Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Diversificarea Bebelusului Cu Intoleranta La Proteinele Laptelui De Vaca, alimentati bebelusului cu intoleranta la proteinele laptelui de vaca
masha
postare Jun 10 2011, 08:30 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 612
Inscris la: 21-February 10
Din: Focsani, Romania
Membru nr.: 131,063



notworthy.gif
buna mamici!
Am deschis acest topic cu scopul de a schimba pareri si mai ales de a gasi o cale mai simpla si mai usoare de a ne ajuta bebelusul sa treaca neobservat peste ceea ce se numeste intoleranta la proteinele laptelui de vaca.
Acum avem 9 luni, si sunt in criza de ideii, in legatura cu diversificarea, as vrea sa gasesc alimetele ideale, care sa ii completeze lipsa laptelui din alimentatie, si totodata sa-i faca bine la burtica...
M-am lovit de atatea intrebari...la unele am gasit singura raspunsul, la unele mi-a dat medicul, iar altele, cele pe care le intalnesti in viata de zi cu zi, incerc sa aflu aici, din impartasirile de experiente...
Am vazut ca pana si alegerea cerealelor si a biscuitilor a devenit o problema...Poate unele dintre voi a intalnit oameni mai deosebiti si le-a dat mai multe sfaturi, in materie de alimentatie...
Povestea nostra este trista, dar suntem optimisti, caci se trateaza, adica trece de la sine.
Noi am descoperit Intoleranta la proteinele laptelui de vaca la 7 luni, cand am incercat sa-i introduc in alimentatie branzica calcica, a fost o experienta urata, care s-a repetat pana la 3 ori, iar diagnosticul a fost ca era racita...Vai de noi...N-a vrea sa intru in alte detalii... Alaptez exclusiv, apoi mi-am amintit ca la o luna de la nastere am avut o alergie eu, de am ajuns la urgente in wekeend si mi s-a administrat hidrocortizon, si nu am alaptat 24 de ore, si i-am dat bebelusului lapte Nan simplu, ca aveam in casa de la nastere, pentru orice eventualitate, iar la inceputul saptamanii am fost la pediatru pur si simplu, caci era alaturi de alergolog, unde am fost eu, si numai dupa o simpla privire, dna dr ne-a zis ca bebelusul are intoleranta la proteinele laptelui de vaca...i-am zis ca au fost doar 24 de oer de lapte praf...si mi-a scapat acest aspect din vedere, nu stiam cu ce se mananca aceasta intoleranta...asa ca dupa 3 vizite la urgente ale Daria cu voma groaznica si diagnosticata de 3 ori cu raceala, am hotarat sa mergem la acea dna dr pediatra care si-a dat seama de cand era mica bebelina.
Dupa ce i-am povestit experientele noastre de tineri parinti, de medici incompetenti, caci i-a facut in alea 3 randuri de raceli, numai gentamicina, ampicilina si hidrocortizon...desi eu incepeam cu:"i-am dat prima data branzica", ne-a diagnosticat cu intoleranta la proteinele laptelui de vaca. In schimb nu ne-a dat si alte alternative alimentare si ma simt asa limitata in ce priveste diversificarea.
Astept sfaturi si pareri de la alte mamici mai experimentate sau mai nestiutoare asa ca mine:D


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DanielaB
postare Jul 2 2011, 10:15 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,110
Inscris la: 30-November 09
Din: Oradea
Membru nr.: 121,570



Buna, Masha!

Si noi am fost diagnosticati cu alergie la proteina din laptele de vaca. Numai ca la noi reactia a fost reprezentata de pete pe corp si inflamarea si inrosirea urechiuselor, a labei piciorului, a palmitelor...ingrozitor...cand imi amintesc...si avea doar 3 luni sad.gif
Atunci aveam o saptamana de cand ii dadeam completare la laptele meu, iar eu initial pusesem alergia pe baza ciocolatei pe care o mancasem cu o seara inainte; dar un alergolog mi-a zis ca puteam sa mananc un kg de ciocolata si nu facea reactia aia asa de urata...
Dar la voi nu e intoleranta la lactoza? Ati avut numai varsaturi? Nu si eruptie?

