Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raspundem Violentei?
Anca74
postare Feb 1 2010, 01:01 AM
Postare #11


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(Mih@ela @ Feb 1 2010, 12:44 AM) *
Sper sa treaca pe aici Ruxi,Mona75,Simina,AdeDia,Georgeta,Valeria Oana,Claudizza,Miha79,giulia01319,Emy,Gordunel mamicile de baietei,dar si cele de fetite! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


Si eu sper ... Va astept pe toate! trandafir.gif trandafir.gif trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare Feb 1 2010, 01:01 AM
Postare #12


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(dyanp @ Jan 31 2010, 11:54 PM) *
ii executi mamei aceeasi schema pe care a aplicat-o fii-so fiului tau

acum serios vorbind...eu ma aflu in ambele situatii, Andrei cel mare mereu imi zice la gradi ca l-a batut...inrpincipiu batausul clasei, dar si-a mai luat-o si de la un prieten de=al lui. L-am intrebat de ce si din aproape in aproape am aflat ca el ii daramase baiatului respectiv un turn, in ideea de a-l reconstrui impreuna. Respectivului nu i-a placut ideea si i=a arat practic cat de mult i-a displacut. Al meu pentru ca asa l-am invatat, a plecat si i-a zis educatoarei...baiatul respectiv =si-a cerut scuze si a stat la colt. Cand am aflat de ce si-a luat pocneala, i-am explicat ca reactia baiatului a fost urata, dar si el a gresit si l-am rugat sa-si ceara si el scuze pt ca a daramat turnul...chestii complicate.
In alta situatie ma aflu cu baiatul cel mic, care e batausul clasei si nu inteleg de ce. La grupa dinainte nu a fost cazul, de cand e la copiii mai marisori au inceput problemele...desi eu am vauzt acolo copii care-si cam carau de toate si educatoarele whistling.gif Caracterul lui Cristian e mai voluntar, desi tocmai el n-ar terbui sa fie, si acasa, intre ei doi, cel mare si-o fura de la el. Diferenta e ca noi nu-i lasam, pedeapsa, cerut scuze, imbratisari si pupaturi...deci in principiu e foarte rar acasa...la gradi cred ca nu e zi sa nu mi se spuna ca a impins sau jumulit pe cineva, desi repet nu era firea lui inainte. Eu le-am spus sa-l disciplineze acolo, pentru ca la 18 luni degeaba ii fac eu ciorba de limba acasa cu ce a facut el la gradi...nu e ca la Andrei, 4 ani, altfel discuti..el se uita la mine cum ma uit eu la chinezi.....Le-am si spus educatoarelor ca nici mie nu-mi convine sa fie copilul meu asa, pentru ca stiu si cealalta varianta, si chiar daca nu as sti-o nu concep permiterea violentei...dar depinde de parinte...sincer...nu stiu ce se poate face...oricum la faza cu datul tamplei de bordura...ai fost o doamna, eu SINCER, nu stiu cum as fi reactionat...

Era culmea sa ma iau la trante cu mama copilului,care apropos,nu era de gasit.. ohmy.gif sau nu se arata,de rusine..parcul e mare si era plin de oameni.
Eh,doamna..ca ma dusesem la el cu niste nervi de i-as fi smuls parul..bine ca m-am controlat,ca iesea(m) rau..
Cu alte cuvinte,eu zic ca prichi tau e cam cum era Sebi meu la 2 ani,stai calma,cu educatie se schimba e de inteles,mai ales ca printre copilasi mai mari vrea si el sa se impuna in vreun fel..


