Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nasterea La Giulesti - Panait Sarbu, medici, conditii, costuri
mire75
postare Jan 30 2009, 08:10 AM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 5-December 08
Membru nr.: 53,908



QUOTE(dyanp @ Jan 30 2009, 08:33 AM) *
FELICITARI pentru baietel. Dar as dori o sugestie daca nu e cu suparare. Hai sa ne spunem doar povestile, fiecare nastere e diferita si o nastere naturala implica riscuri. Nu stiu daca e corect sa sfatuim sa se mearga orbeste doar pentru ca asa au facut si alte femei acum nu stiu cati ani. Ar trebui sa INTERESEZE ce insemna si implica o nastere naturala, cu sau fara peridurala, am evoluat de acum enspe ani, si sincer nu stiu de ce ar trebui sa trec prin chinuri animalice ca sa-mi iubesc copilul. Sau sa-l iubesc mai mult? Am nascut si natural, traumatizant si cezariana, ca un om normal si m-am putut bucura de nasterea copilului meu fara teama ca va pati ceva, si imi iubesc copiii in mod egal, amadoi sunt copiii mei indiferent cum au venit pe lume. Sunt copii care au murit la nastere tocmai pentru ca a fost naturala, si nu stiu cum ar privi o mama trecuta printr-o experienta de acel fel randurile tale. Si o opinie super personala, provocarea nasterii din motive altfel decat medicale mi se pare barbara, dar este doar parerea mea. tiu multe cunostnte care au nascut deasemenea natural si au experiente pozit si sincer le admir pentru modul cum privesc problema, dar sa nu generaliza si mai ales sa nu sfatuim ca e bine asa doar pentru ca......
Sa-ti traiasca copilul si la nasteri cat mai usoare si pe gustul tau.
Retine, nu dau cu pietre, nu te cert, nu am nimic cu tine, dar totusi un pic de retinere, sunt mame cu mule suferinte aici pe forum si nu stii pe cine poti rani prin doar cateva randuri.

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mire75
postare Jan 30 2009, 09:14 AM
Postare #22


