Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Copiii Si Limbile Straine
Anca74
postare Aug 24 2009, 12:15 PM
Postare #31


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(anku @ Aug 24 2009, 12:46 PM) *
parerea mea este ca tb lasati in poace sa-si traiasca copilaria...
la sc au timp de 5 lb straine....


Isi traiesc copilaria, nu il privez de nimic!
repet, facem totul numai in joaca....ii place si ma provoaca tot timpul
Cautam doar metoda cea mai buna.
Pup!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 24 2009, 03:34 PM
Postare #32


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(ssimmona @ Aug 24 2009, 11:59 AM) *
Nici daca v-ati cunoaste si ati avea o relatie de prietenie intre familii?
Este vorba despre un timp scurt 2-4 saptamani ... nu cred ca le-ar prinde rau sa testeze din toate cate putin ... daca ne gandim asa ... si la gradinita il cresc altfel decat tine ... Dar e optiunea ta si e de respectat! Pup copilul si mamica! tzuc.gif tzuc.gif

am descoperit ca p cuvantul rudelor mele nu ma pot duce nici pana la wc ....prieteni??????????????
ooooooooooooooooooo...1000 dar buni numai atunci cand e ceva de capatat...
nu stiu..poate sunt prea precauta...dar in lumea asta se intampla mii de tampenii...perversiuni sexulae,trafic de carne vie,violenta,abuz verbal...deci din motivul asta nu am incredere in nimeni ...dar nimeni inseamna nimeni...
am vazut preea multe p pielea mea...
dupa ce se intampla ceva rau atata timp cat copilul meu este la cunostinta respectiva ce sa-i fac???????
sa bag cutitul in el...?????sa-i fac si eu ce a facut el??????
idee este super..as vrea si eu sa invete lb engkleza...numai ca inainte sa trimit copilul la cunostinte ma gandesc ce se poate intampla intr-ucat omul nu ajungi sa-l cunosti niciodata...
si stiu despre ce vb...fiecare are si partea urata...aratam de multe ori doar partea noastra frumoasa...
dc imi vinde copilul????????dc este abuzat sexual si copilul nu spune nimic???in multe tari straaini sunt mamici care sunt complet afone cu termenul igiena sau curatenie...deci...rez ar putea fi catastrofal...
nu l-as trimite nici la mama in italia sa inv italiana....nici la mama...
poopam si noi p tine si p samburelul tau...de abia asteptam sa-l vedem super.gif tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 24 2009, 03:41 PM
Postare #33


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(Anca74 @ Aug 24 2009, 12:15 PM) *
Isi traiesc copilaria, nu il privez de nimic!
repet, facem totul numai in joaca....ii place si ma provoaca tot timpul
Cautam doar metoda cea mai buna.
Pup!

greu de spus...
dar cum nimic nu se obtine fara sacrificii...poate tot o gradinita sau clase bilingve engleza sau germaana...
nu o sa fie chiar asa o mare tragedie dc i place...
poate ca i va placea mai mult intr-o astfel de clasa decat in una mixta...
zic si eu...
tzuc.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Aug 24 2009, 03:47 PM
Postare #34


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683




eu am dilema ce lb sa vb cu darius?????
oricum germana nu o stiu corect gramatical...mi-ar tb vreo 6 ani sa ajung la asa performante... tongue.gif
dr spune ca sa vb romaneste cu darius ca tb sa cunoasca lb mea...
dar darius deocamdata nici nu este cetatean roman...ma mai gandesc dc sa-i dau si cetatenia romana...deci posibil sa nu aiba nevoie de lb asta...
cumnata mea care tot asa este romanaca si locuieste aici de 15 ani ....are 2 copii si a vb romaneste cu ei...rezultatul?????
copii au note fff bune dar la germana slabut...
inteleg lb daar nu asa cum ar tb adica in profunzime...(lb germana este o scarboasa in tb din astea ptr ca estew o lb f precisa si nu poti sa faci aproape nici o paralela intre romana si germana...ca sa vedeti numai ....cuvinte care sunt fem in romana in germana sunt netru si masculin...de cazuri nici nu mai vb)
da meditatii la germana la copii in al de 800 euro p luna....la amundoi...
deci nu stiu ce sa fac... sad.gif
as vrea sa stie si putin roamneste ca sa se inteleaga cu bunicii... sad.gif