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 11 2010, 11:11 PM
Postare #13


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 11 2010, 11:23 PM
Postare #14


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566




QUOTE(Anca74 @ Feb 12 2010, 01:11 AM) *
din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif

E foarte posibil sa fie adevarat. Copilul sa fie foarte bine tinut acasa si cand scapa, indiferent unde, refuleaza. Cat am fost invatatoare am avut sie u in clasa copii de felul asta. Acasa nu miscau, iar la scoala erau batausii clasei. Vina cea mai mare o poarta, dupa parerea mea, antrenorii. Fiind la antrenament ei raspund de ce se intampla cu copiii acolo. Sotul meu e antrenor si stiu ce spun. Se pot gasi tot felul de pedepse, care sa-l mai domoleasca si sa-i consume energia. La sala la sot, daca unul calca pe bec (desi acolo copiii nu se bat), e pus imediat la ceva pregatire fizica (genoflexiuni, flotari sau alte exercitii specifice) astfel incat sa i se consume energia suplimentara si sa nu mai aiba timp sa se ia de alt copil.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 11 2010, 11:50 PM
Postare #15


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(Anca74 @ Feb 11 2010, 02:11 PM) *
din pacate minunea nu a tinut nici 3 zile...la ultimul antrenament X a lovit cu racheta chiar si un parinte...nu stiu ce sa mai zic. o mamica a luat atitudine, a vrut sa discute cu tatal lui X, acesta a insa a zis ca nu se poate amesteca in treaba antrenorului, ca e "in curtea" lui...ca ii submineaza autoritatea. Partial are dreptate...dar antrenorii nu au pregature pedagocica a unei educatoare, care ar sti sa gestioneze un asemenea conflict! Insa ne-a mai zis si ca acasa nu face asa...ceea ce mi se pare exclus! ca stie sa-l stapaneasca...ne-a aburit! Vedem ce-o mai fi peste weekend!
Spuneam ca nu se prea ia de fetite...acum le-a venit si lor randul! nervi.gif


sunt doar partial de acord ca ii submineaza autoritatea antrenorului, ca tine de educatie, si educatia i-o da el ca parinte...s-ar putea ca acasa sa nu faca pentru ca nici eu pe cel mic, care e cam "bataus", nah cat el el fi la 18 luni....si mie mi-au zis la gradi ca e din cauza asta, adica a mea, ca acasa nu-l las...binenteles ca m-am zbarlit toata, ca doar n-o sa las acasa fratii sa se bata...in schimb s-au zbarlit ele cand le-am zis ca eu personal am vazut copii in grupa lui care se bateau si ele nu au intervenit, si ca baiatul meu face ce vede si le-am rugat de nenumarate ori sa ia masuri, atunci pe loc, cand se intampla...ca l-au redirectionat, pai degeaba daca nu-i explici si nu-l pui la respect atunci cand face boacana.

QUOTE(manu1981 @ Feb 11 2010, 02:23 PM) *
E foarte posibil sa fie adevarat. Copilul sa fie foarte bine tinut acasa si cand scapa, indiferent unde, refuleaza. Cat am fost invatatoare am avut sie u in clasa copii de felul asta. Acasa nu miscau, iar la scoala erau batausii clasei. Vina cea mai mare o poarta, dupa parerea mea, antrenorii. Fiind la antrenament ei raspund de ce se intampla cu copiii acolo. Sotul meu e antrenor si stiu ce spun. Se pot gasi tot felul de pedepse, care sa-l mai domoleasca si sa-i consume energia. La sala la sot, daca unul calca pe bec (desi acolo copiii nu se bat), e pus imediat la ceva pregatire fizica (genoflexiuni, flotari sau alte exercitii specifice) astfel incat sa i se consume energia suplimentara si sa nu mai aiba timp sa se ia de alt copil.



da, exact cuvantul asta a fost folosit, refulare, bai ma lasi, pai ce-l tin in oala sub presiune? nu stiu la varste mai mari, dar al meu asta mic e ca pestele....uita repede, nu tine el ranchiuna, si daca acasa se paote juca ore intregi fara sa-i treaca prin minte sa loveasca, sau cand o face trece la colt si dupa vine si te ia in brate si te pupa...inseamna ca stie ca a gresit..nu stiu, daca gresesc spuneti-mi, dar eu consider ca e de datoria parintelui sa aibe grija si sa ia masuri in privinta comportamentului violent si ajutati de educatori, profesori, antrenori si ce or mai fi ...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 12 2010, 12:18 AM
Postare #16


