Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mancarica La 1 An Si 2 Luni
USA
postare Aug 27 2008, 08:07 PM
Postare #11


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alynna @ Aug 27 2008, 08:42 PM) *
Camy nu bea lapte de nici un fel.
Meniul e cam asa:
ora 9 : banana cu iaurt simplu sau cu fructe/banana cu branza de vaci
ora 13 : ciorba sau supa si la fiecare masa ii pun pe tavita carnitza de pui fiarta sau sunculitza sau crevusti sau ceva sa fie acolo sa ciuguleasca ea singura
ora 17 : iaurt cu fructe
ora 20 : mar cu biscuiti/biscuiti cu iaurt/orez cu lapte sau fidea cu lapte/cereale cu lapte pe cele 3 din rma nu le vrea decat daca au putin gust de danonino.Fructele le schimb mereu sa nu se plictiseasca:para , piersica,nectarina,dar dimineatza banana e baza.
Si cam atat la 22 culcarea.M-as bucura daca ar bea lapte.In schimb bea apa si ceai neindulcit , de cand s-a intrcat cam 2 l pe zi.Cred ca a inlocuit tata cu biberonul ca nu se desparte de el.


mamy meu drag......de ce nu inlocuiesti tu iaurtul de la 17 cu piuree de legume..sau mai poti face sufleu la cuptor din legume cu out si putin laptic si cascaval......si pui deasupra ceva smantana(putin)....sau iaurt...incearca sa diversifici mai mult...altfel va fii cam sclifo la mancare si mai mare....sau o placintica cu mere.....fara zahar......

Si nu renunta la lapte...e vital acum..si cel putin pana la doi anisori, cand trebuie sa mance zilnic .... si nu numai....
Noi il avem acum si la micul dejun cu Nesquik....si pe seara, afara cand e in curte..il cara dupa ea pana il termina....nu il las mai mult de juma de ora, ptr ca e lapte si e cald afara si e periculos...dar, in general il papa pana sa trebuiasca sa ii iau sticluta/canuta....
Am avut laptic mereu dimineata..pe la 6/6.30/7 Am....dupa anisor in combinatie cu cel de al nostru mai gras...50% si il bea zilnic la sculare...acum i l-am mutat la micul dejun(ptr ca se trezea si il cerea si adormea la loc si nu e bine ptr dintisori-face carii, sa adoarma dupa lapte sau sucuri dulci)...asa ca dimineata il bea asa 50% cu lapte praf sau doar lapte de al nostru sau lapte cu nesquik...zilnic avem cel putin o cana de lapte!...inca ii mai dau putin lapte praf ca o vitamina de dimineata.....am zis ca pana la doi anisori apoi opresc total laptele praf...


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 27 2008, 08:16 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Buna idee USA cu ora 17.O sa incerc zilele acestea.
Am incercat laptele si cu nescuik si cu zahar , si mai multe tipuri de lapte dar nu il vrea.Ma gandesc ca inca isi aminteste gustul de tzatza si de aia nu accepta.Nu o sa ma las o sa incerc mereu sa ii dau poate il va lua.Stiu ca ar trebui sa bea maca 500 ml pe zi.

Aceasta postare a fost editata de Alynna: Aug 27 2008, 08:17 PM


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 08:22 PM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(Alynna @ Aug 27 2008, 09:16 PM) *
Buna idee USA cu ora 17.O sa incerc zilele acestea.
Am incercat laptele si cu nescuik si cu zahar , si mai multe tipuri de lapte dar nu il vrea.Ma gandesc ca inca isi aminteste gustul de tzatza si de aia nu accepta.Nu o sa ma las o sa incerc mereu sa ii dau poate il va lua.Stiu ca ar trebui sa bea maca 500 ml pe zi.


Dai combinatie de lapte cu ceai....mai mult ceai la inceput...apoi scoti ceaiul treptat....incearca, poate merge.....si nu baga prea mult sau prea des zahar acum..inca e micuta..si te fura apoi daca prinde gustul dulce......eu nici acum nu prea am zahar si sare prea mult in alimentatie(asa mancam si noi mai putin)

Mai incearca lapte cu bicuiti crush in lapte....

Iar, despre cereale, eu una numar pe degete de cate ori a mancat Baby cereale pana acum...i-am dat cand a fost racita,ca sa recupereze la greutate...la insistenta Dr.... in rest nu prea ma omor....ii dau bicuiti sau pufarine speciale de bb cu diferite forme si gusturi.....la fel si cu grisul.....drept rasplata nici nu ii place gris cu lapte..mie da, ca doar asa am crescut..dar ei nu...Grisul e alimentul cel mai pacalici.....e cel mai sarac in vitamine si doar te umfla....
tzuc.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Aug 27 2008, 08:24 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleo74
postare Aug 27 2008, 08:56 PM
Postare #14