Cred ca la voi a fost problema ca a papat prea mult dintr-o data, in alea 24 de ore cand nu ai putut alapta, fiindca laptele praf trebuia introdus cate 30 ml, lucru pe care nici eu nu l-am facut, pentru ca ii era foame si nu m-am gandit prea mult; daca pediatrii ne-ar informa mai mult, am fi stiut ca exista laptele hipoalergic, care nu le face nici un rau, din contra, ii protejeaza impotriva unor alergii viitoare in alimentatie. Mai scump, dar, e sanatatea lor la mijloc.

Legat de diversificare...sper ca nu gresesc, dar am inceput sa-i inlocuiesc mai intai cate o masura de lapte hipoalergic cu nan, asta o sapt si ceva, acum am ajuns la 2 masuri, deci de 2 sapt, si nu s-a intamplat nimic; i-am introdus deja si branzica facuta in casa, o singura data i-am dat, ieri, si a fost cat o nuca sa zic.
Medicul care s-a ocupat atunci de el in spital mi-a spus sa-i introduc cate putin cate putin si s-o spal bine de zer, iar iaurtul este si mai putin periculos.
Eu zic ca usor usor, si cu multa grija, adica mers mult cu cantitati mici si crescut pe parcurs o sa fie bine si nici nu o sa fie privati de vitaminele astea.
Tu i-ai facut ceva analize de sange pentru alergii?

Astept sa schimbam pareri smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jul 3 2011, 09:08 AM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



neatza ,

Si Ruby are intolerenta la lactoza .Am descoperit-o undeva pe la 10 luni ,cand am intarcat-o si am trecut pe lapte praf .Simptomele : Diaree la cca jumatate de ora dupa administrare ,crampe ,stare de indispozitie ,lipsa de apetit . Dupa proba de scaun,sange si examenul medical efectuat de pediatra totul parea in limite ,dar ne-am facut si 2 teste speciale pt intoleranta la gluten si lactoza .au venit in cateva zile rezultatele si diagnosticul a fost clar .am renuntat la laptele praf normal imediat (indiscutabil)si am luat doar din farmacie un lapte praf frantuzesc fara lactoza .extrem de scump ,dar extrem de bun !pe la 1,6 ani am trecut pe lapte fara lactoza din supermarket.la noi nu s-a pus problema de a nu manca derivate din lapte .cascaval ,iaurturi ,unt ,branza proaspata cu fructe ,orice i-am dat a putut digera fara probleme .
astazi la 2 ani dupa ,tot lapte fara lactoza bea ,dar cand si cand mai bea si normal ,dar in cantitate mica ,caci am deja o suspiciune ,ca atunci cand a baut mai mult de 200-250 ml si 2-3 zile consecutiv ,scaunele sant mai moi si mai multe .
cert este ca multi doctori nu reusesc sa de-a acest diagnostic ,ori nu sant interesati de ceea ce mamele relateaza ,ori cred ca e altceva .
Noi mergem la privat ,sant extrem de multumita de pediatra ,la ea nu exista ,,poate ar fi asta ...,,! la ea totul se bazeaza pe date sigure ,pe analize pe care m-i le explica si mie .niciodata nu a dat gres .
La noi in familie ,mama mea are aceiasi intoleranta la lactoza .Nu a reusit niciodata sa bea un pahar de lapte dulce fara sa nu fi avut probleme .In schimb laptele batut ,chefirul le tolereza.
Cred ca fiecare are un anumit procent de toleranta .unii nu pot manca nici derivate,altii da.Multe cred ca va trebui sa le descoperi singura treptat .Reteta anume nu cred ca exista .
Multa sanatate !
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianna85
postare Jul 3 2011, 02:41 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 3-July 11
Din: Salonta
Membru nr.: 228,522




