Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Carti De Invatatura Ortodoxa, carti de citit ptr sufletul si credinta ta
manu1981
postare Jan 26 2010, 10:40 AM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(iubi @ Jan 26 2010, 11:35 AM) *
am asa un sentiment ca tu nu prea citesti carti ale sfintilor parinti si tragi concluzii dupa spusele altora.
aia, "nu stii tu ce parinti" sunt sfinti, majoritatea, care au trait in lipsuri si au practicat rugaciunea.
Aceste carti sunt insuflate cu Duhul Sfant, si sunt scrise ptr a ajuta oamenii, intr-un fel sau altul.
Daca iti pica o asemenea carte in mana, fii sigura ca Dumnezeu a vrut asa.

Prima regula in viata practicarea vietii spirituale, este sa te rogi fooooarte mult si Dumnezeu te va conduce spre ce anume ai nevoie.
Cel care se roaga, uneori are nevoie de un exemplu, de a vedea cum faceau altii. Iar cel mai bun exemplu sunt sfintii. Paisie, Cleopa, Vladica, pelerinul rus, si mai sunt o gramada.
Dar daca te apuci sa citesti de capul tau, fara rugaciune, este posibil sa ajunga la tine si prostii. Bineinteles, toate cu voia lui Dumnezeu. Poate te incearca, poate vrea sa te trezeasca....Numai El stie.
Dar un lucru e sigur: Nu te lua de sfinti!!!! Niciodata!

Cat despre duhovnic...pai tu ai datoria de a-L asculta. Daca il asculti pe el, e ca si cum L-ai asculta pe Dumnezeu.
Spovedania se face prin prezenta ta acolo, intr-adevar, dar poti vb cu el la telefon, si sa ii scrii daca nu exista alta posibilitate.
Iar daca vrei sa te spovedesti cu adevarat, te vei duce si 500km, ca sa te spovedesti la duhovnicul tau.

Nu stiu ce scrie in cartea aia, dar iti spun, nu judeca si nu trage concluzii aiurea, si mai ales nu, dupa auzite!

PS: eu ma duc si ma spovedesc in alta localitate trandafir.gif

PS 2: ia-ti cartile lui Cleopa. Explica foarte bine si clar care tre sa fie legatura omului cu duhovnicul.
Fa-ti temele si da-ti cu parerea dupa!

Crede-ma ca am temele facute mai mult decat ti-ai putea imagina. Am terminat o facultate de teologie si stiu ce vorbesc. Nu as fi postat nimic daca nu as fi fost in cunostinta de cauza trandafir.gif


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 26 2010, 02:51 PM
Postare #12


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(manu1981 @ Jan 26 2010, 11:40 AM) *
Crede-ma ca am temele facute mai mult decat ti-ai putea imagina. Am terminat o facultate de teologie si stiu ce vorbesc. Nu as fi postat nimic daca nu as fi fost in cunostinta de cauza trandafir.gif

Daca inima ta nu recunoaste sfintia vorbelor unui parinte, nu stii nimic.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 26 2010, 05:52 PM
Postare #13


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(iubi @ Jan 26 2010, 04:51 PM) *
Daca inima ta nu recunoaste sfintia vorbelor unui parinte, nu stii nimic.

Daca citesti mai atent vei vedea ca nu am vorbit de sfintenia unui preot. Toti preotii au har pe care il primesc atunci cand sunt preotiti. Eu am zis doar ca pe primul loc se situeaza canoanele bisericesti, apoi parerea nu stiu carui parinte. Pentru ca, sa fim seriosi, sunt destui parinti care mai ocolesc cumva canoane, in dorinta de a se adapta cerintelor zilelor noastre. Si cu asta nu mai zic nimic, pentru ca deja am deviat de la subiectul topicului.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 26 2010, 06:17 PM
Postare #14


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(iubi @ Jan 26 2010, 02:51 PM) *
Daca inima ta nu recunoaste sfintia vorbelor unui parinte, nu stii nimic.



QUOTE(manu1981 @ Jan 26 2010, 05:52 PM) *
Daca citesti mai atent vei vedea ca nu am vorbit de sfintenia unui preot. Toti preotii au har pe care il primesc atunci cand sunt preotiti. Eu am zis doar ca pe primul loc se situeaza canoanele bisericesti, apoi parerea nu stiu carui parinte. Pentru ca, sa fim seriosi, sunt destui parinti care mai ocolesc cumva canoane, in dorinta de a se adapta cerintelor zilelor noastre. Si cu asta nu mai zic nimic, pentru ca deja am deviat de la subiectul topicului.

