Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ne Pregatim De Venirea Primaverii ( Flori, Legume, Copaci Etc), rasaduri, flori, legume , ghivece tot ce tine de pregatirea gradinii
MIOSA
postare Feb 7 2011, 12:38 PM
Postare #1


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



buna fetele,

pentru ca mie a inceput sa-mi miroase a primavara , m-am gandit sa deschidem acest topic in care sa ne impartasim experientele despre gradinarit , flori, ghivece de flori etc

cum ne pregatim floriile, rasaduriile, pomi fructiferi etc

eu stau la curte si am 2 visini maturi, 1 cires al doilea an, 1 par al doilea an, 1 cais al treilea an si 3 smochini ( 2 pui si unul matur) pe care sincer nu prea stiu cum sa-i ingrijesc
voi in ce perioada va semanati rasaduriile pt legume si flori?

cand tundeti muscatele, crizanemele etc
sunt o mie de intrebari pe care le am si am si cateva sfaturi pe care vi-i le pot da

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 7 2011, 12:42 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



cateva sfaturi:

trandafiriilor le trebuiesc minim 8 ore de soare..........deci atentie unde ii plantati
hortensia prefera locuriile semiumbrite
bulbii de narcise, lalele si zambile se planteaza din luna septembrie sau octombrie pentru a avea flori in urmatoarea primavara

eu personal tai trandafirii primavara cam prin aprilie sau mai dar sincera sa fiu nu-mi plc pentru ca ei cresc foarte inalti ( peste 2 m) oare daca ii tai toamna nu mai cresc asa inalti?

hai fetele va astept la discutii pe aceste teme , macar in suflet sa fie primavara ca afara inca nu-i

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Feb 7 2011, 02:26 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



eu chiar azi voiam sa-mi iau niste flori in ghiveci cu gandul la primvara
poti sa stii ca deja parca miroase a primavara...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 7 2011, 05:30 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231




iar eu astept sa-mi infloreasca zambila din ghiveci ca restul sunt in gradina!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 7 2011, 05:32 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Buna frumoaselor!
Sa stii Mio', ca imi esti in gand..chiar daca la noi inca avem muntii de zapada si gheata peste tot...chiar daca am lucrat la zapada de pe acoperis de vreo 3 zile si la gheata...si mie mii dor de primavara rau. Ieri ne-am rasfatat in gradina magazinului unde imi place enorm sa vin mereu, au gradina gen sera, tot anul si flori si semintenii si suporti, etc...si mirosea a vara acolo, super, betie de mirosuri florale! superb.
So, nu am plecat fara seminteniile mele, rosii, ardei, verdeturi, etc...si chiar ma gandeam cand sa pun rasdurile, cele din casa, parka luna asta ori luna viitoare?
Apoi, ieri am pus usturoiul, tot in casa, am un ghiveci mare, unde trona palmierul, care s-a uscat peste iarna crybaby.gif .....se pare ca nu le merge deloc bine acestor pomisori...e al doilea care il pierd peste iarna...si ultimul....asa ca l-am scos, si daca tot era ghiveciul acolo cu pamantul, am pus usturoi in el! yes.gif bouncy.gif

Apoi in gradina avem un mar, un par si un cais, plantati de vreo 2 ani=2 veri deja!..abia astep primavara sa ii curat/reimprospetez!

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 7 2011, 05:33 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 7 2011, 05:34 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(MIOSA @ Feb 7 2011, 06:30 PM) *
iar eu astept sa-mi infloreasca zambila din ghiveci ca restul sunt in gradina!

Si mieeee, am din cele batute.....le merge super!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 8 2011, 08:03 AM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



usa tu zici ca ai pus usturoi in ghiveci si merge bine?
uite o idee buna
eu am un pic de gradina pt zarzavat circa 80-100 mp dar insuficienta pentru cate nevoi am'
anul acesta voi pune ceapa, cartofi, rosii, verdeata si cred ca si ardei iuti ( am o termita in casa caruia ii plac ardeii iuti si an de an trebuie sa punem in gradina ca-i satisfactia mare cand are o ciorba in fata si-un ardei iute din gradina lui)

fetelor eu nu reusesc sa ies din iarna cu muscatele curgatoare! cele normale sunt ok dar astea curgatoare se usuca .
toate floriile le tin in holul de la intrare unde am un geam mare si caloriferul este cam la jumatate astfel incat am circa 18 gr acolo ........si totusi muscatele curgatoare si sporul casei mi-i se duc naibii an de an

azi am de gand sa pun niste marar la jardiniera ( au fost muscate si s-au dus )
iar la prima iesire in hipermaerket atac raionul cu seminte
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 8 2011, 03:56 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Neata fetelor!....Ziua frumoasa, too!

