Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ne Pregatim De Venirea Primaverii ( Flori, Legume, Copaci Etc), rasaduri, flori, legume , ghivece tot ce tine de pregatirea gradinii
MIOSA
postare Feb 9 2011, 06:58 PM
Postare #11


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



saru mana USA de raspuns...........voi cauta si eu gazon de iarna ...........nu am vazut la noi dar poate gasesc
mereu am admirat acele peluze pline de verde mereu........cum au americanii in filme in fata casei verdele acela si cum ies cu masiniile si tund gazonul liwlol.gif

hai ca vad ca-i citit topicul dar nu scrie nimeni
putem sa-i schimbam denumirea in miosa&usa liwlol.gif
hai fetele cu sfaturi , cu intrebari sa ne facem gradiniile frumoase

ador salvia de cand am fost la Manastirea Sambata si acolo era plantata pe o alee de circa 100 si ceva de metri.....se vedea asa frumos aceea linie rosie ca mi-a ramas in minte
stiu ca se si folosesc in bucatarie frunzele dar sincer nu stiu la ce mancaruri

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 9 2011, 07:29 PM
Postare #12


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(MIOSA @ Feb 9 2011, 07:58 PM) *
saru mana USA de raspuns...........voi cauta si eu gazon de iarna ...........nu am vazut la noi dar poate gasesc
mereu am admirat acele peluze pline de verde mereu........cum au americanii in filme in fata casei verdele acela si cum ies cu masiniile si tund gazonul liwlol.gif

hai ca vad ca-i citit topicul dar nu scrie nimeni
putem sa-i schimbam denumirea in miosa&usa liwlol.gif
hai fetele cu sfaturi , cu intrebari sa ne facem gradiniile frumoase

ador salvia de cand am fost la Manastirea Sambata si acolo era plantata pe o alee de circa 100 si ceva de metri.....se vedea asa frumos aceea linie rosie ca mi-a ramas in minte
stiu ca se si folosesc in bucatarie frunzele dar sincer nu stiu la ce mancaruri

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ..lasa tu ca intra si fetele.....acum probabil inca sunt la capitolul iarna=hibernare florala! doh.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif wub.gif

Despre Salvie, stiu ca se pot pune 2 frunzulite si in salata de vara....tot asa in friptura langa rosmarin...are un gust puternic si putin amarui, in cantitate mai maricica, poate taia gustul altor mirodenii...in plus, e pe lista plantelor cu efecte ametitoare, sa le zic asa....asa ca, grija la folosire....ori la copii care le poate cumva incerca frunzele din curiozitate!

Tu cand pui rosiile la ghiveci?..si salata.....in martie?

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 9 2011, 07:29 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 10 2011, 02:27 PM
Postare #13


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



ola,

la plimbarea de dimineata am examinat gradina........s-a topit zapada si au inceput sa apara zambilele, narcisele si ghioceii..........bineinteles ca frunzulitele au doar 2-3 cm deasupra solului ..........dar asa m-am bucurat super.gif

rasaduriile de rosii, castraveti, ardei le pune tatal meu la el acasa si imi da si mie
la sfarsitul lui februarie pune rasaduriile afara in mici sere
in martie - aprilie ( in fc de vreme) eu pun salata, ceapa, marar, patrunjel, leustean,morcovi etc tot ce nu-i cu rasaduri
apoi prin aprilie pun si rasaduriile
in luna martie o sa sape sotul ce nu a mai apucat in toamna
vai de abia astept sa le plantez
parca am anchilozat toata iarna in casa, ma dor toate cele, asa primavara mai sapi, greblezi etc

despre fete stiu ca sunt in perioada de " hibernare iarna", asa ca le astept cu rabdare la comentarii pe topic, intr-un greblat si udat mai postam o poza cu o floare, un copac.............am vazut ca-i citit topicul si asta ma bucura

eu la ghiveci nu am pus deocamdata nimic ca am un pic de gradina, dar anul acesta voi pune
aaaaaaa stii ce am avut la ghiveci ( bidoane de 6 l de apa plata taiate)????? rosii cherri..........asa frumoase erau.....ornam salatele cu ele........cresc ciorchini si au bobitele mici

sambata ma ocup de ghivece, curatat, plantat seminte de flori, pun si niste marar in ghiveci ca alte verdeturi nu am apucat sa cumpar
duminica ma ocup de catel liwlol.gif
Calin isi doreste f mult un catel mic cu care sa se joace asa ca duminica ii cumpar unul deci am treaba, sa vezi ce o sa planga dupa mama lui cateva zile.......cred ca nu voi dormi vreo 2,3 nopti liwlol.gif
este mic (6 saptamani) si il voi tine in casa pana ii fac toate vaccinuriile si se incalzeste afara







