Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 3017 3018 3019 3020 3021 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
costi
postare Jan 28 2011, 05:02 PM
Postare #30181


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(maria_corina29 @ Jan 28 2011, 10:27 AM) *
buna mamici,
copilasii vostri mananca destul de bine, si gabita al meu la fel, in schimb ma lupt cu ciprian ca nu vrea sa manance ciorba decat de fasole si nu ii place carnea....nu stiu ce sa ma mai fac cu el, fetelor, nu pot face mancare doar ce vrea el , eu ma lupt sa manance ce avem la masa, nu intotdeauna ne permitem sa mancam ce vrea el. ciprian mananca asa, gatit, ...ciorba de fasole, cartofi prajiti, pilaf de orez, piure de cartofi, cartofi la cuptor, mazare, sarmale, pulpe la gratar, piept de pui la gratar, lactate...dar nu lapte, si cam atat. si oua de orice fel facute. eu nu zic ca nu avem si din astea la masa, dar nu mereu, mai fac si teci de fasole, varza calita, tocana de cartofi, ciorbe diferite, pe care el sa nici nu le vada. si daca prinde o zi in care am facut o ciorba si teci(sa zicem) in ziua aia mananca paine goala. nu mai stiu cum sa procedez.


si eu zic ca stai bine cu Cip. nepotul meu de 6, imediat 7 ani nu mananca decat cartofi, gatiti in orice fel. mai merge pacalit cu o bucatica, dar mica de carne langa sau o salata cu cartofi, oua, masline... a si dimineata, lapte cu cereale.

ca sa fii sigura ca nu are zile cu paine goala, gateste si tu o ciorba care ii place si felul 2 ceva ce nu mananca. sau invers.

eu sunt sigura ca pe masura ce cresc copiii devin mai mofturosi. eu asa ma astept de la Matei, asa ca acum ii dau alimente pe cat pot de sanatoase.
uitasem sa va zic mancarea mea in caz ca nu am nicio idee: legume cu carne la cuptor. aproape mereu am pastai, brocoli inghetate si le combin cu cartof, morcov, telina, carne si diverse verdeturi, un pic de usturoi. iese ceva ce ne place.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Jan 29 2011, 09:10 AM
Postare #30182


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



'neata!Ieri am fost cu Maria la matusi-mea si Maria a mancat non stop,ea mananca bine dar e mult mai sclifosita decat Dan.La Dan problema e ca nu mananca singur decat cartofi prajiti sau piure cu snitel in rest nu se atinge de nimic,asa ca ii dau eu ca altfel nu ar manca nimic.Maria mananca la greu piure de legume fara cartofi,nu ii plac decat rar mananca,supe ,ciorbe de orice fel,lactate-iaurt,fagaras la greu.Am observat ca maria mananca orice contine morcovi,am incercat sa ii dau spanac si cand a vazut culoarea nu a mai vrut nimic.Fructe mananca amandoi,dan mananca cam 4 mere o data si maria 2,au descoperit rodiile dupa care sunt innebuniti amandoi,kiwi,banane doar maria mananca,piersici,pere-deci cu fructele stam foarte bine.


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andreeak
postare Jan 29 2011, 09:15 AM
Postare #30183


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,337
Inscris la: 23-May 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 3,874



Pentru ca tot ma bucuram ca Dan nu a mai fost bolnav de mult dimineata s-a trezit infundat si tuseste.Joi cand l-am dus la gradi am vazut ca o fetita tuseste in draci,e bolnava cam de la inceputul lui decembrie,dar am zis ca daca nu a luat pana acum nu sunt sanse sa mai ia.Aseara m-am intalnit cu mama fetitei si mi-a zis ca a racit din nou si i-a revenit tusea urata.Asa ca sigur de la ea a luat pt ca e "indragostita" de Dan si il pupa continuu nervi.gif .


--------------------



1. Dennis* 12 februarie 2009* Pui de Mikaela
2. Denis* 25 februarie 2009* pui de Loredana03
3. Ioana Miruna* 27 martie 2009* Pui de Bebepis
4. David Gabriel* 27 martie 2009* Pui de Doinitzagabriela
5. Matei* 1 aprilie 2009* Pui de Costi
6. Andrei Theodor* 3 aprilie * Pui Mami de Teo
7. Maria Anastasia* 7 aprilie 2009 * Pui de Anastasia 80
8. Gabriel* 7 aprilie 2009* Pui de Maria_Corina29
9. Renata Maria* 11 aprilie 2009* Pui de LilBB
10. Theodor Florin * 12 aprilie 2009 * Pui de Nilufera
11.Andrei Razvan*12 aprilie*pui de danutza75.
12. Antonia Maria * 13 aprilie 2009 * Pui de mihaela_2011
13.Andrei Robert
* 13 aprilie 2009 * Pui de Andree29
14. Maria* 14 aprilie 2009* Pui de AndreeaK
15. Arina Elena * 14 aprilie 2009 * Pui de Manu 1981
16. Daria*14 aprilie 2009 * Pui de alina_zugravu18
17. Alice* 15 aprilie 2009* Pui de Di @
18. Antonia Maria* 15 aprilie 2009 * Pui de Milioana
19. George Sebastian* 23 aprilie 2009* Pui de Marylena7
20. Nikolas* 23 aprilie 2009* Pui de Meaw_ela
21. Sara Maria* 26 aprilie 2009* Pui de Alinaspa
22. Christian Pavel* 28 aprilie 2009 * Pui de Mamigeo
23. Natalia Gabriela* 30 aprilie 2009 * Pui de cristina_natalia
24. Amalia Andreea * 2 Mai 2009 * Pui de Anamaria_c
25. Vlad Daniel* 6 mai 2009 * Pui de AngiC
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_corina29
postare Jan 29 2011, 05:06 PM
Postare #30184


