Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> La Mare In Bulgaria, plaja, servicii etc
Andrei
postare Jun 21 2007, 01:16 PM
Postare #1


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Cum e plaja in Bulgaria? Cum sunt serviciile?
Am citit un articol in hotnews in care nu era asa laudata Bulgaria, in schimb amicii spun ca e mult mai bine decat la mare in romania.


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jun 21 2007, 03:15 PM
Postare #2


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(Andrei @ Jun 21 2007, 02:16 PM) *
Cum e plaja in Bulgaria? Cum sunt serviciile?
Am citit un articol in hotnews in care nu era asa laudata Bulgaria, in schimb amicii spun ca e mult mai bine decat la mare in romania.

Eu am fost la Balcic, cu treaba, e adevarat, si in luna mai, cind nu erau inca turistii veniti chiar la mare. Era cam pustiu.

A fost frumos si interesant de vizitat locul. Plaja este chiar in fata hotelurilor si seara poti sa stai pe terasele restaurantelor chiar la malul marii. Balcicul e un loc linistit, cu dealuri calcaroase si mare calma, si mai ales, e un loc plin de istorie - care ne apartine si noua. Sint destui localnici care mai vorbesc romaneste si restaurante unde au meniul in romana si se bucura daca au cu cine vorbi romaneste.

In schimb, servicii slabute la hotelul unde am stat, hotel de mai multe stele (3-4, nu mai stiu) iar noi eram un grup care le-am ocupat 90% din hotel.
Hotelul era OK, curat, modern, nou-nout, nimic de reprosat, linga el, la 6 metri era un alt hotel in constructie. Dar, la masa, in fiecare dimineata ne dadeau: parizer sau salam prajit, brinza si niste cascaval si friganele - adica un meniu deloc de cite stele ziceau ei ca sint. La cafea se zgirceau, nu am inteles de ce: cafeaua era pusa intr-o carafa de apa si uitau sa-ti dea zahar iar cestile de cafea erau atit de mici, ca alea de espresso. Vinurile bune, in schimb, iar la prinz si seara masa incepea cu un salatzoi bulgaresc.
Personalul era amabil, dar nu excesiv, aveau si ei ciudateniile lor (cineva i-a ruga la resturantul unde eram numai noi sa puna un cd al nostru si au refuzat pe motiv ca le trebuie aprobarea sefului).
Eu m-as duce in concediu acolo cu familia pentru ca zona e frumoasa, este o gradina botanica mare si faina, dar, daca as vrea sa merg la mare pentru baie, valuri si distractie, as alege litoralul nostru. Si sincer, sintem noi mai smecheri, dar, parca sintem si ceva mai "destupati" ca ei.
Am auzit ca sint alte statiuni bulgaresti unde s-au facut investitii straine si care ar fi mai bune ca servicii si zone de agrement. Deci, poate merita incercat.
Daca vrei, am si citeva poze.


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Jun 21 2007, 03:50 PM
Postare #3


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Merci mult pt detalii. Sigur, baga cateva poze aici. Cred ca suntem multi care am dori sa vedem smile.gif
E f bine sa aflam pareri ale celor care au fost smile.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mumu74
postare Jun 21 2007, 08:35 PM
Postare #4


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,711
Inscris la: 22-April 07
Membru nr.: 3,339




Eu, cu sotul si cu BB am fost de Paste la Nisipurile de Aur. Am stat la un hotel de 4 stele, iar sejurul a fost de 4 zile si 3 nopti, 3 mese pe zi si masa speciala de Paste si m-a costat 550 lei cu toate taxele incluse. Am avut in camera (la cererea mea) patut pt BB.
Drumul l-am facut cu masina proprie. Despre masa - a fost in stil bufet suedez - de la ciorba - toate felurile - pana la desert - toate felurile. Masa a fost extrem de bogata si variata in fiecare zi! Chiar si cel mai mofturos gasea ceva pe placul lui. De exemplu am mancat prima oara piept de rata la gratar - facut sub ochii mei.
Dulciuri - au fost torturi, prajiturele, inghetata, fructe, compoturi...
Servirea - ireprosabila!!!
Bautura nu era inclusa in pret, asa ca plateam daca vroiam o bere sau vin la masa... asta a fost cam scumpa, dar ... asta e!

