvire si scara de notare adoptata, specificandu-se, de asemenea, daca institutia este de stat sau privata acreditata (in acest caz indicandu-se legea de acreditare); Aceasta adeverinta se elibereaza celor interesati la cerere, de catre Scoala/Universitatea unde au obtinut titlul de studii si trebuie prezentata numai in original (fara Apostille si traducere)


--------------------
osmoza2000@yahoo.com
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
osmoza
postare Aug 17 2009, 12:45 AM
Postare #62


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 26
Inscris la: 11-June 09
Membru nr.: 94,563



ciao
tocmai m'am intors din tara.
am si venit cu DV.AM REZOLVAT TOTUL LA TIMISOARA IN 2 ZILE
BAFTA LA TOTII CEI CARE INCEARCA


--------------------
osmoza2000@yahoo.com
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marimaria
postare Aug 17 2009, 04:08 PM
Postare #63


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,578
Inscris la: 7-January 09
Din: Torino, Italia
Membru nr.: 63,039



QUOTE(osmoza @ Aug 17 2009, 02:45 AM) *
ciao
tocmai m'am intors din tara.
am si venit cu DV.AM REZOLVAT TOTUL LA TIMISOARA IN 2 ZILE
BAFTA LA TOTII CEI CARE INCEARCA


Ma bucur pentru tine si sa ai bafta in continuare.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicoletalarisa
postare Aug 25 2010, 12:57 AM
Postare #64


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 24-August 10
Membru nr.: 170,591




marimarie..te rog din suflet imi poti raspunde si mie la urmatoarele intrebari,sau oricine poate:
1) -cererea pentru adeverinta de autenticitate a diplomei de bac si foii matricole poate fi scrisa de mana sau trebuie redactata la calculator
2)eu am absolvit in august in a doua sesiune bacalaureatul si mi s-a eliberat un certificat de absolvire a liceului si diploma de bacalaureat,intrebarea este trebuie sa apostilez,traduc si certificatul sau doar diploma de bacalaureat?
3)pentru foaia matricola trebuie sa fac la fel ca si pt diploma sa cer o adeverinta de autenticitate de la liceu si apoi sa merg la inspectorat sa mi-o vizez si apoi sa o apostilez si traduc sau o pot duce direct la apostilat?
4)daca nu am pasaport dar locuiesc in italia am rezidenta este o problema sau trebuie sa imi fac pasaport neaparat?
5)oare in italia la universitati stie cineva daca este posibil sa ma inscriu si sa duc apoi declaratia de valoare sau trebuie la inscriere neaparat
va multumesc mult si imi cer scuze dar nu mai inteleg nimic si simt ca innebunesc daca nu ma ajuta cineva mutumesc inca odata
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianaH
postare Feb 21 2011, 03:14 PM
Postare #65


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 21-February 11
Membru nr.: 204,639



Pentru persoanele care mai au nevoie de Declaratie de Valoare, pot oferi orice informatie, in calitate de reprezentat al unui birou de traduceri care intermediaza astfel de servicii "de la cap la coada".
Puteti lua informatiile de baza de pe www.apostile-supralegalizari.ro sau puteti suna pentru orice intrebari pe tema aceasta.
smile.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipriana
postare Aug 14 2011, 11:31 AM
Postare #66


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 14-August 11
Membru nr.: 229,010



maria ,te rog frumos daca poti lasa-mi id tau de mess sa te intreb mai multe despre declaratia de valoare...te rog foarte mult daca nu te superi
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
otiliaoprea
postare Mar 6 2014, 01:48 PM
Postare #67


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 6-March 14
Membru nr.: 237,025



CITAT(marimaria @ Apr 29 2009, 12:24 PM) *
Am rezolvat cu Declaratia de valoare......dupa lupte seculare am reusit.....cine are nevoie de informatii i-l pot ajuta cu succes



buna... a-si dori sa te intreb intai cat ti-a luat sa iti faci toata documentatia pt declaratia de valoare. e adevarat k pot trimite printr-un plic actele direct la ambasada fara a ma deplasa eu personal? imi poti spune te rog ce acte ai pregatit pt obtinerea declaratiei?
ps: imi trebuie toate diplomele cu care am terminat din a V-VIII SI IX-XIIIa traduse legalizate si apostilate? cat te-au costat?
multumesc anticipat!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LauraTrad
postare Apr 19 2014, 12:12 PM
Postare #68


Junior
*

Grup: Members
Postari: 2
Inscris la: 19-April 14
Membru nr.: 237,237



Pentru recunoasterea in Italia a actelor de studii obtinute in Romania este necesara o procedura suplimentara care se poate face doar prin intermediul Sectiei Consulare a Ambasadei Italiene din Bucuresti si consta in obtinerea unei DECLARATII DE VALOARE
(Sectia Consulara din Bucuresti elibereaza "Declaratii de valoare in loco" pentru titlurile de studii obtinute in unul din urmatoarele judete din Romania: Arges, Bacau, Botosani, Braila, Brasov, Bucuresti, Buzau, Calarasi, Constanta, Covasna, Dambovita, Dolj, Galati, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomita, Iasi, Ilfov, Mehedinti, Neamt, Olt, Prahova, Suceava, Teleorman, Tulcea, Valcea, Vaslui, Vrancea;
Pentru titlurile de studii obtinute in Romania in judetele: Alba, Arad, Bihor, Bistrita Nasaud, Caras Severin, Cluj, Hunedoara, Maramures, Mures, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Timis, cei interesati trebuie sa se adreseze:

Consulatul General din Timisoara
Timisoara, Str. Putna 6
tel: 0040 256 408630; 0040 256 408 660
fax: 0040 256 221257
e-mail: consolato.timisoara@esteri.it

Pe blogul meu am scris 2 articole cu privire la procedura de obtinere a acestei DECLARATII DE VALOARE.

Succes!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 02:02 PM