Junior
*

Grup: Members
Postari: 10
Inscris la: 5-December 08
Membru nr.: 53,908



La varsta de 17 ani, cand am vazut-o pe cumnata mea la 1/2 ora dupa nastere, mi-am jurat ca nu voi naste normal si ca este cel mai injositor si crud episod din viata unei femei...dar la 33 ani, in secunda in care am aflat din testul de sarcina ca sunt insarcinata "AM STIUT" ca nu voi dori sa nasc prin cezariana.
Si eu am nascut la aceasta maternitate, nastere normala.Intr-adevar confirm cu cea mai mare placere faptul ca nasterea normala este cel mai emotionant moment din viata unei femei...este UNIC in viata ceea ce simti (durere groaznica amestecata cu o fericire cumplita), ceea ce i-am raspuns mamei mele la 1 ora dupa nastere : "a fost ingrozitor... de frumos"! (pe mama a incercat-o o grimasa dar auzind cum se termina fraza, a pufnit in ras-plans).
Eu in seara de 16 octombrie 2007 la ora 9 m-am ridicat de pe canapea (ma uitam la tv), pt a merge la baie sa fac pisu'...cand m-am ridicat am simtit o pocnitura sub burtica si un val de caldura m-a cuprins instantaneu...sotul meu, imediat pe forum sa citeasca despre povesti cu simptomele altor mamici...m-am emotionat si m-am bagat din nou in patura pe canapea (mi se facuse un fel de teama cu emotie si nu m-am mai riscat la pisu)...dar pana la urma m-am incumetat si m-am dus si au decurs lucrurile cam in felul urmator...am facut pisu si nu era nimic in neregula, insa cand m-am aplecat sa-mi trag pantalonii, ups' am simtit ca fac iar pisu' dar pe mine...era clar (se rupsesera membranele)!!!sotul meu a intrat in fibrilatie si in 5 min era imbracat, toata familia era la noi in casa (stam toti, adica 3 familii in aceeasi curte) si ma intrebau cu totii in acelasi timp cum ma simt...EU, eram emotionata, fericita si mirata ca nu e ca-n filme, sa urli de durere sa ti se rupa apa ca si cum ar veni tsunami, etc.
La ora 11 eram internata (in sala de travaliu), la ora 12.00 prima contractie, la ora 1 noaptea urmatoarea contractie...si uite asa pana pe la 4 dimineata ma tot zgandarea cate o contractie pe ora care dura cca. 1-3min., dureri asemanatoare cu cele din timpul ciclului (intr-adevar eu inainte sa nasc in prima zi de ciclu aveam niste dureri ingrozitoare, dupa ce am nascut nu mai am nici un fel de simptome), la ora 4.30 mi-a injectat un calciu, la ora 6 mi s-a cuplat perfuzia cu (nu mai stiu cum se numeste ...pt. dilatatie) si la ora 8 dimineata au inceput efectiv durerile "adevarate"...pana la ora 10 dimineata m-am vaitat si am balacarit-o pe infirmiera ca nu-mi da o pastila, ceva ca sa nu ma mai doara (exclus epidurala), m-am injurat si pe mine ca am avut idioata idee de a naste normal...evident eram "posedata" de durere, nu eram EU...si fix la 10.15 min barza.gif am expulzat cu greu un super baietel de 3.200gr... cu cordon ombilical de 3 ori in jurul gatului, cu pulsul copilului in scadere datorita strangularii si cu o mamica proasta (adica eu) care, cand tragea aer in piept in loc "sa impinga" tipa ca fraiera si nu neaparat de durere pt. ca in acele momente nu mai simti efectiv nici o durere, este numai DORINTA de a-ti aduna puterile pentru expulzare si sa-ti vezi bebelul ca este in regula. jucaus.gif
Fetelor, o spun cu mana pe inima nu a fost usoara nasterea (as minti daca as spune cu zambetul pe buze ca nu am simtit nimic), DAR...sfatul meu este sa cititi pe tot timpul sarcinii, etapele sarcinii/etapele travaliului/etapele nasterii...sunt fascinante si va vor transmite in permanenta o stare generala de bine si de emotie incat devii nerabdatoare sa nasti "normal" si te face sa fi convinsa ca daca nu vei naste astfel, te vei intreba VESNIC "cum ar fi fost!!!"...eu nu mi-am dorit sa-mi pun aceasta intrebare toata viata. rolleyes.gif
Se spune ca te simti ca un animal...pai nu asta suntem?doar ca in decurs de secole ne-am cizelat anumite parti ale comportamentului.
Insa, probabil ca tine si de norocul pe care-l ai vis-a-vis de medic...Dr.Simonescu Adriana de la Giulesti este UN OM cu un caracter deosebit care-ti insufla incredere, liniste si-ti transmite siguranta numai prin prezenta dumneaei ca sa nu mai spun ca atunci cand iti explica detaliat chestiuni doctoricesti, o face cu interesul de a-ti explica pe intelesul unui "nedoctor" (adica sa inteleaga si o vanzatoare sau un contabil). notworthy.gif
Aceasta a fost povestea mea...si mi-as aminti si povesti acele momente la infinit, nici nu-mi doresc sa le uit vreodata!
Succes tuturor mamicilor si sa fie neinfricate, asa cum suntem de cand lumea si pamantul!!!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dariamidan
postare Jan 30 2009, 10:40 AM
Postare #23


even
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,398
Inscris la: 24-January 09
Membru nr.: 66,920



felicitari mamaicilor pentru nasterile naturale, felicitari pentru mi unile voastre, sa va traiasca si sa fie sanatosi, sa va bucurati de ei!Am o singura rugaminte la voi, in afara povestilor minunate despe modul cum a decurs nasterea ( fiecare nastere si experienta este unica in felul ei si minunata ) nu ne scrieti si detalii despre spital, despre cum s-au comportat doctorii si asistentele, despre cat ati cotizat la fiecare, ce bagaj de spital ati avut pentru voi si bebe, etc.Sunt informatii care ne intereseaza enorm pe unele viitoare mamici care vor naste la Giulesti si ne-ati ajuta foarte tare.Eu de exemplu voi naste acolo in iunie, prin cezariana ( nu a fost alegerea mea, ci asa trebuie ) si mi-ati fi de un real folos.Va multumesc anticipat si va pup partners.gif