Buna mamici ,

si bebele meu a fost diagnosticat cu intoleranta la proteinele din lapte de vaca,noi avem 4luni ,ieri am inceput diversificarea cu supa de legume strecurata,norocul meu e ca ai place foarte mult,cand a vazut azi lingurita a inceput sa rada si sa dea din picioare,adevarul e ca e foarte mancacios , are 8,2 kg si 65 cm . Si eu ai dau lapte hipoalergenic,eu ai dau Althera ,e scump de te ustura dar recunosc ca e cel mai bun,cel putin lui bebe ai merge foarte bine.Saptamana asta sau cealalta vom merge cu el la Oradea sa-i facem si testul din sange,vrem sa fim siguri,deoarece in spital nu i s-a facut nici un test in aceasta privinta.
In fine......mie mi-a zis pediatra ca ai putem introduce branzica dulce de vaci pe la 5 luni ,dar nu inteleg un lucru,daca se zice ca intoleranta la proteine dispare pe la varsta de 2 ani,ce sa caute in meniul sugarului produsele lactate.....nu intelegeti gresit,eu sunt o mare bautoare de lapte de vaca si as fii cea mai fericita daca as putea sa-i dau branzica de vaci, dar nu ar fi cam repede?
In legatura cu diversificarea urmatorul pas dupa supa de legume ar fii transformarea acesteia in supa crema de morcov,iar apoi piure de legume si fructe, voi mai apoi cu ce ati continuat?

Aceasta postare a fost editata de dianna85: Jul 3 2011, 02:55 PM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DanielaB
postare Jul 4 2011, 09:45 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,110
Inscris la: 30-November 09
Din: Oradea
Membru nr.: 121,570



QUOTE(dianna85 @ Jul 3 2011, 03:41 PM) *
Buna mamici ,

si bebele meu a fost diagnosticat cu intoleranta la proteinele din lapte de vaca,noi avem 4luni ,ieri am inceput diversificarea cu supa de legume strecurata,norocul meu e ca ai place foarte mult,cand a vazut azi lingurita a inceput sa rada si sa dea din picioare,adevarul e ca e foarte mancacios , are 8,2 kg si 65 cm . Si eu ai dau lapte hipoalergenic,eu ai dau Althera ,e scump de te ustura dar recunosc ca e cel mai bun,cel putin lui bebe ai merge foarte bine.Saptamana asta sau cealalta vom merge cu el la Oradea sa-i facem si testul din sange,vrem sa fim siguri,deoarece in spital nu i s-a facut nici un test in aceasta privinta.
In fine......mie mi-a zis pediatra ca ai putem introduce branzica dulce de vaci pe la 5 luni ,dar nu inteleg un lucru,daca se zice ca intoleranta la proteine dispare pe la varsta de 2 ani,ce sa caute in meniul sugarului produsele lactate.....nu intelegeti gresit,eu sunt o mare bautoare de lapte de vaca si as fii cea mai fericita daca as putea sa-i dau branzica de vaci, dar nu ar fi cam repede?
In legatura cu diversificarea urmatorul pas dupa supa de legume ar fii transformarea acesteia in supa crema de morcov,iar apoi piure de legume si fructe, voi mai apoi cu ce ati continuat?

Felicitari pentru inceperea diversificarii! Sa va mearga bine!
Noi avem 73 si 9,5 kg biggrin.gif Deci si noua ne place papa wink.gif

Aoleeuu, Althera...115 lei, am luat si noi o data, ca nu mai gaseam Aptamil Pepti! Mai, rar se gasesc astea! Culmea, pediatra mi-a zis ca la ultimul congres al pediatrilor de prin Europa, s-a cam discutat introducerea de la nastere a laptelui hipoalergic la bebelusii nealaptati, fiindca ii fereste in viitor de eventuale alergii, nu numai la lapte.

Daca vrei, treceti usor pe Milupa Aptamil Pepti, ca e totusi o diferenta de 30 de lei si mi-a fost recomandat la fel.
Cu testul din sange, multi mi-au spus ca la varsta asta n-ar fi f concludente, dar puteti incerca, numai sa nu-l chinuie cu intepatul, ca noua greu ne gaseste vena de pufosenie biggrin.gif