Aici suntem in fata hotelului in care am stat. Se vede terasa fiecarei camere, sau mai bine zis balconul...


Cum arata o camera de 4 stele - apropo - aveau si piscina in interior si in exterior.




Ca plimbare, aveai de strabatut o gramada daca vroiai! Statiunea este intinsa ca pe o faleza, iar marea e foarte aproape de hoteluri. Chiar pot spune ca au plaja destul de ingusta.





Eu am fost foarte multumita! biggrin.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jun 22 2007, 07:24 AM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



La noi in institutile s-au adus oferte de concediu pe litoral:
Mamaia 7 zile - 16.780.000 lei vechi/persoana
Albena 8 zile - 130 EURO/persoana

Aceasta postare a fost editata de VALERIA OANA: Jun 22 2007, 07:24 AM


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shama
postare Jun 24 2007, 07:24 PM
Postare #6


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,980
Inscris la: 4-February 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,903



QUOTE(Andrei @ Jun 21 2007, 04:50 PM) *
Merci mult pt detalii. Sigur, baga cateva poze aici. Cred ca suntem multi care am dori sa vedem smile.gif
E f bine sa aflam pareri ale celor care au fost smile.gif

F. scurta descriere Balcic-ului:
"Balcic (sau Balchik in limba bulgara), este un orasel situat pe tarmul Marii Negre, in Bulgaria, la circa 60 de km de Vama Veche. Intre anii 1913 – 1940 a apartinut Romaniei, in urma celui de al doilea razboi balcanic (iunie - august 1913). In 1940, Cadrilaterul, inclusiv Balcicul, a fost redobandit de Bulgaria.
In Balcic se afla celebrul Castel (“Cuibul linistit”), resedinta preferata a Reginei Maria a Romaniei, inconjurat de o la fel de celebra gradina botanica unicat in Europa centrala si de est, in special datorita colectiei de cactusi.
Pentru mult timp orasul a fost supranumit Orasul Alb, din cauza dealurilor albicioase din jur. De altfel, intregului tarm i s-a spus, din aceleasi motive, Coasta de Argint. In prezent, brosurile din Bulgaria care prezinta orasul il numesc “perla litoralului bulgaresc”.
Balcicul are o istorie bogata, putindu-se observa si astazi urmele multor culturi. A fost creat acum aproximativ 2.600 de ani, fiind un succesor al localitatii trace Kruni si al orasului grecesc antic Dionissopolis.
Doua atractii turistice importante, aflate in relativa apropiere, sunt Capul Kaliakra, situat la circa 35 de kilometri distanta, si oraselul Nessebar, ceva mai departe – circa 120 de kilometri. Si, desigur, mult mai aproape, se afla salba de statiuni turistice, printre care se numara Albena si Nisipurile de Aur."
(siteul despre Balcic- nu situ daca pot scrie adresa de net, dar gasiti infor pe google)
Poze, deci, din Balcic:
Balcic - "inima" Reginei Maria


Quiet Nest


In gradina botanica



Eto plaja:


Liniste si conses biggrin.gif

Citeva magazine in centru


--------------------
Shama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Jun 27 2007, 09:33 AM
Postare #7


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Valeria, am creat topic separat despre mamaia unde am mutat pozele trimise de tine smile.gif
poze si discutii despre statiunea Mamaia


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca74
postare Jun 27 2007, 09:49 AM
Postare #8


Anca, mami de Radu, zis Aby
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,051
Inscris la: 22-November 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 585



Mai, dar oameni nu sunt in Balcic? Ca eu nu am vazut decat 3 rataciti pe plaja si 2 pescari suparati pe viata!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VALERIA OANA
postare Jun 27 2007, 11:02 AM
Postare #9


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,834
Inscris la: 17-January 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1,563



Pai...si ce voiai sa vezi mai mult?


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CLAU_DITZA23
postare Jul 5 2007, 05:14 PM
Postare #10


MIHAI&GABRIEL
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,313
Inscris la: 15-February 07
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 2,119





--------------------

Mai bine sa invat din ce am facut,de cat sa regret ce as fi putut sa fac si n-am facut...
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:44 PM