Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Barbatii Impertinenti: Femeile Casnice Cu Copii Freaca Menta Toata Ziua, in timp ce barbatii isi rup spinarea la serviciu muncind pentru ei
toia
postare Oct 29 2010, 10:01 AM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 889
Inscris la: 31-August 06
Membru nr.: 74



Teza barbatilor impertinenti: femeile casnice cu copii freaca menta toata ziua, in timp ce barbatii isi rup spinarea la serviciu muncind pentru ei

“Dar ce-i asa greu sa stai acasa toata ziua cu copilul si sa freci menta?”
Un copil schimba multe….. Luam in discutie un caz clasic, un cuplu normal, indragostit, casatorit sau nu (asta nu are nicio importanta), care decide sa aiba un copil. Este un copil dorit, evident, un copil binecuvantat -rod al dragostei dintre parintii lui. Copilul aduce intr-adevar bucurie, stabilitate intr-o relatie, sentimentul de a imparti ceva si de a fi responsabil pentru soarta lui.

Acestea ar fi urmarile fericite ale venirii lui pe lume, dar trebuie sa recunoastem (parintilor!) ca inevitabil apar si consecinte mai putin “atragatoare”. Primele certuri intre parinti din lucruri marunte (de la cate biberoane bea copilul, si de ce nu il schimbi mai des), pana la cele usturatoare de genul “numai eu aduc bani in casa, in timp ce tu stai cu copilul”.

Asta-mi doresc in acest articol – sa impartim impreuna experientele prin care am trecut vizavi de acest subiect (asta include si parerea barbatilor!), sa incercam sa-i lamurim pe barbati ca rolul femeii si “job-ul” ei este cu mult mai mult decat “distractie” atunci cand creste acasa un copil. V-ati prins, poate e un articol feminist, scris de o femeie poate frustrata veti spune. Fie, admit si asta, fara sa ma supar, fara sa-mi pese.

Acum sa scot cartile pe fata. Povestea mea in cateva fraze: mama grijulie, super grijulie chiar, alaptat copilul zi si noapte, cantat, plimbat, facut mancare, chiar si pentru vecinii mai batrani si singuri, facut curat, spalat, urmat diferite cursuri pentru propria “desavarsire profesionala” la domiciliu in timp ce copilul doarme, trezita noaptea din 3 in 3 ore pentru bunastarea copilului si asta timp de cel putin 8 luni, incercat (nu stiu daca si reusit) sa fiu intre timp si sotia buna-amanta desavarsita, pregatind tot felul de surprize amoroase pentru dragostea vietii mele-barbatul! Si dupa toate eforturile, ce primesc?? “Dar ce-i asa greu sa stai acasa toata ziua cu copilul si sa freci menta?”, sau “se compara serviciul meu de 9 ore cu crescutul copilului?”

Acum spuneti-mi voi! Se cuvine sa ma supar, se cuvinte sa-i dau cu oala-n cap sau sa-mi iau talpasita la mama? Bine, recunosc ca nu am facut asta niciodata si nici nu voi face, adica nu am parasit niciodata campul de lupta cu coada intre picioare, tot timpul am fost curajoasa, am incercat sa vad partea plina a paharului, dar totusi pana unde poate merge impertinenta barbatilor? Chiar asa soarta napastuita sa avem noi femeile, chiar asa orbi si haini la suflet pot fi barbatii incat sa nu vada sacrificiile pe care le facem noi pentru copiii nostri, pentru familia noastra, pentru bunastarea casei? Si cat mi-ar placea sa ies cu prietenele la un film, la o cafea, la o sedinta de spa, la un coafat sau manichiura, si sa-l las 3 ore macar sa aiba el in grija casa.

