Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Botezul
marylena
postare Jul 30 2008, 12:32 PM
Postare #61


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 57
Inscris la: 12-April 08
Membru nr.: 20,375



Eu am o fetita de 1 luna si 2 zile. Mi-a zis mama mea sa arunc apa la flori sau la radacina unui copac, dar nu am, stau la bloc si florile care le aveam in casa mi le-a mancat pisica pe toate, asa ca o arunc in chiuveta. Auzisem ca nu e voie sa lasi hainele bebicului afara dar in casa nu am unde sa le usuc asa ca au ramas cateodata si afara. Caterina mea e cel mai cuminte copil, nu plange decat cand ii este foame, nu s-a schimbat nimic din cauza ca eu nu am respectat superstitiile...sa dea DD sa ne mearga asa mereu.
Nastere usoara Theo!!! partners.gif


--------------------
marylena[color="#A0522D"][/color]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Theo
postare Jul 30 2008, 03:59 PM
Postare #62


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,529
Inscris la: 6-September 07
Din: C-ta=Verona
Membru nr.: 6,321



QUOTE(marylena @ Jul 30 2008, 12:32 PM) *
Eu am o fetita de 1 luna si 2 zile. Mi-a zis mama mea sa arunc apa la flori sau la radacina unui copac, dar nu am, stau la bloc si florile care le aveam in casa mi le-a mancat pisica pe toate, asa ca o arunc in chiuveta. Auzisem ca nu e voie sa lasi hainele bebicului afara dar in casa nu am unde sa le usuc asa ca au ramas cateodata si afara. Caterina mea e cel mai cuminte copil, nu plange decat cand ii este foame, nu s-a schimbat nimic din cauza ca eu nu am respectat superstitiile...sa dea DD sa ne mearga asa mereu.
Nastere usoara Theo!!! partners.gif

Iti multumesc tare mult Marylena,sa dea D-zeu sa fie asa,te pup! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marylena
postare Jul 30 2008, 09:51 PM
Postare #63


Top Junior
**

Grup: Members
Postari: 57
Inscris la: 12-April 08
Membru nr.: 20,375



QUOTE(Theo @ Jul 30 2008, 03:59 PM) *
Iti multumesc tare mult Marylena,sa dea D-zeu sa fie asa,te pup! floare2.gif

Sa stii Theo ca suntem fericite sa nastem aici! E o diferenta de la cer la pamant fata de Romania...cu parere de rau zic asta despre tara-mama!
M-am simtit aici ca o printesa la cat de grijulii erau pentru noi doua fara sa dau o centeza! bananab.gif bananab.gif bananab.gif
Si la nastere poate sotul sa stea cu tine, stiai? Te ajuta foarte mult asta!


--------------------
marylena[color="#A0522D"][/color]
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Sep 11 2008, 11:53 AM
Postare #64


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094




QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 12:03 PM) *
parintele Argatu, in carticica lui despre Taina botezului, recomanda ca pruncii sa fie crestinati cat mai repede, asa cum IIsus a fost dus la Templu de catre Fecioara Maria la opt zile de la nastere.. e drept ca i-a cerut Sf. Ioan sa il boteze in apa Iordanului, dar asta ca pe o confirmare si incurajare a celorlalti sa se lase botezati.. eu am urmat multe din sfaturile date de parinte cand inca era in viata si mi-au prins tare bine, tot de la el stiu ca e bine sa pui doar un nume copilului si m-am conformat.

F bine ai facut!!!eu il botez pe al meu la exact 40 zile de la nastere,dupa ce ies din lauzie ca e considerata femeia spurcata timp de 40 zile de la nastere din cauza lochiilor.....pe 28 sept facem 40 zile si exact atunci il botezam,am pregatit si rezervarea la biserica cu totul.