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Jan 30 2009, 08:22 PM
Postare #24


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818




Aveam 30 de ani cand am nascut natural primul copil. Desi eram propusa pt cezariana in caz ca bb era mai mare, am zis mmm, nu prea. Eco cu o saptamana de nastere il arata mititel, iar eu, ooo, nu, nastere naturala, ca asa cititsem eu, ca e bine pt copil, ca se intampla nu stiu, viteaza. Am citit tot ce se putea citi, liste intregi de intrebari la doctor care mi-a explicat tot ce am vrut sa stiu, dar terotia e una practica e putin diferita. Doctorul, pentur mine nu exista doctor mai bun decat Parvu Ioan, care nu conteaza daca dai sau nu, nu conteaza cand nasti, vine intr-un suflet la spital, care m-a sustinut pe timpul ca nasterii ca nu stiu cine sa spun, care dupa nastere era emotionat si transpirat mai ca mine, care a iesit la sot repede sa-i spuna ce baiat frumos avem, ce-ti poti dori mai mult de la un doctor, datarita lui imi traieste baiatul si datorita lui nu am ramas traumatizata. Ca s-a blocat copilul care a fost mult mai mare decat la eco, ca s-au suit 2 moase pe mine, de am crezut ca s-a surpat spitalul, ca sa iasa copilul repede sa nu aiba de suferit in urma blocarii? Pentru ca impinsesem cat s-a putut.
Circulara de cordon de 3 ori in jurul gatului? Vi s-a explicat ca datorita acestui lucru cordonul se poate rupe in timpul nasterii si daca copilul nu moare din lipsa oxigenului ramane cu sechele, poate chiar leguma? Vi s-a explicat ca daca nu respira bine la nastere, poate, exista un risc, nu intotdeauna, dar exista, riscul de a avea diverse probleme mai tarziu? Am spus si o repet, admir mamele care pot vedea o experienta pozitiva in nasterea naturala, dar eu nu as risca nici cea mai infima parte de procent. La cezariana, in afara de organismul mamei si de problemele ei medicale, deci cezariana depinde de doctor, cat de bun profesionist este, nasterea naturala este o loterie si nu sunt vorbele mele ci ale unor ginecologi. Eu am trecut prin 2 nasteri, a doua cu circulara de cordon de la gat pana la talpi, daca acceptam nasterea naturala cum mi s-a propus, eram mama de inger. Da un pic de gandit?
Nu vreau sa fiu pesimista, nu vreau sa sperii ci doar sa trezesc un pic la realitate, care nu este o povste cu zane, in cea mai mare parte este extrem de cruda.
NU FAC APOLOGIA CEZARIENEI, nici pe departe, dar sa luam decizii in cunostinta de cauza.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ams
postare Jan 30 2009, 08:56 PM
Postare #25


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,298
Inscris la: 23-January 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 13,225



am nascut la giulest primul bb si pe urmatorul o sa-l nasc tot acolo ptr ca nu cunosc al medic in care sa am incredere (asta pe care-l stiu acolo lucreaza)
dar nu am sa va descriu in detaliu nasterea mea ptr ca sincer...eu am simtit acea bucurie abia dupa multe ore de la nastere.
nasterea a fost provocata...travaliu s-a declansat noaptea cand nici dracu nu te baga in seama, ba mai mult - medicul de garda era nu se stie unde, in sala de nasteri o asistenta si o infirmiera dormeau si nu s-au sinchisit sa se trezeasca, aveam dilatatie zero si contractii din 5 in 5 min. nu m-a bagat nimeni in seama pana nu l-am sunat personal pe dr pe la 7 dim. deja de la 8 dim lesinam la fiecare contractie de durere, iar asistentele se intebau daca e cazul sa-l anunte pe dr, noroc ca intre timp a sunat el sa se intereseze de mine si a rugat o doctorita sa se ocupe de mine pana ajunge el. restul ptr mine este in ceata - nu-mi amintesc decat dureri infernale si interminabile, lesinam intr-un loc si ma trezeam in altul...
singurul lucru bun a fost ca in momentul propriu-zis al nasterii a trebuit sa imping doar o data ca iasa bb. dar m-a taiat la maxim, cicatrice urata...
cand in final am nascut, mi-au aratat fetita, mi-au pus-o in brate si in secunda urmatoare au luat-o. cand sa ma bucur? ca pana la 12 noapte nu m-am putut misca de durere (am nascut la 9:45 dim)
bucuria si emotia de a-mi vedea fetita le-am simtit abia cand am luat-o intr-adevar in brate prima data.