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 711
Inscris la: 10-March 08
Din: brasov
Membru nr.: 17,391




filip are un an si aproape doua luni si mananca, cam asa: dimineata pe la sapte un biberon de lapte de vaca, dar in ultimul timp il cam refuza si il bea dupa masa de dimineata, pe la 9-10, cand ii fac ousor fiert mai moale in care ii pun putin cas sau telemea, putina painica si-i dau si un castravecior proapat pe care il rontaie singurel, cand nu-i dau ou papa cate un crenvursti de pui sau iaurt amestecat cu br de vaci... pe la 12-13 mananca supa sau ciorbita, de care e, dar de obicei de pui sau piure de legume in care ii amestec putin cas (asa evit sa-i pun sare si are si mancarea lui un gust mai bun)si cu carnita de pui sau ficatel, peste, ce am in ziua respectiva...
dupa amiaza, pe la 16-17 papa iaurt cu br de vaci si un biscuit sau fructe cu biscuit sau orez cu lapte, gris cu lapte...cateodata ii dau si mamaligutza cu br si smanatana, care ii place f mult
inainte de culcare bea un biberon de lapte ( pana acum cateva zile ii puneam seara in lapte o lingurita de cereale cu flori de tei de la nestle, dar parca doarme mai bine de cand bea laptele simplu)
de obicei eu evit zaharul, sarea, mai bine ii pun o lingurita de miere cand ii fac orez sau gris cu lapte, dar ii adaug putin usturoi in mancare, de ex in pilaf, si tot felul de ...ierburi...marar, patrunjel, leustean, in speranta ca nu o sa le refuze mai tarziu...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Aug 27 2008, 09:05 PM
Postare #15


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(cleo74 @ Aug 27 2008, 09:56 PM) *

Mie imi suna foarte bine.....complet si variat..... partners.gif


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cleo74
postare Aug 28 2008, 05:52 PM
Postare #16


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 711
Inscris la: 10-March 08
Din: brasov
Membru nr.: 17,391



[quote name='USA' date='Aug 27 2008, 10:05 PM' post='264301']

multam, adevarul e ca se si vede....abia pot sa-l tin in brate... bananab.gif ...e ca un bolovanel... biggrin.gif tzuc.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dana81
postare Aug 28 2008, 11:59 PM
Postare #17


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,033
Inscris la: 30-September 07
Din: Codlea
Membru nr.: 7,361



cred k si noi o sa avem mai multa grija cu mancarea dupa sperietura de azi...
Cu toate k el mananca bine si de toate o sa incerc sa-i mai scad sin cantitatzi si sa-i scot unele chestii cere nu-s de nasul lui!
dupa cum am zis el mananca dim lapte cu cereale , apoi o ciorba , supa sau ce-o fi si desert un danonino sau o prajiturica!
La aceasta masa inseamna o farfurie intreaga cu tot cu painica! o s-o mai reducem! schimbam farfuria celor mari cu una de a lui!
Apoi urmeaza somnul de vreo 2 ore si iar papa: tocanitza sau alte preparate : ou , peste , pireutz crenvusti sau te miri ce mai am, si nu uitam desertul!
Apoi mai avem ceva frucre pe strada la plimbare , cu biscuitzi sau cornuri sau o banana cu branzica sau iaurt si cu biscuitzi acasa!
Dupa care e masa de seara: sticla cu lapte ori preparate din lapte!
Eu zic k am cam sarit calu' ! NU cu numarul meselor , ci cu cantitatea lor dar o am pe mama langa mine care zicea mereu! : " bucura-te k mananca si dai pana se satura k eu ma inchinam in fata ta si degeaba!!!"
Si uite asa am inceput si eu : tot mai mult , tot mai mult desi sunt impotriva bb-ilor grasi !!!
Adevarul e k Darius nu e gras, e greu dar nu gras desi mananca mult!
AAAA am uitat sa introduc in meniu si mesee celorlati membrii ai fam care nu pot manca fara Darius pe langa ei! vine si striga :papa! papa! papa! pana ii dai macar o data ! altfel nu pleaca desi atunci poate s-a ridicat de la masa! ( sau a coborat ma rog! liwlol.gif , scaunul lui fiind cel mai inalt smile.gif )
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
m.dana43
postare Aug 29 2008, 12:08 AM
Postare #18


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 157
Inscris la: 28-February 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 16,446



