Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
> Masti Naturale
ninina
postare Mar 19 2009, 07:16 PM
Postare #31


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(giulia_0319 @ Mar 19 2009, 04:20 PM) *
1. Cea mai simpla masca posibila: desfa o portocala si aplica pe fata cateva felii. Dupa 10 minute, indeparteaza-le si spala-te cu apa calduta. Ideal pentru tenurile grase, pentru ca matifiaza.
2. Si tenul tau se resimte dupa o zi lunga de lucru. Revigoreaza-l cu 2 lingurite de miere si o feliuta de grapefruit. Zdrobeste grapefruitul si apoi adauga mierea. Dupa 10 minute, indeparteaza amestecul.
3. Argila + suc de lamaie = masca ideala pentru tenurile mature. Lasa acest amestec sa actioneze pana cand se intareste. Rezerva-ti o ora pe saptamana, pentru acest ritual, fiindca rezultatele sunt vizibile.

Interesanta este masca de miere cu grapefruit ...nu am facut niciodata o asa combinatie...daar cred ca este buna.... trandafir.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saya
postare Apr 15 2009, 10:15 PM
Postare #32


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,389
Inscris la: 25-January 09
Din: .
Membru nr.: 66,998



pentru punctele negre de pe fata ce-mi recomanzi Ninina?sa fiti sanatosi,ai grija de voi....te pup!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Apr 16 2009, 03:16 PM
Postare #33


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(ocristina @ Apr 16 2009, 12:15 AM) *
pentru punctele negre de pe fata ce-mi recomanzi Ninina?sa fiti sanatosi,ai grija de voi....te pup!

Cristinuta draga mea...eu stiu ca este foarte bun pestru pistrui argila si lamaia....
Lotionari cu suc proaspat de lamaie....iar din argila iti faci masca.....sigur te va ajuta...incerca si vezi... partners.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saya
postare Apr 20 2009, 01:46 PM
Postare #34


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,389
Inscris la: 25-January 09
Din: .
Membru nr.: 66,998




QUOTE(ninina @ Apr 16 2009, 04:16 PM) *
Cristinuta draga mea...eu stiu ca este foarte bun pestru pistrui argila si lamaia....
Lotionari cu suc proaspat de lamaie....iar din argila iti faci masca.....sigur te va ajuta...incerca si vezi... partners.gif

multam dar argila asta de unde o iau?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Apr 22 2009, 07:51 AM
Postare #35


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(ocristina @ Apr 20 2009, 03:46 PM) *
multam dar argila asta de unde o iau

Cristinutza draga mea...gasesti argila la plafare, sau chiar la CArefour....am vazut eu pliculete,,,care se fac cu apa...si se fac masca....intrebi acolo...si sigur iti vor aata ei...sau daca ai un plafar mai aproape sigur si acolo gasesti... tzuc.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Apr 23 2009, 03:21 PM
Postare #36


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881



Din pacate la mine nu-si mai fac efectul florile de galbenele... sad.gif Nimic nu mi-e bun iar...asa m-am saturat sad.gif
Am o prietena farmacista si pasionata de tot ce e naturist si mi-a scris azi alte retete pe care le pot incerca smile.gif M-am gandit sa le scriu si aici la tine poate sunt de ajutor si altor fete rolleyes.gif

" Pentru tenurile uscate se recomanda plante care activeaza microcirculatia sanguina si cele care au proprietati emoliente/ calmante.
Acestea sunt:
-flori de galbenele- lotionari sau comprese cu infuzia preparata din 4 linguri de flori la 250 ml apa.
-flori de musetel
-herba sunatoare ( toata planta fara radacina)
-radacina de nalba mare
-flori de crin
-pepene galben- se aplica fructul ca atare sub forma de masca pe pielea fetei
-castravete.

Rp/ Demachiant obtinut din castravete:

Se amesteca 200 ml suc de castraveti cu 100 ml alcool de 40 grade si se lasa la macerat 3 zile.Apoi se filtreaza si se pastreaza in sticlute mici la rece. Acest demachiant se foloseste in fiecare seara pentru demachiere si dupa aceasta pielea se unge cu o crema hidratanta .

Rp/ Crema de fata:

3 lingurite de ceai verde
6 g ulei de jojoba
15 g ceara de albine
2 lingurite de lanolina
1 lingura de alcool (70 %)
100 g ulei de susan
2 g borax

Ceaiul verde se opareste cu 150 ml de apa fiarta, se lasa 5 minute dupa care infuzia se lasa sa se raceasca complet (daca este nevoie, intr-o baie de apa). Uleiul de jojoba, ceara de albine si lanolina se amesteca in apa fierbinte, se adauga alcoolul si uleiul de susan si se incalzeste cu grija pana ce amestecul se limpezeste. Se dizolva boraxul in ceaiul verde, se introduce in mixtura, amestecand continuu pana se raceste, dupa care se toarna intr-un vas.