Va mai povestesc o intamplare si apoi va las sa-mi spuneti si voi parerea voastra, experienta voastra etc. si mai ales vreau o “reteta de luminat capetele” barbatilor nostri. Intr-o zi i-am servit-o dragului meu sotior. L-am lasat cu copilul acasa si am fugit undeva cu o urgenta (cica!!). Am stat pana-n 4 ore, deh.. timpul trece repede, cu telefonul dat pe mute (neintentionat ci uitat), in timp ce barbatul “freca menta” acasa cu copilul. Ce credeti ca s-a intamplat? Am ajuns acasa, copilul rosu la fata si cu camasa uda de la atatea lacrimi, barbatul irascibil si furios ca un leu turbat iesit din cusca. Se pare ca nu prea reusise sa calmeze copilasul, sa aiba prea bine grija de el, deci treaba asta usoara pe care eu o faceam zi si noapte (pe langa celelalte treburi) se dovedise pentru el mai grea decat sa care bolovani de 30 de kg cu spinarea goala. Motivul argumentat de sotior: tot eu sunt de vina, l-am cocolosit prea mult, l-am salbaticit, “ce, el are tzatza sa linisteasca copilul?” Si gata, s-a spalat pe maini, si toata teza lui potrivit careia jobul femeii casnice ce-si creste copilul acasa e floare la ureche a ramas in picioare solida ca Sfinxul din Bucegi.

PS. Si sa nu credeti ca eu nu aduc niciun ban in casa, am si eu indemnizatie, deh..nu se compara cu salariul barbatului dar macar pot sa platesc cu ei hainele si scutecele copilasului!

Sursa:Hotnews.ro
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ari05
postare Oct 29 2010, 02:08 PM
Postare #2


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 8,251
Inscris la: 18-October 07
Din: Oradea
Membru nr.: 8,246



liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif super tare !!! ce am mai ras liwlol.gif liwlol.gif

la fel credea si al meu drag si scump sot... ce-i asa mare lucru sa stai acasa cu copilul... aceeasi expresie... frec menta toata ziua... aham......... pana m-am enervat si eu intr-o zi , si l-am lasat cu copilul ...singur... bine, nu singur ci cu ma-sa... dar amandoi nu au fost in stare sa se ocupe de el, cat am lipsit si eu vreo 4-5 ore.... imi suna telefonul in disperare, ba ca nu papa copilul, ba ca nu sta la schimbat, ba ca urla, ba ca nu vrea sa doarma, etc...
in plus, nu am mai facut mancare vreo saptamana (decat pt copil), nu am mai facut curat, nu am mai spalat si nici nu am mai calcat... am stat si eu si am frecat menta ... partial.... pt ca de copil tot trebuia sa am ocup cat era domnul la servici, dar seara si in WE ieseam si eu , asa cum facea si el tot timpul ,ba la fotbal, ba la poker cu baietii, ba la vizionarea ce stiu eu carui meci, etc ... smile.gif pai ce? eu nu am dreptul sa ies, asa cum o face el ?
si normal ca a iesit scandal.. .ca nu fac nimic... ahaaaaaa !!! deci s-a prins si el ce inseamna sa nu fac nimic, sa frec menta !!! mad.gif

pe langa faptul ca indemnizatia mea e si acum mai mare decat salarul lui, deci nu s-a pus problema niciodata ca el aduce mai multi bani in casa , eu sunt cea care face tot in casa... mancare, spalat, calcat, curat, ingrijit copil , cumparaturi , plata facturi , deci cam tot ! el ce face? merge la servici si atat ! cand nu e la servici se fofileaza sa nu stea cu copilul, ca deh, e obosit dupa 8-9 ore de munca, saracul......... doh.gif dar pt fotbal, poker pana dimineata, nu e obosit niciodata...

asa ca.... nu vreau sa mai aud vorba asta... ca femeile care stau cu copiii acasa freaca menta !!! nono.gif

iar barbatii care afirma acest lucru, ar trebui "amenintati" cu inversarea lucrurilor... al meu a inteles in final ce inseamna sa stai acasa cu copilul si sa te ocupi de tot... dar mai are scapari, si atunci ii spun frumos ca nici o problema, sa-si faca el cerere de intrare in CIC si ma reintorc eu la munca... dk tot e asa usor si simplu sa stai acasa... ce bine e... sa freci menta.... nu ? bineinteles ca nimic nu-l ingrozeste mai tare decat ideea de a sta el acasa toata ziua cu copilul liwlol.gif


--------------------
Voturile pt micutul Artur, se transforma in roni, pentru Vladut!!!Multumim din suflet echipei Utile Copii pentru sprijin si pentru ca s-a alaturat campaniei noastre!!Se poate vota in fiecare ora, un vot=1 ron; e nevoie de cateva secunde sa va inregistrati.Va multumim!!!
http://www.utilecopii.ro/concurs/zambet-de-copil/poza/93/