Mamy, daaa.....mie mereu mi-a mers bine usturoiul NUMAI IN GHIVECI, culmea....si in casa......numai sa prind usturoi din cel bun, adika din cel care incolteste..ca nu gasesc bulbi de usturoi de plantat, astia aici nu stiu de usturoiul verde, serios....asa ca iau mereu un set de 5 capatani de usturoi de bucatarie...si cam peste o luna de stat in sertarul de bucatarie, uni/uneori incep sa faca colt..eeee, atunci ii si arunc in pamant in ghiveci.....suntem inebuniti dupa frunzele de usturoi....
aaa.....si stiti de ce?..ptr ca usturoiul aici e mult mai usturat decat cel din Romania...acum ne-am obisnuit si cu el...dar frunzele de usturoi sunt un deliciu!

Cat despre iesitul din iarna.....si sporul casei...sper ca vorbim de aceeasi floare...are niste flori firave albe/roz/rosii ori amestec de ele....in vara trecuta, am primit de ziua mamei, de la biserica, un ghiveci micut cu sporul casei puiuk....si mie imi plac rau florile astea, asa ca toata vara am fost numai dupa el, sa ii fie bine..i-am schimbat ghiveciul cu unul mai maree....si a crescutt frumosss tare....pana sa plecam in vacanta din Romania, cu vreo 2 saptamani, Aris a rupt un varf de crenguta de la floare crybaby.gif .....siii a insistat enorm sa nu o las sa moara, sa o punem in apa, intr-o farfuriuta de ghiveci cu putina apa....si o iubea Arisss toata ziua.....eee, pana sa plecam in concediu, ii daduse radaciunutee. nanner.gif ..ce incantata am fost, nu stiam de treaba asta....acum stress ca ce fac cu ea in cele doua saptamani de concediu....am pus-o intr-un borcan inalt plin cu apa...sii cand ne-am intors, isi facuse niste radacini lungi...so, am plantat-o in ghiveci.....eee, acum, planta mama aproape ca o pierd...au ramas doar crengile aproape....dar floarea babyy, E O FRUMUSETEEEEE, e de marimea florii mame, si infloreste e o nebunieeee.....asa ca am inteles secretul lor, asa am sa fac si la vara, am sa iau un varf si am sa il pun in apa, ca sa pot iesii cu floarea din iarna!

Pupik!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIOSA
postare Feb 9 2011, 09:58 AM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,927
Inscris la: 1-September 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 107,231



usa exact la acel spor al casei ma refer si eu
al meu nu mai are nici o frunza dar miciile tije sunt inca verzi
sa stii ca rup una si o pun in apa poate reuseste sa faca cateva frunze si apoi mustati
mai am o capatana de usturoi cumparat de la tarani........o pitesc intr-un sertar si eu poate incolteste un pic sa pun si eu un ghiveci
ieri mi-am luat primele seminte de salvie, verbena pentru a pune rasaduriile
ei zic ca in luna a doua se pun asa ca in week-end imi fac timp si le pun prin ghivecele si jardiniierele care mi-au ramas goale de peste iarna

despre gazon ce sfaturi imi puteti da?
punem an de an si ne ies niste insulite de gazon........il udam , il tundem degeaba nu se indeseste si apoi se ingalbeneste si se duce naibii..........am luat pana acum si gazon sportiv, si cu flori si degeaba

nu avem parte de un gazon verde tot timpul anului cu toate ca il udam zilnic
adevarul este ca si calcam pe el mereu ca punem unde este locul de joaca al copiilor..........poate de aceea???

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Feb 9 2011, 03:34 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Neata dulce!....ziua frumoasa, too!

Incearca asa cu sporul casei, vezi ce se intampla....si la mine cea batrana are crangile asa verzii si zemoase de le rupi.....dar frunzele zici ca se ard asa.....

Despre gazon, aici gazonul este foarte important sa arate cat mai verde, sa fie frumos.....ee ceva gen gradina cu flori in Romania, ca si mandrie intre vecini...ce facem noi, primavara de la primul dezghet al pamantului, curatat bine cu grebla si dat cu fertilizator de primavara si il udam putin daca nu ploua in ziua aia ca sa intre in pamant....cam la 2 saptamani cel mult, curatam iar cu grebla si aruncam semintele de iarba.....cele mai bune sunt semintele de iarna, aici le zice canadiene, sunt rezistente la frig, so iarba e verde tot timpul anului si in plus cere mai putina apa decat iarba regulara.....in totdeauna, retii 1 kg, sa zic, de seminte ptr goluri daca apar......se uda bine gazonul...3 zile se uda zilnic, ptr ca semintele sa intre in pamant......la vreo alte 2 saptamani, cand iarba incepe frumos sa creasca si se vad locurile goale, mai arunci cu seminte acolo........apoi la inceputul verii, noi dam iar cu fertilizator de vara.....si un mare atuu e ca toamna, se curata bine de frunzele uscate ptr ca acolo unde ele cad si stau peste iarna, iarba se mucigaieste .......si pana sa dea inghetul, noi dam cu fertilizatorul de iarna......costa toate astea, aici, nu asa mult... nu stiu in tara oFloare1.gif ......dar iti garantez ca ai iarba verde tot anul!

Ce frumos ca ai gasit seminte de salvie..as vrea si yo.....
Mii teama sa vad la primavara cum e liliacul meu, acum are munte de zapada peste el.....SPER SA FIE OK! pray.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Feb 9 2011, 03:36 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 12:25 PM