Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Cele 4 Piersici
giulia_0319
postare Jul 24 2008, 12:19 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



Odata, un taran a vrut sa-i incerce pe cei patru fii ai sai. I-a chemat dimineata la el si i-a dat fiecaruia cate o piersica. A plecat apoi la camp, lasandu-i sa-si vada de treburi si sa-si imparta ziua cum cred ei de cuviinta. Seara insa, cand s-a intors, i-a chemat pe toti patru in tinda si l-a intrebat pe cel mai mare:


- Spune-mi, ce-ai facut cu piersica ta ?


- Ce sa fac, tatuca, am mancat-o si-ti multumesc. A fost tare buna. Am luat, apoi, samburele, l-am plantat in spatele casei, am udat locul si nadajduiesc sa creasca acolo un piersic frumos si roditor.


- Bine ai facut, baiatul tatii, sunt sigur ca tu o sa ajungi un bun gospodar. Dar tu, ii zise celui de-al doilea, ce-ai facut cu piersica ta ?


- Am mancat-o. A fost atat de buna, coapta si frageda ...


- Si apoi ?


- Pai, am aruncat samburele si m-am dus la mama sa-i mai cer cateva, ca tare bune erau.


- Fiule, zise atunci omul cu intristare in glas, ai grija sa nu ajungi un om lacom ca "lacomul mai mult pierde si lenesul mai mult alearga". Dar tie ti-a placut piersica, a fost buna? - l-a intrebat taranul si pe cel de-al treilea fiu al sau.


- Nu stiu.


- Cum nu stii, da' ce-ai facut cu ea ?


- Am vandut-o. M-am dus cu ea in targ si am dat-o cu zece bani. Uite-i!


- Fiule, tu sigur o sa ajungi mare negustor, dar ai grija ca nu toate sunt de vanzare in viata; mai ales, nu ceea ce ai primit de la parinti.


In sfarsit, taranul l-a intrebat si pe ultimul baiat, cel mai mic dintre toti.


- Dar tie ti-a placut piersica ?


- Nici eu nu stiu, tatuca.


- Cum, si tu ai vandut-o ?


- Nu, tata. Eu m-am dus in vizita la prietenul meu de peste drum, care e bolnav, si i-am dus-o lui. S-a bucurat mult pentru ea si mi-a multumit din suflet.


Cu lacrimi in ochi, tatal si-a luat copilasul pe genunchi si i-a spus:


- Nu stiu ce te vei face tu in viata, dar stiu ca, indiferent ce drum vei urma, vei fi un bun crestin si asta e tot ce conteaza.


"Lasati copiii sa vina la Mine!"









--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
ana80
postare Nov 26 2008, 12:50 PM
Postare #2


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 763
Inscris la: 7-October 08
Din: verona
Membru nr.: 41,201



cat adevar in tot ceea ce ati spus.......foarte trist din pacate.....sa ne invatam copiii sa fie mai buni unii cu altii si poate viitorul lor va fi mai bun......asa sa ne ajuteDD!
din nou notworthy.gif notworthy.gif oFloare.gif oFloare.gif pt giulia!!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Nov 27 2008, 05:03 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ana80 @ Nov 26 2008, 02:50 PM) *
cat adevar in tot ceea ce ati spus.......foarte trist din pacate.....sa ne invatam copiii sa fie mai buni unii cu altii si poate viitorul lor va fi mai bun......asa sa ne ajuteDD!
din nou notworthy.gif notworthy.gif oFloare.gif oFloare.gif pt giulia!!!!!

chiar dc noi invatam copii sa fie buni asta nu inseamna ca vor avea un viitor bun ptr ca intodeauna vor exista altii care vor dori ce este al lor sau vor dori sa le faca rau chiar si fara motiv...eu imi voi invata copilul sa nu pofteasca la ce este al altuia sau sa nu faca rau dar ail voi invata sa nu cada in plasele celor smecheri....eu cred ca asta e esentialul...sa nu cazi in plasa railor dar sa-ti vezi de treaba!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Nov 28 2008, 11:35 AM
Postare #4


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985




QUOTE(anku @ Nov 27 2008, 07:03 PM) *
chiar dc noi invatam copii sa fie buni asta nu inseamna ca vor avea un viitor bun ptr ca intodeauna vor exista altii care vor dori ce este al lor sau vor dori sa le faca rau chiar si fara motiv...eu imi voi invata copilul sa nu pofteasca la ce este al altuia sau sa nu faca rau dar ail voi invata sa nu cada in plasele celor smecheri....eu cred ca asta e esentialul...sa nu cazi in plasa railor dar sa-ti vezi de treaba!

noi adultii nu ne putem da seama, uneori, care sunt cei smecheri, si picam de fazan...cum reusesti sa inveti un copil sa faca diferenta? oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 9th May 2024 - 08:43 PM