Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 3020 3021 3022 3023 3024 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
costi
postare Feb 4 2011, 01:26 PM
Postare #30211


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(alina_zugravu18 @ Feb 3 2011, 02:04 PM) *
buna,dragelor!
noi,am patit-o cu DARIA....si-a dizlocat cotul micuta,am ajuns la urgenta la chirulgie pediatrica si i l-a pus la loc,a fost mai mare sperietura,s-a rezolvat repede dar a avut dureri saracuta.s-a intamplat intr-un mod absurd....ma tragea dupa ea la bucatarie si i-a trosnit incet,apoi nu mai putea de durere,nu mai putea utiliza manuta,bine ca n-a fost ceva grav,sa fie nevoie de ghipsat.am intrebat dr daca o fi de la vreo lipsa de CA,ca nu i-a iesit la analize ca ar avea,dar a zis ca nu are legatura,ca n-a fost fractura.
mai fetelor,am si eu o intebare.am inteles ca astia maresc salariile si pensiile,de indemnizatiile scazute au uitat?stiti ceva de asta?


vai saracuta. nici nu vreau sa imi inchipui ce dureri a avut sad.gif bine ca nu a fost totusi mai grav.
in legatura cu indemnizatia, de la 1 ianuarie ar trebui sa o mareasca la 75% (era vreo 60%), dar ar trebui sa primim si noi decizii din partea asistentei sociale. asa scrie in ordonanta data in dec 2010.

QUOTE(maria_corina29 @ Feb 3 2011, 05:10 PM) *
danutza, vestile astea bune se dau dupa 4 luni gravida.gif .....asa sa faci si tu, ok? superstitii...
offfffff, imi pare asa rau, bine ca nu s-a intamplat mai rau...!!!


la Matei am anuntat lumea imediat cum am aflat eu. si totul a fost OK. acum am zis mai tarziu pentru ca era risc mare sa pierd sarcina si daca Doamne fereste asa se intampla nu aveam chef sa mai si explic la lume ce s-a intamplat.
eu zic ca daca e sa se intample ceva, se intampla oricum.

oricum, Danuta, spor la vreauBB.gif cand va fi timpul.

QUOTE(maria_corina29 @ Feb 3 2011, 05:37 PM) *
noi suntem in carantina, gabita tuseste, ii curge nasul, azi a facut si febra 38, cipi inca mai tuseste dar nu i-am dat antibiotic ci doar eurespal pastile de tuse.
maine merg iar la med de familie care data trecuta doar s-a uitat in gatul lui gabit si atat si daca nu a avut rosu, l-a lasat asa. e sotul suparat rau, si eu , pentru lipsa de interes a dr. pana atunci ii dau panadol si humex expect. sper sa treaca fara antibiotic. tre doar putina rabdare din partea noastra.


sanatate multa! mi-e asa mila cand aud de copilasi bolnavi.
sa stii ca e foarte mare probabilitatea ca din cauza umezelii si a mucegaiului sa tot raceasca. mai rau e ca in afara de izolat bine apartamentul nu prea ai ce sa faci. degeaba tot zugravesti ca o sa tot iasa mucegaiul.

Aceasta postare a fost editata de costi: Feb 4 2011, 01:28 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_zugravu18
postare Feb 4 2011, 03:39 PM
Postare #30212


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,074
Inscris la: 9-August 09
Din: c-ta
Membru nr.: 103,572



am ajuns si eu...
la noi se mai domoleste vremea,am fost la plimbare.
CORINA,sigur e f vinovata umezeala.am vazut ca fac reclama la tv la un produs''ceresit''cum ca absoarbe''umezeala ca un burete''e un aparat micut,cum sunt odorizantele de camera.de zugravit,degeaba investesti daca trebuie izolat(cred eu).poate daca i-ai spune dr de umezeala,poate le da baietilor ceva de alergie.
COSTI,parca 70% ,dupa ce au micsorat-o cu 15%.noi parca am apucat cu 85%,nu?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anastasia80
postare Feb 4 2011, 04:46 PM
Postare #30213