Atentie!! Se pastreaza la rece!

Dimineata si seara se maseaza pielea fetei, dupa ce in prealabil a fost curatata (demachiata). Crema ingrijeste pielea sensibila si o fereste de deshidratare.


Rp/ Crema nutritiva cu vitamine:

Intr-un vas pe baia de apa se incalzesc
25 g lanolina (de la farmacie),
70 g unt de cacao(uz farmaceutic)
5 g cetaceum,
10 g ulei de parafina.
Apoi se topeste in 25 ml apa fierbinte cantitatea de 0,10 g borax. Se adauga putin cate putin din apa cu borax peste amestecul de grasimi fluide. Abia dupa racire se adauga vitaminele A -1 g-; E- 0,5 g-;F - 1 g-; pe rand amestecand mereu. Aceasta crema este deosebit de hranitoare

Sunt retete care se pot prepara cu usurinta in casa........daca nu incearca sa gasesti produse pe baza de aloe sau crema cu laptisor de matca, creme cu colesterol, etc.
"


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Apr 23 2009, 06:46 PM
Postare #37


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Roxi iubita mea...multumesc din sufelt ..pentru retele super pe care le-ai scris.....
...foarte interesante si sigur bune...pt ca sunt naturale.... trandafir.gif
Pupici si te mai astept si cu altele cand ai.... oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rami
postare Apr 23 2009, 09:57 PM
Postare #38


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,108
Inscris la: 31-July 08
Din: constanta
Membru nr.: 32,523



fetelor aveti grija ca sucul de lamaie nu se fol simplu pe fata ca este prea astringent si nu faceti decat sa stimulati glandele sebaceee sa secrete mai mult sebum .de preferat este sa il combinati cu argila cum a spus nininaiar pt puncte negre mai intai poti sa iti faci un abur sa incerci sa le scoti cu vf degetelor infasurate in dischete si apoi sa aplici o crema hidratanta pt ca s-ar putea sa se exfolieze pielea si ca sa intretii se face gomaj cam la 2 zile pe pielea perfect demachiata


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Apr 24 2009, 02:11 AM
Postare #39


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881



QUOTE(ninina @ Apr 23 2009, 07:46 PM) *
Roxi iubita mea...multumesc din sufelt ..pentru retele super pe care le-ai scris.....
...foarte interesante si sigur bune...pt ca sunt naturale.... trandafir.gif
Pupici si te mai astept si cu altele cand ai.... oFloare1.gif


tzuc.gif
Nu este meritul meu ninina scumpa wub.gif ... este a prietenei mele...pe care am rugat-o sa-mi mai scrie cateva si o sa le pun aici la tine... yes.gif


QUOTE(ramela @ Apr 23 2009, 10:57 PM) *
fetelor aveti grija ca sucul de lamaie nu se fol simplu pe fata ca este prea astringent si nu faceti decat sa stimulati glandele sebaceee sa secrete mai mult sebum .de preferat este sa il combinati cu argila cum a spus nininaiar pt puncte negre mai intai poti sa iti faci un abur sa incerci sa le scoti cu vf degetelor infasurate in dischete si apoi sa aplici o crema hidratanta pt ca s-ar putea sa se exfolieze pielea si ca sa intretii se face gomaj cam la 2 zile pe pielea perfect demachiata


Acum doua zile vorbeam cu o tipa care este cosmeticiana si mi-a zis ca punctele negre se scot doar cu acul sau ceva de genul asta...exista un ac special si foarte subtire pentru asa ceva...cica asa se scot definitv...parca tongue.gif....nici nu prea am fost atenta la discutie...ca ma gandeam la altceva si acum ma oftic doh.gif

Aceasta postare a fost editata de roxikira: Apr 24 2009, 02:12 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saya
postare May 4 2009, 07:28 PM
Postare #40


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,389
Inscris la: 25-January 09
Din: .
Membru nr.: 66,998



QUOTE(roxikira @ Apr 24 2009, 03:11 AM) *
tzuc.gif
Nu este meritul meu ninina scumpa wub.gif ... este a prietenei mele...pe care am rugat-o sa-mi mai scrie cateva si o sa le pun aici la tine... yes.gif
Acum doua zile vorbeam cu o tipa care este cosmeticiana si mi-a zis ca punctele negre se scot doar cu acul sau ceva de genul asta...exista un ac special si foarte subtire pentru asa ceva...cica asa se scot definitv...parca tongue.gif....nici nu prea am fost atenta la discutie...ca ma gandeam la altceva si acum ma oftic doh.gif

rox creed ca este vb de punctele de grasime,alea albe...pct negre vb de mine,sunt cosuri si la suprafata sunt negre...e altceva...alea da se scot cu acul,si e naspa ca am incercat si eu.am2 f micute pe pleoapa..nu stiu cum au aparut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 04:00 PM