Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dragoste De Mama, trist...
giulia_0319
postare Jul 24 2008, 12:18 PM
Postare #1


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



O tanara domnisoara s-a intors acasa intr-o dupa-amiaza. Avusese o zi grea, cu multe probleme si acum era obosita si suparata. Mama ei, femeie in varsta, s-a grabit sa-i iasa in intampinare. S-au asezat impreuna la masa, dar, ca orice mama, a vazut de indata tristetea din sufletul fetei si a cautat sa o linisteasca.


- Mai lasa-ma in pace, mama! Crezi ca toate se pot rezolva asa, cu una, cu doua ? Nici nu stii despre ce-i vorba.


- Dar imi poti povesti - i-a raspuns, cu rabdare, mama. Poate te-as putea ajuta ...


- Cu ce sa ma ajuti, cu sfaturi ? M-am saturat de atatea intrebari si sfaturi. Lasa-ma in pace! - a mai strigat tanara fata si a plecat in graba, trantind usa.


Spre seara, cand s-a mai linistit, cand si-a dat seama de greseala ei, de supararea pe care i-o pricinuise, cu siguranta, mamei, s-a intors. Acasa, insa, si-a gasit mama asteptand in fotoliul din fata ferestrei, cu capul in piept, parca ar fi adormit.


Dar ea murise, murise de inima chiar in dupa-amiaza aceea. Zadarnice au fost lacrimile ce au urmat, zadarnica a fost toata durerea fetei. Mama murise si ultimele cuvinte pe care le auzise de la copilul ei fusesera: "Lasa-ma in pace!". Acest lucru o durea cel mai tare pe tanara fata: mama murise fara ca ea sa-i fi spus, de fapt, cat de mult o iubeste, cata nevoie are de prezenta ei, de sfaturile ei, de dragostea ei - dragoste de mama.


"Dupa Dumnezeu, nu iubesc pe nimeni atat de mult ca pe mama."





--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare Jul 24 2008, 12:21 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



crybaby.gif offf ce trist sad.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gordunel
postare Jul 24 2008, 07:56 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,297
Inscris la: 23-July 07
Membru nr.: 5,385



TRIST DAR ADEVARAT


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Oct 7 2008, 06:23 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116




QUOTE(giulia_0319 @ Jul 24 2008, 01:18 PM) *
O tanara domnisoara s-a intors acasa intr-o dupa-amiaza. Avusese o zi grea, cu multe probleme si acum era obosita si suparata. Mama ei, femeie in varsta, s-a grabit sa-i iasa in intampinare. S-au asezat impreuna la masa, dar, ca orice mama, a vazut de indata tristetea din sufletul fetei si a cautat sa o linisteasca.


- Mai lasa-ma in pace, mama! Crezi ca toate se pot rezolva asa, cu una, cu doua ? Nici nu stii despre ce-i vorba.


- Dar imi poti povesti - i-a raspuns, cu rabdare, mama. Poate te-as putea ajuta ...


- Cu ce sa ma ajuti, cu sfaturi ? M-am saturat de atatea intrebari si sfaturi. Lasa-ma in pace! - a mai strigat tanara fata si a plecat in graba, trantind usa.


Spre seara, cand s-a mai linistit, cand si-a dat seama de greseala ei, de supararea pe care i-o pricinuise, cu siguranta, mamei, s-a intors. Acasa, insa, si-a gasit mama asteptand in fotoliul din fata ferestrei, cu capul in piept, parca ar fi adormit.


Dar ea murise, murise de inima chiar in dupa-amiaza aceea. Zadarnice au fost lacrimile ce au urmat, zadarnica a fost toata durerea fetei. Mama murise si ultimele cuvinte pe care le auzise de la copilul ei fusesera: "Lasa-ma in pace!". Acest lucru o durea cel mai tare pe tanara fata: mama murise fara ca ea sa-i fi spus, de fapt, cat de mult o iubeste, cata nevoie are de prezenta ei, de sfaturile ei, de dragostea ei - dragoste de mama.