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ramo82na
postare Aug 24 2009, 04:00 PM
Postare #35


andrei si mami ramona
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,285
Inscris la: 11-February 09
Din: drobeta turnu severin
Membru nr.: 71,305



QUOTE(anku @ Aug 24 2009, 04:47 PM) *
eu am dilema ce lb sa vb cu darius?????
oricum germana nu o stiu corect gramatical...mi-ar tb vreo 6 ani sa ajung la asa performante... tongue.gif
dr spune ca sa vb romaneste cu darius ca tb sa cunoasca lb mea...
dar darius deocamdata nici nu este cetatean roman...ma mai gandesc dc sa-i dau si cetatenia romana...deci posibil sa nu aiba nevoie de lb asta...
cumnata mea care tot asa este romanaca si locuieste aici de 15 ani ....are 2 copii si a vb romaneste cu ei...rezultatul?????
copii au note fff bune dar la germana slabut...
inteleg lb daar nu asa cum ar tb adica in profunzime...(lb germana este o scarboasa in tb din astea ptr ca estew o lb f precisa si nu poti sa faci aproape nici o paralela intre romana si germana...ca sa vedeti numai ....cuvinte care sunt fem in romana in germana sunt netru si masculin...de cazuri nici nu mai vb)
da meditatii la germana la copii in al de 800 euro p luna....la amundoi...
deci nu stiu ce sa fac... sad.gif
as vrea sa stie si putin roamneste ca sa se inteleaga cu bunicii... sad.gif


parerea mea este ca sa vb cu copilul in limba romana......chiar daca locuiti in germania.....cu timpul o sa introduci si germana ...in legatura cu scoala nu este o regula ..eu aveam note mai mari la engleza si mai mici la romana si eram in romania ...nu o sa ii poti transmite copilului mare lucru in limba germana daca nici tu nu o stapanesti prea bine..asa ca decat sa faci lucru pe jumatate in germana mai bine fa-l klumea in romaneste..


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Aug 24 2009, 04:04 PM
Postare #36


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765



Anca, eu expusesem ideea ca pe o varianta de invatare a unei limbi straine, pentru ca am mai auzit de astfel de schimburi de experienta si mi s-a parut interesant smile.gif Intr-adevar nu luasem in calcul varsta la care ar putea fi aplicata aceasta metoda smile.gif poate de pe la 7 ani in sus ... floare2.gif
Anku, este o varianta pe care o alegem ori ba in functie de riscuri si beneficii ... eu nu sunt inca o tipa negativista ... incerc sa iau in calcul mai multe situatii si incerc sa ma adaptez cam la orice... si nici nu generalizez spunand ca toata lumea e intr-un fel ... am in Buc 2 familii serioase si sanatoase cu care tin des legatura... in plus parintii sunt mult mai mari decat mine..pe la 40 de ani media ... iar cu copiii lor am facut eu pregatire ... si avem f mare incredere reciproca ... de multe ori erau copiii singuri la ora la care mergeam eu ... si nul e era teama, stiau ca sunt in siguranta cu mine , asta dupa ce m-au cunoscut un pic smile.gif ... Nici eu nu as avea incredere in oricine, fireste! floare2.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Aug 25 2009, 04:42 PM
Postare #37


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(anku @ Aug 24 2009, 05:47 AM) *
eu am dilema ce lb sa vb cu darius?????
oricum germana nu o stiu corect gramatical...mi-ar tb vreo 6 ani sa ajung la asa performante... tongue.gif
dr spune ca sa vb romaneste cu darius ca tb sa cunoasca lb mea...
dar darius deocamdata nici nu este cetatean roman...ma mai gandesc dc sa-i dau si cetatenia romana...deci posibil sa nu aiba nevoie de lb asta...
cumnata mea care tot asa este romanaca si locuieste aici de 15 ani ....are 2 copii si a vb romaneste cu ei...rezultatul?????
copii au note fff bune dar la germana slabut...
inteleg lb daar nu asa cum ar tb adica in profunzime...(lb germana este o scarboasa in tb din astea ptr ca estew o lb f precisa si nu poti sa faci aproape nici o paralela intre romana si germana...ca sa vedeti numai ....cuvinte care sunt fem in romana in germana sunt netru si masculin...de cazuri nici nu mai vb)
da meditatii la germana la copii in al de 800 euro p luna....la amundoi...
deci nu stiu ce sa fac... sad.gif
as vrea sa stie si putin roamneste ca sa se inteleaga cu bunicii... sad.gif

