Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Bebe De 7 Saptamani Suge Doar 5 Minute La 3-4 Ore
taticu33
postare Aug 16 2009, 03:28 PM
Postare #21


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 16-August 09
Membru nr.: 104,643



QUOTE(mariana panca @ Mar 30 2008, 01:53 AM) *
draga mea crede-ma ,copilul meu niciodata nu a stat la san mai mult de max.5min si manca la 3-4ore si in primele 4 luni mi-a luat max.400g/luna!pediatra a spus ca primele 4 luni sub nici o forma lapte praf ptr ca atunci i se formeaza stomacelul si etc...in schimb david nu a plans pana la 4 luni nici de colici,nici de foame(nici acum nu plange de foame),nici de altceva...dar crede-ma ca acum regret ca nu i-am dat lapte praf de la inceput ptr ca acum are 10 luni si nu are nici macar 8 kg!


Buna,
Am tot citit ce s-a scris pe aceasta tema... Sa va spun povestea noastra: la san nu a vrut (nu avea suficienta forta) si i-am dat de la bun inceput cu biberonul.
Prima saptamana a ras 80-90ml/masa. Dupa aceea a scazut pana pe la 45-50/ masa (ii dadeam NAN1).
Apoi am schimbat laptele, cu NAN fara lactoza (avea la gaze in stomacel...) la recomandarea dr. pediatru.
Nici cu acela nu a mers, ba mai mult se pare ca a facut si o afta pe gat. Cum ii bagam biberonul in gura, urla.

Ideea e ca avem 5 saptamani si ne-am internat in spital, unde am stat 4 zile, si ne-a repus pe trendul ascendent (cam scazuse in greutate).
Acum papam pe sonda (gavaj).
Incercam sa ii dam inainte cu biberonul, cat poate, insa mai mult de 15-max 20 ml nu bea, iar ceea ce bea o face cu muuult aer. Dupa 2-3 minute burtica e plina de gaze.

Restul il bagam pe sonda.

Am folosit si biberoane Avent si NUK...
Nu mai stim ce sa facem... aerul nu il ia de pe langa tetina biberonului... probabil ca il trage de pe nas... si il inghite sad.gif

A mai avut cineva aceasta experienta?

Ce sfaturi imi dati?

Orice idee e binevenita acum. Dupa multe teste si analize in spital, nu au gasit nimic in neregula... toate au iesit bine...

Cineva spunea de ata limbii... dar eu stiu?

PS. Bebe are acum 5 saptamani si un pic smile.gif

Multumesc anticipat pentru comentariile voastre.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose68
postare Aug 22 2009, 02:09 PM
Postare #22


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,925
Inscris la: 29-April 08
Din: B
Membru nr.: 22,013



QUOTE(taticu33 @ Aug 16 2009, 04:28 PM) *
Buna,
Am tot citit ce s-a scris pe aceasta tema... Sa va spun povestea noastra: la san nu a vrut (nu avea suficienta forta) si i-am dat de la bun inceput cu biberonul.
Prima saptamana a ras 80-90ml/masa. Dupa aceea a scazut pana pe la 45-50/ masa (ii dadeam NAN1).
Apoi am schimbat laptele, cu NAN fara lactoza (avea la gaze in stomacel...) la recomandarea dr. pediatru.
Nici cu acela nu a mers, ba mai mult se pare ca a facut si o afta pe gat. Cum ii bagam biberonul in gura, urla.

Ideea e ca avem 5 saptamani si ne-am internat in spital, unde am stat 4 zile, si ne-a repus pe trendul ascendent (cam scazuse in greutate).
Acum papam pe sonda (gavaj).
Incercam sa ii dam inainte cu biberonul, cat poate, insa mai mult de 15-max 20 ml nu bea, iar ceea ce bea o face cu muuult aer. Dupa 2-3 minute burtica e plina de gaze.

Restul il bagam pe sonda.

Am folosit si biberoane Avent si NUK...
Nu mai stim ce sa facem... aerul nu il ia de pe langa tetina biberonului... probabil ca il trage de pe nas... si il inghite sad.gif

A mai avut cineva aceasta experienta?

Ce sfaturi imi dati?

Orice idee e binevenita acum. Dupa multe teste si analize in spital, nu au gasit nimic in neregula... toate au iesit bine...

Cineva spunea de ata limbii... dar eu stiu?

PS. Bebe are acum 5 saptamani si un pic smile.gif

Multumesc anticipat pentru comentariile voastre.



fetita noastra are acum aproape 9 luni. Dar la inceput am patit cam la fel cu voi. Am nascut prematur la 36 saptamani cu 2860 si 47 cm. Nu a vrut sanul pentru ca nu avea putere sa suga, asa ca a papat cu biberonul. Tot asa la inceput a papat bine apoi de la 100 ml abia papa 40-50 si avea si gaze multe. Cineva ne-a recomandat aceste biberoane si asa am mai scapat de gaze. stiu ca sunt cam scumpe dar la noi si-au facut treaba. Si acum ii dau tot cu acest fel de biberon. am mai recomandat cuiva care avea bebe-ul cu aceeasi problema si le-a fost si lor de ajutor. incercati macar cu un biberon si daca isi face treaba cumparati cate credeti necesar.
Iar pentru afte si orice infectie in gurita: albastru de metil(dezinfectant)(si pentru "rosu in gat") si glicerina cu stamicin si anestezina (antibiotic)
http://www.drbrowns.ro/Accessories.html

acum la aproape 9 luni avem 7650 si 67 cm. Suntem totusi in grafic, desi la limita inferioara (7600 la 9 luni).

Aceasta postare a fost editata de Rose68: Aug 22 2009, 02:21 PM


--------------------


Puiutii de decembrie
http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?s...394&st=2530

http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=212


Sufletele care nu-si spovedesc taina niciodata sunt ca odaile cu ferestrele inchise care nu se aerises
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
monitza
postare Sep 2 2009, 02:19 PM
Postare #23


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 12
Inscris la: 11-April 09
Membru nr.: 84,519



Si eu folosesc aceste biberoane,sunt f bune,incearca-le poate te ajuta.Succes si rabdare.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 11:23 AM