Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Vomeaza Bebelusii?
ioy
postare May 4 2007, 12:39 PM
Postare #1


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare May 4 2007, 01:58 PM
Postare #2


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 01:39 PM) *
Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif



si fetita mea vomita mult in primele luni, bine numai laptic de san ...abia pe la 6 luni am inceput sa ii dau mancarica.
mi-am dat seama ca problema era urmatoarea ..o data ce copilasul mananca bine, i se umfla oarecum burtica...
eu luand-o cu fata spre mine si punand-o pe umar ca sa ii scot aerul, ii apasam pe stomac si ea vomita automat..chiar in jet.
ne speriaseream si eu si sotul meu.
pe urma i-am schimbat pozitia, o tineam cu spatele la mine si cumva in sezut si nu am maai avut probleme.
si sigur, inclinarea patutului functioneaza...
poate fi vorba si de un aliment nou care nu e tolerat de stomacel

aveti grija de voi, pupici smile.gif





--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare May 4 2007, 03:15 PM
Postare #3


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 01:39 PM) *
Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif

Iubita mea,ii mai da la bb metoclopramid ''cate una,doua picaturi'',deoarece stomacelul bblului e foarte sensibil si nu tolereaza unele alimente,cum ar fi marul,de ex.,si,metoclopramidul, administrat incorect,poate provoca convulsii puternice!!!Eu am patit-o cu o nepotica de-a mea ,si avea si 3 ani,deci era mai maricica.3-5 picaturi pe zi,e cam mult!Cat are bb?Diversificarea la bb alaptati natural se incepe pe la5 luni,iar cei nealaptati,un pic mai devreme.Nu cumva ai inceput diversificarea mai devreme?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioy
postare May 4 2007, 03:32 PM
Postare #4


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921




QUOTE(Mih@ela @ May 4 2007, 04:15 PM) *
Iubita mea,ii mai da la bb metoclopramid ''cate una,doua picaturi'',deoarece stomacelul bblului e foarte sensibil si nu tolereaza unele alimente,cum ar fi marul,de ex.,si,metoclopramidul, administrat incorect,poate provoca convulsii puternice!!!Eu am patit-o cu o nepotica de-a mea ,si avea si 3 ani,deci era mai maricica.3-5 picaturi pe zi,e cam mult!Cat are bb?Diversificarea la bb alaptati natural se incepe pe la5 luni,iar cei nealaptati,un pic mai devreme.Nu cumva ai inceput diversificarea mai devreme?


Alex are 3luni jumate si din pacate papa sticluta, nu mai am san. Medicamentul nu l-am dat de capul meu, ci cum a zis medicul si dupa ce am citit si prospectul. M-ai speriat cu convulsiile. sad.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioy
postare May 4 2007, 03:50 PM
Postare #5


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 01:39 PM) *
Problema mea este urmatoarea: cand era de vreo luna si ceva , pana pe la 2 luni jumate, Alex voma des. Nu vorbesc despre regurgitare.
Am fost la medic si ne-a spus sa facem un tratament de 5 zile cu picaturiMETOCLOPRAMID(3*5 pe zi).Am citit intr-o carte ca e bine ca patutul sa fie inclinat cu 30 de grade. Am inclinat putin, punand o perna sub saltea. Incet, incet, problema a disparut. Se mai intampla, dar f rar. Dr ne-a spus ca mai putem sa-i dam din cand in cand picaturi, daca obs ca apare pb din nou.
Dar, de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif


Ma gandesc ca a inceput si perioada in care baga in gurita tot ce prinde. Evident ca ma streseaza si am grija de ce are in patut, dar nu pot sa-i scot manutele din gurita incontinuu.Poate uneori isi provoaca singur voma????????!!!!!!!!!!!!1


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandrina
postare May 4 2007, 04:09 PM
Postare #6


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 486
Inscris la: 2-February 07
Din: Brasov
Membru nr.: 1,862



