Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >  
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Intre Verisori, sunteti de acord???
raela
postare Aug 16 2010, 05:08 PM
Postare #41


Mamica de succes
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,999
Inscris la: 13-February 09
Din: Iasi
Membru nr.: 71,831



QUOTE(ninina @ May 28 2010, 07:25 PM) *
...cunosc catteva familii casatorite asa...si nu au copii cu malformatii....
..doi frati cu doua surori.....si alti sora si frate cu sora si frate....si i-au casatorit legal....


hei,ninina,
cand doi frati se casatoresc cu doua surori nu e chiar casatorie intre verisori. E ca si cum sa casatoresc cumnatii. Insa in cazul asta nu sunt legaturi genetice intre ei. Deci copii sunt perfecti. Insa mai rau e cand se casatoresc doi verisori (adica un el si o ea care sunt veri primari). Adica parintii lor sunt frati. Aici sunt cu zestre genetica asemanatoare.


--------------------
Copiii sunt oglinda noastra!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 26 2010, 07:43 AM
Postare #42


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(raela @ Aug 16 2010, 06:08 PM) *
hei,ninina,
cand doi frati se casatoresc cu doua surori nu e chiar casatorie intre verisori. E ca si cum sa casatoresc cumnatii. Insa in cazul asta nu sunt legaturi genetice intre ei. Deci copii sunt perfecti. Insa mai rau e cand se casatoresc doi verisori (adica un el si o ea care sunt veri primari). Adica parintii lor sunt frati. Aici sunt cu zestre genetica asemanatoare.



sunt si asemenea cazuri?


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Aug 26 2010, 09:29 AM
Postare #43


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(mia22_ro @ Aug 26 2010, 08:43 AM) *
sunt si asemenea cazuri?

Mia..la noi in sat sunt vreo 2 cazuri...plus ca am doua prietene bune(ele surori)...sau casatorit cu doi frati....(locuiesc si in aceiasi casa....au o casa mare si unii stau la parter si unuii la etaj).....si scria odata la status la o fata.."sunt la cumnata la povesti"...adica la sora ei... biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de ninina: Aug 26 2010, 09:30 AM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Aug 26 2010, 12:51 PM
Postare #44


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850




QUOTE(ninina @ Aug 26 2010, 10:29 AM) *
Mia..la noi in sat sunt vreo 2 cazuri...plus ca am doua prietene bune(ele surori)...sau casatorit cu doi frati....(locuiesc si in aceiasi casa....au o casa mare si unii stau la parter si unuii la etaj).....si scria odata la status la o fata.."sunt la cumnata la povesti"...adica la sora ei... biggrin.gif



Doamne, ce mi-e dat sa citesc!
mda, sora cumnata...
cred ca lumea asta tot mai mult decade...nu mai sunt reguli...morala...ratiune...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karmin
postare Aug 26 2010, 09:38 PM
Postare #45


mami de Timea & Istvan
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,639
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,443



QUOTE(ninina @ Aug 26 2010, 10:29 AM) *
Mia..la noi in sat sunt vreo 2 cazuri...plus ca am doua prietene bune(ele surori)...sau casatorit cu doi frati....(locuiesc si in aceiasi casa....au o casa mare si unii stau la parter si unuii la etaj).....si scria odata la status la o fata.."sunt la cumnata la povesti"...adica la sora ei... biggrin.gif



m-am tot abtinut sa raspund pe tema... pt ca as prefera totusi sa nu existe casatorii intre verisori, sa fie doar cazuri izolate...

dar partea relatata de tine, ninina, nu mi se pare ciudata si imorala deloc... e ok, care e problema?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Sep 1 2010, 11:20 AM
Postare #46


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(Karmin @ Aug 26 2010, 10:38 PM) *
m-am tot abtinut sa raspund pe tema... pt ca as prefera totusi sa nu existe casatorii intre verisori, sa fie doar cazuri izolate...

dar partea relatata de tine, ninina, nu mi se pare ciudata si imorala deloc... e ok, care e problema?