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133




QUOTE(costi @ Jan 28 2011, 07:02 PM) *
si eu zic ca stai bine cu Cip. nepotul meu de 6, imediat 7 ani nu mananca decat cartofi, gatiti in orice fel. mai merge pacalit cu o bucatica, dar mica de carne langa sau o salata cu cartofi, oua, masline... a si dimineata, lapte cu cereale.

ca sa fii sigura ca nu are zile cu paine goala, gateste si tu o ciorba care ii place si felul 2 ceva ce nu mananca. sau invers.

eu sunt sigura ca pe masura ce cresc copiii devin mai mofturosi. eu asa ma astept de la Matei, asa ca acum ii dau alimente pe cat pot de sanatoase.
uitasem sa va zic mancarea mea in caz ca nu am nicio idee: legume cu carne la cuptor. aproape mereu am pastai, brocoli inghetate si le combin cu cartof, morcov, telina, carne si diverse verdeturi, un pic de usturoi. iese ceva ce ne place.

si cipi manca bine cand era mic, orice. acum insa...am uitat sa va zic de peste, ii place mult...
daca stau sa ma gandesc bine, avand in vedere ca sunt alti copiii care nu mananca deloc, stam bine. ce sa zic, in fiecare dimineata mananca ceai, cu unt, pateu, margarina...etc...
la scoala mai are un pachet mititel, ori banana, porto, eugenii, corn, sandwich, depinde.
cu masa de pranz e mai nasol si cea de seara. dar o sa fac cum ziceti voi.

QUOTE(andreeak @ Jan 29 2011, 11:15 AM) *
Pentru ca tot ma bucuram ca Dan nu a mai fost bolnav de mult dimineata s-a trezit infundat si tuseste.Joi cand l-am dus la gradi am vazut ca o fetita tuseste in draci,e bolnava cam de la inceputul lui decembrie,dar am zis ca daca nu a luat pana acum nu sunt sanse sa mai ia.Aseara m-am intalnit cu mama fetitei si mi-a zis ca a racit din nou si i-a revenit tusea urata.Asa ca sigur de la ea a luat pt ca e "indragostita" de Dan si il pupa continuu nervi.gif .



pai da, ca trebuia sa va tineti lipiti de noi, nu se putea altfel, imi pare rau andreea. noi am fost la med de fam si cipi are o usoara laringita, fara rosu in gat. nu i-a dat antibiotic ci erdomed, nurofen si vibrocil. tati a racit si el, ca doar dorm amandoi, eu si gabit stam un pic mai bine...sper sa scapam.
multa sanatate lui danut.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_zugravu18
postare Jan 29 2011, 06:59 PM
Postare #30185


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,074
Inscris la: 9-August 09
Din: c-ta
Membru nr.: 103,572



buna seara!
am mai scapat de un examen azi,ufff.....,apoi am iesit cu colegele,apoi am venit acasa,am iesit cu sotul cu prietenii la pizza,acum suntem iar acasa dar cred ca vom merge la niste prieteni diseara,ca e si sambata.....
fetele se cearta de zor in camera lor pe o rata,nu-i chip sa le impac.
CORINA,ANDREEK,aveti grija sa nu ia si ceilalti,sa scapati usor.AMALIA incepuse sa stranute ieri,i-am dat nurofen,vad ca nu are nimic azi.eu credeam ca erdomedul e antibiotic doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anastasia80
postare Jan 29 2011, 08:23 PM
Postare #30186


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



Buna seara fetelor! Corina, Andreea dorim multa sanatate baietilor, aveti grija sa nu ia si ceilalti. Stati foarte bine la capitolul fructe, eu sunt suparata foc ca nu imi mai papa deloc fructe, nu stiu ce sa ii mai dau, poate, poate. Mi-au spus mai multe persoane de ulei de peste, luni am sa ma duc sa ii cumpar si sa incep sa ii dau. Azi am stat in casa, m-am luat cu treaba si biata fata a stat in casa, dar maine o voi scoate si pe ea la aer. Alina cu fetele cine sta cand esti plecata, mama ta? Trebuie sa fii o fericita, eu nu am mai iesit la un suc...dar voi recupera eu, in martie imi vin doua prietene una din s.u.a. si alta din irlanda, nu ne-am mai vazut de aproape 2 ani, asa ca o sa o facem lata. bere.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alina_zugravu18
postare Jan 29 2011, 10:01 PM
Postare #30187