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Sep 11 2008, 11:54 AM
Postare #65


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094



QUOTE(mallina2u @ Jul 19 2008, 12:09 PM) *
Theo, imi permit sa iti dau un sfat: daca iti vei crestina copilul inainte de cele 6 sapt., sa nu intri in biserica, de fapt, iti va spune si preotul de-acolo, daca mai pastreaza randuiala ortodoxa ...
E pacat ca femeia lauza sa intre in Casa Domnului fara sa i se faca molifta.. la noi, se face molifta mica la 8 zile de la nastere (acasa), cand se binecuvanteaza si nou-nascutul si cea mare la 40 de zile.. si asta nu e superstitie, e doar citire din canoanele bisericesti..
nastere usoara!

chiar asa e,eu nu indraznesc sa intru in biserica decat la botez dupa implinirea celor 40 zile....scrie si in biblie asta....bineinteles ca se poate sa fie botezat si mai devreme dar mama lauza nu are voie in biserica si nu as putea rata botezul propriului meu fiu la care astept atata sa-l vad scufundat in apa increstinat botezat frumos.....de abia astept sa-l botezam!mai sunt 2 sapt pana atunci.

Aceasta postare a fost editata de zulfy: Sep 11 2008, 12:11 PM


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Sep 11 2008, 12:01 PM
Postare #66


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094



QUOTE(Theo @ Jul 20 2008, 06:14 PM) *
Ce vrei sa spui cu "sint altii care eau in batjocara aceste povate de religie" !?
Eu ii multumesc mult Malinei pt.sfatul care mi l-a dat,dar nici nu-ti permit sa ma judeci fara sa ma cunosti,sa spui ca iau in batjocora religia.Motivul pt.care m-am inscris pe forum este pentru a afla raspunsuri la intrebarile mele si de ce nu,de a da raspunsuri coerente si competente acolo unde stiu ca ma pricep foarte bine...dar,in nici un caz nu voi permite nimanui sa ma judece si sa faca aluzii la mine,mai ales fara sa ma cunoasca si nici nu cred ca am dat o data senzatia ca mi-as bate joc de religie,e problema mea cat cred in religie,in cine cred si la cine ma rog,nu sunt obligata sa strig in gura mare acest lucru,nu priveste acest aspect pe absolut nimeni si nici nu-mi voi permite vreodata sa-mi bat joc de religie sau de orice altceva,nici macar de un om sau de un animal nu-ti poti bate joc...

cred ca se refera la mine cand a zis ca sunt si altii care iau in batjocura,a luat ca bataie de joc faptul ca nu cred in superstitii pe care dansa le numeste "povate de religie"....si eu sunt crestina dar nu cred in superstitii babesti,eu sunt absolventa a facultatii de teologie,specializarea asistenta sociala si pedagogie,deci am facut si cursuri destule de teologie si stiu ce sa cred si ce nu....de ex cu hainutele afara dupa apusul soarelui nu cred pt ca e o superstitie babeasca in nici un caz bisericeasca!chiar si nasul meu care e preot prof dr zice sa nu ne luam dupa superstitii babesti decat cele dupa canoane bisericesti!
Stai linistita draga mea,nu cred ca se refera la tine cu batjocura ci la mine....


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Sep 11 2008, 12:05 PM
Postare #67


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094



QUOTE(bia III @ Jul 20 2008, 12:11 PM) *
daca ai un pic de credinta eu cred ca poti intelege mai multe ....atunci oare de ce vine preotul la o inmormintare...daca vb cu un preot vei avea mai multe raspunsuri.raspunsurile la toate intrebarile lvei avea raspunsuri numai daca vrei sa stii raspunsul .

bia iii,de unde stii tu daca nu am credinta?!?crezi ca daca nu cred in superstitiile babesti deja ma condamni ca fiind lipsita de credinta???ca sa stii eu sunt absolventa a facultatii de teologie,am avut profesori preoti si un om ca mine cum zici tu fara pic de credinta ar mai fi urmat o astfel de facultate de teologie???data viitoare nu mai judeca omul dupa aparente sau nu mai stiu eu ce mai ales ca nu ma cunosti deloc si nu ai nici un drept sa ma judeci!nu judeca ca sa nu fii judecat!numai dumnezeu are dreptul sa ne judece pe noi toti care suntem copii Lui!asta nu e un topic in care sa judeci lumea,ai gresit topicul!
deci dupa tine,dk eu zic ca inventie ca nu e bine nu stiu ce,e deja povata religioasa?????