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 01:50 AM) *
da, exact cuvantul asta a fost folosit, refulare, bai ma lasi, pai ce-l tin in oala sub presiune? nu stiu la varste mai mari, dar al meu asta mic e ca pestele....uita repede, nu tine el ranchiuna, si daca acasa se paote juca ore intregi fara sa-i treaca prin minte sa loveasca, sau cand o face trece la colt si dupa vine si te ia in brate si te pupa...inseamna ca stie ca a gresit..nu stiu, daca gresesc spuneti-mi, dar eu consider ca e de datoria parintelui sa aibe grija si sa ia masuri in privinta comportamentului violent si ajutati de educatori, profesori, antrenori si ce or mai fi ...

E adevarat ce spui. Parintii trebuie sa aiba grija acasa, numai ca piticii speculeaza si daca au impresia ca invatatorul, antrenorul sau oricine altcineva este mai permisiv decat parintele, are tendinta sa faca ce nu e lasat sa faca acasa. Eu am avut ceva de furca cu copiii la scoala pana au inteles ca nu le merge. Bineinteles ca au fost si discutii cu parintii, fiecare tinandu-i partea copilului. Oricum, e cert ca fiecare copil reactioneaza diferit in colectiv decat o face acasa. Unii sunt mai timizi, altii dimpotriva. Dar aici intervine rolul adultilor. D-aia zic ca antrenorul poarta cea mai mare parte din vina, ca daca respectivul X ar intelege ca nu e cum vrea el ci cum spune antrenorul nu ar mai face asa. Atata timp cat i se permite va continua sa loveasca. Normal ca si parintii sunt vinovati ca acasa nu-i explica si nu-l fac sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face. Acelasi lucru se intampla si la scoala sau la gradinita. Daca educatorul nu ia masuri, copilul nu-si va schimba comportamentul. Degeaba se chinuie parintele acasa, ca la scoala sau la gradinita va face ce stie el atata timp cat nu are niste reguli asemanatoare cu cele de acasa. Din cauza asta e foarte importanta comunicarea dintre parinti si educatori (la scoala, gradi, antrenament). Din ce spui tu, doamnele respective sunt ceva mai permisive, iar copilul a prins slabiciunea si profita.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyanp
postare Feb 12 2010, 12:48 AM
Postare #17


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,173
Inscris la: 24-December 08
Din: ontario
Membru nr.: 59,818



QUOTE(manu1981 @ Feb 11 2010, 03:18 PM) *
E adevarat ce spui. Parintii trebuie sa aiba grija acasa, numai ca piticii speculeaza si daca au impresia ca invatatorul, antrenorul sau oricine altcineva este mai permisiv decat parintele, are tendinta sa faca ce nu e lasat sa faca acasa. Eu am avut ceva de furca cu copiii la scoala pana au inteles ca nu le merge. Bineinteles ca au fost si discutii cu parintii, fiecare tinandu-i partea copilului. Oricum, e cert ca fiecare copil reactioneaza diferit in colectiv decat o face acasa. Unii sunt mai timizi, altii dimpotriva. Dar aici intervine rolul adultilor. D-aia zic ca antrenorul poarta cea mai mare parte din vina, ca daca respectivul X ar intelege ca nu e cum vrea el ci cum spune antrenorul nu ar mai face asa. Atata timp cat i se permite va continua sa loveasca. Normal ca si parintii sunt vinovati ca acasa nu-i explica si nu-l fac sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face. Acelasi lucru se intampla si la scoala sau la gradinita. Daca educatorul nu ia masuri, copilul nu-si va schimba comportamentul. Degeaba se chinuie parintele acasa, ca la scoala sau la gradinita va face ce stie el atata timp cat nu are niste reguli asemanatoare cu cele de acasa. Din cauza asta e foarte importanta comunicarea dintre parinti si educatori (la scoala, gradi, antrenament). Din ce spui tu, doamnele respective sunt ceva mai permisive, iar copilul a prins slabiciunea si profita.