  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Oct 29 2010, 02:44 PM
Postare #3


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Toti cunoscutii si chiar si yo ma consider o super feminista...am fost mereu ptr drepturile si SUPERIORITATEA FEMEII din zille noastre.....nu mai cred nici in faza "barbatii sunt mai puternici" nici gand....SUNTEM CAPABILE DE ORICE...SI DE MULT MAI MULTE DECAT BARBATII.....asta este o teorie super dovedita de nn ani...numaiii ca lor lea ramas doar lupta verbala pe aceste subiect si nimik concret.....
Asa cum spune si Aris......si la noi aceeasi situatie, aproape..numai ca yo nu am stata acasa nici pana sa nasc si nici dupa mare lucru, doar 7 saptamani...si totusi mereu am auzit de la el ca "ce mare lucru"....luate separat poate nu sunt "mare lucru" dar picatura peste picatura se poate forma un ocean...asa cu treaba asta..la cate facem pe zii..si la cate ne gandim pe ziii ptr ca trebuie.... formeaza de fapt viata noatra de familie..ca daca ar fii dupa ei....ei ar face cate ceva, daca au lista cu "to do"....altfel trec peste ele/catr ar fii de facut..inclusiv pot ignora plansetul la copil...si ce vad ei?...calculatorul, masina eventual, frigiderul si somn.....ca doar ce..."nu merg la serviciu?" e deja obosit.....
Ar fii multe de spus...dar ideea e ca...nici unii nici altii(femeile ori barbatii) nu se vor schimba eventual....dar discutii vor fii......si asta este!..ar trebuii si noi sa le mai lasam de la noi sa le mai ignoram dar nuu....yo strand din dintii uneori sa nu le fac, sa nu le vad..si tot yo ajung sa le fac cateva zile mai tarziu cand vad ca nimeni nu misca....

Aceasta postare a fost editata de USA: Oct 29 2010, 02:47 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabytoma
postare Oct 29 2010, 10:37 PM
Postare #4


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 158
Inscris la: 3-October 07
Din: PLOIESTI
Membru nr.: 7,534




Si eu tot o super feminista as putea fi catalogata.......m-am casatorit cu un baiat de la tara in a carui familie femeile sunt aproape toate casnice si chiar si cele care au serviciu nu primesc ajutor din partea barbatilor......primesc chiar acel :"da ce este atat de greau sa faci o mancare si o curatenie?".....la fel a fost si in familia mea:mama si tata ,sora mea si sotul ei........dar aici cred ca este vorba si de modul in care se impune fiecare de la inceputul casatoriei ........si poate unele femei din dorinta de a face pe plac sotului le face pe toate la inceput in speranta ca poate la un moment dat se vor mai imparti treburile......

Sotul meu ...baiatul de la tara, despre care am crezut la un moment dat ca are aceeasi mentalitate ca mai toti barbatii, ma surprins de la inceput impartind treburile in casa cu mine......mai tarziu cand am nascut copilul m-a ajutat mai mult decat speram facand toate treburile in casa si lasandu-ma doar sa ma odihnesc si sa hranesc copilul jucaus.gif ........si reuseste sa ma surprinda in cotinuare ......eu fiind in somaj si chiar frecand menta acasa ,u imi reproseaza niciodata nimic .....chiar daca am zile cand nu am chef de nimic......chiar daca vine de la serviciu obosit,tot pe mine ma vaita si ma intreaba daca m-am plictisit acasa.......asa ca ii multumesc lui D-zeu pentru bunatatea lui si mai ales pentru cat ma iubeste... partners.gif ..si doresc la toate femeile un sot ca al meu.


