Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Intre Verisori, sunteti de acord???
Alondra
postare May 24 2010, 03:42 PM
Postare #21


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



huh.gif Dar eu nu inteleg o treaba: cum stie biserica, preotul sau cine cununa, primaria, respectiv ofiterul starii civile, sau cine oficiaza cununia....de unde stiu ei ca mirii sunt rude, verisori, sau ..altceva......din cate imi amintesc nu te intreaba nimeni!? huh.gif wacko.gif Poate nu mai stiu eu.......unsure.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare May 24 2010, 03:45 PM
Postare #22


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(dolly3 @ May 24 2010, 03:54 PM) *
grea incercare pentru familie, ninina... oFloare1.gif si emilia are un var cu citeva luni mai mare, ma gindeam cum ar fi, incercam sa ma pun in pielea parintilor si m-am ingrozit doh.gif

nu te superi ca divaghez dar am vazut-o pe manu si as vrea s-o intreb despre ceva auzit mai demult, si mi-a zburat din minte pina acum : e adevarat ca biserica nu este de acord cu casatoria a doi frati cu doua surori, pentru ca astfel fratii devin si cumnati ? oFloare1.gif

Relatia de care spui tu, intra la relatii de incuscrire si, dupa cum spune si parintele Cleopa, am scris deja mai sus, membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997.. asadar, biserica nu aproba astfel de casatorii.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare May 24 2010, 03:48 PM
Postare #23


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(Alondra @ May 24 2010, 04:42 PM) *
huh.gif Dar eu nu inteleg o treaba: cum stie biserica, preotul sau cine cununa, primaria, respectiv ofiterul starii civile, sau cine oficiaza cununia....de unde stiu ei ca mirii sunt rude, verisori, sau ..altceva......din cate imi amintesc nu te intreaba nimeni!? huh.gif wacko.gif Poate nu mai stiu eu.......unsure.gif

In mod normal mirii sunt cei care trebuie sa spuna, dar si la starea civila si la biserica ar trebui sa fie intrebati. La biserica se presupune ca mirii se casatoresc la biserica de care apartin iar preotul ar trebui sa-i cunoasca si pe ei si familiile lor. Oricum, fiecare duce povara faptelor sale, asa ca ramane la alegerea mirilor daca vor sa spuna adevarul sau nu.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare May 24 2010, 03:51 PM
Postare #24


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208




QUOTE(Alondra @ May 24 2010, 04:42 PM) *
huh.gif Dar eu nu inteleg o treaba: cum stie biserica, preotul sau cine cununa, primaria, respectiv ofiterul starii civile, sau cine oficiaza cununia....de unde stiu ei ca mirii sunt rude, verisori, sau ..altceva......din cate imi amintesc nu te intreaba nimeni!? huh.gif wacko.gif Poate nu mai stiu eu.......unsure.gif

asa e.....nu te intreaba....dar daca se stie.....sau se afla pe urma....??? poade fi cod penal....sau.??
cat despre biserica...decat sa faci o asa inselaciune..mai bine nu mergi..parerea mea......
...la noi a casatorit preotul doi frati cu doua surori.....


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 24 2010, 06:50 PM
Postare #25


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(manu1981 @ May 24 2010, 04:48 PM) *
In mod normal mirii sunt cei care trebuie sa spuna, dar si la starea civila si la biserica ar trebui sa fie intrebati. La biserica se presupune ca mirii se casatoresc la biserica de care apartin iar preotul ar trebui sa-i cunoasca si pe ei si familiile lor. Oricum, fiecare duce povara faptelor sale, asa ca ramane la alegerea mirilor daca vor sa spuna adevarul sau nu.



QUOTE(ninina @ May 24 2010, 04:51 PM) *
asa e.....nu te intreaba....dar daca se stie.....sau se afla pe urma....??? poade fi cod penal....sau.??
cat despre biserica...decat sa faci o asa inselaciune..mai bine nu mergi..parerea mea......
...la noi a casatorit preotul doi frati cu doua surori.....



