Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Custodia Copilului, Poate un tata sa ia unei mame copilul nou nascut?
maryhynt
postare Sep 14 2009, 02:29 PM
Postare #11


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



dar dak eu de ex: vreau sa ma despart de actualul concubin ...cine ar lua copilul? in cazul in care eu nu am nici un venit ,iar el are salariul mare si copilul e trecut pe numele lui.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_radu
postare Sep 16 2009, 02:11 PM
Postare #12


Evelyne
****

Grup: Top Members
Postari: 632
Inscris la: 2-July 09
Din: Varias...Jud Timis
Membru nr.: 97,624



Cum a mai zis cineva in romania legile sunt facute in asa fel incat minorul sa ramana la mama pana e destul de mare sa poata decide el si chestia ca e pe numele lui legal e si copilul lui....deci eu nu ma pricep asa de bine la asta ...

Prietena mea despre care e vb aici ca vrea prietenul ei sa ii ia copilul ei nu sunt casatoriti si nici nu mai sunt impreuna ea cand o sa nasca ca inka nu a nascut nu o sa treaca copilul pe numele lui si are sanse mai multe sa ramana copilul la ea....acuma cine stie poate pana se naste bebe poate o sa se impace


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sarutza
postare Sep 16 2009, 05:37 PM
Postare #13


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 59
Inscris la: 12-November 08
Din: ph
Membru nr.: 48,289



QUOTE(anku @ Sep 12 2009, 12:01 AM) *
deci eu am o prietena care a fost in sit asemanatoare si stiu ca ma tot ruga sa o sfatuiesc ce sa faca...
dc punea copilul p numele lui primea pensie alimentara dar era posibil sa-i ia copilul bineinteles dupa judecata...
asa nu i-a dat numele tatalui ci numele ei...si gata...tatal nici macar nu are voie sa vada copilul...mna moral nu este corect dar ...tb lor...
asa a facut deci prietena mea... rolleyes.gif

nici asta nu este o solutie..pt ca tatal copilului ar putea sa ceara un test de paternitate si s-ar putea dovedi ca el este tatal (daca vrea cu tot dinadinsul sa faca rau.).in cazul in care se ajunge sa se judece pentru incredintarea minorului, legea inclina ca minorul sa fie incredintat mamei chiar daca aceasta nu are venituri..se tine cont de conditiile in care este crescut minorul, daca are cine sa o ajute pe mama atat moral cat si material in cresterea copilului (adica daca aceasta locuieste cu parintii este un lucru bun, pt.ca bunicii de obicei se implica in cresterea, educarea si intretinerea nepotilor). Se presupune ca mama ar avea serv. (deci are venit) cine se ocupa de minor???? asa ca nu venitul realizat de mama este prioritar pt.stabilirea custodiei unui minor.. oFloare.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_radu
postare Sep 17 2009, 09:03 AM
Postare #14


Evelyne
****

Grup: Top Members
Postari: 632
Inscris la: 2-July 09
Din: Varias...Jud Timis
Membru nr.: 97,624




in cazul prietenei mele ea are servici deci va beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani si sta cu parintii care o sprijina asa ca dupa 2 ani cand va merge la servici copilul va avea cu cine sta....ma gandeam si eu la faza cu testu de paternitate dar nu cred sa se ajunga pana acolo ptr ca iti trebuie sacu de bani si nu cred ca tatal copilului dispune de o suma asa de mare in fine....o sa vedem ce va fi pana la urma


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 17 2009, 09:19 AM
Postare #15


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(sarutza @ Sep 16 2009, 05:37 PM) *
nici asta nu este o solutie..pt ca tatal copilului ar putea sa ceara un test de paternitate si s-ar putea dovedi ca el este tatal (daca vrea cu tot dinadinsul sa faca rau.).in cazul in care se ajunge sa se judece pentru incredintarea minorului, legea inclina ca minorul sa fie incredintat mamei chiar daca aceasta nu are venituri..se tine cont de conditiile in care este crescut minorul, daca are cine sa o ajute pe mama atat moral cat si material in cresterea copilului (adica daca aceasta locuieste cu parintii este un lucru bun, pt.ca bunicii de obicei se implica in cresterea, educarea si intretinerea nepotilor). Se presupune ca mama ar avea serv. (deci are venit) cine se ocupa de minor???? asa ca nu venitul realizat de mama este prioritar pt.stabilirea custodiei unui minor.. oFloare.gif

Daca numele tatalui nu apare pe certificatul de nastere al copilului odata cu eliberarea sa initiala, la nasterea copilului, nu poate fi decat in devafoarea tatalui, care nu a fost de la inceput langa familie.
Oricum, in Romania, codul familiei functioneaza dupa doua legi neoficiale: 1. copilul ramane la mama si 2. tatal nu poate fi constrans sa plateasca pensie alimentara... smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_radu
postare Sep 17 2009, 09:49 AM
Postare #16


Evelyne
****

Grup: Top Members
Postari: 632
Inscris la: 2-July 09
Din: Varias...Jud Timis
Membru nr.: 97,624



prietena mea oricum nu vrea nici un ban de la el asa ca ....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 17 2009, 09:55 AM
Postare #17


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(mihaela_radu @ Sep 17 2009, 09:49 AM) *
prietena mea oricum nu vrea nici un ban de la el asa ca ....

Ee, poate se impaca atunci, totusi partners.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihaela_radu
postare Sep 17 2009, 10:01 AM
Postare #18


Evelyne
****

Grup: Top Members
Postari: 632
Inscris la: 2-July 09
Din: Varias...Jud Timis
Membru nr.: 97,624



pai mai e pana se naste bebe...cine stie poate da....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Sep 17 2009, 10:21 AM
Postare #19


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Tatal poate fi constrans sa plateasca pensie alimentara, in baza art. 305 Cod penal (daca mai tin eu bine minte, dupa 100 de ani rolleyes.gif ) privind abandonul de familie.. daca 2 luni nu plateste, sub sanctiunea infractiunii sus-mentionate, instanta il poate condamna la 6 luni de inchisoare.. se poate suspenda executarea pedepsei, doar daca acesta face dovada platilor restante, insa stiu ca urmarirea penala poate sa ramana activa, mai ales daca se dovedeste ca este de rea-credinta tatal-inculpat.. si daca istoria se tot repeta, va fi decazut din drepturile parintesti, definitiv si irevocabil.. asa ca, chiar daca legea penala este interpretabila, nu scapa usor orice nesimtit ce uita sa-si indeplineasca indatorirea fata de urmas.

Aceasta postare a fost editata de liliana2u: Sep 17 2009, 10:22 AM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 17 2009, 10:29 AM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Dar cum nu am auzit inca de niciun nesimtit care chiar sa ajunga la inchisoare... fiecare se descurca cum poate. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 02:03 AM