sa nu ma intelegeti gresit - sunt ptr nastere 100% naturala (cu toate durerile ei) dar cred cu tarie ca daca personalul medical ar arata ceva mai multa compasiune, si durerile travaliului cred ca le-ai suporta mai bine. si de asemenea cred ca atunci cand tatal vrea sa stea cu tine sa te mangaie, sa-ti spuna o vorba buna, sa te sustina macar pana vine momentul nasterii ar trebui sa fie lasat sa faca asta.

sanatate multa. nasteri usoare si bebei sanatosi tuturor.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen luminita
postare Jan 31 2009, 03:27 AM
Postare #26


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 94
Inscris la: 21-January 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 66,208



QUOTE(dyanp @ Jan 30 2009, 08:33 AM) *
FELICITARI pentru baietel. Dar as dori o sugestie daca nu e cu suparare. Hai sa ne spunem doar povestile, fiecare nastere e diferita si o nastere naturala implica riscuri. Nu stiu daca e corect sa sfatuim sa se mearga orbeste doar pentru ca asa au facut si alte femei acum nu stiu cati ani. Ar trebui sa INTERESEZE ce insemna si implica o nastere naturala, cu sau fara peridurala, am evoluat de acum enspe ani, si sincer nu stiu de ce ar trebui sa trec prin chinuri animalice ca sa-mi iubesc copilul. Sau sa-l iubesc mai mult? Am nascut si natural, traumatizant si cezariana, ca un om normal si m-am putut bucura de nasterea copilului meu fara teama ca va pati ceva, si imi iubesc copiii in mod egal, amadoi sunt copiii mei indiferent cum au venit pe lume. Sunt copii care au murit la nastere tocmai pentru ca a fost naturala, si nu stiu cum ar privi o mama trecuta printr-o experienta de acel fel randurile tale. Si o opinie super personala, provocarea nasterii din motive altfel decat medicale mi se pare barbara, dar este doar parerea mea. tiu multe cunostnte care au nascut deasemenea natural si au experiente pozit si sincer le admir pentru modul cum privesc problema, dar sa nu generaliza si mai ales sa nu sfatuim ca e bine asa doar pentru ca......
Sa-ti traiasca copilul si la nasteri cat mai usoare si pe gustul tau.
Retine, nu dau cu pietre, nu te cert, nu am nimic cu tine, dar totusi un pic de retinere, sunt mame cu mule suferinte aici pe forum si nu stii pe cine poti rani prin doar cateva randuri.