Si mie mi se pare devreme sa-i introduci branza, nu mai vorbim de faptul ca e alergic! Unii pediatri, sau chiar majoritatea parca sunt dusi cu pluta, nu sunt in stare sa puna 2 informatii cap la cap! Mie mi-a zis medicul care s-a ocupat de alergia lui ca il pot incerca si cu branzica facuta in casa, dar sa nu ma grabesc si s-o spal bine bine de zer, si binenteles, se incepe cu ff putin si ne lungim destul de mult cu cresterea cantitatii, gradual. Chiar, daca vrei, iti dau nr de tel al doctoritei de care iti ziceam, chiar mi s-a parut profesionista si in plus, si om smile.gif.
Stii ce am realizat eu in lunile astea de cand am inceput diversificarea? Sa tin cont de regulile de baza, de ex, galbenusul si carnita de la 7 luni, dar in rest, fac cum simt si cred eu ca e bine pentru copilul meu, ca numai noi ii cunoastem cel mai bine.
Dupa piureuri i-am introdus cerealele in cel de fructe, galbenusul in cel de legume, iaurtelul, carnita de pui/curcan.

Pupici si tinem legatura!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DanielaB
postare Jul 4 2011, 09:49 PM
Postare #6


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,110
Inscris la: 30-November 09
Din: Oradea
Membru nr.: 121,570



QUOTE(ruby @ Jul 3 2011, 10:08 AM) *
neatza ,

Si Ruby are intolerenta la lactoza .Am descoperit-o undeva pe la 10 luni ,cand am intarcat-o si am trecut pe lapte praf .Simptomele : Diaree la cca jumatate de ora dupa administrare ,crampe ,stare de indispozitie ,lipsa de apetit . Dupa proba de scaun,sange si examenul medical efectuat de pediatra totul parea in limite ,dar ne-am facut si 2 teste speciale pt intoleranta la gluten si lactoza .au venit in cateva zile rezultatele si diagnosticul a fost clar .am renuntat la laptele praf normal imediat (indiscutabil)si am luat doar din farmacie un lapte praf frantuzesc fara lactoza .extrem de scump ,dar extrem de bun !pe la 1,6 ani am trecut pe lapte fara lactoza din supermarket.la noi nu s-a pus problema de a nu manca derivate din lapte .cascaval ,iaurturi ,unt ,branza proaspata cu fructe ,orice i-am dat a putut digera fara probleme .
astazi la 2 ani dupa ,tot lapte fara lactoza bea ,dar cand si cand mai bea si normal ,dar in cantitate mica ,caci am deja o suspiciune ,ca atunci cand a baut mai mult de 200-250 ml si 2-3 zile consecutiv ,scaunele sant mai moi si mai multe .
cert este ca multi doctori nu reusesc sa de-a acest diagnostic ,ori nu sant interesati de ceea ce mamele relateaza ,ori cred ca e altceva .
Noi mergem la privat ,sant extrem de multumita de pediatra ,la ea nu exista ,,poate ar fi asta ...,,! la ea totul se bazeaza pe date sigure ,pe analize pe care m-i le explica si mie .niciodata nu a dat gres .
La noi in familie ,mama mea are aceiasi intoleranta la lactoza .Nu a reusit niciodata sa bea un pahar de lapte dulce fara sa nu fi avut probleme .In schimb laptele batut ,chefirul le tolereza.
Cred ca fiecare are un anumit procent de toleranta .unii nu pot manca nici derivate,altii da.Multe cred ca va trebui sa le descoperi singura treptat .Reteta anume nu cred ca exista .
Multa sanatate !

Buna Ruby.
Intoleranta la lactoza e altceva decat cea la proteina din laptele de vaca, nu ma intreba care ar fi diferenta ca sunt si eu cam in ceata; stiu doar ca in principiu la cea la lactoza apar varsaturi, diaree, iar la cea la proteina apar pete si inflamatii(in cazul nostru).
Ai dreptate cu doctorii...Sanatate multa si voua si crestere mare in continuare!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jul 5 2011, 08:13 AM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(dianna85 @ Jul 3 2011, 04:41 PM) *
Buna mamici ,