Parerea mea, este ca s-a produs o neintelegere...iubi vorbea despere sfintii parinti...iar tu manu, despre preoti bine cotati, sau preoti care au scris carti...e o diferenta....si stiti cum e de regula" din auzite" difera foarte tare de " pe pielea proprie"...eu zic ca e bine pe astfel de teme sa nu existe cearta...nimeni nu este perfect stiutor in fata Lui Dumnezeu.... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 26 2010, 06:27 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(ruxy @ Jan 26 2010, 08:17 PM) *
Parerea mea, este ca s-a produs o neintelegere...iubi vorbea despere sfintii parinti...iar tu manu, despre preoti bine cotati, sau preoti care au scris carti...e o diferenta....si stiti cum e de regula" din auzite" difera foarte tare de " pe pielea proprie"...eu zic ca e bine pe astfel de teme sa nu existe cearta...nimeni nu este perfect stiutor in fata Lui Dumnezeu.... trandafir.gif

E o diferenta mare intre cartile scrise de sfintii parinti si cartile scrise de preoti din zilele noastre. Parintele Paisie, parintele Cleopa si altii ca ei nu fac parte din categoria sfinti parinti. Subliniez inca o data, nu am zis ca nu sunt bune de citit si cele scrise de astfel de preoti, dar, pentru o mai buna intelegere si pentru a nu se crea confuzii, sa nu picam in erezii, in primul rand trebuie cunoscute canoanele bisericesti, apoi astfel de carti, si nu invers. Asta am zis de la inceput, insa se pare ca nu am fost inteleasa cum trebuie trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Jan 26 2010, 06:29 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 27 2010, 08:27 AM
Postare #16


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(manu1981 @ Jan 26 2010, 06:52 PM) *
Daca citesti mai atent vei vedea ca nu am vorbit de sfintenia unui preot. Toti preotii au har pe care il primesc atunci cand sunt preotiti. Eu am zis doar ca pe primul loc se situeaza canoanele bisericesti, apoi parerea nu stiu carui parinte. Pentru ca, sa fim seriosi, sunt destui parinti care mai ocolesc cumva canoane, in dorinta de a se adapta cerintelor zilelor noastre. Si cu asta nu mai zic nimic, pentru ca deja am deviat de la subiectul topicului.

poti sa zici orice...nimeni nu iti da in cap.
te-am inteles perfect din prima. nu ai vorbit de preoti ci de parinti si de cartile, scrierile lor. la asta m-am referit si eu.
O inima deschisa stie ca niciodata Iisus, Dumnezeu nu a fost curios de dogme si canoane.
Pe primul loc se situeaza inima si rugaciunea si nu canoanele.
Ex fariseii, etc, care au pus mai presus canoanele si dogmele si legile bisericii.

Fata care a deschis topicul, a facut referire la sfinti parinti, nu preoti....ci sfinti parinti, care s-au sfintit prin rugaciunile si viata dusa prin lipsuri.
Paisie, Vladica, pustnicul din Carmel, pelerinul rus......
Unii dintre ei au fost si preoti,da! dar noi vorbeam din alta perspectiva.

Iisus cauta inima si nu canoanele bisericesti!

Deci este de 1000 de ori mai bine daca te atinge vorba unui parinte sfant, chiar daca doar prin citire despre el sau faptele lui, decat milioane de canoane.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubi
postare Jan 27 2010, 08:31 AM
Postare #17


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 30-December 09
Membru nr.: 123,669



QUOTE(manu1981 @ Jan 26 2010, 07:27 PM) *
E o diferenta mare intre cartile scrise de sfintii parinti si cartile scrise de preoti din zilele noastre. Parintele Paisie, parintele Cleopa si altii ca ei nu fac parte din categoria sfinti parinti. Subliniez inca o data, nu am zis ca nu sunt bune de citit si cele scrise de astfel de preoti, dar, pentru o mai buna intelegere si pentru a nu se crea confuzii, sa nu picam in erezii, in primul rand trebuie cunoscute canoanele bisericesti, apoi astfel de carti, si nu invers. Asta am zis de la inceput, insa se pare ca nu am fost inteleasa cum trebuie trandafir.gif

repet: ai fost inteleasa exact cum ai spus. din prima te-am inteles.
iar atata timp cat nu-ti sustii concret cu argumente vorbele tale, intr-adevar ca nu prea avem ce discuta. pentru ca nu am cu cine.


