Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cistita, cum o putem preveni
aly80r
postare Oct 1 2009, 06:07 PM
Postare #21


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,374
Inscris la: 29-May 09
Din: Bucuresti
Membru nr.: 92,473



QUOTE(Alondra @ Oct 1 2009, 07:06 PM) *
1_3ani.gif Bine de stiut, sarumana! trandafir.gif


Cu multa placere tzuc.gif ! Sa dea DD sa nu aveti nevoie de el notworthy.gif


--------------------
FLUTURAS IUBIT, SA NU UITI NICIODATA CA MAMI ESTE CU UN PAS IN URMA TA. TREBUIE DOAR SA INTORCI PRIVIREA SI SA INTINZI MANUTA SI MAMI TE VA AJUTA IN ORICE CLIPA.

VA ASTEPT CU DRAG AICI http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=193

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 1 2009, 07:18 PM
Postare #22


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



QUOTE(Alondra @ Oct 1 2009, 06:56 PM) *
Eu nu pot sa zic ca fac putin... rolleyes.gif
Da Ruxy, asa ma gandesc si eu pt ca nu am avut niciodata dureri, usturimi, cum descria aly80r...brrrr...never..doh.gif
Si totusi de ce mergem asa des?Si din ora in ora pot..asta daca beau mai ales mai mult decat de obicei, obiceiul la mine fiind ca eu nu prea beau...doh.gif sau daca am picioarele reci...Asta se intampla de cativa ani incoace de cand am lucrat la o firma ce avea sediul intr-o casa ffff racoroasa....sad.gif Mai in gluma mai in serios, rudele mele de gen feminin 'rad' de mine, ca nu plec de acasa pana nu ma mai duc odata.. totusi zic ca nu e normal, din 3 persoane de gen fem. eu sunt singura care merge asa des...Nu cred ca e cistita totusi! Sper!

May Ramonik, nu esti singura! E ok...dar ca nu bei apa, cu asta nu mai sunt de acord....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Oct 1 2009, 07:20 PM
Postare #23


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(ruxy @ Oct 1 2009, 07:18 PM) *
May Ramonik, nu esti singura! E ok...dar ca nu bei apa, cu asta nu mai sunt de acord....

Stiiiiu! doh.gif blush.gif 2lt / zi....numai ca nu pot.....nu intra! nervi.gif Ar trebui sa stau tot acasa la coada la usa de la baie... rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 1 2009, 07:23 PM
Postare #24


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411




QUOTE(Alondra @ Oct 1 2009, 08:20 PM) *
Stiiiiu! doh.gif blush.gif 2lt / zi....numai ca nu pot.....nu intra! nervi.gif Ar trebui sa stau tot acasa la coada la usa de la baie... rolleyes.gif

Eiii acum daca nu poti 2 l, nu e problema, inlocuiesti cu ceai , lapte, suc de fructe, supa...si e perfect dulceata mea partners.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare Oct 1 2009, 08:09 PM
Postare #25


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(ruxy @ Oct 1 2009, 07:23 PM) *
Eiii acum daca nu poti 2 l, nu e problema, inlocuiesti cu ceai , lapte, suc de fructe, supa...si e perfect dulceata mea partners.gif

Aaa, da, pai din astea mai beau, insa tot nu cred ca se aduna 2 lt doh.gif of, greu tare! biggrin.gif partners.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 1 2009, 11:24 PM
Postare #26


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Bine de stiut:

APA

Iata citeva din functiile organismului asupra cärora apa are un efect benefic:
· Circulatia. Apa mentine viscozitatea normalä a singelui.
· Digestia. Apa asigurä producerea unei cantitati suficiente de salivä si sucuri gastrice necesare pentru o digestie corespunzätoare. oNutritia. Apa (care reprezintä 90% din plasma sanguina), transportä substantele nutritive la fiecare celulä a corpului. Vitaminele, mineralele, proteinele, gräsimile si hidrocarbonatii ajung la celule dizolvate in apa din singe.
· Lubrifierea. Apa asigurä perna de fluid de care fiecare incheieturä sau articulatie are nevoie. 0 hidratare normalä permite articulatiilor sä alunece usor, fara zgomot si fara uzura. Deasemenea, apa din corp nu permite acumularea de reziduuri metabolice in muschi si asigurä umezirea necesara a suprafetei ochiului.
· Eliminarea de lichid. Apa contribuie la pästrarea in bunä conditie a muschilor. Retentia de lichid nu este cauzatä de prea marea cantitate de apä consumatä si nici nu este vindecatä prin reducerea cantitätii de apä consumate. Dimpotrivä, consumul de apä poate trata aceastä conditie numitä retentie de lichid (tesuturile acumuleazä lichid in exces, pärind umflate).
· Imunitatea. Apa luptä cu boala si märeste rezistenta la infectii prin mentinerea hidratärii celulelor. Pentru a te mentine in noul täu obicei de a bea apä, de mare folos ar fi un program scris. Pune-l pe perete in camera unde petreci cea mai mare parte a timpului täu.
· Temperatura. Apa mentine buna fünctionare a glandelor sudoripare, astfel reglind temperatura corpului. Cele 2 milioane de glande sudoripare ale pielii elimina apä din corp, mentinind astfeI pielea umedä si moale, si eliminind toxinele. Activitatea fizicä viguroasä märeste transpiratia. Dacä transpiratia devine mai abundentä decit in mod normal, acesta este un semn clar cä ai nevoie sä bei chiar mai multä apä decit de obicei pentru a inlocui pierderea de lichid a corpului. In zilele foarte cälduroase, uscate, cind transpiratia din cauza cäldurii sau activitätii viguroase se evaporä aproape imediat, o deshidratare severä poate rezulta fära ca transpiratia sä fie evidentä.
· Atitudinea. Consumul de apä stimuleazä atitudinile pozitive. Cercetäri in domeniu au arätat cä cei care consumä o cantitate adecvatä de apä devin mult mai veseli, sociabili si energici.
· Eliminarea substantelor reziduale. Apa previne constipatia. Consumul zilnic a 2 litri de apä este mult mai eficace decit medicatia: apa ajutä la prevenirea infectiilor vezicii urinare si ale rinichilor, impiedicä formarea de pietre si scade nivelul de toxine din singe. Rinichii contin 83% apä. Cu cit bei mai multä apä, cu atit mai usor le va fi rinichilor täi sä elimine toxinele din corp. De exemplu, este mai usor sä speli o gramadä de vase intr-o chiuvetä plinä cu apä decit intr-o ceascä cu apä.
· Conservarea. Desi o anumita cantitate de apä din corp se evaporä, organismul nostru are o capacitate uimitoare de conservare a apei. Rinichii si sistemul digestiv au cele mai eficiente mecanisme de reciclare si recuperare a apei care au fost create vreodata.

