Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >  
Reply to this topicStart new topic
> Indemnizatia Pentru Cresterea Copilului Se Micsoreaza, Ramanem in continuare in CIC sau ne intoarcem la serviciu?
laurab
postare Sep 30 2010, 11:09 AM
Postare #151


fericita mamica de fetita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,148
Inscris la: 14-March 09
Din: baia mare
Membru nr.: 78,703



QUOTE(monpapillon @ Sep 30 2010, 11:53 AM) *
Fetele, stiti ceva de acordarea unui salariu mediu pe unitate? Se mai acorda? Eu sunt mamica de aprilie 2010, am facut 2 cereri si nu am primit niciun fel de raspuns. Voi ati luat?




depinde de unitate... daca are chef ii da, daca nu, nu....
eu nu am primit....


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costi
postare Sep 30 2010, 11:44 AM
Postare #152


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,583
Inscris la: 14-November 08
Din: Brasov
Membru nr.: 48,715



QUOTE(laurab @ Sep 30 2010, 09:09 AM) *
depinde de unitate... daca are chef ii da, daca nu, nu....
eu nu am primit....


conform contractului colectiv de munca sunt obligati sa il dea. acum fiecare unitate il daca daca vrea pentru ca nimeni nu face plangere. cu o copie dupa cererea de acordare a acestui salariu, plangere la camera de munca.

Contractul Colectiv de munca Unic la nivel national pe anii 2007-2010 - art. 51, pct c ii obliga sa acorde acest salariu mamei sau tatalui.


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laurab
postare Sep 30 2010, 11:48 AM
Postare #153


fericita mamica de fetita
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,148
Inscris la: 14-March 09
Din: baia mare
Membru nr.: 78,703



QUOTE(costi @ Sep 30 2010, 12:44 PM) *
conform contractului colectiv de munca sunt obligati sa il dea. acum fiecare unitate il daca daca vrea pentru ca nimeni nu face plangere. cu o copie dupa cererea de acordare a acestui salariu, plangere la camera de munca.

Contractul Colectiv de munca Unic la nivel national pe anii 2007-2010 - art. 51, pct c ii obliga sa acorde acest salariu mamei sau tatalui.




e la nivel de unitate, poate sa scrie oriunde........ lucrez la salarizare, si nu se da, numai daca vor


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Sep 30 2010, 11:53 AM
Postare #154


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




QUOTE(Alondra @ Sep 29 2010, 08:54 PM) *
Indemnizația pentru creșterea copilului, 85% din media veniturilor salariale din ultimul an

Ministrul Muncii, Familiei și Egalității de Șanse, Mariana Câmpeanu, a explicat joi, că indemnizația pentru creșterea copilului va fi de 85 la sută din media veniturilor salariale nete din care se plătesc contribuții la bugetul asigurărilor sociale, realizate în ultimul an.

Mariana Câmpeanu a declarat că indemnizația pentru creșterea copilului va fi calculată din media veniturilor salariale nete și nu din toate veniturile obținute într-un an, dacă din acestea nu s-a cotizat la bugetul asigurărilor sociale.

Demnitarul a precizat că deocamdată nu poate fi calculat efortul bugetar necesar aplicării propunerii legislative votate de Parlament, întrucât e greu de stabilit câte femei ar putea fi într-o astfel de situație.

Potrivit ministrului, în România sunt 185.000 de mame în plată, și doar 20 la sută dintre femeile salariate au salarii peste 1.100 de lei.

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, cu 171 de voturi "pentru" și două abțineri, propunerea legislativă care prevede acordarea unei indemnizații de creștere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai puțin de 600 de lei, cât este în prezent nivelul indemnizației.

Mediafax
A fost modificata acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Senatul a adoptat luni, cu 73 de voturi "pentru" si trei "impotriva" un proiect de lege prin care autoritatile sunt obligate sa inceapa plata pentru indemnizatiile de crestere a copilului in termen de 60 de zile de la data inregistrarii actelor la primarie.

Asa cum se arata si in Motivarea acestei legi, de obicei plata indemnizatiei de crestere a copilului este intarziata si 4-5 luni, ceea ce creeaza mari dificultati famililor in cauza.

