Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Am Nevoie De Un Sfat - Urgent, Divort
outsider
postare Jul 12 2012, 11:20 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 12-July 12
Membru nr.: 233,806



Buna tuturor,

Incerc sa va spun pe scurt, foarte pe scurt si la obiect povestea sau mai bine spus cosmarul meu cu rugamintea de a-mi da un sfat ... ce este de facut .. ?

Am 35 de ani, sunt casatorit de 10 si nu am copii. Sotia este de aproximativ aceeasi varsta. In primiii ani de casatorie relatia a mers rezonabil, locuiam cu parintii, aveam putine momente de intimitate insa .. in rest totul OK... In urma cu aproximativ 5-6 ani a inceput fara sa-mi dau seama o degradare a relatiei noastre ajungind ca astazi [de fapt cam de 3 ani ] sa se ajunga la urmatoarea situatie:
Sotia mea .. nu se mai ingrijeste absolut de loc in ciuda insistentelor mele [arata ca dracu ... unghii, par, ten, chiar si hainele cu care se imbraca.. ] , nu mai are nici un fel de aspiratii pentru viitor practic nu mai stie ce vrea de la viata ... , sex... maxim de 2 ori pe an si asta cam din totdeauna [nici nu cred ca mai stiu cum se face ], a prins gustul berii si nu de putine ori ajunge pe 3 carari seara la culacare, curatenie in casa daca nu ma ocup eu ... poate o data la 4-5 sapatamani sa faca cit de cit desi are mai mult timp liber in special in weekend cind eu lucrez, ea nu. Cind incerc sa port cite o discutie serioasa despre noi si viitorul nostru ori incepe sa boceasca ori spune ca sunt nesimtit si ca nu-mi pasa..... nu am reusit sa aflu de ce anume nu-mi pasa insa asta-i textul iar apoi nu se mai poate comunica cu ea , foarte des raspunde mizerabil cind o sun sau cind seara ma intorc de la munca si o intreb siplu " ce faci ? " sau " ce ai mai facut azi ?" - efectiv nu se mai poate comunica. Cu toate astea, nu am inselat-o niciodata , nu ma duc cu baietii la bere sau fotbal sau ori ce alte nebunii , m-am refugiat in tigari [2 pachete / zi ] si munca [10 ore la servici + inca 2-3 acasa la PC pentru un mic business online pe care-l am ] Am juns in faza in care nu o mai suport si regret foarte mult anii pierduti linga ea, ma gindesc serios sa divortez dar .......vreau si parerea voastra.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Jul 13 2012, 06:32 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



QUOTE(outsider @ Jul 12 2012, 11:20 PM) *
Buna tuturor,

Incerc sa va spun pe scurt, foarte pe scurt si la obiect povestea sau mai bine spus cosmarul meu cu rugamintea de a-mi da un sfat ... ce este de facut .. ?