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 04:50 PM) *
Ma gandesc ca a inceput si perioada in care baga in gurita tot ce prinde. Evident ca ma streseaza si am grija de ce are in patut, dar nu pot sa-i scot manutele din gurita incontinuu.Poate uneori isi provoaca singur voma????????!!!!!!!!!!!!1




da, e posibil si asta, dar nu stiu daca atat de mic...
fetita mea si la 1 an isi provoca voma, bagandu-si in gura tot felul de traznai.. biggrin.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare May 4 2007, 06:35 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 01:39 PM) *
... de 2 zile iar a inceput sa vomeze. Mai ales azi, mi s-a parut ca a facut-o cam des. Sper ca nu exagerez, dar sunt mamaica si m-am speriat. Vomatul a fost dupa 2 ore de la momentul in care i-am dat 4 lingurite suculet marut si o jum lingurita pulpa marut. Altfel e destul de voioi si de jucaus...dar mi-e frica. M-am speriat. Ce imi puteti spune? sad.gif sad.gif sad.gif

Eu am si acum probleme cu domnisoara mea de 5 luni careia ii dau numai lapte praf, dar regurgiteaza uneori sau vomita dupa vreo ora de la masa din cauza ca nu accepta stomacelul ori laptele prea cald ori prea rece, sau am observat ca vomita dupa ce ii dau picaturile de fer si apoi mananca... Pot fi alte motive in cazul tau, dar daca e vesel eu cred ca e ok deocamdata. Dar intreaba neaparat doctorul!!!
Despre Metoclopramid am citit ca e destul de toxic pt BB.... Ai grija ca nici prospectul nu e prea clar. Eu am decis sa nu-i dau picaturile astea, chiar daca mi le-a recomandat un pediatru...
Aveti grija de voi si multa sanatate! Pupici! tzuc.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mih@ela
postare May 4 2007, 07:06 PM
Postare #8


MY BLUE SKY
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,520
Inscris la: 14-February 07
Din: .
Membru nr.: 2,096



QUOTE(ioy @ May 4 2007, 04:32 PM) *
Alex are 3luni jumate si din pacate papa sticluta, nu mai am san. Medicamentul nu l-am dat de capul meu, ci cum a zis medicul si dupa ce am citit si prospectul. M-ai speriat cu convulsiile. sad.gif

Draga,eu nu am mai auzit sa se administreze la copii asa mici metocl.Sincer,cred ca te-ai precipitat cu acest medicament,care se administreaza in cazuri extreme,vand bb vomita intr-una,scade in greutate,in fine...Nu te-ai gandit sa-i dai cate o picatura doua de lamaie?De vomitat,vomita toti bbii.Poti sa ii dai cate un pic de ceai de musetel.Cat despre convulsii,crede-ma,am patit-o!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioy
postare May 4 2007, 07:35 PM
Postare #9


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,133
Inscris la: 6-February 07
Din: Mures
Membru nr.: 1,921



QUOTE(Mih@ela @ May 4 2007, 08:06 PM) *
Draga,eu nu am mai auzit sa se administreze la copii asa mici metocl.Sincer,cred ca te-ai precipitat cu acest medicament,care se administreaza in cazuri extreme,vand bb vomita intr-una,scade in greutate,in fine...Nu te-ai gandit sa-i dai cate o picatura doua de lamaie?De vomitat,vomita toti bbii.Poti sa ii dai cate un pic de ceai de musetel.Cat despre convulsii,crede-ma,am patit-o!


Nu scade in greutate, dimpotriva. Am mai zis, depinde de medici.Fiecare cu sfaturile lui. Dar ce sa-i faci? Omul cat traieste invata! Insa nu am chef sa fac asta pe pielea copilasului meu. doh.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danna68
postare May 4 2007, 07:39 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 21,874
Inscris la: 3-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,873



noi am patit foarte rau de la laptele praf...daca bebe bea sticluta poti sa intrebi doctorul ,nu toti copii suporta acelasi fel de lapte si atunci ar fi ok sa il schimbi, daca papa san...ar trebui sa vezi de la ce vomita...vomatul in jet nu este ok...acolo se intampla ceva si trebuie sa afli cauza...cel putin noi asa am patit, dupa ce am schimbat laptele nu am mai avut probleme...sanatate multa lui bebe hug.gif hug.gif


--------------------

Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!
Antoine de Saint-Exupery - Micul Print
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 25th April 2024 - 10:55 AM