Potrivit formei initiale a proiectului, initiat de mai multi senatori PSD si PNL, termenul maxim era de 45 de zile, fiind incluse si amenzi pentru depasirea acestuia, intre 500 si 1000 lei, insa in urma raportului comisiei termenul a fost prelungit la 60 de zile, iar amenzile eliminate.

Guvernul a dat un punct de vedere negativ, motivând, printre altele, ca platile se fac prin serviciile postale de stat, la o anumita data a lunii, in transe, având in vedere sumele si fondurile alocate la anumite perioade de timp, ceea ce poate provoca intârzieri ce nu tin de organele competente care solutioneaza dosarele depuse.

Proiectul de Lege a fost adoptat de Senat cu 73 de voturi pentru si 3 impotriva. Legea va merge acum la Camera Deputatilor pentru dezbatere.

E-legislatia muncii

Stirea asta e veche. Mariana Campeanu a fost ministru pe vremea cand era Tariceanu prim ministru.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monpapillon
postare Sep 30 2010, 12:57 PM
Postare #155


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 154
Inscris la: 8-March 10
Din: Ploiesti
Membru nr.: 133,602



Pai cum adica daca vor? Nu sunt obligati prin lege?Mie mi-au zis la telefon ca nu s-ar mai da, conform nustiu carei legi-330. Le-am raspuns ca vreau raspuns scris si cu asta vad ce fac mai departe, chiar ii dau in judacata.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Oct 1 2010, 09:32 AM
Postare #156


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(Alondra @ Sep 29 2010, 07:54 PM) *
Indemnizația pentru creșterea copilului, 85% din media veniturilor salariale din ultimul an

Ministrul Muncii, Familiei și Egalității de Șanse, Mariana Câmpeanu, a explicat joi, că indemnizația pentru creșterea copilului va fi de 85 la sută din media veniturilor salariale nete din care se plătesc contribuții la bugetul asigurărilor sociale, realizate în ultimul an.

Mariana Câmpeanu a declarat că indemnizația pentru creșterea copilului va fi calculată din media veniturilor salariale nete și nu din toate veniturile obținute într-un an, dacă din acestea nu s-a cotizat la bugetul asigurărilor sociale.

Demnitarul a precizat că deocamdată nu poate fi calculat efortul bugetar necesar aplicării propunerii legislative votate de Parlament, întrucât e greu de stabilit câte femei ar putea fi într-o astfel de situație.

Potrivit ministrului, în România sunt 185.000 de mame în plată, și doar 20 la sută dintre femeile salariate au salarii peste 1.100 de lei.

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, cu 171 de voturi "pentru" și două abțineri, propunerea legislativă care prevede acordarea unei indemnizații de creștere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, dar nu mai puțin de 600 de lei, cât este în prezent nivelul indemnizației.

Mediafax
A fost modificata acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Senatul a adoptat luni, cu 73 de voturi "pentru" si trei "impotriva" un proiect de lege prin care autoritatile sunt obligate sa inceapa plata pentru indemnizatiile de crestere a copilului in termen de 60 de zile de la data inregistrarii actelor la primarie.

Asa cum se arata si in Motivarea acestei legi, de obicei plata indemnizatiei de crestere a copilului este intarziata si 4-5 luni, ceea ce creeaza mari dificultati famililor in cauza.

Potrivit formei initiale a proiectului, initiat de mai multi senatori PSD si PNL, termenul maxim era de 45 de zile, fiind incluse si amenzi pentru depasirea acestuia, intre 500 si 1000 lei, insa in urma raportului comisiei termenul a fost prelungit la 60 de zile, iar amenzile eliminate.

Guvernul a dat un punct de vedere negativ, motivând, printre altele, ca platile se fac prin serviciile postale de stat, la o anumita data a lunii, in transe, având in vedere sumele si fondurile alocate la anumite perioade de timp, ceea ce poate provoca intârzieri ce nu tin de organele competente care solutioneaza dosarele depuse.

Proiectul de Lege a fost adoptat de Senat cu 73 de voturi pentru si 3 impotriva. Legea va merge acum la Camera Deputatilor pentru dezbatere.

