Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Crezi In Dumnezeu?
lia maria71
postare Jul 6 2009, 01:01 AM
Postare #11


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(dyana @ Jul 6 2009, 01:53 AM) *
...si eu cred lia si nu doar eu ci si oamenii de stiinta smile.gif

foarte bine asa! notworthy.gif


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roxikira
postare Jul 6 2009, 08:19 AM
Postare #12


Roxi
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,765
Inscris la: 19-February 09
Din: Brasov
Membru nr.: 72,881



Hmmm...cu siguranta cred in Dumnezeu...cu tot sufletul meu... rolleyes.gif
DAR...nu prea cred asa mult in biserici si preoti...am impresia ca suntem prea indoctrinati sa credem numai in ce vor ei...se omit multe lucruri si in Biblie...lucruri dovedite stiintific...vorba aia .."ce-i in mana nu-i minciuna"...in fine nu as vrea sa dezvolt...nu vreau sa supar pe nimeni...pentru mine Dumnezeu exista...doar ca-l percep in felul meu... trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maria26
postare Jul 6 2009, 08:53 AM
Postare #13


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 16,502
Inscris la: 30-October 07
Din: pitesti
Membru nr.: 8,811



eu cred mai mult in legea echilibrului.. de fapt, cred ca asta e credinta in Dumnezeu.. daca faci rau, ti se intoarce rau, daca faci bine ti se intoarce bine... pot sa spun ca fac parte din categoria oamenilor " cu frica de Dumnezeu".... cred ca avem nevoie sa credem in ceva, altfel nu am trai dupa nici o regula si ar fi un haos total...


--------------------



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de Rai
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 6 2009, 10:09 PM
Postare #14


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054




Na am timpul necesar si nici dispozitia sa polemizez, insa pot afirma cu siguranta ca indoctrinarea nu are nicio legatura cu credinta in Dumnezeu, cum nici frica de Dumnezeu ne-ar face altfel, prefer sa o numesc iubire... Biblia a fost scrisa prin prisma unor sfinti, evanghelisti si lasa loc de interpretare, intaresc ca nu poate fi citita de oricine, pt ca lasa liber la aberatii tocmai celor care nu cred, cat ar vrea ei sa se arate emancipati sau atotstiutori. Stiu de asemeni ca traducerile sunt prost facute, anume sa ne induca in eroare.
Eu nu am nevoie de materiale care sa demonstreze ceva anume, am niste exemple vii ca Dumnezeu exista, ca nu ma lasa la greu, totul e sa crezi in El... si eu chiar am fost Toma necredinciosul la un moment dat, am tot cerut dovezi si mi-am dat seama ca gresesc, toate raspunsurile erau langa mine, doar ca nu eram pregatita sa le asimilez. Cel mai elocvent exemplu este mama mea, la a carei boala nu i se mai dadeau nici 2 luni de viata .. si au trecut 12 ani (ani plini de rugaciune, de speranta). Cand lasi loc indoielii, nu te poti numi credincios, lui Dumnezeu nu trebuie sa ii cerem dovezi ca exista, trebuie doar sa ne lasam pe noi insine sa ii simtim prezenta, nu sa-l izgonim din sufletele noastre...
Nu uitati ca a mai fost unul care a scris despre asa zisul cod al lui DaVinci, iar toate bazaconiile au fost spulberate tot de catre cercetatori.. unii aleg sa fie cu Dumnezeu, altii cu ingerul cazut... voi ce alegeti?


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 6 2009, 10:18 PM
Postare #15


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



Si as mai vrea sa explice oamenii de stiinta ce se intampla cu tumorile ce dispar in urma sacroterapiei, ca si cum nu ar fi existat niciodata, desi exista atatea dovezi ca au fost, ba au mai fost si bombardate cu radiatii puternice ce au distrus si celule sanatoase?!


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Jul 6 2009, 11:40 PM
Postare #16


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(liliana2u @ Jul 6 2009, 10:09 PM) *
Na am timpul necesar si nici dispozitia sa polemizez, insa pot afirma cu siguranta ca indoctrinarea nu are nicio legatura cu credinta in Dumnezeu, cum nici frica de Dumnezeu ne-ar face altfel, prefer sa o numesc iubire...

Adica tu consideri fals tot ce am scris eu in postul anterior? ohmy.gif Suntem chiar atat de puternici si de independenti? Atunci ce nevoie am mai avea de Dumnezeu? wacko.gif

Da, intr-adevar, este foarte complicat sa traduci Biblia, astfel incat sa o inteleaga toate categoriile de credinciosi. Mai mult: cred ca periodic, ar trebui incercata o noua traducere, pe masura ce evoluam. smile.gif Sustii ca actualele traduceri, sub atenta supraveghere a patriarhului sunt anume facute sa ne induca in eroare? Adica nu doar oamenii de stiinta, dar si patriarhul are un interes ascuns? ohmy.gif

Crezi ca mama ta este singura minune? Sau singurul caz asupra caruia medicii s-au inselat? Medicina este la fel de dificila ca si religia: este foarte greu sa anticipezi exact cum va reactiona organismul cuiva, asa cum este greu sa anticipezi cum va reactiona un individ caruia incerci sa ii aplici niste valori morale dintr-un sistem de credinta. Poate ca nu o sa mai fure daca ii spui ca va ajunge in iad, sau poate ca da... unsure.gif Sa admitem insa ca o parte din merit o are si doctorul (de trup sau de suflet) smile.gif

De ce sa explice oamenii de stiinta sacroterapia? Preotii sunt pusi sa explice efectul placebo, regenerarea celulelor pulmonare sau teoria relativitatii?