Am 35 de ani, sunt casatorit de 10 si nu am copii. Sotia este de aproximativ aceeasi varsta. In primiii ani de casatorie relatia a mers rezonabil, locuiam cu parintii, aveam putine momente de intimitate insa .. in rest totul OK... In urma cu aproximativ 5-6 ani a inceput fara sa-mi dau seama o degradare a relatiei noastre ajungind ca astazi [de fapt cam de 3 ani ] sa se ajunga la urmatoarea situatie:
Sotia mea .. nu se mai ingrijeste absolut de loc in ciuda insistentelor mele [arata ca dracu ... unghii, par, ten, chiar si hainele cu care se imbraca.. ] , nu mai are nici un fel de aspiratii pentru viitor practic nu mai stie ce vrea de la viata ... , sex... maxim de 2 ori pe an si asta cam din totdeauna [nici nu cred ca mai stiu cum se face ], a prins gustul berii si nu de putine ori ajunge pe 3 carari seara la culacare, curatenie in casa daca nu ma ocup eu ... poate o data la 4-5 sapatamani sa faca cit de cit desi are mai mult timp liber in special in weekend cind eu lucrez, ea nu. Cind incerc sa port cite o discutie serioasa despre noi si viitorul nostru ori incepe sa boceasca ori spune ca sunt nesimtit si ca nu-mi pasa..... nu am reusit sa aflu de ce anume nu-mi pasa insa asta-i textul iar apoi nu se mai poate comunica cu ea , foarte des raspunde mizerabil cind o sun sau cind seara ma intorc de la munca si o intreb siplu " ce faci ? " sau " ce ai mai facut azi ?" - efectiv nu se mai poate comunica. Cu toate astea, nu am inselat-o niciodata , nu ma duc cu baietii la bere sau fotbal sau ori ce alte nebunii , m-am refugiat in tigari [2 pachete / zi ] si munca [10 ore la servici + inca 2-3 acasa la PC pentru un mic business online pe care-l am ] Am juns in faza in care nu o mai suport si regret foarte mult anii pierduti linga ea, ma gindesc serios sa divortez dar .......vreau si parerea voastra.

eu zic ca nu ai nimic de pierdut dc sit sta asa...dc ar fi fost un copil al mijloc mai ziceam...dar asa...nu are nici un rost!!!


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Any-Olanda
postare Jul 13 2012, 09:33 PM
Postare #3


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,868
Inscris la: 12-March 09
Din: The Nederlands
Membru nr.: 78,333



Intr-o casnicie respectul trebuie sa fie pe primul loc, apoi dragostea si toate celelalte...
Daca respectul si dragostea nu mai exista intre parteneri, casnicia e o cauza pierduta in cazul in care numai unul lupta sa o salveze. Chiar nu-i nici o sansa sa vorbesti cu ea? Poate nici ea nu e fericita in situatia data dar nu stie cum sa procedeze...

Eu, daca as fi in locul vostru, as discuta cu ea si cu nasii de cununie (parintii spirituali in situatia de fata, ar trebui sa fie neutri, sa nu tina partea unuia dintre voi) si apoi as decide ce e de facut, poate totusi mai poate fi salvata casnicia asta, daca asta va doriti cu adevarat amandoi... Daca nu, fiecare pe drumul lui...

Cred ca nu are rost sa te intrebi apoi toata viata daca ti-ai fi putut salva totusi casnicia... Asta e motivul pt care spun ca merita sa stati cu totii la masa si sa vedeti in ce ape va scaldati...

Va doresc tot binele din lume! trandafir.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mamadematei
postare Jul 23 2012, 03:44 PM
Postare #4


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 18-May 10
Din: Bucharest
Membru nr.: 147,756




Americanii merg la consiliere maritala si nu sunt nebuni. Exista si la noi psihoterapeuti, daca tu mai ai in suflet macar un strop de dorinta de a reveni la ce v-a legat la inceput. Iti mai amintesti? Plus ca poate si ea este nefericita: ai idee de ce a ajuns sa se neglijeze? Te-ai intrebat? Ai intrebat-o si pe ea?
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iubita_tiana
postare Jul 27 2012, 04:37 PM
Postare #5


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 9,096
Inscris la: 10-November 07
Membru nr.: 9,441



QUOTE(mamadematei @ Jul 23 2012, 04:44 PM) *
Americanii merg la consiliere maritala si nu sunt nebuni. Exista si la noi psihoterapeuti, daca tu mai ai in suflet macar un strop de dorinta de a reveni la ce v-a legat la inceput. Iti mai amintesti? Plus ca poate si ea este nefericita: ai idee de ce a ajuns sa se neglijeze? Te-ai intrebat? Ai intrebat-o si pe ea?

sotia ta s-a neglijat mereu? nu lucreaza? nu iese in societate deloc??
eu am stat cu fetitele mele acasa de 3 ani si am avut perioade in care uita, de mine si pt simplul motiv ca stau acasa nu mai sismteam nevoia sa am grija d mine! poate fii si statul acasa cauza plus de asta se comporta asa.
eu zic ca poate ceva o supara si ar trebui sa mai discuti cu ea si cu un psihoterapeut!


