Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ne Pregatim De Venirea Primaverii ( Flori, Legume, Copaci Etc), rasaduri, flori, legume , ghivece tot ce tine de pregatirea gradinii
MIOSA
postare Feb 11 2011, 12:37 PM
Postare #21


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



mary26 multumim de sfaturi
te mai asteptam cu impresii si pareri si felicitari pt decizia de a-ti face propia gradina de legume
ce bine ca ai asa o curte mare unde te poti duce la sfarsit de saptamana.........imi doresc si eu si sper sa pot lua o bucata de teren la tara la tatal meu dar este cam departe (2 ore jumate) asa ca acolo imi voi face o mica livada, plantez zmeura, mure, coacaze, afine si voi incerca si cu legume dar cele care nu se uda si ingrijesc f des
este zona de deal si sper ca se preteaza bine tufele de fructe de padure
dar pana voi lua acel teren mai dureaza asa ca de abia la anul ma pot ocupa de el
pana atunci ma concentrez asupra terenului care il am aici in Bucuresti

anku multam de complimente dar mai am mult de lucru pana sa fac o gradina asa frumoasa pe placul sufletului meu.........si multi baniiiiiiii de bagat liwlol.gif .........si cum este criza...........anul acesta facem asa cate putin din fiecare

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 11 2011, 04:53 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Neata fetelor!...ziua buna, too!
Miosa, e superb la tine acolo....zici ca esti in povesti, superb! eusa_clap.gif eusa_clap.gif
Iarba, tu cu ce o tunzi?

Mary26, super sfaturile, am sa le salvez sa le pot avea la indemana!

Aici e frig crunt, iar....spera sa se incalzeasca curand! wacko.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary26
postare Feb 11 2011, 06:11 PM
Postare #23


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 121
Inscris la: 10-December 09
Din: Craiova
Membru nr.: 121,777



miosa si pana acum am pus gradina cu rosii, ardei si tot ce se poate dar pana anu trecut am avut un ajutor la tara pe bunicul sotului care avea grija sa o ude in timpul saptamani dar acum cum nu mai este bunicul....o sa incerc cum ai spus si tu sa ma concentrez asupra zarzavaturilor si legumelor care nu necesita prea multa ingrijire desi avem pe matusa sotului care sta la 5 minute de noi are si ea la randul ei gradina si gospodarie si nu ma pot baza pe ea sa imi aiba grija mare de gradina mai ales ca stiti cum este la tara cu munca.
mi-ai dat o idee buna cu zmeura am sa vad de unde sa cumpar sa pun si eu pentru ca e loc destul si imi pare rau sa il las asa la voia sortii si mai ales ca o am pe selena care cu siguranta ii va face placere cand va fii mare sa culeaga si sa manance zmeura
usa sa stii ca pana acum nu am crescut usturoi in ghiveci am avut patrunjel si leustean dar daca ai un pic de imaginatie cum ai tu si un kg de pamant ca sa zic asa imbini utilu cu placutul
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 11 2011, 08:29 PM
Postare #24


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231




eu am o tufa micuta de zmeura in curte si baiatul meu manaca vara cu placere iaurt cu zmeurica proaspata din curte
am pus si o tija de mur care s-a extins f mult dar inca nu a facut mure.........doar frunze liwlol.gif ..........anul asta este al treilea la mine in gradina ..........oricum am amenintat tufa ca daca nu face mure am sa o tai........
de regula cand amenint o floare cu " eutanasierea" face imediat flori, copacul roade etc ........am vazut ca amenintate merg mai bine liwlol.gif

usa in ce regiune a sus esti de-i asa de frig?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 11 2011, 08:49 PM
Postare #25


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Fetelor chiar nici prin gand nu imi trecea ca ideea cu ghiveciul si usturoiul e atat de nastrusnica....o puneam pe faza romanul inventiv, plantam in ghiveci uturoiul cu gandul la gardina alor mei! floare2.gif

Miosa, stau la o ora de Boston Massachusetts, putin mai la sud-vest. Boston e primul oras de pe tarm dinspe Europa, numai ca este peste ocean. De la mine in Canada sunt vreo 4 ore de mers, 5 ore la Montreal, Canada, doar statul New Hampshire ne desparte, cam asa.
Poate ai auzit de cazul cu eee aici stau! liwlol.gif doh.gif yes.gif

Si yo am mur, cand l-am primit am crezut ca e zmeur, dar cand au inceput sa apara brobonele si am vazut ca sunt move la original, m-am convins ca e mur. Face fructee intr-o disperare si se extindeeee moama moama, cred ca in curand papa si vecinii!