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



Buna! Am fost si noi la plimbare azi, am facut curat, am aspirat.....acum am culcat fata si am intrat la calc ca sa intru pe site-ul de la med life sa iau rez analizelor. Sunt foarte suparata, mai ales pe mine, pe tati...i-a iesit glicemia fetei 105. Valoarea normala e intre 50-80. E destul de mare diferenta. Spun ca sunt suparata pe noi pt ca i-am cam dat acces la dulciuri, la sucuri....Am sunat-o pe doamna dr si mi-a zis ca nu e mare tragedie, ca a iesit asa din cauza ca a mancat inainte de analize, si totusi sa nu ii mai dam dulciuri ca nu sunt sanatoase. Asta stiam si eu dar cu cine sa te intelegi? Cum ne vede face orice ca sa obtina un dulce. Gata, de azi nu vom mai manca nici noi, sau mancam pe scuns ca nu mai tine. In fine!
Corina iti garantez ca de la umezeala si de la mucegai e problema. Si la noi in camera se facea umezeala mare, cand dormea fata haraia foarte rau, abea respira iar cand se trezea, in timpul zilei cand era aerisit si nu tineam usa inchisa nu avea nimic. Plus ca aveam si un perete cu o pata de mucegai, si acum mai apare nenorocitul cu toate ca am dat cu de toate. In schimb am luat umidificator de care spunea Alina de la ceresit si chiar se simte sa stii, nu mai e umezeala mare. Sau cum a zis si Alina s-ar putea sa fie alergic la ceva, fai hemoleucograma si vezi cum ii ies EO (eozinofilele). Daca ies marite inseamna ca este alergic la ceva.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Feb 4 2011, 04:59 PM
Postare #30214


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715




QUOTE(alina_zugravu18 @ Feb 4 2011, 01:39 PM) *
am ajuns si eu...
la noi se mai domoleste vremea,am fost la plimbare.
CORINA,sigur e f vinovata umezeala.am vazut ca fac reclama la tv la un produs''ceresit''cum ca absoarbe''umezeala ca un burete''e un aparat micut,cum sunt odorizantele de camera.de zugravit,degeaba investesti daca trebuie izolat(cred eu).poate daca i-ai spune dr de umezeala,poate le da baietilor ceva de alergie.
COSTI,parca 70% ,dupa ce au micsorat-o cu 15%.noi parca am apucat cu 85%,nu?


nu mai stiu cat era, dar tin minte ca era trecuta valoarea de 75% in OUG din dec 2010 si faptul ca trebuie re-emise decizii.

QUOTE(anastasia80 @ Feb 4 2011, 02:46 PM) *
Buna! Am fost si noi la plimbare azi, am facut curat, am aspirat.....acum am culcat fata si am intrat la calc ca sa intru pe site-ul de la med life sa iau rez analizelor. Sunt foarte suparata, mai ales pe mine, pe tati...i-a iesit glicemia fetei 105. Valoarea normala e intre 50-80. E destul de mare diferenta. Spun ca sunt suparata pe noi pt ca i-am cam dat acces la dulciuri, la sucuri....Am sunat-o pe doamna dr si mi-a zis ca nu e mare tragedie, ca a iesit asa din cauza ca a mancat inainte de analize, si totusi sa nu ii mai dam dulciuri ca nu sunt sanatoase. Asta stiam si eu dar cu cine sa te intelegi? Cum ne vede face orice ca sa obtina un dulce. Gata, de azi nu vom mai manca nici noi, sau mancam pe scuns ca nu mai tine. In fine!
Corina iti garantez ca de la umezeala si de la mucegai e problema. Si la noi in camera se facea umezeala mare, cand dormea fata haraia foarte rau, abea respira iar cand se trezea, in timpul zilei cand era aerisit si nu tineam usa inchisa nu avea nimic. Plus ca aveam si un perete cu o pata de mucegai, si acum mai apare nenorocitul cu toate ca am dat cu de toate. In schimb am luat umidificator de care spunea Alina de la ceresit si chiar se simte sa stii, nu mai e umezeala mare. Sau cum a zis si Alina s-ar putea sa fie alergic la ceva, fai hemoleucograma si vezi cum ii ies EO (eozinofilele). Daca ies marite inseamna ca este alergic la ceva.


