Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 2041 2042 2043 2044 2045 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
anastasia80
postare Feb 11 2010, 10:37 PM
Postare #20421


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



Ziua nu face asa, se culca singurica. Dar seara nu stiu ce o apuca. Sa fie oare ca ma vede pe mine si pe sot in aceeasi camera? Am zis sa incercam sa dormim in alta camera seara. Dar ziua, de multe ori sunt acolo si adoarme singurica. Si cum spuneti voi, cum faceti sa ii impuneti un program ca eu nu reusesc. Multi mi-au zis sa o trezesc dim mai devreme dar credeti-ma ca nu ma pot trezi de obosita ce sunt . Si ne trezim numai pe la 11.30 chiar si 12.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Feb 11 2010, 10:43 PM
Postare #20422


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(manu1981 @ Feb 11 2010, 08:30 PM) *
Si eu o pun pe Arina obligat la somn la pranz, iar seara la 10 - 10.30 obligat in patut la somn. A ramas o data cu sotul la pranz si cand am ajuns eu acasa pe la 4 si ceav dupa amiaza fata mea se juca de zor, nici vorba de somn. Mi-a zis ca a pus-o dar ca a plans si a luat-o inapoi la joaca doh.gif Cu mine nu-i merge. O lasa sa scanceasca si pana la urma adoarme.


si ai mei se joaca. eu nu il las pe sotul meu sa il adoarma pe Matei. dupa ce ca imi adoarme doar in brate, asta mi-ar lipsi sa isi stirce si programul.

sa stiti ca si Matei are seri cand nu are somn, atunci il pun in patut si sta singurel si se joaca, vorbeste, sare, ce-o vrea el. toata lumea are interzis in a se juca cu el: asa a fost de la inceput. dupa baie, nimeni nu se mai joaca cu el.
daca ii e somn insa si il pun in patut, in 2 sec e rosu de plans. il iau in brate, ii cant ceva (si cant oribil), el canta inapoi si dintr-o data tace: atunci stiu ca a adormit. smile.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Feb 11 2010, 10:50 PM
Postare #20423


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(anastasia80 @ Feb 11 2010, 08:37 PM) *
Ziua nu face asa, se culca singurica. Dar seara nu stiu ce o apuca. Sa fie oare ca ma vede pe mine si pe sot in aceeasi camera? Am zis sa incercam sa dormim in alta camera seara. Dar ziua, de multe ori sunt acolo si adoarme singurica. Si cum spuneti voi, cum faceti sa ii impuneti un program ca eu nu reusesc. Multi mi-au zis sa o trezesc dim mai devreme dar credeti-ma ca nu ma pot trezi de obosita ce sunt . Si ne trezim numai pe la 11.30 chiar si 12.


intr-un week-end pune si tu pe cineva (tata, bunica) sa se trezeasca o data cu ea si tu odihneste-te. asa in 2 zile iti recuperezi somnul si ai forte sa incerci sa ii "asezi" programul.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anastasia80
postare Feb 11 2010, 10:53 PM
Postare #20424


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408




Asa fac eu seara, cand vad ca nu are nici un gand de a se culca, cu toate ca pica din picioare, se da cu capul de patut de obosita ce e, o iau in brate si o legan ca sa ameteasca putin apoi o pun in patut si incep sa o mangai si sa ii cant( asemenea, cant oribil, nici nu stiu ce sa ii cant ca nu stiu nici un cantec) si tot degeaba, nu da nici un rezultat. Iar daca o las in patut si nu o bag in seama pune tot blocul in picioare.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Feb 11 2010, 10:54 PM
Postare #20425


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(bebepis @ Feb 11 2010, 08:23 PM) *
Si eu mai fac retete usoare sau pe care le-am mai incercat si mi-au iesit. In special la dulciuri nu prea imi place sa ma "repet" decat daca este vorba despre ceva ce mi-a placut f tare. Altfel incerc retete noi tot timpul. Si chiar daca mai dau si rateuri nu sunt chiar asa de mari incat sa nu poata fi consumate. Cu tortul nu ma las. Maine fac blaturile si poate si cremele si daca imi ies astea cum trebuie poate sambata mai incerc inca o data bezeaua. Mie mi-a iesit bezeaua dar v-am zis nu stiu de ce nu am reusit sa o mai dezlipesc de pe hartia de copt. Daca mai incerc cred ca am sa ung hartia cu niste unt topit.
Nu v-am intrebat daca ati facut pere umplute. Stiu ca mami de teo parca a facut si cu LilBB. Vreau sa va spun ca mie mi s-a parut un desert super. Am pus si niste stafide care s-au inmuiat f bine si le-am servit cu sos caramel preparat de mine. Au fost delicioase! yami.gif M-am gandit ca atunci cand voi gasi si prepara o inghetata buna am sa o combin cu perele proaspat scoase din cuptor si tot asa cu un sos pe deasupra. Mie imi plac f tare deserturile de acest gen cand mai mananc pe la vreun restaurant mai bun.


nici eu nu prea repet retete. tortul asta nu l-am mai facut, e cu nuca, iar eu nu prea ma impac cu ea. sotului meu insa ii place tare mult, si cum tortul e pentru el....va fi si o surpriza, l-am pus sa se gandeasca ce vrea sa facem "bun". si tortul va fi gata cand ajunge el acasa smile.gif sper sa si iasa bun.
daca gasesti o reteta de inghetata buna vreau si eu. eu tot fac , macar o data la doua luni, si nu gasesc una care sa imi placa. nici nu ma pricep eu prea tare sa schimb retete, sa adaug frisca de exemplu si sa scad din altceva. sad.gif