Aceasta postare a fost editata de iubi: Jan 27 2010, 08:34 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Jan 27 2010, 08:55 AM
Postare #18


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(iubi @ Jan 27 2010, 08:27 AM) *
poti sa zici orice...nimeni nu iti da in cap.
te-am inteles perfect din prima. nu ai vorbit de preoti ci de parinti si de cartile, scrierile lor. la asta m-am referit si eu.
O inima deschisa stie ca niciodata Iisus, Dumnezeu nu a fost curios de dogme si canoane.
Pe primul loc se situeaza inima si rugaciunea si nu canoanele.
Ex fariseii, etc, care au pus mai presus canoanele si dogmele si legile bisericii.

Fata care a deschis topicul, a facut referire la sfinti parinti, nu preoti....ci sfinti parinti, care s-au sfintit prin rugaciunile si viata dusa prin lipsuri.
Paisie, Vladica, pustnicul din Carmel, pelerinul rus......
Unii dintre ei au fost si preoti,da! dar noi vorbeam din alta perspectiva.

Iisus cauta inima si nu canoanele bisericesti!

Deci este de 1000 de ori mai bine daca te atinge vorba unui parinte sfant, chiar daca doar prin citire despre el sau faptele lui, decat milioane de canoane.

Da, minunat mod de a gandi iubi! pentru mine, parintele Cleopa, cuviosul Paisie( Aghioritul, Olaru...), Argatu, Arsenie , Sofian Boghiu, sunt sfinti parinti, chiar daca nu au fost canonizati( de oameni)...invataturile lor au fost, sunt si vor ramane sfinte si peste 1000 de ani... trandafir.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 27 2010, 10:59 AM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(iubi @ Jan 27 2010, 10:27 AM) *
poti sa zici orice...nimeni nu iti da in cap.
te-am inteles perfect din prima. nu ai vorbit de preoti ci de parinti si de cartile, scrierile lor. la asta m-am referit si eu.
O inima deschisa stie ca niciodata Iisus, Dumnezeu nu a fost curios de dogme si canoane.
Pe primul loc se situeaza inima si rugaciunea si nu canoanele.
Ex fariseii, etc, care au pus mai presus canoanele si dogmele si legile bisericii.

Fata care a deschis topicul, a facut referire la sfinti parinti, nu preoti....ci sfinti parinti, care s-au sfintit prin rugaciunile si viata dusa prin lipsuri.
Paisie, Vladica, pustnicul din Carmel, pelerinul rus......
Unii dintre ei au fost si preoti,da! dar noi vorbeam din alta perspectiva.

Iisus cauta inima si nu canoanele bisericesti!

Deci este de 1000 de ori mai bine daca te atinge vorba unui parinte sfant, chiar daca doar prin citire despre el sau faptele lui, decat milioane de canoane.

Daca desconsideri canoanele, ca sunt facute de oameni, atunci de ce te impartasesti, de ce mergi la biserica? Pentru ca sunt randuieli facute de oameni, bineinteles cu sprijinul lui Dumnezeu. Si cununia, si botezul si celelalte sfinte taine au fost randuite in canoane, ca nu se mai fac asa cum se faceau pe vremea cand era IIisus pe pamant. De ce nu le tii cum le tinea El, daca zica ca respectand canoanele suntem farisei?


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jan 27 2010, 12:29 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



Si, ca o idee, si cu asta chiar ca am terminat, intreaba ce preot vrei tu, chiar pe duhovnicul tau (ca il el sigur ai incredere), daca trebuie sau nu sa cunoastem si sa respectam canoanele bisericii. Vei vedea ca am dreptate, pentru ca si ei au facut o scoala si au depus un juramant ca vor respecta acele canoane. Pentru ca daca nu credeau in ele (ca sunt stabilite de sute de ani, nu sunt stabilite de ieri de azi, si au fost stabilite in sinoade ecumenice, nu la colt de strada), si asta nu inseamna ca preotii cred doar in canoane (ca fara credinta in Dumnezeu nu ar exista acele canoane), nu ar fi devenit preoti. Sfaturile pe care le primim la spovedanie, sfaturile pe care le auzim la predica se bazeaza pe acele canoane.

Aceasta postare a fost editata de manu1981: Jan 27 2010, 12:30 PM


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 19th April 2024 - 02:29 AM