Vitza yo nu am ingropat-o, nu stiam de asta, i-am facut musuroi mai inalt asa la sfarsitul toamnei din mulch=un amestec din lemn uscat tratat, care tine cald iarna. Si tot cu mulch, am pregatit si fructiferii si gradina de flori.
Uite cam asa arata


Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 11 2011, 08:56 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 12 2011, 05:31 PM
Postare #26


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



QUOTE(USA @ Feb 11 2011, 08:49 PM) *
Fetelor chiar nici prin gand nu imi trecea ca ideea cu ghiveciul si usturoiul e atat de nastrusnica....o puneam pe faza romanul inventiv, plantam in ghiveci uturoiul cu gandul la gardina alor mei! floare2.gif

Miosa, stau la o ora de Boston Massachusetts, putin mai la sud-vest. Boston e primul oras de pe tarm dinspe Europa, numai ca este peste ocean. De la mine in Canada sunt vreo 4 ore de mers, 5 ore la Montreal, Canada, doar statul New Hampshire ne desparte, cam asa.
Poate ai auzit de cazul cu eee aici stau! liwlol.gif doh.gif yes.gif

Si yo am mur, cand l-am primit am crezut ca e zmeur, dar cand au inceput sa apara brobonele si am vazut ca sunt move la original, m-am convins ca e mur. Face fructee intr-o disperare si se extindeeee moama moama, cred ca in curand papa si vecinii!

Vitza yo nu am ingropat-o, nu stiam de asta, i-am facut musuroi mai inalt asa la sfarsitul toamnei din mulch=un amestec din lemn uscat tratat, care tine cald iarna. Si tot cu mulch, am pregatit si fructiferii si gradina de flori.
Uite cam asa arata


scrie clar la tine Boston dar eu nu am vazut decat dupa ce am citit..........deci mai frigulet un pic decat la noi dar nu-i departe primavara si de tine
faza cu masina am vazut-o la stiri ..........mai de ei saracii!

usa mulch-ul asta se poate folosi dupa un an pe celalat? ca tare buna este idee!
eu invelesc smochinii cu lujerii de rosii uscati si iarba uscata peste care punem celofan cu care acoperim tot copacelul pana in varf

far mi-i se pare mai comod cum ii acoperi tu pt ca eu stau sa strang iarba, sa o usuc, toata ziua o rotesc sa nu putrezeasca !

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 13 2011, 11:38 AM
Postare #27


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



azi am pus rasaduri de floricele in jardiniere

astept sa se dezghete un pic pamantul si sa pun si usturoi ( pt flori aveam pamant cumparat dar pt usturoi nu am )

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 13 2011, 06:30 PM
Postare #28


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



La noi nu se indeparteaza mulch-ul in primavara ptr ca tine sa nu creasca buruienile peste vara, so, e bun tot anul....doar ca primavara ori toamna mai adaugi, daca e nevoie ptr ca se cam ingroapa in pamant cu ploile.

Usturoiul meu din ghiveci



--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 13 2011, 08:22 PM
Postare #29


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(USA @ Feb 13 2011, 05:30 PM) *
La noi nu se indeparteaza mulch-ul in primavara ptr ca tine sa nu creasca buruienile peste vara, so, e bun tot anul....doar ca primavara ori toamna mai adaugi, daca e nevoie ptr ca se cam ingroapa in pamant cu ploile.

Usturoiul meu din ghiveci

oFloare1.gif oFloare1.gif oFloare1.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 14 2011, 10:28 AM
Postare #30


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



QUOTE(USA @ Feb 13 2011, 06:30 PM) *
La noi nu se indeparteaza mulch-ul in primavara ptr ca tine sa nu creasca buruienile peste vara, so, e bun tot anul....doar ca primavara ori toamna mai adaugi, daca e nevoie ptr ca se cam ingroapa in pamant cu ploile.

Usturoiul meu din ghiveci




mai omorat usa cu usturoiul tau!

dar ce sunt chestiile alea mici albe din ghivece???


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 09:14 AM