Si codul lui Davinci ce legatura mai are cu asta? Desi am intrebat si eu ieri: daca ai afla ca Iisus a trait acum 3000 de ani si ca a avut 5 copii, nu ai mai crede in el, ai fura sau nu ai mai sarbatori Pastele? Ba da, dar te intrebi de ce?

In concluzie: nu ai raspuns la niciun punct, insa ai ridicat alte probleme; deci esti offtopic laugh.gif Bine macar ca l-ai iertat pe bietul budhist care nu a gresit cu nimic prin simplul fapt ca s-a nascut acolo. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ºtergãtorul de parbriz: nu opreºte ploaia, dar îþi permite sã îþi vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lili
postare Jul 7 2009, 01:30 AM
Postare #17


Admin
******

Grup: Root Admin
Postari: 1,650
Inscris la: 2-April 09
Membru nr.: 82,560



trandafir.gif eu cred..in Ceva..nu stiu Ce anume..nu as putea defini...Ceva mai presus de cuvinte si poate, uneori, mai presus de propria mea intelegere
e Ceva ce se simte, ce se traieste, Ceva care este o entitate, o forta , o materie...necunoscuta noua
recunosc, nu sunt o religioasa si nici o bisericoasa - cum as putea fi... sad.gif
cateodata chiar considerata atee.
Acel Ceva, pe care L-am simtit langa mine, cu mine, pentru mine = Binele. punct
nu cred in pedeapsa, nu cred in judecata acestui...Bine
noi suntem singurii care ne pedepsim si pedepsim la randul nostru, noi suntem singurii care ne judecam si judecam pe altii
nu cred in sacrificarea altora facuta de altii, in numele acestui Bine
nu cred in extreme, undeva la mijloc este adevarul...atat cel religios cat si cel stiintific
candva citisem cartea "Giulgiu din Torino", o carte contoversata si plina de date foarte exacte, insa in acelasi timp cu atata incarcatura spirituala....incat, la varsta aceea- la care o citeam - mi-a pus multe semne de intrebare, dar in acelasi timp...mi-a dat atatea raspunsuri pe care le cautam fara sa stiu....
cred insa in liberul arbitru, pe care tot acest Bine ni l-a daruit, sau poate l-am castigat singuri...
cred cu tarie ca a trai e dreptul nostru si poate vointa ..Cuiva
cred ca ne-am nascut sa fim fericiti insa, cateodata, nu stim nici noi cum si, defapt, ce insemna acest lucru
cred ca stiinta a evoluat si cu ajutorul acestui Bine...atatea miracole medicale, stiintifice, etc se intampla...si vor continua sa se intample, incat cred ca trebuie sa fie o legatura, neinteleasa , inexplicabila - inca - dar ea exista
cred ca atunci cand am nascut prima data, iar copilul meu nu respira...si in toata agitatia..aparatelor si a personalului din jurul meu, cum stateam intinsa in acel salon de nasteri, nu am fost singura....si, pentru o fractiune de secunda, care mi s-a parut o eternitate Cineva...m-a ascultat ...pe acel Cineva..l-am rugat ceva...cu cuvintele mele...soptite de epuizare, de inmarmurisera asistentele, si am simtit in toti porii ca Este acolo cu mine...iar cand mi-am luat baietelul in brate am stiut ca ... Cineva acolo sus...ma iubeste...
nu stiu cum e Raiul, dar poate nu stiu ca il traiesc chiar acum...
trebuie sa existe Raiul pe pamant...am dovezi - zambetele copiilor mei inger.gif
cred ca oamenii de stiinta sunt considerati speciali de catre acest Bine - atata timp cat un copil este salvat de la moarte prin puterea stiintei. da, stiu si nu numai; insa sa nu aruncam cu ...pietre
ar fi atatea de spus...poate alta data...
dyana, ma gandeam...la intrebarea topicului: De ce crezi in Dumnezeu ?
Pentru ca asa ...simt !

Noapte buna voua si ingerasilor vostrii partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Jul 7 2009, 01:59 AM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



frumos ai spus tu amy..........