  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 10 2011, 03:43 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




Ce bine ca v-ati decis la catel si aveti si de unde, aici te costa de te rupe un catel..si sa il cumperi si apoi vaccinurile....si asta ma trage mult innapoi..plus ideea de a stat singur toata ziua...sunt sigura ca daca as gasii sa imi ofere cineva un pui de catel l-as lua...dar asa sa dau sute de $ pe ei, hmmm.....

Si yo am gradinaa maree.....adika spatiu mare, ca aici e pamant nisipos, asa ca gradina in sine, o construiesti..faci ca un tark asa unde CUMPERI pamant de gradina si il umplii......ori la sera/solar....in ghivece mari.....yo pun intai seminteniile in casa in ghivece speciale mici organice, la sf de februarie, apoi in martie le mut in sera afara, iar in may le pun in gradina...cam asa am facut mereu....

Si yo am avut rosioare din cele "ciresele" mici si multe, ne plac enorm...Aris mereu "fura" cate una in zilele de vara si le papa cu o placeree, pe cele mici le tine in gura ca pe bomboane....

Ce bine de tine ca s-a topit zapada si ies florileee......offf, la noi mai e cale luunga....inca a fost superr frig zilele astea si muntii de zapada sunt munti de gheata....pana o sa scapam de ei mai dureaza clar.....offf, e crunt in trafic mai ales in zonele de locuit, ptr ca nu te poti asigura deloc din cauza muntilor de zapada!

Fructiferii mei sunt infundati in zapada acum, se vad doar varfurile acum..dar ii astept cu tratamentul ptr primavara...am avut o problema vara trecuta cu nectarinul, frunzele se patau asa cu pete ruginii, iar la baza frunzelor si fructelor aparea ca o substanta gelatinoasa precum cea de brad, nu stiu cum ii spune...aaa rasina.....precum rasina.....so, nu am putut servii nici o nectarina, se uscau fructele in faza verde si picau.....asa ca am solutia ptr ele acum in primavara...se pare ca e o boala ce o ia din cauza ca avem padurea aproape....si am vazut ca ciupise putin si marul...parul a fost o frumusete vara trecuta a facut si primele lui fructe, doua pere maarii super zemoase....

Despre statul in casa, sunt la fel ca tine..abia astept sa alergam desculti pe afara...sa piculez gradina si florile.....cred ca e cea mai asteptata vara ever...mai ales ca aseara vedeam la tv ca sudul a fost lovit iar crunt cu zapada multa..of sper sa nu mai vina la noi, gata!

Cam asa, pupik!

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 10 2011, 03:48 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 11 2011, 01:29 AM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(USA @ Feb 9 2011, 06:29 PM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif ..lasa tu ca intra si fetele.....acum probabil inca sunt la capitolul iarna=hibernare florala! doh.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif wub.gif

Despre Salvie, stiu ca se pot pune 2 frunzulite si in salata de vara....tot asa in friptura langa rosmarin...are un gust puternic si putin amarui, in cantitate mai maricica, poate taia gustul altor mirodenii...in plus, e pe lista plantelor cu efecte ametitoare, sa le zic asa....asa ca, grija la folosire....ori la copii care le poate cumva incerca frunzele din curiozitate!

Tu cand pui rosiile la ghiveci?..si salata.....in martie?

tzuc.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
nici nu am stiut de usturoi in ghiveci....


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 11 2011, 08:25 AM
Postare #16


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231




asa arata asta primavara o parte din gradina mea
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03728.jpg

si gazonul meu in spatele lui Calin
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03733.jpg

iar aceasta este lacul nostru in miniatura din curte are o mica pompita si recircula apa are asa un mic rau
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03906.jpg
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 11 2011, 08:29 AM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



cum se vede din ultima poza noi am pus gazon in jurul lacului dar au iesit numai niste mici palcuri de iarba si atata

usa am sa caut acel gazon de care mi-ai vorbit

fetele care aveti poze mai postati si voi sa ne inspiram ca acusica trebuie sa organizam gradiniile si avem nevoie de idei

pupici

anku ce mai astepti baga usturoilu la ghiveci ca eu una ii urmez sfatul lui usa si chiar de abia astept sa il pun!