Cumnata-miu este din '92 in Germania....casatorit cu nemtoaica.
Niciuna din fete nu cunoaste limba romana....au 16,respectiv 18 ani,cumnata-miu nu a vrut sa le invete,pt.el a fost mult mai comod asa.
Eu ma inteleg cu ele in engleza,atunci cand ne intalnim,barbati-miu in germana(le mai rupe si el),cu verii se inteleg perfect,cum?....copiii au limba lor,
ce-i mai dureros....cu bunicii nimic....nu comunica in nici un fel. oFloare1.gif
Cumnata-mea in schimb,care-i maritata cu italian,doar cand ii cearta vb in romana....
Nici ea nu le-a luat cetatenia romana si din cate stiu,nu intentioneaza.
Cand a fost soacra-mea la ei,normal...a vb romaneste cu copiii....si s-au inteles.....eu la fel,am vb romaneste,am vrut sa vad daca inteleg....sunt mici,au doi anisori si-i poti modela cum vrei.
Ai mei vb paralel amandoua limbile....si Alex un pic engleza...dar nu insist,pt.ca as vrea sa vb bine italiana si dupa incepem cu engleza bine.
Speram sa ne descurcam....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 25 2009, 04:56 PM
Postare #38


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Mona75 @ Aug 25 2009, 05:42 PM) *
Cumnata-miu este din '92 in Germania....casatorit cu nemtoaica.
Niciuna din fete nu cunoaste limba romana....au 16,respectiv 18 ani,cumnata-miu nu a vrut sa le invete,pt.el a fost mult mai comod asa.
Eu ma inteleg cu ele in engleza,atunci cand ne intalnim,barbati-miu in germana(le mai rupe si el),cu verii se inteleg perfect,cum?....copiii au limba lor,
ce-i mai dureros....cu bunicii nimic....nu comunica in nici un fel. oFloare1.gif
Cumnata-mea in schimb,care-i maritata cu italian,doar cand ii cearta vb in romana....
Nici ea nu le-a luat cetatenia romana si din cate stiu,nu intentioneaza.
Cand a fost soacra-mea la ei,normal...a vb romaneste cu copiii....si s-au inteles.....eu la fel,am vb romaneste,am vrut sa vad daca inteleg....sunt mici,au doi anisori si-i poti modela cum vrei.
Ai mei vb paralel amandoua limbile....si Alex un pic engleza...dar nu insist,pt.ca as vrea sa vb bine italiana si dupa incepem cu engleza bine.
Speram sa ne descurcam....

Parintii uneori gresesc foarte tare pentru faptul ca au idei preconcepute...lasa ca are timp copilul...nu este asa...e gresit...fata de alti copii va ramane in urma...altii ar raspunde eii si ce-i cu asta?...Pay chiar este...si multi nici nu isi dau seama cata importanta are...copilul meu, atunci cand a picat testul, mi-a reprosat voalat, ca trebuia sa il dau de mic sa invete bine engleza...a facut mari eforturi sa ii ajunga pe ceilalti din urma...a reusit si nu prea...revin si spun...invatati din greselile altora...copiii au o capacitate fantastica de a memora mai ales cat sunt micuti si nu au si alte griji...vorbiti cu ei mai multe limbi, nu se vor incurca...si va vor surprinde la un moment dat...sora mea locuieste de 8 ani in Germania, avea fetita ei 11 ani si nu stia o boaba de germana, a lasat-o intre copii pe strada...in sase luni vorbea perfect, plus ca la scoala s-a straduit si ea cat a putut...avea 1 la germana asta insemnand 10 la noi...nu aveau copiii nemtilor astfel de note...la ei in casa s-a vorbit in permanenta ambele limbi...si asa mi se pare si normal...Mona...bine faci partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mona75
postare Aug 25 2009, 05:05 PM
Postare #39


