Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

27 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Nevoie Urgenta De Un Sfat... Va Rog!
mirumati
postare Nov 30 2008, 01:50 AM
Postare #1


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



Buna fetelor
Stiu ca sunt noua pe acest forum si nu ma cunoasteti, dar as avea nevoie de un sfat.
Acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata(dupa mine, cred ca am cam 4-5 saptamani). Mai am 2 copii, o fetita de 6 ani si un baietel de 2 ani si 8 luni. Bebele acesta nu a fost planificat, nu trebuia sa vina acum. (nu dati cu pietre ca ne-am protejat, nu suntem inconstienti dar pur si simplu...nu stiu cum s-a intamplat). Problema e ca Mathias are probleme. S-a nascut fara palma stanga si are nevoie de multe operatii care, bineinteles, implica si foarte multi bani, pe care nu ii avem. Oricum, pentru operatiile si proteza lui am vorbit la diferite fundatii, sa speram ca vom reusi sa strangem banii necesari, adica vreo 35 000 - 40 000 euro. Daca nu reusim sa ii strangem pe toti asa, o sa mai apelam la prieteni...etc. Vom vedea noi cum va fi. Pana acum am fost la o emisiune la Romantica dar sincer, nu am reusit sa facem nimic. Contul tot gol a ramas...
Acum...sincer nu stiu ce sa fac. Sotul vrea copilul, eu sunt impotriva avortului dar...Dumnezeu sa ma ierte ca acum m-am gandit si la asta. Ma gandesc ca daca fac bebele asta il voi priva pe Mathias de atentia mea. Si, de ce sa nu recunosc, mai e si problema banilor. Avem nevoie de orice banut pentru Mati. Nu mai zic ca stam in chirie...si stiti si voi ce mari sunt acum chiriile. Sotul lucreaza in 2 locuri, il vedem doar 3-4 ore pe zi in week-end, ca sa facem fata cheltuielilor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand va veni bebe 3 si va incepe si Mati operatile; adica in cateva luni. Dar, pe de alta parte, ma gandesc ca i-as lua orice sansa la viata puiului care abia creste in mine. De cand am facut testul stau si ma framant. Nu stiu cum sa fac sa fie bine...Mati va fi operat prima oara chiar cand eu voi fi insarcinata...apoi a doua oara cand bebe va avea cateva luni. Cum sa ma impart? Pentru ca daca ma hotarasc sa pastrez copilul asta nu vom mai avea nici un ajutor din partea familiilor noastre. Si la primul copil si la al doilea au fost discutii interminabile. Eu nu am mai vorbit cu ai mei 1 an dupa ce am nascut fata, nu au vrut sa mai stie de mine. Apoi, la baiat a fost la fel, soacra aproape ca mi-a impus sa fac avort. Acum...nici nu vreau sa ma gandesc ce circ ar iesi. Doar nu ii cresc ei dar...probabil le place sa ne controleze viata...nu stiu.
Ce sa fac? Cum sa fac sa fie bine pentru toata lumea, in special pentru copiii mei? Ei sunt viata mea...si eu si sotul iubim enorm de mult copiii. El m-a intrebat pe mine ce vreau sa fac; el a zis ca vrea sa il pastram. Dar...a zis ca facem cu vreau eu. Si eu...nu stiu ce vreau. Stau si plang dupa ce adorm copiii...nu stiu ce hotarare sa iau sa fie bine. As vrea sa pastrez copilul asta dar...
Sper sa nu ma judecati si sa imi dati cateva sfaturi...incotro sa o apuc...ce sa fac in continuare.


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dyana
postare Nov 30 2008, 01:58 AM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



QUOTE(mirumati @ Nov 30 2008, 01:50 AM) *
Ce sa fac? Cum sa fac sa fie bine pentru toata lumea, in special pentru copiii mei? Ei sunt viata mea...si eu si sotul iubim enorm de mult copiii. El m-a intrebat pe mine ce vreau sa fac; el a zis ca vrea sa il pastram. Dar...a zis ca facem cu vreau eu. Si eu...nu stiu ce vreau. Stau si plang dupa ce adorm copiii...nu stiu ce hotarare sa iau sa fie bine. As vrea sa pastrez copilul asta dar...
Sper sa nu ma judecati si sa imi dati cateva sfaturi...incotro sa o apuc...ce sa fac in continuare.