FELICITARI LA TOATE MAMICILE PENTRU COPILASI, SA VA BUCURATI DE EI!
In primul rand imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu ceea ce am scris, dar am crezut de cuviinta ca este bine ca viitoarele mamici sa nu se sperie de toate vaicarelile noastre! Cand am spus ca nu m-a interesat nimic, asta nu inseamna ca nu am vrut sa stiu cum decurge evolutia sarcinii, ci doar faptul ca nu am vrut sa stiu sexul copilului. Cand am spus sa lase sa decurga totul asa cum este scris, nu m-am opus cezariene sau epiduralei,pentru ca nu sunt atat de inconstienta sa nu-mi dau seama de anumite complicatii ce pot aparea, incepand din prima saptamana a fatului pana dupa nastere si chiar mai departe avand cunostinta de aceste lucruri, doar ca ar fi bine sa se nasca natural daca sanatatea ii permite.
Toata perioada sarcinii m-am intrebat cum o sa se nasca copilul meu, o sa aibe cine stie ce semn, o sa fie normal, o sa aibe cine stie ce probleme de sanatate , intrebari multe pe care mi le-am pus din cauza sanatatii mele , din cauza neincrederii in medici, din cauza a mai multor probleme pe care nu are rost sa incep sa le scriu pentru ca este de domeniul trecutului.
Exista acea vorba populara, foarte des intalnita : ,, numai mama sa nu fii!", dar cand am scris experienta traita de mine, asta nu inseamna ca totul a decurs frumos , ca totul a fost roz, numai ca, m-am gandit ca, indiferent ce experiente am trait fiecare din noi, mai placute sau mai putin placute, nu trebuie sa speriem pe viitoarele mamici sa mearga pe premisa ca totul e frumos, ca te trezesti din somn si ai copilul nascut langa tine, dar nici nu trebuie sa le creem o stare de panica , sa vezi ce o sa patesc, ca X a patit asa, ca daca mi se intampla ca la Y si asa mai departe ...
Am crezut pur si simplu ca trebuie spus intr-un mod cat de cat mai alt fel. Nu am mintit si exagerat deloc, numai ca nu am spus chiar totul din motivele mentionate mai sus.
Mai sunt si persoane care se panicheaza din nimicuri si asa am considerat de cuviinta sa scriu.
Nu am sfatuit pe nimeni si nici nu sfatuiesc sa mearga orbeste sa nasca.
Daca tot culege informatii din stanga si din dreapta si toata lumea sfatuieste, iar in momentul internarii din cine stie ce motive da peste un netot, la ce-i folosesc acele informatii? Daca nu dai atat cat trebuie, sa fim realisti, spaga exista inca, crezi ca iti acorda cineva atentie?
In momentul toaletei, dupa nastere, daca nu-i bagi mana in buzunar cu o atentie, nu crezi ca se uita cu alti ochi la tine si lucreaza in scarba putand sa te pricopsesti cu cinestie ce infectie sau mai stiu eu ce?
LA NAIBA CU JURAMANTUL LUI HIPOCRATE! SPAGA E IN FLOARE SI NOI TREBUIE DOAR SA STIM ATUNCI CAND TREBUIE SA PULSAM! ASA E IN ROMANIA LA ORA ACTUALA AI, N-AI , DAI! ASA I-AM INVATAT, ASA II AVEM.
DAR ALTFEL STA SITUATIA IN MOMENTUL IN CARE DAI PESTE UN OM CARE NU VREA NICI MACAR 1 LEU DE LA TINE SI CAUTA DOAR SA-SI FACA DATORIA , EU AM INTALNIT ACEA PERSOANA , RECUNOSC NU LA MATERNITATE, DAR AM GASIT-O.
IMI CER MII DE SCUZE, SPER SA NU FI SUPARAT PE NIMENI, DAR ...

IMI CER IERTARE, SINCER, DACA DERANJEAZA PE CINEVA, CEEA CE AM SCRIS ...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 1 2009, 06:28 AM
Postare #27


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



Of, draga mea se pare ca am reusit eu sa te supar pe tine. Eram cam suparata ca citisem niste aberatii ale unei mame, si cand aberatii chiar erau pe bune, adica ea vrusese copil cu dizabilitati, dar Dumnezeu a vrut altceva, era revoltata de cum sunt tratati acesti copii, dar pe mine perla ei m-a enervat. Cand am spus inconstienta nu te-am vizat in mod direct, dar sunt de principiu ca, atunci cand spunem povestile spunem relaitatea, pentru ca in ea traim. Am crezut ca sunt mai mult decat pregatita pentru nasterea naturala, iar socul, durerea, spaima pt copilul meu m-au lovit atat de tare si de crunt, incat am zis ca eu nu o sa spun povesti cu zane, o sa spun realitatea, pentru ca eu la randul meu crezusem povestile frumoase. Nu neg ca in secunda in care l-am vazut pe bb am uitat orice durere si nimic n-a mai contat decat el, dar am tinut apoi minte si asta mi-a salvat al doilea copil. Trebuie sa spunem si bune si rele, sa le pregatim pe viitoarele mamici sa infrunte realitatea cruda a spitalelor din Romania. Iti cer si eu scuze, daca am fost pea dura, dar ma inebuneste ideea sunt multe femei care merg pe ideea lasa ca si bunica....si cateodata se intampla ce i s-a intamplat lui bunica dar nu s-a mai povestit dupa. Parca am retinut ca esti din berceni? Si eu. Sa-ti traisca puiul si sa fiti sanatosi si feric.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dariamidan
postare Feb 1 2009, 09:51 AM
Postare #28


even
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,398
Inscris la: 24-January 09
Membru nr.: 66,920



