Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Motul La Fetite, ruperea turtei
vasi
postare Sep 8 2009, 09:33 PM
Postare #11


mami fericita de printesa mica
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,643
Inscris la: 27-March 09
Din: bucovat...tm
Membru nr.: 81,473



QUOTE(dekko_flori @ Sep 8 2009, 09:58 PM) *
da da rupererea turtei deasupra capului cind ii taie motul
am auzit ca in parul legat se pun bani apoi prin turta se introduce motul si il taie?????????
asa zicea nasa????????
tu asa ai facut?????



noi mai avem pana la mot...cat despre ''turta'' pe cap..nu stiu sa-ti zic,acum aud pt prima data...stii cum e :cate bordeie atatea obiceie....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 10:17 PM
Postare #12


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



QUOTE(vasi @ Sep 8 2009, 10:33 PM) *
noi mai avem pana la mot...cat despre ''turta'' pe cap..nu stiu sa-ti zic,acum aud pt prima data...stii cum e :cate bordeie atatea obiceie....

da de unde esti din ce localitate???
ca eu stiu de turtita de ani buni rolleyes.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
myshelle_f
postare Sep 8 2009, 10:19 PM
Postare #13


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,909
Inscris la: 13-February 09
Membru nr.: 71,783



in transilvania nu se ia motul la copii!! numai daca e vreun ratacit si tine mortis sa se respecte acest obicei, altfel nu!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 10:20 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891




QUOTE(myshelle_f @ Sep 8 2009, 11:19 PM) *
in transilvania nu se ia motul la copii!! numai daca e vreun ratacit si tine mortis sa se respecte acest obicei, altfel nu!

daaaaaaaaa? nu stiam rolleyes.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vasi
postare Sep 8 2009, 10:23 PM
Postare #15


mami fericita de printesa mica
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,643
Inscris la: 27-March 09
Din: bucovat...tm
Membru nr.: 81,473



QUOTE(dekko_flori @ Sep 8 2009, 11:17 PM) *
da de unde esti din ce localitate???
ca eu stiu de turtita de ani buni rolleyes.gif



eu sunt moldoveanca..acolo nu era obiceiu taiatul motului...de 9 ani stau in bucovat jud timis...aici se tine dar fara turta....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 8 2009, 10:58 PM
Postare #16


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(dekko_flori @ Sep 8 2009, 10:41 AM) *
buna fetelor
puipici la bebelusi
am deschis acest topic in speranta ca ma puteti ajuta si pe mine
duminica trebuie sa luam motul la fetita si ca oricare mamica vreau
sa fie totul ok
vreau si eu de la voi sfaturi,detali, sau chiar poze cu pitici vostri la mot
vreau sa imi povestiti cum ati facut voi sau ce stiti voi
intru-n cuvint vreau sa fiti alaturi de mine pina duminica
ca sunt tare ingrijorata si emotionata tzuc.gif

Uite, iti povestesc eu pe scurt cum s-a derulat la noi "ceremonialul" tongue.gif smile.gif
Dar intai si intai as vrea sa precizez faptul ca aceste obiceiuri, pagane, nu respecta niste canoane batute in cuie si variaza in functie de zona. Daca nasii fetitei tale stiu despre un anumit procedeu si tu stii despre un altul, nu puteti decat sa va puneti de comun acord, astfel incat sa iasa asa cum ati visat. oFloare.gif

Lara a avut 5 nasi. Asa ca, a trebuit sa gasesc un rol pentru fiecare. smile.gif
Turta. Turta a comandat-o la cofetarie, nasa in cauza. Majoritatea cofetariilor fac, deci nu cred ca vei intampina dificultati in a rezolva. Exact asa intreaba: turta pentru botez.
Intr-adevar, sunt fel si fel de obiceiuri, la ruperea turtei. Nasa Larei a rupt-o pur si simplu in patru, deasupra capsorului ei. Apoi a impartit la toata lumea cate o bucatica.
Am auzit si eu si ca se trece motul prin mijlocul ei, se taie, apoi se rupe turta.