stai linistita, mai ales daca a mancat. pentru o glicemie corecta nu trebuie sa mananci nimic cu cel putin 12 ore inainte, iar cu 24 de ore sa eviti anumite alimente. daca a papat de dimineata de-asta i-a iesit asa mare.
nu ca v-as incuraja cu dulciurile, eu ma cert cu mama de fiecare data cand vine vorba de bobo ptr Matei. glicemia creste insa si de la paste fainoase, si inca mult.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_corina29
postare Feb 4 2011, 05:28 PM
Postare #30215


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133



QUOTE(costi @ Feb 4 2011, 03:26 PM) *
sanatate multa! mi-e asa mila cand aud de copilasi bolnavi.
sa stii ca e foarte mare probabilitatea ca din cauza umezelii si a mucegaiului sa tot raceasca. mai rau e ca in afara de izolat bine apartamentul nu prea ai ce sa faci. degeaba tot zugravesti ca o sa tot iasa mucegaiul.

curios e faptul ca pe exterior e izolat cu spuma de 8 inca de acum 2 ani. dar si asa tot iese ca sunt pe colt si la 4. si peretele din interior care da afara e izolat de noi de acum 3 ani. degeaba.
adevarul e ca am mai pus rufe reci, umede pe calorifere dar de azi nu mai pun. eu zic ca in dormitor nu e umezeala ci doar in sufragerie. dar avand in vedere ca amandoua sunt la discretia lui, de aici i se trage poate.
ma gandesc si ma tot gandesc cum am putea face, cred ca doar sa zidim un rand de caramizi peste placa...poate asa nu mai apare mucegaiul. anul asta mi-a aparut si in sufragerie desi nu am avut pana acum. probabil ca nu mai respira peretii de la izolatia ext.
QUOTE(costi @ Feb 4 2011, 06:59 PM) *
stai linistita, mai ales daca a mancat. pentru o glicemie corecta nu trebuie sa mananci nimic cu cel putin 12 ore inainte, iar cu 24 de ore sa eviti anumite alimente. daca a papat de dimineata de-asta i-a iesit asa mare.
nu ca v-as incuraja cu dulciurile, eu ma cert cu mama de fiecare data cand vine vorba de bobo ptr Matei. glicemia creste insa si de la paste fainoase, si inca mult.


offfffff, nici eu nu ma inteleg cu sotul in privinta dulciurilor...i-ar da si lui si ii da tot ce mancam si noi. iar eu m-am pus in ultima vreme pe niste dulciuri!!!!!!m-am cantarit azi la dr, am 70 kg imbracata de iarna, dar fara haina. si cu sucul la fel, sa-i dea si lui si noi nu bem suc scump.
intr-un timp renuntasem la suc dar daca sotul cumpara, beau si eu. pai nu?


am fost la med de fam azi. nu are rosu in gat, tuseste rau, rupe, i-a puroiat un ochisor si s-a lipit, si are muci galbeni, vascosi, lipiciosi. urla cand il curat cu aspiratorul si cand ii pun ser.
ne-a dat augmentin, fluimucil, pivalone, ketof si un unguent pt ochi fucidin.
nu vreau sa-i incep antibioticul inca, mai astept pana maine sa vad cum se mai prezinta.
e plin de viata, ca stare generala e bine, mananca bine, doar ochisorii aia frumosi sunt tristi.

ciprian e mai bine, eu zic ca am scapat fara antibiotic.

Aceasta postare a fost editata de maria_corina29: Feb 4 2011, 05:30 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 4 2011, 07:48 PM
Postare #30216


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Buna seara! Am revenit si noi acasa. am fost plecati 3 zile pe la Bucuresti unde a fost un ger, brrrrrr. La Campulung, desi e zona de munte, era mult mai bine decat in Bucuresti. Asa ca frigul ne-a tinut mai mult in casa. Nu am iesit decat la cateva cumparaturi unde am achizitionat, printre altele, si un covoras pentru camera Arinei.