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruxy
postare Oct 29 2010, 10:50 PM
Postare #5


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 37,319
Inscris la: 28-November 07
Membru nr.: 10,411



Pay de ce 4 ore? Lasa-l doar o ora... e suficient...cu un copilas urland de colici ,mort de foame, cu scutecul ud, lasa-i o oala cu mancare pe foc, o prajitura la cuptor, biberonul de pregatit...si gata...l-ai rezolvat de tot doh.gif biggrin.gif liwlol.gif La placinte inainte...la razboi..inapoi....... cool.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
floare_albastra
postare Oct 29 2010, 11:41 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,981
Inscris la: 28-May 08
Din: bucuresti
Membru nr.: 24,671



QUOTE(ruxy @ Oct 29 2010, 10:50 PM) *
Pay de ce 4 ore? Lasa-l doar o ora... e suficient...cu un copilas urland de colici ,mort de foame, cu scutecul ud, lasa-i o oala cu mancare pe foc, o prajitura la cuptor, biberonul de pregatit...si gata...l-ai rezolvat de tot doh.gif biggrin.gif liwlol.gif La placinte inainte...la razboi..inapoi....... cool.gif


liwlol.gif liwlol.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
venus
postare Oct 30 2010, 12:53 AM
Postare #7


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,825
Inscris la: 23-February 10
Din: Bucuresti
Membru nr.: 131,356



Si eu am un sot foarte bun si de curand a devenit si un tata extraordinar. Ma ajuta si ma apreciaza, nu m-a jignit niciodata nici macar cu o aluzie...
Conteaza foarte mult "aluatul" dar si femeia trebuie sa stie cand alege ca va veni si vremea culesului... Daca permiti sa fii deranjat, asta nu va intarzia sa devina obicei!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anku
postare Oct 30 2010, 09:37 AM
Postare #8


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 10,724
Inscris la: 15-September 08
Din: sibiu ,acum Bavaria
Membru nr.: 37,683



barbatul meu a ramas de la 7 luni cu copilul...eu facand scoala si serviciu...
nu face absolut nimic in casa...dar macar sunt multumita de educatia copilului...
Darius se spala singur p maini de la el,se spala p dinti dim si seara ptr ac asa vrea el...iar acum vad ca ainceput sa se incalte singur...
groaznic e la mancare...ptr ac lui Darius i place sa intinda tot p masa ,scaun si usa...ca sa nu mai zic de podea...motivul???
ca sa aiba ce curata...i place sa-si curete singur...
si la olita nu vrea....
somnul de amiaza chit ca este numai 20 minute...are exact o ora stabilita de cand este cu tacso....13.20 maxim 13.30....

cand vin acasa...arata casa ca dupa razboi...
dar am multumesc si asa...
se joaca ff mult impreuna...il catara peste tot...
iar copilul il prefera...
bineinteles ac ma iubeste si p mine...dar la joaca merge cu placere cu tacso...
mai bine decat atat...cu mai multa tentie decat i da el copilului...eu nu puteam sa-l cresc....
pot sa spun ca din 6 ore...6 ore are atentie si partener de joaca Darius...
eu sunt multumita...
iar Mishu a inteles ca a sta acasa cu copilul...nu inseamna a freca menta...dc vrei sa fie bine cu copilul tau...
cat despre mine...fac cand pot,cat pot si ce vreau....
nu prea junge timpul...si cate odata nu am nici chef...
te intorci de la lucru de la smotru,bucatarie si copii care varsa si plang....nu prea ai chef in fiecare zi sa o iei de la capat si la tine acasa...


--------------------


"Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii."
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
teea
postare Nov 2 2010, 08:49 AM
Postare #9


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 810
Inscris la: 10-December 09
Din: Brasov
Membru nr.: 121,776



rolleyes.gif
se pare ca eu ma aflu in tabara celor norocoase.
sotul meu, dupa ce s-a nascut Vlad(acum aproape 3 luni) s-a schimbat fantastic de mult.nici in visele mele cele mai frumoase nu ma gandeam ac ma va ajuta atat de mult cu copilul.
el merge la munca de la 9 la 5-6...si cand vine de la birou daca Vlad e marait sau nu-i convine ceva si plange il ia el sa-l linisteasca9si reuseste de fiecare data, uneori chiar mai repede decat mine liwlol.gif ).ii schimba pampersii, il imbraca, il dezbraca, verifica ce ar putea sa-l deranjeze, ii da de mancare cu biberonul, il plimba prin casa, se joaca cu el etc...si nici macar o singura data nu a zis ca vezi doamne ceea ce fac eu(faptul ca stau acasa cu Vlad) ar fi o chestie usoara.
zilele trecute i-a venit lui ideea ca sa mai ies in oras cu fetele, singura, adica fara cel mic...sa ma mai relaxez si eu , sa ma mai "deconectez"..ca sta el cu Vlad, fara nici o problema.
daca am chef sa fac de mancare/curat intr-o zi, fac...daca nu, nu e nici o problema.a zis ca el poate sa manance si sunca si cascaval.liwlol.gif bine, nu e cazul, pentru ca gatesc zilnic, dar na.


