Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Incalzire In Pardoseala Electrica
elenasicristi
postare Jan 15 2011, 05:57 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 16
Inscris la: 1-June 10
Membru nr.: 153,823



fetelor.am o rugaminte la voi,aveti cumva incalzire in pardoseala electrica?(este vorba de un cablu cu un fel de plasa,nu stiu cum sa va explic k sa intelegeti...)
imi puteti spune daca renteaza?gaze nu am in zona unde mi-am facut casa iar centrala pe lemne este foarte scumpa.va rog frumos ajutati-ma cu tot ce stiti,daca este scumpa pe parcurs,daca tine de cald si nu in ultimul rand cat vine factura la energie.multumesc frumos
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jan 15 2011, 06:33 PM
Postare #2


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(elenasicristi @ Jan 15 2011, 05:57 PM) *
fetelor.am o rugaminte la voi,aveti cumva incalzire in pardoseala electrica?(este vorba de un cablu cu un fel de plasa,nu stiu cum sa va explic k sa intelegeti...)
imi puteti spune daca renteaza?gaze nu am in zona unde mi-am facut casa iar centrala pe lemne este foarte scumpa.va rog frumos ajutati-ma cu tot ce stiti,daca este scumpa pe parcurs,daca tine de cald si nu in ultimul rand cat vine factura la energie.multumesc frumos

Cumnatul meu are astfel de incalzire...tine foarte cald, dar, cred ca depinde si de casa, cat de mare este, cum e amplasata (a lui e in soare toata ziua)...ca si cost stiu ca le vine putin mai ieftin decat centrala pe gaz. ...acum depinde de alegerea fiecaruia...
Pe de alta parte, odata stiu ca au avut probleme cu ea..cam la cateva luni dupa ce au terminat de construit casa...s-a spart nu stiu ce de la incalzire in una din camere si uite asa esti nevoit sa refaci parchetul si ce mai ai acolo ...asta ar fi un dezavantaj parerea mea...rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenasicristi
postare Jan 15 2011, 07:04 PM
Postare #3


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 16
Inscris la: 1-June 10
Membru nr.: 153,823



multumesc frumos ptr raspuns,dar pe mine ma intereseaza incalzirea cu cabluri electrice(nu stiu daca vb de acelasi lucru)nu as vrea cu tevi de apa,ori cum iti multumesc pentru raspuns si sper sa vb de acelasi sistem,astept in continuare mai multe detalii va rog frumos.multumesc notworthy.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 15 2011, 08:06 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




QUOTE(elenasicristi @ Jan 15 2011, 09:04 PM) *
multumesc frumos ptr raspuns,dar pe mine ma intereseaza incalzirea cu cabluri electrice(nu stiu daca vb de acelasi lucru)nu as vrea cu tevi de apa,ori cum iti multumesc pentru raspuns si sper sa vb de acelasi sistem,astept in continuare mai multe detalii va rog frumos.multumesc notworthy.gif

Nu stiu cat de rentabila este incalzirea pe baza de curent electric. La gradinita din satul parintilor mei au pus o asemenea centrala, ca sa nu se chinuie cu lemne (nu exista gaz bagat acolo) si platesc la curent de-i ustura pielea. Gradinita nu e una foarte mare avand in vedere ca e vb de un sat si nu necesita incalzire decat cat sunt copiii la ore, adica 4-5 ore pe zi, fara weekenduri, insa factura se ridica lunar la 60-70 mil lei vechi. Poate fi rentabil un asemenea sistem daca ai o minieoliana care sa iti produca curent. Dar daca alimentezi cu curent de la retea, mai bine faci pe lemne.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Jan 15 2011, 08:33 PM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(elenasicristi @ Jan 15 2011, 07:04 PM) *
multumesc frumos ptr raspuns,dar pe mine ma intereseaza incalzirea cu cabluri electrice(nu stiu daca vb de acelasi lucru)nu as vrea cu tevi de apa,ori cum iti multumesc pentru raspuns si sper sa vb de acelasi sistem,astept in continuare mai multe detalii va rog frumos.multumesc notworthy.gif

Da da , despre acelasi lucru vorbim, ca nu e cu tevi treaba...doar ca nu stiu ce s-a stricat la reteaua aia...nu cunosc detalii, dar atat cat stiu, spun sigur!

QUOTE(manu1981 @ Jan 15 2011, 08:06 PM) *
Nu stiu cat de rentabila este incalzirea pe baza de curent electric. La gradinita din satul parintilor mei au pus o asemenea centrala, ca sa nu se chinuie cu lemne (nu exista gaz bagat acolo) si platesc la curent de-i ustura pielea. Gradinita nu e una foarte mare avand in vedere ca e vb de un sat si nu necesita incalzire decat cat sunt copiii la ore, adica 4-5 ore pe zi, fara weekenduri, insa factura se ridica lunar la 60-70 mil lei vechi. Poate fi rentabil un asemenea sistem daca ai o minieoliana care sa iti produca curent. Dar daca alimentezi cu curent de la retea, mai bine faci pe lemne.