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liliana2u
postare Jul 7 2009, 09:25 PM
Postare #19


mami de blonduta desteapta!
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,886
Inscris la: 10-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,054



QUOTE(dyana @ Jul 6 2009, 10:40 PM) *
Adica tu consideri fals tot ce am scris eu in postul anterior? ohmy.gif Suntem chiar atat de puternici si de independenti? Atunci ce nevoie am mai avea de Dumnezeu? wacko.gif

Da, intr-adevar, este foarte complicat sa traduci Biblia, astfel incat sa o inteleaga toate categoriile de credinciosi. Mai mult: cred ca periodic, ar trebui incercata o noua traducere, pe masura ce evoluam. smile.gif Sustii ca actualele traduceri, sub atenta supraveghere a patriarhului sunt anume facute sa ne induca in eroare? Adica nu doar oamenii de stiinta, dar si patriarhul are un interes ascuns? ohmy.gif

Crezi ca mama ta este singura minune? Sau singurul caz asupra caruia medicii s-au inselat? Medicina este la fel de dificila ca si religia: este foarte greu sa anticipezi exact cum va reactiona organismul cuiva, asa cum este greu sa anticipezi cum va reactiona un individ caruia incerci sa ii aplici niste valori morale dintr-un sistem de credinta. Poate ca nu o sa mai fure daca ii spui ca va ajunge in iad, sau poate ca da... unsure.gif Sa admitem insa ca o parte din merit o are si doctorul (de trup sau de suflet) smile.gif

De ce sa explice oamenii de stiinta sacroterapia? Preotii sunt pusi sa explice efectul placebo, regenerarea celulelor pulmonare sau teoria relativitatii?

Si codul lui Davinci ce legatura mai are cu asta? Desi am intrebat si eu ieri: daca ai afla ca Iisus a trait acum 3000 de ani si ca a avut 5 copii, nu ai mai crede in el, ai fura sau nu ai mai sarbatori Pastele? Ba da, dar te intrebi de ce?

In concluzie: nu ai raspuns la niciun punct, insa ai ridicat alte probleme; deci esti offtopic laugh.gif Bine macar ca l-ai iertat pe bietul budhist care nu a gresit cu nimic prin simplul fapt ca s-a nascut acolo. smile.gif


Da, consider fals materialul postat de tine si e parerea mea, nu am chef sa polemizez.
Puternici sunt cei ce stiu sa mearga mai departe, cei care au ambitii, care au ce lasa in urma lor, acei oameni ce au curajul sa ceara ajutor de la Forta Divina cand simt nevoia (si asta se face prin rugaciune, prin piosenie, nu doar prin afirmatii gen: stiu ca e cineva acolo sus si ma iubeste care ma ajuta, trebuie sa dam si noi ceva in schimb, sa ne abtinem de la o viata pacatoasa, sa facem bine celor din jur).

Legat de traducere, scrierile vechi au fost traduse de altii, preluate de patriarhie din greaca, ebraica etc. Deci, nu are nimic a face patriarhul cu avizarea vreunui traducator.

Pe mama mea, nu am dat-o ex. ca pe unica minune (cunosc n cazuri), ea a fost diagnosticata corect, deci nu e cazul vreunei erori, avand in vedere ca esti (daca mai esti) studenta la medicina, poate vei avea ocazia sa studiezi lamelele ei (asa-zisul caz patologic din istoria medicinii), asa ca la ea doar mana lui Dumnezeu a fost cea care a vindecat-o.. medicul care a operat-o (sa-i dea Domnul sanatate), doar a ciopartit-o, sa fie sigur ca nu sunt sanse sa mai apara curand metastazele.

Cei care fac afirmatii de genul ca nu exista Dumnezeu (vezi materialul postat de tine), daca tot au explicati asa-zis logice, aceia sa explice efectele sacroterapiei, la asta ma refeream, insa se vede ca nu suntem nici pe departe pe aceeasi lungime de unda..

Iar de Iisus, nu cred ca as putea sa aflu lucruri care sa ma faca sa ma indoiesc de El, i-as sarbatori Invierea an de an, asa cum am facut-o si pana acum, nu aparitia iepurasului sau mai stiu eu ce inventie satanica, care ne abate de la credinta.
si acum chiar ma opresc, am lucruri mai importante de facut, fetita mea tocmai mi-a demonstrat ca exista Dumnezeu, prin rugaciunea ei de seara.

Aceasta postare a fost editata de liliana2u: Jul 7 2009, 09:31 PM


--------------------
"Iubirea este cea mai frumoasa muzica din partitura vietii. Fara ea, ai fi un etern afon in corul imens al omenirii" (Roque Schneider)
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue. (Carl Sandburg)
Tratati-va unii pe altii cu cel mai mare respect, deoarece atunci cand va uitati in ochii altuia, priviti in ochii lui Dumnezeu!

Fericirea din viata ta depinde de calitatea gandurilor tale.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jul 7 2009, 09:35 PM
Postare #20


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Il iubesc pe Dumnezeu pentru ca exist.
Il iubesc pe Dumnezeu pentru ca am trait alaturi de atatia oameni minunati.
Il iubesc pe umnezeu pentru ceea ce sunt.
Il iubesc pe Dumnezeu pentru Claudiu.
Il iubesc pe Dumnezeu pentru Maria.
Il iubesc pe Dumnezeu pentru ca mi-a dat puterea de a merge mai departe atunci cand simteam ca nimic nu mai are sens.
Il iubesc pe Dumnezeu pentru ca este langa mine oricand.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:23 PM