trandafir.gif FETITA MEA ,IRINA ,ARE 1AN SI 2 LUNI PESTE CATEVA ZILE,SI NOI AVEM CEVA DE FURCA CU PAPICA.INCEPEM ZIUA CU UN BIBERON CU LAPTE PE LA ORA 8 DUPA CARE FACE NANI PANA PE LA10 .A DOUA MASA DIN ZI CONSTA IN FRUCTE PROASPETE ,RASE (PARA,CAISA ,PIERSIA,MAR)CU CEREALE,ASTA PE LA 11-12.URMATOAREA MASA ESTE PE LA3-4 SI AVEM IN MENIU PESTE FIERT O DATA PE SAPTAMANA , TOT .O DATA PE SAPTAMANA ,OMLETA FACUTA IN TIGAIE DE TEFLON CU PUTINA PAINICA,SI IN CELELALTE ZILE CIORBITA DE PUI SAU PIURE DE LEGUME CU PIEPT DE PUI LA GRATAR. MAI MANANCA PE SEARA ,PE LA 7-8 IAURT SAU CEREALE DE LA NESTLE FACUTE CU APA .SI INTRE MESE NEAPARTA UN BIBERON DE SUC DIN FRUCTE PROASPAT STOARSE,IAR ULTIMA MASA ESTE PE LA ORA 23 /180 ML LAPTE .AM MAI INCERCAt MAMALIGUTA CU BRANZICA DAR FARA SUCCES SAU OREZ CU LAPTE DAR TOT ASA NU I-AU FOST PE PLAC PUIULUI MEU,.NU AM FOST DE ACORD SA-I BAG IN ALIMENTATIE NICI UN FEL DE MEZELURI SAU CARNE DE PORC .CRED CA ESTE PREA DEVREME .MEZELURILE NU SUT PREA BUNE NICI PT NOI OAMENI ,MARI.AM CITIT ASTAZI PE O ETICHETA DE CRENVUSTI SPECIALI PT COPII, ZIC EI ,SI ERA TRECUTA CA FACAND PARTE DIN COMPOZITIE SLANINA ,CARNEA DE PORC SI MULTE ALTE TAMPENII.SI SCRIA FOARTE VIZIBIL PE ETICHETA CA SUNT DIN PIEPT DE PUI.ASA CA EU CONSIDER CA SUNTEM RESPONSABILI DE CRESTEREA SANATOASA A COPIILOR NOSTRII,SI INCERCAREA DE A EVITA PE CAT POSIBIL SA NU DEVINA MAI TARZIU NISTE TINERI GRASUTI SI CU DIVERSE BOLI VASCULARE ,CARDIACE SI EU MAI STIU CE .SPER SA NU VA SUPARATI PREA TARE PE MINE PT CE AM SCRIS DAR ASA VAD EU LUCRURILE.VA PUP.


--------------------
''Ca sa vezi bine,trebuie sa deschizi ochii.Ca sa vezi si mai bine,trebuie sa-i inchizi.".... P.LUIS LAMBPERT
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Aug 29 2008, 03:38 AM
Postare #19


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Lara, de la un an si doua luni, nu ma mai lasa sa ma apropii cu lingurita de gutita ei: vrea sa pape singurica, in liniste, in scaunelul ei.
Inca o mai alaptez, asa ca prima masa, in jur de ora 7 cand se trezeste ea, consta in laptic.
La 8.30 trebuie sa ii fac si altceva de papa, ca asa s-a obisnuit: cereale cu lapte/ iaurt, gris cu lapte si cu fructe dulci, crenvusti, piept de pui (doar un singur fel odata!). Nu prea ii plac branzeturile iar oul ii cade cam greu.
La 9.30 o adorm pana pe la 12, cand se trezeste si vrea afara, nu o mai intereseaza nimic altceva. Pe drum mai papa fructe, biscuiti, chestii de ros, un iaurt, sau....tot ce vede pe la altii biggrin.gif .
Pe la 4 iar vrea sa doarma asa ca mai suge un picut rolleyes.gif
Iar la 6.30 fix trebuie sa luam cina care consta in mancare gatita si solida: pilaf, piure, mancare de cartofi, de dovlecei...sau orice imi trece mie prin cap dar sa fie si carnita de pui taiata si amestecata. Ii plac f mult legumele (si crude si gatite), si mai putin dulciurile sau fructele. II mai dau puplite la gratar seara, uneori, cand nu mai am timp sa gatesc.
Iar la 8.30, la culcare iarasi ea face plinul si eu ...golul blush.gif



--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alynna
postare Aug 29 2008, 08:27 AM
Postare #20


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 272
Inscris la: 22-February 08
Din: BRASOV
Membru nr.: 15,768



Si noi ne luptam cu fructele si sucul de fructe.Nu vrea in biberon altceva decat apa sau ceai neindulcit.Suc ia dar numai cu linguritza si atunci 2 -3linguritze.Imi placea sa ii du intre mese si afara biscuiti,pufuletzi si alte rontaieli dar le-am scos incetul cu incetul la sfatul unei matuse care mia zis :Normal ca nu mananca bine mesele daca ea are stomacul mereu plin.Si de cand le-am scos mananca f bine la masa.La masa de pranz si ea mananca 2 polonice cu zeama(ciorba,supa)cu paine inmuiata , asta pe la 13 si pana la 17 nu mai primeste nimic.Mi-am facut un obicei in ai da rontaielile dupa ce ii dau de mancare.Si carnitza de pui o papa singurica pe tavitza de zici ca e o maimutica care papa seminte.Adevarul e ca sunt foarte comici cum mananca ei cu manutele alea mici si grase si pe mine ma uimeste ca e sunt atat de mici si pot sa faca atat de multe.Va ganditi ca acum 1 an erau ca o leguma?Iar intr-un an reusesc atatea performante.Ganditi-va ce o sa faca la anul pe timpul asta :bananab:Ce repede zboara timpul.....

Aceasta postare a fost editata de Alynna: Aug 29 2008, 08:28 AM


--------------------






Experienta este cel mai prost invatator.
Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 08:49 PM