QUOTE(dyanp @ Feb 1 2009, 08:28 AM) *
Of, draga mea se pare ca am reusit eu sa te supar pe tine. Eram cam suparata ca citisem niste aberatii ale unei mame, si cand aberatii chiar erau pe bune, adica ea vrusese copil cu dizabilitati, dar Dumnezeu a vrut altceva, era revoltata de cum sunt tratati acesti copii, dar pe mine perla ei m-a enervat. Cand am spus inconstienta nu te-am vizat in mod direct, dar sunt de principiu ca, atunci cand spunem povestile spunem relaitatea, pentru ca in ea traim. Am crezut ca sunt mai mult decat pregatita pentru nasterea naturala, iar socul, durerea, spaima pt copilul meu m-au lovit atat de tare si de crunt, incat am zis ca eu nu o sa spun povesti cu zane, o sa spun realitatea, pentru ca eu la randul meu crezusem povestile frumoase. Nu neg ca in secunda in care l-am vazut pe bb am uitat orice durere si nimic n-a mai contat decat el, dar am tinut apoi minte si asta mi-a salvat al doilea copil. Trebuie sa spunem si bune si rele, sa le pregatim pe viitoarele mamici sa infrunte realitatea cruda a spitalelor din Romania. Iti cer si eu scuze, daca am fost pea dura, dar ma inebuneste ideea sunt multe femei care merg pe ideea lasa ca si bunica....si cateodata se intampla ce i s-a intamplat lui bunica dar nu s-a mai povestit dupa. Parca am retinut ca esti din berceni? Si eu. Sa-ti traisca puiul si sa fiti sanatosi si feric.


unsure.gif doh.gif adica cum??? Exista persoane de genul asta care-si doresc asemenea copii?? ohmy.gif ohmy.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen luminita
postare Feb 1 2009, 03:49 PM
Postare #29


Top Junior
**

Grup: Members Plus
Postari: 94
Inscris la: 21-January 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 66,208



QUOTE(dyanp @ Feb 1 2009, 08:28 AM) *
Of, draga mea se pare ca am reusit eu sa te supar pe tine. Eram cam suparata ca citisem niste aberatii ale unei mame, si cand aberatii chiar erau pe bune, adica ea vrusese copil cu dizabilitati, dar Dumnezeu a vrut altceva, era revoltata de cum sunt tratati acesti copii, dar pe mine perla ei m-a enervat. Cand am spus inconstienta nu te-am vizat in mod direct, dar sunt de principiu ca, atunci cand spunem povestile spunem relaitatea, pentru ca in ea traim. Am crezut ca sunt mai mult decat pregatita pentru nasterea naturala, iar socul, durerea, spaima pt copilul meu m-au lovit atat de tare si de crunt, incat am zis ca eu nu o sa spun povesti cu zane, o sa spun realitatea, pentru ca eu la randul meu crezusem povestile frumoase. Nu neg ca in secunda in care l-am vazut pe bb am uitat orice durere si nimic n-a mai contat decat el, dar am tinut apoi minte si asta mi-a salvat al doilea copil. Trebuie sa spunem si bune si rele, sa le pregatim pe viitoarele mamici sa infrunte realitatea cruda a spitalelor din Romania. Iti cer si eu scuze, daca am fost pea dura, dar ma inebuneste ideea sunt multe femei care merg pe ideea lasa ca si bunica....si cateodata se intampla ce i s-a intamplat lui bunica dar nu s-a mai povestit dupa. Parca am retinut ca esti din berceni? Si eu. Sa-ti traisca puiul si sa fiti sanatosi si feric.