eu cred ca cele mai bune sfaturi ti le-ai dat deja singura! oFloare.gif
vad ca esti o luptatoare, o mamica ce a dovedit deja ca poate face orice pt copiii ei! Asa ca nu te mai indoi de puterea ta de reusi chiar si cu 3, 4, copiii. Sa te ajute Dumnezeu sa strangi banutii necesari pt Mathias si sigur totul va fi bine la final! smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Nov 30 2008, 11:47 AM
Postare #3


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



Multumesc pentru incurajari, Dyana! oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Claudia Elena
postare Nov 30 2008, 11:53 AM
Postare #4


Mami de Simina
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 12,512
Inscris la: 11-December 07
Membru nr.: 11,074




Draga mea, parearea mea sincera este sa pastrezi copilul, altfel toata viata vei avea regrete si remuscari. Dumnezeu ti l-a dat cu un motiv, este un dar si stie El ce face...nu-ti incarca sufletul cu asa un pacat, nu se merita, dupa ce-l vei avea in brate, vei avea remuscari ca te-ai gandit la asta...multa bafta!!!


--------------------


"Un prieten adevarat te iubeste chiar si atunci cand te cunoaste."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CristinaS
postare Nov 30 2008, 12:06 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,809
Inscris la: 20-June 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 27,099



Draga mea, tu stii cel mai bine situatia ta si sufletul si ratiunea ta iti vor oferi rasounsul corect. Ascula de instinctul feminin. E cel mai bun sfatuitor!


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdeDia
postare Nov 30 2008, 02:31 PM
Postare #6


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,367
Inscris la: 11-March 07
Membru nr.: 2,589



...probabil vei primi multe sfaturi si pro si contra...DAR...incredintarea din sufletul meu este sa pastrezi copilul...nu poti sa stii ce fel de binecuvantare pregateste D-zeu ptr voi prin acest sufletel din tine...copiii sunt o binecuvantare de la D-zeu...deci accepta-l asa...ca pe o binecuvantare;...poate D-zeu iti incearca credinta...tu te rogi ca EL sa va ajute in problemele cu Mati...mai poti sa-I ceri ajutor dupa ce ucizi un sufletel??....hmmm...sa nu crezi ca te judec,iti spun doar punctul meu de vedere...la urma urmelor decizia este a ta....dar avand si sprijinul sotului...cerand si crezand si in ajutorul lui D-zeu,sunt sigura ca veti fi fericiti si veti avea biruinta in toate incercarile....chiar daca cei din jur va parasesc,D-zeu nu-i paraseste niciodata pe cei care-si pun increderea si nadejdea in El.D-zeu sa-ti ajute sa iei decizia cea mai buna ptr sufletul tau si ptr fericirea voastra notworthy.gif D-zeu sa va binecuvinteze notworthy.gif notworthy.gif notworthy.gif trandafir.gif


--------------------

Fericirea adevarata n-o ai,n-o poti avea,decat daca esti in stare s-o dai.
Putem sluji fara iubire,dar nu putem iubi fara slujire.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lia maria71
postare Nov 30 2008, 06:56 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,031
Inscris la: 21-June 08
Din: MEREU ACASA
Membru nr.: 27,116