"Dupa Dumnezeu, nu iubesc pe nimeni atat de mult ca pe mama."

m-au trecut fiorii!!!!ooofffff!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Oct 22 2008, 11:42 AM
Postare #5


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(lia maria71 @ Oct 7 2008, 05:23 PM) *
m-au trecut fiorii!!!!ooofffff!!!

si pe mine cand am citit-o prima data crybaby.gif oFloare1.gif hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Oct 22 2008, 12:59 PM
Postare #6



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif DOAMNE CE TRIST ..............SI EU ERAM DURA CU MAMA CAND ERAM MAI TINERICA DAR MA-M SCHIMBAT , MI-AM DAT SEAMA CA NU ERA RESPONSABILA PT PROBLEMELE MELE


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Oct 22 2008, 01:16 PM
Postare #7


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(Danutza_rge @ Oct 22 2008, 11:59 AM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif DOAMNE CE TRIST ..............SI EU ERAM DURA CU MAMA CAND ERAM MAI TINERICA DAR MA-M SCHIMBAT , MI-AM DAT SEAMA CA NU ERA RESPONSABILA PT PROBLEMELE MELE

mai bine mai tarziu decat niciodata hug.gif hug.gif hug.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danutza_rge
postare Oct 22 2008, 01:17 PM
Postare #8



*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,683
Inscris la: 23-September 07
Din:
Membru nr.: 6,978



QUOTE(giulia_0319 @ Oct 22 2008, 02:16 PM) *
mai bine mai tarziu decat niciodata hug.gif hug.gif hug.gif



CORECT notworthy.gif tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Oct 22 2008, 02:17 PM
Postare #9


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Dragostea de mama este neconditionata, este singura iubire pura, dupa cea a lui Dumnezeu!
eu stiu ca, de cand am nascut, am devenit mult mai sensibila la problemele tuturor, iar pe mama o respect mult mai mult, am vazut la ea atatia ani de sacrificiu pt puii ei incat ii multumesc Domnului mereu ca o tine in viata si ma rog sa ii dea putere si sanatate sa reziste cat mai mult.. pt mine mama e legatura mea cu tot, fara ea si fara mamaita mea m-as simti pierduta, dezradacinata! deja pe mamaita simt cum o pierdem si ma doare cumplit, dar ma rog sa ne dea Domnul intelepciune sa o lasam sa isi urmeze calea harazita, caci multi ani am refuzat sa o las sa plece dintre noi..
In viata nu trebuie sa fim duri cu cei din jur, sa ne iubim aproapele, cum bine spune Sfanta Scriptura, regretele de mai tarziu nu tin locul celor pierduti..


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Oct 22 2008, 02:22 PM
Postare #10


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



QUOTE(mallina2u @ Oct 22 2008, 01:17 PM) *
Dragostea de mama este neconditionata, este [b]singura iubire pura, dupa cea a lui Dumnezeu![/b]
eu stiu ca, de cand am nascut, am devenit mult mai sensibila la problemele tuturor, iar pe mama o respect mult mai mult, am vazut la ea atatia ani de sacrificiu pt puii ei incat ii multumesc Domnului mereu ca o tine in viata si ma rog sa ii dea putere si sanatate sa reziste cat mai mult.. pt mine mama e legatura mea cu tot, fara ea si fara mamaita mea m-as simti pierduta, dezradacinata! deja pe mamaita simt cum o pierdem si ma doare cumplit, dar ma rog sa ne dea Domnul intelepciune sa o lasam sa isi urmeze calea harazita, caci multi ani am refuzat sa o las sa plece dintre noi..
In viata nu trebuie sa fim duri cu cei din jur, sa ne iubim aproapele, cum bine spune Sfanta Scriptura, regretele de mai tarziu nu tin locul celor pierduti..

subscriu... tzuc.gif oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:16 PM