--------------------
Puiul nostru, Vlad Nicolae


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Nov 2 2010, 03:10 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(ruxy @ Oct 29 2010, 11:50 PM) *
Pay de ce 4 ore? Lasa-l doar o ora... e suficient...cu un copilas urland de colici ,mort de foame, cu scutecul ud, lasa-i o oala cu mancare pe foc, o prajitura la cuptor, biberonul de pregatit...si gata...l-ai rezolvat de tot doh.gif biggrin.gif liwlol.gif La placinte inainte...la razboi..inapoi....... cool.gif

nanner.gif nanner.gif ..al meu, in asa situatie e numai pe telefon......de mai bine ma lipsescz doh.gif
Nici al meu nu e rau....facem impreuna totul in casa....se cam sustrage de la fata......dar nu in mod extremist.....adika nu il vezi ever preocupat de programul de mese, de somn, de mers afara......adika, ei papa dulce mai ales, nu doarme deloc la pranz ca "e mare deja" dar nu o culca nici acum un an ca tot asa spunea, afara nu iese ca "bate vantul" chiar de e vara-ca asa in casa mai sta si el pe net wink.gif ....seara se face 10 si nu se preocupa ca fata trebuie sa mearga la somn.... daca nu as pune yo lista cu program cand sta cu fata o zii ar fii jale...si tot sun la 2 dupa masa, si aflu ca inca fata nu a luat pranzul ca a mancat la 10.30 micul dejun! doh.gif sad.gif ...iar cand ajung acasa e cam razboiul mondial peste tot....dar asta eee.....
In rest daaa si el m-a ajutat cat am fost in sarcina si dupa nastere..dar are zile si zile....ori perioade si perioade, mai bine zis..cand el crede ca face destul.....ori stand la casa, si fiind singuri-departe de orice rubedenie..toate pica pe noi..SO, NU E NICIOADATA DESTUL!
Chiar aseara spuneam..acum ca stau acasa mai mult si tot nu prididesc cu treburile..este incredibil...ma trezesc la 8Am cel tarziu cand sunt acasa....si la 11/12 noaptea ajung sa ma intind putin....treaba nene non stop....acum ne luptam si cu frunzele si cu terminatul gradinii ptr iarna....



QUOTE(venus @ Oct 30 2010, 01:53 AM) *
Conteaza foarte mult "aluatul" dar si femeia trebuie sa stie cand alege ca va veni si vremea culesului... Daca permiti sa fii deranjat, asta nu va intarzia sa devina obicei!

Conteaza cel mai mult aluatul...va spun yo...ca si daca face la inceput ca te impuii cand intervine obisnuinta, rutina de familist....isi revine la felul de origini..parerea mea....adika, al meu nu a fost pus sa faca nimik in casa ever..dar este foarte indemanatic la tot.....gen cand am cumparat un aparat de sudura, mama lui a fost tare suparata ca ii imbolnavesc baiatul-si i-am zis ca l-am luat ptr mine wink.gif biggrin.gif ....dar, sa dovedit extrem de util....si se pricepe foarte bine sotul sa il foloseasca...
Sunt genul de femeie foarte energica...si cu enrom simt al echilibrului in a impartii treburile in familie....si pot spune ca de multe ori, de marea majoritate ne impartim tacit super bine treburile intre noi..dar mai sunt si scanteie...inca.... wub.gif...so, bataie de cap cu ei, daca vrem sa faca ceva....trebuie sa ne mearga creierasul non stop noua, ca sa gasim strategii si feluri de ai mobiliza la o treaba..si la sfarsit laudele toate lor li se cuvin, asta clar!

Aceasta postare a fost editata de USA: Nov 2 2010, 03:13 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 09:51 PM