Galeata (cu sau fara apa) Iar exista destule variante:
- in timpul ruperii turtei, nasul sta peste o galeata cu sau fara apa, in timp ce nasa rupe turta.
- se pune o galeata cu sau fara apa, sub masa unde se afla tava

Noi am optat pentru prima varianta. Insa cum Lara nu prea vroia sa stea la nas in brate, am fost nevoita sa ma asez eu cu fata in bratele lui. blush.gif

Motul. Motul i l-a taiat unul dintre nasi. Se prinde parul din varful capului cu o pamblica micuta, iar nasul il taie de dedesubt. Deoarece parul multor bebei este foarte moale sau foarte scurt, il poti prinde sub pamblicuta cu un elastic de prins parul pt copii. Asta este trucul la care am aplelat noi. Apoi, odata taiat, motul se lipeste cu ceara de un banut de argint.
Am mai auzit si varianta de i se taia din patru parti ale capului, in forma de cruce. Mie personal mi s-a parut cam complicata si fara rost... Dar cum crezi tu.

Alte variante in ceea ce priveste motul, ar fi ca acesta este un obicei doar pentru baieti, iar turta doar pentru fetite. Altii aleg sa taie motul la 3 ani.

Tava. Pe tava se pun diferite obiecte, ale caror semnificatie ti se pare importanta. Spre exemplu: bani, un pahar cu vin, paine, margele, chei, mobil si alte obiecte definind diverse domenii, arii... Se spune ca primele trei obiecte alese de copil, ii definesc caracterul si domeniul spre care va avea aplecare. smile.gif

Si cam asta ar fi tot, legat de noi, insa nici pe departe nu am pomenit de obiceiurile tuturor. Urmeaza sa alegi tu ceea ce ti se pare potrivit pentru voi. Nu exista niste reguli batute in cuie si nimeni nu iti poate spune ca nu se face asa sau invers. smile.gif

Poate reusesc sa atasez si niste poze cu noi, daca crezi ca iti vor fi de folos.
Petrecere frumoasa! oFloare.gif

Aceasta postare a fost editata de dyana: Sep 8 2009, 11:00 PM


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 11:04 PM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



QUOTE(dyana @ Sep 8 2009, 11:58 PM) *
Uite, iti povestesc eu pe scurt cum s-a derulat la noi "ceremonialul" tongue.gif smile.gif
Dar intai si intai as vrea sa precizez faptul ca aceste obiceiuri, pagane, nu respecta niste canoane batute in cuie si variaza in functie de zona. Daca nasii fetitei tale stiu despre un anumit procedeu si tu stii despre un altul, nu puteti decat sa va puneti de comun acord, astfel incat sa iasa asa cum ati visat. oFloare.gif

Lara a avut 5 nasi. Asa ca, a trebuit sa gasesc un rol pentru fiecare. smile.gif
Turta. Turta a comandat-o la cofetarie, nasa in cauza. Majoritatea cofetariilor fac, deci nu cred ca vei intampina dificultati in a rezolva. Exact asa intreaba: turta pentru botez.
Intr-adevar, sunt fel si fel de obiceiuri, la ruperea turtei. Nasa Larei a rupt-o pur si simplu in patru, deasupra capsorului ei. Apoi a impartit la toata lumea cate o bucatica.
Am auzit si eu si ca se trece motul prin mijlocul ei, se taie, apoi se rupe turta.

Galeata (cu sau fara apa) Iar exista destule variante:
- in timpul ruperii turtei, nasul sta peste o galeata cu sau fara apa, in timp ce nasa rupe turta.
- se pune o galeata cu sau fara apa, sub masa unde se afla tava

Noi am optat pentru prima varianta. Insa cum Lara nu prea vroia sa stea la nas in brate, am fost nevoita sa ma asez eu cu fata in bratele lui. blush.gif

Motul. Motul i l-a taiat unul dintre nasi. Se prinde parul din varful capului cu o pamblica micuta, iar nasul il taie de dedesubt. Deoarece parul multor bebei este foarte moale sau foarte scurt, il poti prinde sub pamblicuta cu un elastic de prins parul pt copii. Asta este trucul la care am aplelat noi. Apoi, odata taiat, motul se lipeste cu ceara de un banut de argint.
Am mai auzit si varianta de i se taia din patru parti ale capului, in forma de cruce. Mie personal mi s-a parut cam complicata si fara rost... Dar cum crezi tu.