Asta sincer mi se pare cea mai mare greseala si cel mai mare rau care i se face chiar copilului, parintele actioneaza din orgoliu in loc sa vada ce e bine pt copil.

Iar la doamne....sincer am ajuns la concluzia ca pe unele le doare-n 14...noroc ca nu sunt toate la fel.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Feb 12 2010, 12:57 AM
Postare #18


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dyanp @ Feb 12 2010, 02:48 AM) *
Asta sincer mi se pare cea mai mare greseala si cel mai mare rau care i se face chiar copilului, parintele actioneaza din orgoliu in loc sa vada ce e bine pt copil.

Iar la doamne....sincer am ajuns la concluzia ca pe unele le doare-n 14...noroc ca nu sunt toate la fel.

Asa e, sunt multi parinti care nu vor sa priveasca obiectiv si, chiar daca e vinovat copilul lor, tot le ia apararea.

In ceea ce priveste educatoarele, invatatoarele, antrenorii sau alte persoane care ne educa intr-un fel sau altul copiii nu putem decat sa speram ca fetita sau baietelul nostru nu va incapea pe mainile uneia care merge la serviciu doar pentru a-si lua salariul.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 12 2010, 11:30 PM
Postare #19


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Antrenorii nostri sunt fosti sportivi de performanta. Lucreaza si cu copii dar nu au "scoala" pt a solutiona astfel de situatii. Decat scoala vietii si a sportului. Apoi ...copilul ala nu stie sa fuga, daramite sa faca genoflexiuni sau alte chestii. Si el , ca si altii de varsta lui si chiar mai mici, vin la tenis pt a face o ora de miscare fizica, cel putin asa au vrut parintii lor...nu e tenis de performanta, nici nu ar avea cum, la varsta lor.

Nu imi veniti cu teoria refularii...daca asa ar fi nu ar putea refula cu taicasu pe marginea terenului notworthy.gif
Nu cred ca un copil cuminte si ascultator acasa se poate transforma in asa hal incat sa ajunga sa dea cu racheta in cap unui alt parinte. E imposibil! De unde sa stie el sa stranga de gat alti copii daca acasa e cuminte? De unde?
V-am zis singurul mod in care s-a putut lucra cu el a fost separat, el si antrenorul lui! Dar nu prea se poate asta ...si nu nici corect, pana la urma, toti platim la fel, de ce unul sa aiba antrenor personal...si altii sa fie 8 in grupa?!
Eu i-am propus lui Radu sa il evite...pur si simplu sa nu il bage in seama, si alti copii au adoptat tactica asta, insa el trece pur si simplu pe langa ei si pac una cu racheta la fund (copii mai pun si mana, sa se apere, si ii loveste peste degetele), sau in cap , sau pus gluga cu forta in cap...sau lovit cu pumnul....Am ajuns sa ma intreb cand va lovi antrenorii?!
Nu prea mai vad solutii, cand vor incepe copii sa se retraga de la curs probabil se vor lua masuri!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Feb 12 2010, 11:35 PM
Postare #20


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(manu1981 @ Feb 12 2010, 12:57 AM) *
In ceea ce priveste educatoarele, invatatoarele, antrenorii sau alte persoane care ne educa intr-un fel sau altul copiii nu putem decat sa speram ca fetita sau baietelul nostru nu va incapea pe mainile uneia care merge la serviciu doar pentru a-si lua salariul.


antrenorii nostri isi iau salariul si din taxa platita de X...asa ca pana cand alti 3-4 cotizanti nu se vor retreage nu cred ca risca sa piarda un copil, fie el unul care le creaza probleme. rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 01:28 PM