QUOTE(mirumati @ Nov 30 2008, 01:50 AM) *
Buna fetelor
Stiu ca sunt noua pe acest forum si nu ma cunoasteti, dar as avea nevoie de un sfat.
Acum 3 zile am aflat ca sunt insarcinata(dupa mine, cred ca am cam 4-5 saptamani). Mai am 2 copii, o fetita de 6 ani si un baietel de 2 ani si 8 luni. Bebele acesta nu a fost planificat, nu trebuia sa vina acum. (nu dati cu pietre ca ne-am protejat, nu suntem inconstienti dar pur si simplu...nu stiu cum s-a intamplat). Problema e ca Mathias are probleme. S-a nascut fara palma stanga si are nevoie de multe operatii care, bineinteles, implica si foarte multi bani, pe care nu ii avem. Oricum, pentru operatiile si proteza lui am vorbit la diferite fundatii, sa speram ca vom reusi sa strangem banii necesari, adica vreo 35 000 - 40 000 euro. Daca nu reusim sa ii strangem pe toti asa, o sa mai apelam la prieteni...etc. Vom vedea noi cum va fi. Pana acum am fost la o emisiune la Romantica dar sincer, nu am reusit sa facem nimic. Contul tot gol a ramas...
Acum...sincer nu stiu ce sa fac. Sotul vrea copilul, eu sunt impotriva avortului dar...Dumnezeu sa ma ierte ca acum m-am gandit si la asta. Ma gandesc ca daca fac bebele asta il voi priva pe Mathias de atentia mea. Si, de ce sa nu recunosc, mai e si problema banilor. Avem nevoie de orice banut pentru Mati. Nu mai zic ca stam in chirie...si stiti si voi ce mari sunt acum chiriile. Sotul lucreaza in 2 locuri, il vedem doar 3-4 ore pe zi in week-end, ca sa facem fata cheltuielilor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi cand va veni bebe 3 si va incepe si Mati operatile; adica in cateva luni. Dar, pe de alta parte, ma gandesc ca i-as lua orice sansa la viata puiului care abia creste in mine. De cand am facut testul stau si ma framant. Nu stiu cum sa fac sa fie bine...Mati va fi operat prima oara chiar cand eu voi fi insarcinata...apoi a doua oara cand bebe va avea cateva luni. Cum sa ma impart? Pentru ca daca ma hotarasc sa pastrez copilul asta nu vom mai avea nici un ajutor din partea familiilor noastre. Si la primul copil si la al doilea au fost discutii interminabile. Eu nu am mai vorbit cu ai mei 1 an dupa ce am nascut fata, nu au vrut sa mai stie de mine. Apoi, la baiat a fost la fel, soacra aproape ca mi-a impus sa fac avort. Acum...nici nu vreau sa ma gandesc ce circ ar iesi. Doar nu ii cresc ei dar...probabil le place sa ne controleze viata...nu stiu.
Ce sa fac? Cum sa fac sa fie bine pentru toata lumea,[size="4"] in special pentru copiii mei? Ei sunt viata mea...[/size]si eu si sotul iubim enorm de mult copiii. El m-a intrebat pe mine ce vreau sa fac; el a zis ca vrea sa il pastram. Dar...a zis ca facem cu vreau eu. Si eu...nu stiu ce vreau. Stau si plang dupa ce adorm copiii...nu stiu ce hotarare sa iau sa fie bine. As vrea sa pastrez copilul asta dar...
Sper sa nu ma judecati si sa imi dati cateva sfaturi...incotro sa o apuc...ce sa fac in continuare.

mi-au dat lacrimile citind postarea ta..........pur si simplu nu am putere sa spun sa nu-l pastrezi............cine sunt eu sa hotarasc soarta copilului tau...............numai tu poti decide ......esti puternica ,dupa cum vad,si daca Dumnezeu l-a pus in planul lui,atunci ,probabil este sortit deja sa se nasca!!!sa fi puternica iti doresc!!!


--------------------

http://www.utilecopii.ro/poze/vezi.asp?idc=2697
ne dati un vot?

LIA, MAMICA FERICITA DE BAIETI!

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirumati
postare Nov 30 2008, 08:49 PM
Postare #8


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 136
Inscris la: 26-November 08
Din: Bacau
Membru nr.: 51,588



Fetelor, va multumesc mult pentru incurajari! Conteaza enorm pentru mine sa stiu ca e cineva *aproape* de mine! Va multumesc pentru ca sunteti aici! partners.gif oFloare1.gif


--------------------




  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oktavia
postare Nov 30 2008, 08:55 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 11,191
Inscris la: 18-February 08
Membru nr.: 15,262



Draga mea, ai doi copii minunati si-ti doresc din suflet ca operatia baiatului tau sa fie un succes.Pentru ca iubesti copii, sunt sigura ca vei sti sa iei decizia corecta.Roaga-te la DD sa-ti indrume pasii, roaga-te cu credinta si ai sa vezi..... oFloare1.gif
sanatate multa!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Dec 1 2008, 03:10 PM
Postare #10


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



noi nu suntem in masura sa te sfatuim...e alegerea ta...iti doresc sa alegi ce e mai bun pt tine si familia ta!mult succes si mula sanatate puiutului tau! oFloare.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

27 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 04:12 PM