Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Scoala Propaga Informatii Inutile, Firmele Nu Angajeaza Absolventi Pentru Ca Au Pregatire Doar Teoretica!
SaveOurSouls
postare Aug 19 2013, 03:24 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 11
Inscris la: 19-August 13
Membru nr.: 236,289



SCOALA mutileaza personalitatea, dintr-un copil sociabil, deschis, placut ajunsesem o tocilara fara personalitate speriata de contactul cu oamenii pentru ca viata traita printre profesori fixisti si mai ales printre niste carti umplute de inutilitati abstracte formeaza un om golit sufleteste.

Si tarziu dupa ce am teminat si facultatea am inteles ca nu m-a ajutat nimic din ce invatasesem la liceu, facultate, toti algoritmii din programare expirati din anii ‘70 nu-mi foloseau in meseria de programare in anii 2000, nu ma angaja nimeni cu teoria din scoala a trebuit sa invat singura programare de pe siturile americane de programare ca sa ma angajez. Si la fel este in toate domeniile nu doar in programare cui folosesc toate nuvelele si romanele violente si deprimante de la ora de limba romana, rezolvarea sistemelor de ecuatii, fizica relativista, reactia la catena laterala, tratatul de la versailles, capitala etiopiei cui folosesc in viata informatiile astea ori inutile ori hiperspecializata(doar in cercetare) ori expirate cand alta este cerinta pe plan profesional? Vei vedea singura ca teoria scolara nu are nimic in comun cu practica profesionala iar invatamantul este in criza si schimbare in toata lumea si se pune accent pe practica in vreme ce in Romania conteaza doar teoria de asta firmele nici nu angajeaza tineri absolventi pentru ca sunt total nepregatiti de facultati pentru joburi.

Programul unui copil este ca al unui adult, chiar mai rau de multe ori: 6 ore la scoala plus 2-4 ore de invatat acasa, teme = 8-10 ore pe zi de studiu zilnic, mai rau decat serviciul unui adult desi copilul este minor. Cand mai are timp de prieteni, de miscare fizica, de hobbiuri, de sufletul lui cand mai are timp? Cata responsabilitate pe un biet copilas si cata orbire sufleteasca din partea parintilor ca incurajeaza acest sistem de invatamant lipsit de suflet!

Sufletul este cel care conteaza in viata deci preocuparea principala nu este acumularea de informatii materiale care oricum duc in final la groapa ci preocuparea principala trebuie sa fie spirituala care ne va ajuta si in viata de aici si in viata vesnica. Uitati-va oameni buni la sufletele copiilor vostri nu-i mai vedeti ca pe viitori angajati, invati-i ca este o lume frumoasa dar si periculoasa si perfida la tv si pe internet, in realitate, invatati-i sa faca distinctie intre rau si de bine, intoarceti-i la Dumnezeu si inainte intoarceti-va si voi insiva la Dumnezeu! Cand am avut nevoie de ajutor acum 1 an nimeni nu a putut sa faca nimic pentru mine nici medicina si atunci m-am intors inapoi la Dumnezeu si asa traiesc si astazi si asa am inteles unde am gresit in toata viata mea si imi pare rau ca nu mi-am ascultat sufletul de multe ori in loc sa ascult intai profesorii, frica de a fi judecata de ceilalti, salariu mai mare, cheltuieli si investitii materiale, si imi pare rau pentru pacatele si viciile pe care le-am avut, am ascultat prea putin de suflet si nu m-as fi inselat niciodata pentru ca sufletul este de Dumnezeu!

Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa nu mai ratacim!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 06:22 AM