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,154
Inscris la: 24-January 07
Din: Varese,IT
Membru nr.: 1,680



QUOTE(ruxy @ Aug 25 2009, 06:56 AM) *
Parintii uneori gresesc foarte tare pentru faptul ca au idei preconcepute...lasa ca are timp copilul...nu este asa...e gresit...fata de alti copii va ramane in urma...altii ar raspunde eii si ce-i cu asta?...Pay chiar este...si multi nici nu isi dau seama cata importanta are...copilul meu, atunci cand a picat testul, mi-a reprosat voalat, ca trebuia sa il dau de mic sa invete bine engleza...a facut mari eforturi sa ii ajunga pe ceilalti din urma...a reusit si nu prea...revin si spun...invatati din greselile altora...copiii au o capacitate fantastica de a memora mai ales cat sunt micuti si nu au si alte griji...vorbiti cu ei mai multe limbi, nu se vor incurca...si va vor surprinde la un moment dat...sora mea locuieste de 8 ani in Germania, avea fetita ei 11 ani si nu stia o boaba de germana, a lasat-o intre copii pe strada...in sase luni vorbea perfect, plus ca la scoala s-a straduit si ea cat a putut...avea 1 la germana asta insemnand 10 la noi...nu aveau copiii nemtilor astfel de note...la ei in casa s-a vorbit in permanenta ambele limbi...si asa mi se pare si normal...Mona...bine faci partners.gif

Stii ca mie imi era teama de Alex ca nu va invata limba si ca-i va fi greu,de cate ori ma gandeam....imi aduceam aminte de ceea ce mi-ai spus de nepotica ta.
Acum depinde si de capacitatea fiecarui copil,cu cat e mai mic,cu atat mai bine......ma uit la Maria,cu cata usurinta trece de la italiana la romana si invers....si Teo stie,insa el e mai mutulica.
Eu vad pe aici parinti care nici nu vor sa mai auda de limba mama......nici noi nu ne vom intoarce acasa,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi neg originea.Sunt persoane(am cunoscut personal)care spun ca sunt aici de 20 ani si au uitat limba mama,mi-e imposibil sa cred...tind sa cred ca e vb de snobism.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Aug 25 2009, 05:48 PM
Postare #40


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Mona75 @ Aug 25 2009, 06:05 PM) *
Stii ca mie imi era teama de Alex ca nu va invata limba si ca-i va fi greu,de cate ori ma gandeam....imi aduceam aminte de ceea ce mi-ai spus de nepotica ta.
Acum depinde si de capacitatea fiecarui copil,cu cat e mai mic,cu atat mai bine......ma uit la Maria,cu cata usurinta trece de la italiana la romana si invers....si Teo stie,insa el e mai mutulica.
Eu vad pe aici parinti care nici nu vor sa mai auda de limba mama......nici noi nu ne vom intoarce acasa,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi neg originea.Sunt persoane(am cunoscut personal)care spun ca sunt aici de 20 ani si au uitat limba mama,mi-e imposibil sa cred...tind sa cred ca e vb de snobism.

Sora mea avea o sefa de receptie la hotel, de origine asiatica...si cand i-au venit "neamurile"...si au intrebat-o ceva legat de subiect...s-a facut ca nu aude si a intors spatele..pur si simplu si-a renegat originea...nu stiu despre ce e vorba aici....eu nu am avut pe nimeni sa imi spuna cum e cu limba straina la copil mic...si am gresit cumva la cel mic, cu fata am gandit altfel am dat-o din clas I...dar cred ca ar fi fost mai bine daca incepeam de la gradinita..cu Paul abia din cls V am inceput cursurile de engleza....dar timpul nu-l mai pot intoarce rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de ruxy: Aug 25 2009, 05:48 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

8 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 08:52 PM