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,074
Inscris la: 9-August 09
Din: c-ta
Membru nr.: 103,572



n-am mai plecat nicaieri acum seara,am avut musafiri.
mama sta cu fetele,ca altfel.....nici nu aveam cum sa ma mai descurc si cu serv si cu facultate


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danutza75
postare Jan 29 2011, 11:42 PM
Postare #30188


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,111
Inscris la: 10-December 09
Din: Buzau
Membru nr.: 121,783



Buna, fetelor !
Am aparut si eu, dupa o zi plina! Noroc ca am fost ieri harnica si am facut curatenia, ca altfel wacko.gif
Dimineata am mers la controlul gine ... este foarte bine, dupa prima luna putem demara proiectul barza2.gif bananab.gif
Apoi am mers cu piciul pe la mama sa alerge prin curte dupa catei. Greu cu plecatul, ca nu mai vroia sa mearga acasa.
Acasa, culcat Razvanel si intrat la bucatarie : sarmalute in frunze de vita cu carne amestec pentru noi si cu carnita de curcan pentru pitic (degeaba, ca sunt chhhhh), o tochitura cu carnita de purcel cu piure si salata verde, niste snitele si dovlecei pane si legume cu carnita la cuptor pentru pitic (tot chhhhh azi, poate astea maine).
Astazi Razvan nu a vrut sa manance decat jumatate de banana dimineata si pe la 5 dupa-amiaza putin piure de cartofi, in rest lapte. Ced ca de vina sunt cei trei canini ce mai trebuie sa iasa, ca e gingia alba si umflatica rau.
Am vrut si o prajitura, dar nu am mai reusit.
Apoi tuns baietii, adormit pici si acum bantui pe aici.

Alina, felicitari pentru examen!
Corina si Andreea, sanatate piticilor bolnaviori!

Cu fructele, noi de vreo saptamana stam mai binisor, adica Razvan papa cate o clementina singurel, feliuta cu feliuta, zilnic si a mancat intr-o zi si o jumatate de mar, furat de la mine (sper sa nu il deochi ca pana acum toate erau chhhhh daca i le dadeam intregi sau bucati). Mananca in schimb dimineata orice fel de fructe pasate cu biscuiti. Si de ceva timp bea si suculet de fructe, dar musai din pahar .


M-am luat cu povestitul si vad ca am scris un roman!

Noapte buna tuturor mamicilor si piticilor !


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anastasia80
postare Jan 30 2011, 05:54 PM
Postare #30189


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



Buna mamici! Se cunoaste ca e duminica. Noi am fost azi pe la nasii fetei, adica decat eu cu fata ca tati e la servici. Fata acum face nani iar mami hop la calculator. M-a uimit a mea fata azi, acasa se strica fructele, chiar va spuneam ca de o saptamana nu mi-a mancat nici un fruct, iar la nasa ei a mancat o banana jumate+jumatate de mar. Asa ca nu mai zic nimic, are si ea toane ca si noi+ ca are toata gingia inflamata toata, cred ca ne da si ceilalti canini si maselutele. L-am intrebat si pe nasul fetei( el a aranjat cu cresa) cum sta treaba si e ceva sigur, in februarie trebuie sa ne ducem sa ne spuna ce analize trebuie sa facem si sa stabilim de cand o duc. Nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul, ca fata mea s-a facut mare, ca eu incep munca...Danutza iti doresc multa bafta vreauBB.gif, sa dea Dzeu ca totul sa fie bine de data aceasta.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria_corina29
postare Jan 31 2011, 10:06 AM
Postare #30190


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,658
Inscris la: 18-September 08
Din: pitesti
Membru nr.: 38,133



neata mamici,
noi acasa in weekend, nu am plecat pe la nimeni prin vizita...
am iesit pe afara si sambata si duminica cate 50 min, acum vad ca iar e soare si vom iesi.
tati pleaca la dr sa ia iar medical, cipi e mai bine, nu mai tuseste asa rau. sper sa treaca fara complicatii...dureaza ceva laringita pana trece.

cipi in continuare ma paraste la sot tot ce fac...e un paracios...
ni s-a stricat telecomanda la tv din dormitor asa ca o sa cumparam alta.
noi avem dimineata, pe la 9-10 program de fructe, banane si portocale.
azi tre sa fac mancare...mazare cu coaste, ciorbita pt gabita se strica in frigider ca el nu vrea sa pape. samb si duminica a mancat cu noi carnita cu cartofi la cuptor si cu usturoi.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 3017 3018 3019 3020 3021 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 20th April 2024 - 01:14 AM