E-legislatia muncii

din ce luna sunt informatiile acestea?

eu nu mai inteleg nimik..ne-au taiat din iulie 15%...ne asteptam la alte taieri???


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Oct 1 2010, 09:40 AM
Postare #157


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(iubita_tiana @ Oct 1 2010, 10:32 AM) *
din ce luna sunt informatiile acestea?

eu nu mai inteleg nimik..ne-au taiat din iulie 15%...ne asteptam la alte taieri???

DD fereste ... teoretic nu... dar mai stii ce le tuna "desteptilor" de la conducere ?


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy80
postare Oct 1 2010, 09:44 AM
Postare #158


mamica de pui dulce
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,794
Inscris la: 8-May 09
Membru nr.: 89,017



Boc a pus ochii pe indemnizația de creștere a copilului
21 Septembrie 2010



Executivul vrea să regândească indemnizația pentru creșterea copilului și să reducă generozitatea altora, potrivit Realitatea.net.

"Această reformă a asistenței sociale trebuie să meargă mai departe și trebuie reevaluate și alte programe sociale. Trebuie regândită indemnizația de creștere a copilului și reducerea generozității unor indemnizații în ideea alinierii lor la standardele internaționale, adică trebuie și România să plătească ceea ce își permite și Europa să plătească", a declarat, în Parlament, premierul Emil Boc.

am luat articolul de pe romanialibera.ro

Aceasta postare a fost editata de ruxy80: Oct 1 2010, 09:44 AM


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Oct 1 2010, 10:21 AM
Postare #159


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



QUOTE(ruxy80 @ Oct 1 2010, 10:44 AM) *
Boc a pus ochii pe indemnizația de creștere a copilului
21 Septembrie 2010
Executivul vrea să regândească indemnizația pentru creșterea copilului și să reducă generozitatea altora, potrivit Realitatea.net.

"Această reformă a asistenței sociale trebuie să meargă mai departe și trebuie reevaluate și alte programe sociale. Trebuie regândită indemnizația de creștere a copilului și reducerea generozității unor indemnizații în ideea alinierii lor la standardele internaționale, adică trebuie și România să plătească ceea ce își permite și Europa să plătească", a declarat, în Parlament, premierul Emil Boc.

am luat articolul de pe romanialibera.ro

ce dobitoc !!!!!! spada.gif mad.gif bine ca pe salariile lor nu pune ochii spada.gif

si ar trebui sa se mai intereseze ce indemnizatii sunt prin alte tari ! poate si-ar da seama tembelul ca 85 % (minus 15%) din veniturile de doi lei ale romanilor nu e tocmai o indemnizatie "generoasa" nono.gif

Aceasta postare a fost editata de ari05: Oct 1 2010, 10:22 AM


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy80
postare Oct 1 2010, 10:31 AM
Postare #160


mamica de pui dulce
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,794
Inscris la: 8-May 09
Membru nr.: 89,017



QUOTE(ari05 @ Oct 1 2010, 11:21 AM) *
ce dobitoc !!!!!! spada.gif mad.gif bine ca pe salariile lor nu pune ochii spada.gif

si ar trebui sa se mai intereseze ce indemnizatii sunt prin alte tari ! poate si-ar da seama tembelul ca 85 % (minus 15%) din veniturile de doi lei ale romanilor nu e tocmai o indemnizatie "generoasa" nono.gif


e un mare dobitoc, asa-i...ii doresc numai rau, asa cum ne doreste si el...

eu tot mai sper sa nu fie asa...mai sunt 3 luni...in Romania noastra se poate intampla orice pana atunci...poate n-o sa mai fie ei la putere...poate Lavinia Sandru se va lupta pt. noi cu succes asa cum a facut-o din moment ce avem dreptul la acest procent de 85% din venituri...poate, poate...ce sa facem...speram...sa vedem in cazul in care se ajunge iarasi la subiecul indemnizatie...CE vor sa faca si DE CAND...si mai ales ma rog la Dumnezeu sa nu scada durata conediului ca sunt disperata, nu am cu cine sa o las pe fetita...

sper sa nu-i mai prinda ianuarie acolo unde sunt...de la chior pana la pitic si cu tot anturajul lor mad.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th April 2024 - 08:09 PM