Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> 100 De Motive Pentru Ca Nu Trebuie Sa Ratezi O Plimbare In Parcul Ior
dyana
postare May 2 2011, 09:53 PM
Postare #1


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Eu stiu asa: ca daca iti place un lucru, revii mereu acolo; iar daca iti place cu adevarat un lucru, il impartasesti si celorlalti.

Cam asa mi s-a intamplat de fiecare data cand m-am plimbat prin fostul parc IOR, actualul Al.I. Cuza. M-am bucurat mereu acolo de toamna, de iarna, de vara si de primavara; de soare, de zapada sau de ploaie; de iarba, de flori si de frunze; de veverite, de rate si toate lighinoanele aduse acolo. Am vazut toate minunatiile pamantului, incepand cu Lara dandu-se pentru prima oara in tobogan, pana la curcubeul de deasupra fantanii mari.

Mereu cand ma intorceam acasa, cu giga de poze, masimteam vinovata ca tot amanam demararea unui topic-proiect desspre IOR. Mi-am zis ca trebuie sa merg odata sa dau un tur si sa fac un set complet de fotografii si sa ii fac o prezentare completa. Acum realizez ca am mult mai multe fotografii decat mi-ar trebui, intrucat am de gand sa abordez lucrurile altfel.
Am de gand sa aduc 100 de motive pentru care merita sa te plimbi prin IOR. oFloare.gif




--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 2 2011, 10:06 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Motivul nr. 1:
Au adus lighioane noi

In afara de celebrele ratuste de pe lac, veverite, testoase sau vreun sarpe ori maidanez (prin salbaticie -desigur laugh.gif), au adus acum si pauni, lebede albe si negre si alte cateva rate colorate.





















Iar copiilor le plac. smile.gif



--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 2 2011, 10:57 PM
Postare #3


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Motivul nr. 2:
Vara canta fanfara in foisor

Incepand cu aprile si sfarsind cu septembrie, in parc se sustine sesiunea estivala de concerte, unde canta fanfara. Serile de vara devin chiar o placere! smile.gif
Varstnicii, dansand pe melodiile din tinerete alaturi de cei mici, iti lasa un zambet larg pe fata. smile.gif
























--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 2 2011, 11:05 PM
Postare #4


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089




Motivul nr. 3:
Are cele mai frumoase lalele












--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 3 2011, 08:31 AM
Postare #5


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



Ce fain! wub.gif
Uite asa e frumos si Bucurestiul, are o gramada de parcuri..nu ca in orasele mici unde gasesti unul doua mai acatarii.............rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirela bz
postare May 3 2011, 03:07 PM
Postare #6


mami de septembrie 2008
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,524
Inscris la: 23-September 09
Din: buzau
Membru nr.: 110,661



f f f frumos!!!
as veni la o plimbare cu voi yes.gif
are dreptate alondra ......si pe aici pe la mine sunt doar vreo 2 mai speciale .....oricum e bine si asa !!! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristinu_tza
postare May 3 2011, 05:48 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,694
Inscris la: 17-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,800



Dyana, inca o data, ai toata admiratia mea! Esti...jos palaria! hi.gif
Intotdeauna ai reusit sa aduci frumosul si sensibilul in acest forum, ti-am mai spus cat de mult imi lipseste continuarea topicurilor deschise de tine (atat de speciale, mai ales pt. mine smile.gif ) si ma bucur mult ca ai ales totusi sa continui aici!
Ideea acestui nou topic este extraordinara, ca de altfel tot ceea ce faci (si pe calea asta iti marturisesc inca o data admiratia pt. ideea de a crea Revista Utile, pt. munca pe care o depui pt. a o materializa si pt. rezultatul excelent de fiecare data! )
Sorb cu nesat din fotografiile tale si sunt atat de reusite incat ai reusit sa ma transpui acolo, iar asta mi se pare extraordinar! Astept cu nerabdare continuarea; si inca mai astept si imi doresc ca intr-o zi sa reusesti sa continui jurnalul ilustrat la Larei love1.gif
Iti multumesc...pt tot! tzuc.gif trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare May 3 2011, 06:13 PM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif e un loc al frumosului, al sensibilului, al amintirilor care uneori dor de prea mult dor!
Parkul IOR, e locul unde am "copilarit" in Bucuresti, daca pot numii asa...e locul unde imi placea sa ma retrag duminica dupa-masa, unde ma reincarcam cu bine si frumos......e locul care troneaza mereu in marea majoritatea a amintirilor legate de "prietenia" cu sotul meu, iesirile de seara, mersul oreee pe langa lac si depanat de orice ce ne statea pe suflet ori minte, statul la o tereasa la o bere rece or Schweppes or Fanta....un loc unde pot spune ca ma leaga enorm de multe....siiii care ma doare ca nu pot impartasii toate astea cu puiuka mea....am trecut, nu se putea altfel, in Septembrie cand am ajuns in tara si am ramas extrem de surprinsa placut la cat de frumos si placut este locul acum....superb....
Multumesc Dya, mereu esti acolo la inimioara cu ceva frumos!pupik

Aceasta postare a fost editata de USA: May 3 2011, 06:15 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luka
postare May 3 2011, 08:07 PM
Postare #9


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,435
Inscris la: 25-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,660



...hai cu motivul 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Recunosc, mereu doar am trecut pe langa acest parc ,dar acum m-ai facut curioasa ..... anima1.gif anima1.gif anima1.gif
Cel mai mult pana acum mi-a placut bretonul Larei si lebedele negre ....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare May 3 2011, 08:20 PM
Postare #10


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Chiar ma bucur din suflet am motive sa continuu cu celelalte 97 de motive!

@Alondra, la capitolul spatii verzi, Bucurestiul sta oarecum decent, as aprecia: teoretic, pentru fiecare cartier mare, exista si un parc mare, cateva mijlocii si -pentru fiecare bloc- cate un parculet. Dar in realitatea depinde de la un sector la altul, diferentele de zone fiind absolut evidente, raspunzatori in mod direct fiind edilii, iar indirect -noi, cei care ni-i alegem. Sau sa spun mai bine invers? dry.gif

@Mirela, multumesc de vizita si de aprecieri, dar tare multumita as mai fi daca chiar ai face vizita aia prin parc, alaturi cu noi! oFloare.gif

@Cristinuta, topicurile sunt infrumusetate inclusiv prin urmele atat de frumoase, ca cele pe care stii tu sa le lasi pe unde treci! trandafir.gif
Si eu imi doresc ca toate lucrurile frumoase de pe forum sa fie cumva, scoase la inaintare, deoarece imi este foarte greu sa le gasesc ascunse printre alte lucruri mai putin insemnate. Stiu ca mai sunt o gramada de oameni care umplu pe aici cu minunatii, ce ar merita impartasite tuturor!
Cu revista, incerc sa fac exact ceea ce am explicat mai sus: sa desprind cumva niste lucruri frumoase si sa le "sui la un cat superior."
Iar de cateva ori, m-am gandit chiar sa continuu si jurnalul ilustrat; alteori insaa, am cautat niste motive. trandafir.gif

@USA, ma bucur tare mult ca iti fac placere plimbarile mele prin IOR, si imi doresc ca, peste ceva vreme, sa tresar si eu la fel ca tine la vederea unor imagini de pe acolo. Este intr-adevar minunat sa strangi lucruri dragi in suflet! oFloare.gif

@Luka, poate ti-ar placea atunci niste tufe "imprimavarate"? rolleyes.gif Asa, poate te conving sa treci si prin parc. wink.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: May 3 2011, 08:22 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 12:15 PM