Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Si Limbile Straine
Anca74
postare Oct 14 2009, 12:11 AM
Postare #61


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Ooo!
Pana la perle in engleza...mai e cale lunga! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
meaw_ela
postare Oct 14 2009, 01:16 AM
Postare #62


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,306
Inscris la: 3-April 07
Din: Toronto
Membru nr.: 3,020



Dragele mele...am citit ce ati mai scris aici...si va spun si eu parerea mea.
Nu toti avem inclinatzii catre limbile straine. asa cum nu tuturora le-a placut matematica in shcoala...LOL...
Altzi invatza cu o rapiditate uimitoare cateva limbi, nu doar doua... dupa ureche. poate nu sunt capabili sa scrie corect dar pot duce conversatzii avansate daca e nevoie. Eu fac parte din acest ultim grup.
Franceza a fost prima mea iubire inca de la gradinitza. La shcoala eram mana dreapta a profesoarei care nu-si "pierdeatimpul" cu restul.. facea ora cu mine .. si catziva interesatzi... am fost chiar si la olimpiada...nepregatita spre rushinea mea am luat 7....rusa a fost o dragoste scurta de 2 ani ....( acum mi-a prins bine asemanari existand cu poloneza) pentru ca am schimbat scoala si nu aveau profesori de rusa... Am intrat direct in rengleza....eram in urma...clasa a 7 si a 8-a nici nu stiu cum am trecut la LB engleza....dupa ureche... si cu o profesoara foaaarte indulgenta vis- a vis de cazul meu.
La Liceu insa nu a mai contat... proful - un badaran exigent m-a facut sa invatz ca o nebuna....dupa vre-o doi 3....si asa m-am indragostit cu sila de engleza... Am dat si la Bac. si am luat 10. La franceza 7.32


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Oct 14 2009, 04:18 AM
Postare #63


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(ssimmona @ Aug 24 2009, 11:13 AM) *
Buna, mamici! partners.gif
V-ati gandit si la posibilitatea de a va face cunostinte care locuiesc in alte tari ... si carora sa le propuneti un schimb de copii tongue.gif cateva saptamani in perioada vacantei de vara ? tocmai pentru a le oferi posibilitatea de a convietui ceva vreme intre persoane vorbitoare de alte limbi si de incredere, fireste .... apoi in timpul anului, copiii pot coresponda prin diverse medii ... si in diferite limbi ...
Va pup!!! tzuc.gif

E o idee care chiar se practica, dar asa cum a zis si Anca, este pentru alta varsta. smile.gif Sora mea a invatat greaca la scoala si chiar a participat la un astfel de schimb: a stat 3 saptamani in Grecia, apoi respectiva fetita a stat la ea, in Romania. Totul s-a facut prin scoala, dar nimeni nu stia cine ii va sosi la usa. biggrin.gif Insa au ramas prieteni, parintii chiar s-au apucat de nu stiu ce afaceri impreuna. doh.gif

Iar pe vremea mea se purta sa ai macar un penfriend. laugh.gif Imi amintesc ca era o firma cu sediul in Finlanda, care colabora cu profesorii din toata lumea; acestia le furnizau adresele celor mai buni elevi de la clase, iar elevii puteau apoi cumpara adrese dupa un profil ales de ei. Eu am corespondat cu o turcoaica, o canadianca, o finlandeza, un italian si cu un spaniol (in engleza). Sper sa nu fi uitat pe nimeni. tongue.gif

Iar acum chatul vad ca este la moda. laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Oct 14 2009, 04:19 AM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 7 2009, 01:49 AM
Postare #64


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585




Au inceput sa faca engleza la gradi...ii place , a cam uitat ce a facut cu mine inainte rolleyes.gif
Ma asteptam insa la atfel de metoda de predare...ceva de genul sa ii invete culorile, fructele..animale, numere...chestii de astea. pe cand ei fac dialoguri de genul Who are you? I am a boy/girl, y name is....Plus ca au afisate cuvintele invatate. In prima ora au invata si "true"...cam mult zic eu, in ce contecst l-or fi folosit? Cu siguranta ca trebuie lucrat si acasa...altfel nu prea se lipeste nimic de ei, sunt multi in grupa, ma indoiesc ca teacher are cum sa ii auda pe toti pt a corecta o eventuala greseala de pronuntie.
Eu ma folosesc in continuare de lectiile lor, combin cu ce mai am eu si incercam sa mai lucram acasa!
Am observat ca in timp ce merge la gradi nu mai are chef de "activitati" si acasa dar acum fiind in vacanta si-a luat caietele si penarele si hop la mami la bucatarie, sa mai lucram si noi ceva! rolleyes.gif
Matematica ramane preferata lui, vad ca incepe sa fie atras si de scris...liniute verticale, orizontale, oblice, bastonase...
Ii place sa "uneasca punctele'', sa gaseasca iesirea din labirinturi, sa gaseasca diferente, sa identifice umbrele...mai mult pe asta ne axam acasa, ca un joc. M-a uimit astazi cand am vazut ca stie sa descompuna numere, desi nu cred ca au facut inca la gradi...poate au avut vreo fisa cu exercitii de genul asta, eu insa nu am vazut-o, desparte in silabe fara probleme...jucam painicile (mai tineti minte?), x si 0...in ritmul asta in clasa intai vom juca spanzuratoarea! rolleyes.gif
M-am luat cu vorb asi vad ca sunt in topicul de limbi straine...asa ca "good night'' va zic.... rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 7 2009, 02:42 AM
Postare #65


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



eusa_clap.gif Felicitari pentru un baietel multitalentat: matematician, lingvist si amuzant! oFloare.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 8 2009, 12:54 AM
Postare #66


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyana @ Nov 7 2009, 02:42 AM) *
eusa_clap.gif Felicitari pentru un baietel multitalentat: matematician, lingvist si amuzant! oFloare.gif


liwlol.gif si tenisman...de vreo luna jumatate mergem la tenis! rolleyes.gif
tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 8 2009, 01:18 AM
Postare #67


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Pai si de ce nu zici mai mami, de la inceput? wub.gif Poze?!?


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Nov 10 2009, 12:06 AM
Postare #68


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(dyana @ Nov 8 2009, 01:18 AM) *
Pai si de ce nu zici mai mami, de la inceput? wub.gif Poze?!?


nu i-am facut decat la primul antrenament...tot zic si mereu uit ! Poate sambata! rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Anca74: Nov 10 2009, 12:06 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Dec 28 2009, 12:11 AM
Postare #69


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Lectiile noastre de engleza dau roade. Ieri vede o pisica si ne intreaba cu-n zambet smecheresc (stia ca o sa ne dea gata!) Is it a cat?super.gif cand vrea ceva apeleaza la Pleeeeeeeeeeeeease, please mami, please lol-craciun.gif sau imi daruieste a big big kiss. O imita pe Crazy frog" apoi toate devin crazy...crazy cat, crazy mouse, crazy dog, crazy father nono.gif ( ce e mami, o zic doar in engleza).



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Dec 30 2009, 12:39 AM
Postare #70


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Raduc, strange jucariile!
"No way, mami"...e clar, stie prea multa engleza! whistling.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  « < 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 02:39 AM