O ajut pe mami sa intinda covorul


Gata, uite ce frumos e


Si un zambet larg biggrin.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 4 2011, 07:48 PM
Postare #30217


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Danuta, inca nu stiu nimic sigur, nici da, nici nu, mai avem ceva de asteptat smile.gif Cine stie, poate ajungem sa avem bebeii cu nr 2 in acelasi timp smile.gif
Alina, nici nu vreau sa ma gandesc la durerile Dariei. Bine ca nu a fost mai grav oFloare1.gif Arina are momente cand o tin de mana si se lasa in jos cu toata greutatea. Practic toata greutatea ramane pe manuta cu care o tin si mi s-a intamplat o data sa simt ca o paraitura si m-am speriat foarte trae, ca m-am gandit sa nu fi patit ceva. Din fericire nu a fost nimic, dar de atunci am grija sa nu mai faca gesturi d-astea.
Corina, multa sanatate va dorim. Dupa cum ziceau si fetele poate fi si pe fondul unei alergii cauzate de muceigai sau de umezeala. Am o prietena care are aceeasi probleme cu baietelul, raceste continuu si a descoperit ca e de la o alergie, pe fondul imunitatii scazute. Asa ca eu zic ca, in loc sa le dai mereu medicamente, trebuie sa gasesti o solutie pt eliminarea umezelii din casa. Un prim pas poate fi un dezumidificator.
Anca, nu cred ca e cazul sa te panichezi cu glicemia. Pentru linistitea ta poti sa repeti analiza peste ceva vreme, dar sa ai grija ce mananca ininte de a-i lua sange.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 4 2011, 07:54 PM
Postare #30218


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Am uitat sa va spun ca am vorbit cu o doamna care va veni din aprilie sa aiba grija de Arina. I-am zis ca programul ei va fi in functie de noi. In zilele in care sotul va veni la pranz acasa, atunci va trebui sa stea cu Arina doar 3-4 ore pe zi, dar in zilele cand va fi plecat, va sta 7-8 ore, pana ma intorc eu de la serviciu. Pare de treaba si sper sa ne intelegem ok cu ea. De asemenea i-am zis ca nu ma intereseaza sa-mi faca mancare, curatenie sau alte lucruri de genul, doar sa intretina cum las eu in casa (sa nu vin de la serviciu si sa gasesc casa cu susul in jos) si sa aiba grija de Arina sa fie schimbata, mancata, plimbata, culcata. Pentru toata treaba asta o sa-i dam 350 ron pe luna, pret rezonabil, zic eu. Poate daca as fi lasat-o pe ea sa propuna un pret, ar fi zis mai putin, dupa cum a observat si sotul, dar am zis ca daca tot e la dispozitia noastra de luni pana vineri, e ok asa. Oricum si la gradi ne-ar fi ajuns 200-250 pe luna, ca sa nu mai vorbesc de virusii aferenti.

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Feb 4 2011, 07:55 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karmin
postare Feb 4 2011, 08:20 PM
Postare #30219


mami de Timea & Istvan
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,639
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,443



QUOTE(alina_zugravu18 @ Feb 3 2011, 04:04 PM) *
buna,dragelor!
noi,am patit-o cu DARIA....si-a dizlocat cotul micuta,am ajuns la urgenta la chirulgie pediatrica si i l-a pus la loc,a fost mai mare sperietura,s-a rezolvat repede dar a avut dureri saracuta.s-a intamplat intr-un mod absurd....ma tragea dupa ea la bucatarie si i-a trosnit incet,apoi nu mai putea de durere,nu mai putea utiliza manuta,bine ca n-a fost ceva grav,sa fie nevoie de ghipsat.am intrebat dr daca o fi de la vreo lipsa de CA,ca nu i-a iesit la analize ca ar avea,dar a zis ca nu are legatura,ca n-a fost fractura.
mai fetelor,am si eu o intebare.am inteles ca astia maresc salariile si pensiile,de indemnizatiile scazute au uitat?stiti ceva de asta?



Buna seara!

Alina, am patit si eu cu fetita mea asa odata..... pana la 4 ani se poate intampla la copilasi , nu are legatura cu calciul....SANATATE....trece cam in 3 zile durerea ..... hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anastasia80
postare Feb 4 2011, 09:17 PM
Postare #30220


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



Manu ai vazut de ce ziceam eu ca stau in casa? Foarte frumos covorul, imi place mult de tot si se potriveste de minune in camera Arinei. Se vede ca e tare incantata de el. In ceea ce priveste bona....e super pret, la noi nu prea se accepta sub 10 mil. Am pitit toate bomboanele, a mea fata ii ia pe toti la camara, stie ca acolo era locul lor si se smiorcaie ca nu mai gaseste nimic.O sa ii treaca, o sa uite ea.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 3020 3021 3022 3023 3024 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 02:32 PM