Iubita, nu sunt suparata pe nimeni! Nu m-ai suparat de loc, daca imi permiti un scurt paragraf din mintea mea, din ceea ce gandesc eu, poate-i gresit, dar asa gandesc:
Eu nu am vrut sa aflu cum a nascut x si y, pentru ca fiecare are un mod de relatare a evenimentelor. Unele persoane spun exact cum s-a intamplat , altele mai adauga un pic de adrenalina, altele super exagereaza pentru a acapara atentia tuturor si a inspira mila.
Am avut ocazia de a intalni fel de fel de persoane de genul asta, care si pentru o raceala, o intrerupere de sarcina, sau te miri ce, in fata sotilor sau in fata celor de la care vroiau sa fie compatimite, erau atat de false, ceea ce m-a determinat sa nu dau ascultare decat la ceea ce-mi spune inima.
Unele o fac cu buna stiinta, doctorul spune nu fuma , nu bea , nu te droga si multe altele, in perioada sarcinii, iar ele fac exact invers. Atunci, de ce ne mai miram?
Sunt persoane, dupa cum ai spus si tu, care isi doresc copii cu dizabilitati. De ce ne mira faptul ca exista persoane atat de cretine, de egoiste, de ... nu mai am cuvinte sa enumar acum , dar sunt intoarsa pe dos de absolut tot ce se intampla pe aceasta lume ?
Atunci cand iti doresti un copil cu dizabilitati, esti un om bolnav si nu mai ai ce cauta printre oamenii normali. Ai de ales: ori te duci sa te tratezi la 9, ori te duci sa te faca sapun sau sa te faca mancare de animale.
Sunt mii de persoane care isi doresc copii si Dumnezeu nu le da!
Sunt niste fiinte , daca le poti numi asa, care le place sa-si traiasca viata, iar cand Dumnezeu le ofera o raza de lumina oferindu-le un copil care poate sa-ti schimbe complet viata, acestia nu stiu cum sa profite de darul lasat de Dumnezeu. Cum este posibil sa abandonezi un suflet nevinovat, sa ii omori, sa ii maltratezi atat fizic si psihic,pentru ce?
Sunt in lume atatea nedreptati, dar, deh... asa a fost lasat scris, cum nu exista padure fara uscaturi, grau fara neghina, camp numai cu flori- fara maracini, asa a lasat Dumnmezeu oameni fara inima , fara minte.
Va veni o vreme oare cand se va face dreptate? Cand va fi numai lapte si miere?

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adina_apostu
postare Feb 5 2009, 11:41 AM
Postare #30


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 203
Inscris la: 1-January 09
Din: buzau
Membru nr.: 61,656



Buna fetelor, si eu tot la maternitatea giulesti am nascut primul bebe, iar acum este al doilea pe drum cam in 3-4 saptamani suntem gata. Am nascut prin cezariana pentru ca altfel nu sa putut, dar daca e doar un moft va spun ca e mai indicat naturala daca se poate si in conditi bune. De refacut te refaci putin mai greu dupa cezariana. Eu m-am internat dimineata pentru a naste normal, dar din pacate la ora 4 era tot in acelasi stadiu iar ecografia arata un bebe cu circumferinta capului cam mare. Atunci sa luat hotararea sa se intervina cu cezariana. A fost putin cam greu dupa vreo 3-4 zile. Acolo in spital a fost mai greu fiind oribile paturile acelea din care nu te puteai ridica dar in momentul in care am ajuns acasa totul a fost ok. Sa stiti ca in sala de nasteri mai era o doamna care a nascut normal cu anestezie peridurala, asa as fi vrut si eu, si care a avut o nastere tare usoara datorita perduralei si cu care a doua zi m-am intalnit pe holurile spitalului si doar ca nu dansa asa de refacuta era.
Acum ne pregatim de venirea celei de-a doua fetite si sper sa fie macar ca la prima. Va doresc tuturor numai bine alaturi de bebelusi vostri si experiente cat mai placute in privinta nasterii. Ceau
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th March 2024 - 01:18 AM