Alte variante in ceea ce priveste motul, ar fi ca acesta este un obicei doar pentru baieti, iar turta doar pentru fetite. Altii aleg sa taie motul la 3 ani.

Tava. Pe tava se pun diferite obiecte, ale caror semnificatie ti se pare importanta. Spre exemplu: bani, un pahar cu vin, paine, margele, chei, mobil si alte obiecte definind diverse domenii, arii... Se spune ca primele trei obiecte alese de copil, ii definesc caracterul si domeniul spre care va avea aplecare. smile.gif

Si cam asta ar fi tot, legat de noi, insa nici pe departe nu am pomenit de obiceiurile tuturor. Urmeaza sa alegi tu ceea ce ti se pare potrivit pentru voi. Nu exista niste reguli batute in cuie si nimeni nu iti poate spune ca nu se face asa sau invers. smile.gif

Poate reusesc sa atasez si niste poze cu noi, daca crezi ca iti vor fi de folos.
Petrecere frumoasa! oFloare.gif

ms frumos de raspuns
cam asa asemanator cu tine ma gindeam si eu
dar chiar nu stiam ca nasul tine fetita in brate
sigur astept pozele sau chiar filmulet daca ai
pupici si tare iti multumesc


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Sep 8 2009, 11:15 PM
Postare #18


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(myshelle_f @ Sep 8 2009, 10:19 PM) *
in transilvania nu se ia motul la copii!! numai daca e vreun ratacit si tine mortis sa se respecte acest obicei, altfel nu!

Pe vremea mea (Doamne cum suna doh.gif ) sau la mine in familie, mai precis...s-a taiat motzul, mie, sorei mele..la varsta de un an...dar s-a facut petrecere acasa cu cine se doreste, prieteni, cunoscuti si nasa a taiat putin din motzul prins in codita....motz care mama l-a pastrat ea bine...stiu ca dupa ani buni am dat de el prin casa cautand altceva, bineinteles...doh.gif
Deci la noi e fara turta si fara alte obicee, inafara petrecerii sarbatoritului ca la orice zi de nastere si taierii parutzului...atat stiu eu..unsure.gif rolleyes.gif

Aceasta postare a fost editata de Alondra: Sep 8 2009, 11:16 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dekko_flori
postare Sep 8 2009, 11:17 PM
Postare #19


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,695
Inscris la: 17-July 08
Din: tg-jiu
Membru nr.: 30,891



QUOTE(Alondra @ Sep 9 2009, 12:15 AM) *
Pe vremea mea (Doamne cum suna doh.gif ) sau la mine in familie, mai precis...s-a taiat motzul, mie, sorei mele..la varsta de un an...dar s-a facut petrecere acasa cu cine se doreste, prieteni, cunoscuti si nasa a taiat putin din motzul prins in codita....motz care mama l-a pastrat ea bine...stiu ca dupa ani buni am dat de el prin casa cautand altceva, bineinteles...doh.gif
Deci la noi e fara turta si fara alte obicee, inafara petrecerii sarbatoritului ca la orice zi de nastere si taierii parutzului...atat stiu eu..unsure.gif rolleyes.gif

tzuc.gif tzuc.gif


--------------------
COSMINA-ALINA




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Sep 8 2009, 11:17 PM
Postare #20


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Nici asta nu este o regula laugh.gif Poate ai doar nasa, sau poate fetita nu e obisnuita cu nasul.... O poate tine oricine. smile.gif
Filmulet nu am decat de la tava, dar este neprelucrat (adica nu sunt selectate momentele esentiale, ci e inca intreg, asa cum l-am descarcat din aparat biggrin.gif )
O sa caut pozele, atunci...


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 09:28 PM