Aceasta postare a fost editata de costi: Feb 11 2010, 10:58 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Feb 11 2010, 10:56 PM
Postare #20426


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(anastasia80 @ Feb 11 2010, 08:53 PM) *
Asa fac eu seara, cand vad ca nu are nici un gand de a se culca, cu toate ca pica din picioare, se da cu capul de patut de obosita ce e, o iau in brate si o legan ca sa ameteasca putin apoi o pun in patut si incep sa o mangai si sa ii cant( asemenea, cant oribil, nici nu stiu ce sa ii cant ca nu stiu nici un cantec) si tot degeaba, nu da nici un rezultat. Iar daca o las in patut si nu o bag in seama pune tot blocul in picioare.


eu il tin in brate pana adoarme. impropriu spus in brate, eu am un balansoar si in ala ne leganam pana adoarme. altfel nu l-as fi putut tine ca e greu tare si spatele meu e "batran".


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 11 2010, 11:06 PM
Postare #20427


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(bebepis @ Feb 11 2010, 10:14 PM) *
Manu, nu mi-a iesit bezeaua. crybaby.gif De fapt mi-a iesit dar nu am reusit sa o dezlipesc de hartia de copt de pe fund. S-a rupt toata. Nu inteleg din ce cauza. unsure.gif Altfel arata bine. Oare trebuia sa ung hartia cu ceva? In reteta nu scria nimic de asta. Tu ai facut-o?

Uite ce am gasit eu despre cum se face bezeaua

Sfaturi utile:
* Este important sa bateti albusurile suficient de mult timp, caci altfel se inmoaie, amestecul devenind flasc.
* Nu va ingrijorati daca spuma nu este perfecta sau daca ati copt bezeaua la o temperatura prea mare - gustul va fi oricum grozav! Puteti salva situatia folosind un artificiu "cosmetic": un praf de cacao sau de zahar pudra!
* Daca nu dispuneti de un cuptor modern, puteti coace bezelele la foc mic, cu usa cuptorului intredeschisa, timp de 90 minute.

Reteta clasica pentru bezea
Rezulta 12 bezele mici sau o foaie rotunda, cu diametrul de aprox. 20 cm
* 4 albusuri, la temperatura camerei
* 225 g zahar tos
* un praf de sare
* un praf de vanilie
1 Puneti albusurile intr-un bol mare si incepeti sa le bateti, din ce in ce mai repede, cu telul. Continuati sa bateti pana cand spuma se intareste.
2 Adaugati un praf de sare, un praf de vanilie si cate 2 linguri de zahar, "in ploaie", continuand sa bateti si sa amestecati complet, inainte de a adauga urmatoarea cantitate de zahar. La sfarsit, spuma este tare si lucioasa.
3 Tapetati o tava de copt cu hartie pergament. Daca doriti sa faceti bezele mici, desenati cu creionul cercuri de marimea dorita si intoarceti hartia pe dos. Turnati spuma intr-un cornet si formati cerculete.

CUM VA PLACE...
* Pentru a obtine o bezea crocanta, preincalziti cuptorul la semnul 1/110 grd.C, asezati tava pe nivelul din mijloc si lasati-o la cuptor timp de 2 ore. Opriti focul si lasati bezeaua sa se raceasca in cuptor, timp de cateva ore.
* Pentru a obtine bezele lipicioase, dati-le la cuptor, la semnul 4/180 grd.C, timp de 45 minute. Dupa ce le-ati scos din cuptor, puneti-le in frigider sau intr-un loc racoros.

SECRETUL UNEI BEZELE REUSITE
* Alegeti un bol mare pentru batut albusurile - cu cat bolul este mai mare, cu atat mai mult aer va veni in contact cu albusurile, iar spuma se va intari.
* Inainte de a incepe prepararea bezelei, tineti ingredientele cateva ore la temperatura camerei. Albusurile reci nu fac prea multa spuma.
* Este necesar sa folositi un recipient perfect curat; orice pata de grasime, de apa sau de galbenus impiedica formarea spumei.
* Folositi numai oua proaspete si de buna calitate - albusurile de la ouale vechi sunt apoase si nu fac prea multa spuma.



--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAMI DE TEO
postare Feb 11 2010, 11:07 PM
Postare #20428


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,959
Inscris la: 9-July 09
Din: BUZAU
Membru nr.: 98,788



QUOTE(lilBB @ Feb 11 2010, 12:20 PM) *
multumim de urari mamici, sa creasca mari si sanatosi!
din pacate nu am cu cine la poza azi ca nu are chef, uite:




sad.gif

pupam printesa mica si-i uram la multi ani sanatate si numai bucurii.. occasion.gif occasion.gif occasion.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAMI DE TEO
postare Feb 11 2010, 11:11 PM
Postare #20429


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,959
Inscris la: 9-July 09
Din: BUZAU
Membru nr.: 98,788



fetelor eu acum m-am linistit pe acasa...am avut o zi istovitoare....si apoi m-a luat teo...am citit ce a-ti scris a-ti fost fff harnice.... oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif bebepis am facut perele dar fara alte sosuri pt ca i-am facut de proba puiului si afost incintat... yami.gif floare2.gif multumim,,,si f simplu de facut...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MAMI DE TEO
postare Feb 11 2010, 11:11 PM
Postare #20430


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,959
Inscris la: 9-July 09
Din: BUZAU
Membru nr.: 98,788



anastasia trebuie sa faciceva cu giza ta..trebuie sa se culce mergi ;la dr...


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 2041 2042 2043 2044 2045 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 06:34 AM