....desi poate e ok....sau nu e nimic ilegal...eu nu as putea sa ma casatoresc cu, cumnatul meu....sau cumnatul sorei mele... oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karmin
postare Sep 2 2010, 07:55 PM
Postare #47


mami de Timea & Istvan
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,639
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,443



nu inteleg ce ar fi gresit pe latura asta...
adica sora mea s-a casatorit cu un tip grozav si la nunta am cunoscut un tip grozav care s-a dovedit a fi fratele mirelui...( eu personal nu am sora nici frate )
ce e gresit in asta? in afara de prejudecati....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sara1
postare Sep 2 2010, 08:10 PM
Postare #48


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 4,447
Inscris la: 24-April 07
Din: Los Angeles
Membru nr.: 3,371



QUOTE(ninina @ Sep 1 2010, 02:20 AM) *
....desi poate e ok....sau nu e nimic ilegal...eu nu as putea sa ma casatoresc cu, cumnatul meu....sau cumnatul sorei mele... oFloare1.gif



QUOTE(Karmin @ Sep 2 2010, 10:55 AM) *
nu inteleg ce ar fi gresit pe latura asta...
adica sora mea s-a casatorit cu un tip grozav si la nunta am cunoscut un tip grozav care s-a dovedit a fi fratele mirelui...( eu personal nu am sora nici frate )
ce e gresit in asta? in afara de prejudecati....


Aici nu e loc nici macar de prejudecati, daca se intelege situatia corect. Adica Ninicutza, daca sora ta s-ar casatori cu fratele sotului tau, care ar fii problema? Prea multa fericire in familie? Caci nu e nici un fel de rudenie nepermisa! Problemele pot aparea la casatoriile intre persoane care au rudenie de singe-si asta am auzit asa, din mosi stramosi, sau am citit in Gabriel Garcia Marquez, despre copilul cu coada! biggrin.gif

Aceasta postare a fost editata de Sara1: Sep 2 2010, 08:11 PM


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare Sep 2 2010, 08:27 PM
Postare #49


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



Karmin, Sara...eu nu am nimic impotriva .....doar ca la noi in sat cine s-a casatorit asa nu le este bine....primul cuplu...au fost bine au avut un copil...al doilea 10 ani nu a reusit sa aibe copii si acum au dar multumita tehnologiei moderne....primul cuplu dupa ce s-au casatorit ccel de al doilea cuplu nu au mai reusit sa faca copii...
...altii si mai rau....dar...nu este o lege...la altii totul e ok si le merge bine....
.....atunci daca eu nu imi cunosc un verisor...si il conosc doar la o nunta si ma indragostesc de el....si eu poate nici nu stiu ca suntem rude....care e pacatul ca ma casatoresc cu el???...pt mine nu e o persoana apropiata...il vad ca si pe un orisicare cavaler....daca doar atunci l-am cunoscut...nu?
...am scris de la inceput ...sunt prietene de ale mele....si nu am nimic impotriva.....fiecare face ce doreste.......si isi ia ce ii place....
...daca ne gandim, SAra ,pe vremuri ...scrie in Biblie ca se casatoreau si verisori primari, si nopata cu unchi....si nu a fsot nici ilegal nici pacat....asa ca.....nu stiu de unde pana unde s-a pus legea asta.....singurul lucru care trebuie spus....e ca, copii resultati din asfel de cupluri pot sa sa nasca cu malformati....dar nu sa fie interzis...nu?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Karmin
postare Sep 2 2010, 08:34 PM
Postare #50


mami de Timea & Istvan
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,639
Inscris la: 25-July 07
Din: Brasov
Membru nr.: 5,443



am inteles opinia ta smile.gif
eu cred ca nu trebuie sa ne izolam la cazuri dintr-un sat, la superstitii sau la gura lumii...
nu sunt de acord cu casatoria intre verisori , nu cred ca ar trebui sa se creeze o regula din acest fenomen izolat, dar la cumnati nu vad nici o neregula.
Cum zicea si Sara, prea multa fericire in familie smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 26th April 2024 - 02:31 PM