si bebele meu a fost diagnosticat cu intoleranta la proteinele din lapte de vaca,noi avem 4luni ,ieri am inceput diversificarea cu supa de legume strecurata,norocul meu e ca ai place foarte mult,cand a vazut azi lingurita a inceput sa rada si sa dea din picioare,adevarul e ca e foarte mancacios , are 8,2 kg si 65 cm . Si eu ai dau lapte hipoalergenic,eu ai dau Althera ,e scump de te ustura dar recunosc ca e cel mai bun,cel putin lui bebe ai merge foarte bine.Saptamana asta sau cealalta vom merge cu el la Oradea sa-i facem si testul din sange,vrem sa fim siguri,deoarece in spital nu i s-a facut nici un test in aceasta privinta.
In fine......mie mi-a zis pediatra ca ai putem introduce branzica dulce de vaci pe la 5 luni ,dar nu inteleg un lucru,daca se zice ca intoleranta la proteine dispare pe la varsta de 2 ani,ce sa caute in meniul sugarului produsele lactate.....nu intelegeti gresit,eu sunt o mare bautoare de lapte de vaca si as fii cea mai fericita daca as putea sa-i dau branzica de vaci, dar nu ar fi cam repede?
In legatura cu diversificarea urmatorul pas dupa supa de legume ar fii transformarea acesteia in supa crema de morcov,iar apoi piure de legume si fructe, voi mai apoi cu ce ati continuat?

intoleranta nu dispare la 2 ani .copilul meu atesta asta ,la cei 3 ani .se amelioreaza treptat dar e posibil sa suferi toata viata ,cum e cazul mamei mele .cat despre branzica proaspata la noi se recomanda dupa 7 luni .
bag de seama ca in romania recomandarile difera enorm de mult de cele vestice .aici s-ar cruci pediatra daca i-as spune ca un copil de 4 luni serveste supa de legume ! nu judec pe nimeni ,fiecare face cum crede de cuviinta ,dar consider ca unii pediatrii chiar nu sfatuiesc parintii corect .aici se incepe diversificarea undeva in jurul a 6 luni si nu cu amestecaturi ci se face treptat pe legume separate ,se asteapta sa se vada reactia cateva zile ,apoi urmand sa se introduca o alta leguma noua ,procedeul fiind acelasi .diversificand corect si in timp ,elimini si eventualele alergii ce pot fi cauzate de produsele oferite si nu musai sa aiba tangenta cu laptele .testul de sange este cel care clarifica daca copilul are aceasta intoleranta sau nu si nu e nici extraordinar de greu ,e ca si o oarecare luare de sange .intepatura e doar una si o mana dibace o face repede .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare Jul 5 2011, 08:18 AM
Postare #8


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



QUOTE(DanielaB @ Jul 4 2011, 11:49 PM) *
Buna Ruby.
Intoleranta la lactoza e altceva decat cea la proteina din laptele de vaca, nu ma intreba care ar fi diferenta ca sunt si eu cam in ceata; stiu doar ca in principiu la cea la lactoza apar varsaturi, diaree, iar la cea la proteina apar pete si inflamatii(in cazul nostru).
Ai dreptate cu doctorii...Sanatate multa si voua si crestere mare in continuare!

clar ,ca sant 2 stari diferite .diferenta e ca un copil cu intoleranta la lactoza poate manca branza de vaci si lapte fara lactoza , iar unul cu intoleranta la proteinele laptelui de vaca doar lapte de soia si lapte de tip hipoalergenic .
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DanielaB
postare Jul 5 2011, 10:56 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,110
Inscris la: 30-November 09
Din: Oradea
Membru nr.: 121,570



Dianna, voi ati cumparat laptele si din Ungaria? Ca ma bate gandul sa incerc, am inteles ca ar fi si mai ieftin si ar avea si ceva reduceri daca iei mai multe cutii.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dianna85
postare Jul 6 2011, 07:49 AM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 6
Inscris la: 3-July 11
Din: Salonta
Membru nr.: 228,522



QUOTE(DanielaB @ Jul 5 2011, 08:56 AM) *
Dianna, voi ati cumparat laptele si din Ungaria? Ca ma bate gandul sa incerc, am inteles ca ar fi si mai ieftin si ar avea si ceva reduceri daca iei mai multe cutii.

nu , din Oradea ,am fost mai demult si in Ungaria , dar pe atunci nu consumam foarte multe cutii/luna.Oricum,aici in apropiere de Salonta ,in Ungaria nu este Althera, mai departe pentru noi nu are rost sa mergem , pentru ca este foarte probabil ca banii castigati din diferenta de pret a laptelui sa-i dam banii pe combustibil ,asa ca e tot una.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 12:42 PM