Pai lemnele sunt in trecut, noi incercam sa privim spre viitor , modernism, nu?
La noi in zona gazul e mai scump decat curentul, asa ca ...renteaza mai mult sa ai pe curent!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 15 2011, 08:42 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(Alondra @ Jan 15 2011, 10:33 PM) *
Da da , despre acelasi lucru vorbim, ca nu e cu tevi treaba...doar ca nu stiu ce s-a stricat la reteaua aia...nu cunosc detalii, dar atat cat stiu, spun sigur!
Pai lemnele sunt in trecut, noi incercam sa privim spre viitor , modernism, nu?
La noi in zona gazul e mai scump decat curentul, asa ca ...renteaza mai mult sa ai pe curent!

Treaba cu eoliana cred ca e un pas spre viitor, dar va mai trece putin timp pana isi vor permite mai multi sa o achizitioneze. Pana una alta, cred ca fiecare face dupa cum il tine buzunarul oFloare1.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jan 15 2011, 10:43 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



cateva informatii aici :Visit My Website

eu renovez baia si o sa instalez acest sistem. rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenasicristi
postare Jan 16 2011, 06:42 PM
Postare #8


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 16
Inscris la: 1-June 10
Membru nr.: 153,823



multumesc frumos ptr. raspunsuri,bine k vb. de acelasi sistem,nu as vrea leme ptr. k are foarte multe dezavantaje, cum ar fii:
1) o incapere special doar ptr. centrala
2)o anexa ptr. depozitarea lemnelor
3)taierea si spargerea lemnelor
4)trebuie sa bagi la 8/12 ore la foc din cate am inteles(pe timpul zilei nu sta nimeni akasa, cand vin gasesc frig in casa)
5)costul centralei este foare mare
6)si cred k ar mai fii multe de spus(cum ar fi cosul si k nu ne pricem de loc la partea electrica sau sanitara)etc
o sa mai astept raspunsuri,sfaturi,impresii si pareri legate de incalzirea electrica in pardoseala
poate pana ma apuc de incalzire poate vedem si o factura de curent sau poate mai intra cineva care are bagata in toata casa,multumesc frumos tuturor rolleyes.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Jan 16 2011, 07:26 PM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



parerea mea este ca o astfel de instalatie ar trebui sa fie secundara dar asa cum spunea si alondra-depinde si de marimea casei. cu cat mai mare cu atat mai multa energie sa o tii incalzita.
Ofera avantajul termostatului( pe camere...astfel poti incalzi acolo unde te afli mai mult...dar cu conditia sa pastrezi ushile inchise liwlol.gif)))) cred ca totusi trecerea dintr-o camera in alta nu trebuie simtita ca intrand intr-un frigider liwlol.gif) deci mimim in alte camere...considerand factura electrica- daca renteaza...
Eu locuiesc intr-o casa medie ca marime...trei nivele...si incalzirea e pe gaz. centrala e la subsol si nu ia mare spatiu( doi metri patrati; o data la cateva luni vine omu cu camionul ....si imi umple "butelia" .liwlol.gif si pe deasupra avem si chemineu..unde ard cativa butuci seara inainte de culcare. nu e mare lucru. daca ai casa cred ca nu e problema sa incropesti o anexa . Eu le rezem de casa sub un acoperish special facut..astfel sunt uscate de-a lungul anului.Aici cumpar lemnele cioplite deja,(un camion plin la un pretz bun ma tine doi ani) ramane decat datoria noastra sa le stacam frumos.(deci nu sta nimeni cu toporul de garda wink.gif Chemineul nu este vazut ca obiect preistoric- ci este dorit de orice cumparator.este un lux ;foarte avantajos cu beneficii.
Am locuit numai in apartamente inainte de aceasta casa si mie mi se parea o corvoada toate aceste "utilitati" ..dar nu este asa. nu e mare lucru si nu trebuie sa fii prfesor de astrofizica sa stii ca exista oameni care sunt specializati de mentinerea si serviciul unei centrale. datoria ta e sa schimbi filtrul o data la trei luni. liwlol.gif si sa pui gaz!
Nu incerc sa te sperii liwlol.gif) doar sa te incurajez sa privesti si alte optiuni cu mai mult optimism.;)succes!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elenasicristi
postare Jan 16 2011, 07:40 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 16
Inscris la: 1-June 10
Membru nr.: 153,823



casa are 70 mp parter si mansarda la fel dar o vom amenaja peste 10 ani k nu am bani si ptr ea,sa inteleg k tu ai butan,nu?mam gandit si la aceasta varianta dar costul de achizitie este foarte mare,am inteles de la alte persoane k incalzirea duce undeva pe la 40milioane vechi+ cel care vine sa umple butanul cu gaz mai baga si apa...da... nu stiu ce o sa fac ,mai ma gandesc si mai astept sfaturi,ideii,etc.multumesc frumos
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th March 2024 - 06:09 AM