Aceasta postare a fost editata de zulfy: Sep 11 2008, 12:14 PM


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zulfy
postare Sep 11 2008, 12:08 PM
Postare #68


Mamica de supernazdravanel
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,532
Inscris la: 2-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 25,094



QUOTE(alexandra81 @ Jul 30 2008, 09:05 AM) *
Eu mi-am dorit mereu sa am baiat pe care sa-l cheme fie Mihai, fie Alexandru, fie Stefan...Aveam de ales dintre aceste 3 nume...Nicidecum Constantin care este al 2-lea nume al lui Stefi...M-as fi conformat si eu sa-i pun un singur nume...insa daca DD a facut ca el sa se nasca exact pe 21 mai de Sf Constantin si Elena...La inceput am vrut sa ramana numai Stefan, dar multa lume mi-a zis sa ii pun si al doilea nume ca doar este nascut in zi mare....Asa ca m-am conformat...si ma gandesc ca nu o sa-l strige nimeni Costica...Poate doar atunci cand va imbatrani... smile.gif

e ok si cu 2 nume,nu e ceva rau,desi multi preoti recomanda doar un singur nume pt ca sfintii crestini aveau un singur nume,printre care si nasul meu care e preot,dar daca mie mi-a placut neaparat 2 nume si nu am citit si auzit nicaieri ca ar fi ceva rau sau o tragedie sa pui 2 nume....asa ca i-am pus Mihai Stefan baietelului meu cu toate ca nasului nu prea i-a convenit dar s-a conformat pana la urma sa-l boteze asa pe 28 sept 2008.....insa si fiica nasului are 2 nume la fel si nasa....

Aceasta postare a fost editata de zulfy: Sep 11 2008, 12:16 PM


--------------------


Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai, sa poti urca cand altii te coboara, sa te poti ridica cand altii te doboara, sa poti sa induri cand altii te inseala, sa poti zambi cand inima iti plange,sa fii optimist cand sufletul ti-e negru de necaz,sa gandesti pozitiv cand toate par imposibile, sa-ti fie cald chiar daca afara e ger, sa poti avea dorinta chiar daca sunt clipe ce trec in nefiinta, sa poti trai cand lupta e pierduta,sa ai in viata tot ce sufletul iti cere: credinta, dragoste, placere si speranta!Sa ai curajul sa spui DA sa ai curajul sa spui Nu, iar in fiecare clipa grea, sa ai curajul sa fii TU!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jus_ro
postare Sep 11 2008, 01:00 PM
Postare #69


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,961
Inscris la: 29-November 07
Din: Brasov
Membru nr.: 10,498



servus mamici...si noi am facut botezul exact la 6 saptamani...pentru ca eu am nascut duminica si am botezat-o tot duminica....intr-adevar se citeste la 8 zile atat lauzei cat si copilului la domiciliu, iar botezul se poate face chiar mai repede de 6 sapt, dar mama poate participa la botez numai daca preotul ii citeste dezlegarile pentru 40 de zile....sanatate si pupici la bebelusi jucaus.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandra81
postare Sep 11 2008, 01:11 PM
Postare #70


Stefan Constantin - iubitul meu mic
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 29,277
Inscris la: 8-January 08
Din: Craiova
Membru nr.: 12,186



QUOTE(zulfy @ Sep 11 2008, 02:08 AM) *
e ok si cu 2 nume,nu e ceva rau,desi multi preoti recomanda doar un singur nume pt ca sfintii crestini aveau un singur nume,printre care si nasul meu care e preot,dar daca mie mi-a placut neaparat 2 nume si nu am citit si auzit nicaieri ca ar fi ceva rau sau o tragedie sa pui 2 nume....asa ca i-am pus Mihai Stefan baietelului meu cu toate ca nasului nu prea i-a convenit dar s-a conformat pana la urma sa-l boteze asa pe 28 sept 2008.....insa si fiica nasului are 2 nume la fel si nasa....


Eu i-am pus 2 nume de nevoie...desi pana acum numai preotul de la noi de la biserica il striga Costica rolleyes.gif atunci cand mergem la impartasit...Toata lumea in striga Stefan pt ca se stie ca asta e numele favorit...Sa-ti traiasca bebelul pe care il cheama tot Stefan hug.gif tzuc.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

9 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 10:33 AM