Corpul foloseste si refoloseste 9450 de litri de apä zilnic (40 000 de pahare)! Rinichii filtreazä 1510 litri de singe pe zi, si doar 10 - 11 pahare ( 240ml/pahar) de apä sint "pierdute" zilnic in acest proces: 5 ½ pahare sint eliminate prin urinä, 2 pahare de apä sint degajate prin respiratie sub formä de vapori, ½ prin scaun si 2 pahare sint evaporate prin piele. Este intr-adevär necesar sä bei 10 pahare de apä pe zi pentru a inlocui cele 10 pahare de lichid pierdute in mod normal ? Nu, de regula ai nevoie sä inlocuiesti prin consumul de apä doar 6 pinä la 8 pahare cu capacitate de 240 ml. Existä aproximativ 2 pina la 3 pahare de apä in hrana pe care o mäninci, si circa 1 ½ pahare de apä este inapoiat corpului prin arderea (metabolizarea) caloriilor pentru a degaja energie.
Atunci citä apä este necesarä corpului täu? Pentru a recistiga, mentine si intäri sänatatea, consumul regulat adecvat de apä este absolut necesar. Un adult sedentar de virstä medie ar trebul sä bea 1 pahar de apa de 240 ml, pentru fiecare 9 kg de greutate a corpului, deci pinä la 8-10 pahare de apä pe zi. De exemplu, o persoanä cu greutatea de 54 de kg are nevoie zilnic de 6 pahare pentru a inlocui pierderea de apä a corpului. Dar daca temperatura mediului ambiant sau nivelul de activitate fizica creste, trebuie sä creascä proportional si consumul de apä.
Dar cind ar trebui sa bei apä?
Primul lucru pe care trebuie sä-l faci dimineata la sculare este sä bei 240-355 ml de apä, 475-700 ml pina la amiaza, 475-700 ml dupä-amiaza si 240 ml seara sau mai devreme pentru a nu deranja somnul.
Cind iti stabilesti programul de consumare a apei, aminteste-ti sä lasi cel putin ½ de orä inainte de masä si 1 ora si ½ dupa masä. Nici un strop de apä nu ar trebui folositä in timpul mesei.
De ce? Lichidele dilueazä saliva, sucurile gastrice din stomac, astfel digestia fiind intirziatä pinä ce stomacul absoarbe excesul de fluid.
Pentru cä stomacul a fost proiectat sä lucreze la o anumitä temperaturä, consumul de bäuturi fierbinti sau foarte reci nu este favorabil pentru digestie. In acest caz lichidele fierbinti trebuiesc räcite inainte ca digestia sä inceapä, iar lichidele reci trebuiesc incälzite.
Si in sfirsit, nu consuma alcool! Centrul American de Control al Bolilor a identificat alcoolul ca fiind printre primele trei cauze ale mortalitätii in Statele Unite. Alcoolul vatämä ficatul, fäcindu-l incapabil de a purifica singele.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seomind
postare Jun 22 2023, 08:06 AM
Postare #27


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,502
Inscris la: 4-February 21
Membru nr.: 240,980



Wow, happy to see this awesome post. I hope this think help any newbie for their awesome work. By the way thanks for share this awesomeness from Sophie Howard Review
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seomind
postare Jun 22 2023, 08:14 AM
Postare #28


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,502
Inscris la: 4-February 21
Membru nr.: 240,980



Awesome blog. I enjoyed reading your articles. This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work! Sophie Howard Review
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seomind
postare Jun 22 2023, 08:19 AM
Postare #29


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,502
Inscris la: 4-February 21
Membru nr.: 240,980



It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act. financial freedom
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
seomind
postare Jun 22 2023, 08:29 AM
Postare #30


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,502
Inscris la: 4-February 21
Membru nr.: 240,980



Truly, this article is really one of the very best in the history of articles. I am a antique ’Article’ collector and I sometimes read some new articles if I find them interesting. And I found this one pretty fascinating and it should go into my collection. Very good work! financial freedom
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 27th April 2024 - 04:06 PM