Aha ...ma gandeam eu ca nu au cum sa stie...decat daca ii cunosc..doh.gif deci....ramane la latitudinea fiecaruia...rolleyes.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare May 24 2010, 09:34 PM
Postare #26


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(manu1981 @ May 24 2010, 02:09 PM) *
In capitolul 1, articolul 6 din codul familiei scrie:
Este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea, poate fi incuviintata de Comitetul Executiv al Sfatului Popular al municipiului Bucuresti sau al judetului in cuprinsul caruia cel care cere aceasta incuviintare isi are domiciliul.

Deci nici legal nu se pot casatori persoane cu grad de rudenie apropiat.


Verisorii primari, de "gradul 1" cum se spune in popor, sunt in termeni legali "rude de gradul patru" - acele rude de gradul 4 la care face referire articolul citat.
Gradul de rudenie se stabileste in functie de numarul nasterilor existente inte cei al caror grad vrem sa il stabilim.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ninina
postare May 24 2010, 10:21 PM
Postare #27


...sunt fericita alaturi de iubitii mei...
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 13,885
Inscris la: 11-September 08
Membru nr.: 37,208



QUOTE(Anca74 @ May 24 2010, 10:34 PM) *
Verisorii primari, de "gradul 1" cum se spune in popor, sunt in termeni legali "rude de gradul patru" - acele rude de gradul 4 la care face referire articolul citat.
Gradul de rudenie se stabileste in functie de numarul nasterilor existente inte cei al caror grad vrem sa il stabilim.

Anca nu inteleg aici....
e vorba despre cate nasteri sunt in familiile lor??.....adica cati frati mai au inaintea lor??


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare May 24 2010, 10:59 PM
Postare #28


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



QUOTE(ninina @ May 24 2010, 11:21 PM) *
Anca nu inteleg aici....
e vorba despre cate nasteri sunt in familiile lor??.....adica cati frati mai au inaintea lor??


E simplu, dar greu de explicat.
incerc, desi mi-ar fi mai usor de desenat.

X si Y - veri primari, mamele lor surori, A=mama lui X, B= mama lui Y
Pentru a calcula ce grad de rudenie exista intre x si Y, avem:
1 - o nastere- intre A si X
2. - o a doua nastere intre A si mama lui A (care e si mama lui cool.gif
3. - a treia nastere, intre mama lui A/B si B
4. - a patra nastere inre B si Y
Rezulta 4 nasteri = Rude de gradul 4.

Pare complicat, nu e, doar mai greu de explicat.

e un copacel de desenat, foarte util celor ce lucreaza pe drept succesoral, sau pe dr familiei...Exemplul dat de mine e cel mai usor si cel mai simplu...sa vezi ce "imbarligaturi" ofera viata....


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alondra
postare May 25 2010, 07:41 AM
Postare #29


Maya
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 46,926
Inscris la: 13-February 08
Din: Here and nowhere...
Membru nr.: 14,812



QUOTE(Anca74 @ May 24 2010, 11:59 PM) *
..sa vezi ce "imbarligaturi" ofera viata....

Suna a telenovela! liwlol.gif wacko.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare May 25 2010, 10:42 AM
Postare #30


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(Anca74 @ May 24 2010, 10:34 PM) *
Verisorii primari, de "gradul 1" cum se spune in popor, sunt in termeni legali "rude de gradul patru" - acele rude de gradul 4 la care face referire articolul citat.
Gradul de rudenie se stabileste in functie de numarul nasterilor existente inte cei al caror grad vrem sa il stabilim.

Da, dar e vorba de gradul 4 inclusiv. Deci, dupa lege, se permite casatoria incepandu cu verii de gradul II (cum se zice in popor), in niciun caz intre verii primari.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 16th April 2024 - 08:35 PM