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Jul 27 2012, 11:14 PM
Postare #6


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



eu tind sa cred ca adevarul este undeva la mijloc. mi se pare un pic ciudat ca el sa fie sotul ideal iar ea muma padurii, ciufuta si neingrijita. ceva s-a intamplat intre voi...este foarte greu sa dai un sfat cand nu cunosti destule detalii. si eu am impresia ca sunt multe lucruri nespuse in povestea asta...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
outsider
postare Oct 18 2012, 11:17 PM
Postare #7


Junior
*

Grup: Members
Postari: 3
Inscris la: 12-July 12
Membru nr.: 233,806



Buna seara prieteni,

Revin dupa mai bine de 3 luni .... situatia e aproximativ aceeasi doar ca intre timp am renuntat la job deoarece simteam ca nu am pentru ce si cine sa muncesc iar ritmul asta servici 10-11 ore si apoi problemele de acasa ma terminau complet in plus nu intelegeam mai nimic din banii cistigati , aproape toti se duceau pe tigari si bere si nu tocmai putini, impreuna ne apropiam de 5000 Ron iar rate sau alt gen de datorii nu avem. Mai exact de la jumatatea lunii Iulie stau acasa [cistig in continuare rezonabil din alte activitati] , am avut timp sa analizez situatia si , am ajuns la concluzia ca singura solutie este divortul. I-am comunicat decizia mea si pentru 2 zile cit nu am vrut sa vorbesc absolut de loc cu ea, am ignorat-o complet, a fost doar lapte si miere. Minunea a tinut atit cit am facut-o eu pe suparatul imediat ce am reluat cit de cit dialogul cu ea, au inceput si problemele ... atit ieri cit si azi a ajuns in pat pe 3 carari, mi-e greata pur si simplu.

Va rog daca stie cineva cum se procedeaza cu divortul asta ... unde trebuie sa merg ce trebuie sa fac? Presupun ca pe cale amiabila nu se va rezolva

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de outsider: Oct 18 2012, 11:26 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
giulia_0319
postare Nov 6 2012, 03:57 PM
Postare #8


Caught between the devil and the deep blue sea...
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,570
Inscris la: 2-December 06
Din: Verviers (BE)
Membru nr.: 985



ai consultat un avocat?
daca nu ma insel este posibil sa puteti divorta fara tribunal, avand in vedere ca nu aveti copii...


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andrasavuica
postare Nov 23 2012, 06:17 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 23-November 12
Membru nr.: 234,580



Probabil ca ceva s-a rupt in relatia voastra cu mult timp in urma, puteti incerca terapie de cuplu sau macar o discutie serioasa, incearca sa intelegi cum se simte si ce isi doreste, lasa divortul ca o ultima optiune
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
conveyor01
postare Feb 28 2013, 08:27 AM
Postare #10


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 112
Inscris la: 22-February 13
Din: shanghai
Membru nr.: 235,498



Providing office Side Mounting Bracket products at your place are simply an effortless task these days hence, it appears to be cost-effective, time saving and very much convenient. Any company or business needs to be maintained by latest office supplies. Office products are the most important tools range from small pens to office furniture. These types of office Connecting Joints products help your business or company grow in a better way. Clients always focus on what type of office supplies you use, how you carry them!
Bracket head
One of such office products is flip chart, an important tool mainly used in most of the business for presentation purpose. Flip chart is also used in elaborating your ideas and views support brackets. It can be availed in various styles, sizes, and shapes. Indeed a worthy investment, flip charts easily serve their purpose. Flip charts are the most usual side brackets tools seen in every office or in business. Supporting Base
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 11th May 2024 - 03:20 AM