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 11 2011, 11:02 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(MIOSA @ Feb 11 2011, 07:25 AM) *
asa arata asta primavara o parte din gradina mea
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03728.jpg

si gazonul meu in spatele lui Calin
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03733.jpg

iar aceasta este lacul nostru in miniatura din curte are o mica pompita si recircula apa are asa un mic rau
http://s997.photobucket.com/albums/af91/mi...nt=DSC03906.jpg

superb este la tine acolo...
prima poza nu-mi merge...dar am vazut celelalte 2!!! notworthy.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mary26
postare Feb 11 2011, 11:03 AM
Postare #19


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 121
Inscris la: 10-December 09
Din: Craiova
Membru nr.: 121,777



buna fetelor !!!
noi avem o casa undeva la tara unde ne ducem de primavara pana toamna aproape in fiecare sfarsit de saptamana unde avem o curte foarte mare cu vie , graina si o multime de pomi fructiferi si ne-am apucat inca din toamna de curatatul pomilor cei care au scapat asta toamna o sa ii curatam in primavara asta.
via am ingropato inainte sa dea geru si cand nu o mai ingheta afara o sa avem de lucru la ea sa o dezgropam.
in gradina am pus din luna noiembrie ceapa si usturoi si am semanat salata, spanac, macris si patrunjel peste care am pus coceni de porumb.
la inceputul lunii martie o sa ma ocup si eu de pus rasaduri in ladite cu mranita(pamant de flori) iar spre sfarsitul luni vreau sa pun in gradina ridichii de o luna din acelea rosii, marar, leustean ,morcovi si sfecla rosie.
pana acum nu m-am ocupat de gradina de una singura dar vreau sa vad ce iese.
pun un tabel gasit pe net care sper sa va fie de ajutor.
Leguma Perioada de insamantare In rasadnita Varsta la care rasadul se poate planta in gradina
Gulii timpurii 01.02 – 10.02 DA 35-40 zile
Conopida timpurie 10.02 – 15.02 DA 50-60 zile
Varza timpurie 10.02 – 15.02 DA 60 zile
Cartofi 20.02 – 10.03 NU
Salata timpurie 20.02 – 30.02 DA
Ceapa verde de primavara 20.02 – 10.03 NU
Mazare 20.02 – 20.03 NU
Ardei gras 25.02 – 10.03 DA 50-60 zile
Vinete 25.02 – 10.03 DA 55-60 zile
Rosii timpurii 25.02 – 05.03 DA 60-70 zile
Gogosari/Kapia 01.03 – 10.03 DA
Patrunjel 01.03 – 05.04 NU
Telina 01.03 – 30.03 DA 60 zile
Morcovi 01.03 – 15.03 NU
Ridichi de luna 01.03 – 15.04 NU
Castraveti 05.03 – 10.03 NU 34-40 zile
Leustean 10.03 – 30.03 NU
Dovlecei 15.03 – 20.03 NU 35-40 zile
Spanac 15.03 – 10.04 NU
Usturoi 15.03 – 20.03 NU
Varza de vara 15.03 – 20.03 DA 45 zile
Rosii de vara 20.03 – 01.04 DA 45 zile
Ceapa de arpagic 25.03 – 15.04 NU
Rosii de toamna 01.04 – 20.04 NU 40 zile
Sfecla rosie 01.04 – 01.05 NU
Ceapa de apa (seminte) 01.04 – 10.04 DA 60 zile
Praz 01.04 – 10.04 DA 60 zile
Fasole pastai 20.04 – 10.05 NU
Ridichi de vara 25.04 – 30.05 NU
Varza de toamna 20.05 – 30.05 NU 45 zile
Conopida de toamna 25.05 – 30.05 NU
Ridichi de iarna 20.06 – 10.07 NU
Fasole uscata 25.06 – 05.07 NU


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 11 2011, 11:26 AM
Postare #20


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



ce de stiti voi mai fetelor..... notworthy.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 05:58 AM