Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 554 555 556 557 558 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
anastasia80
postare Mar 15 2009, 01:28 PM
Postare #5551


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,870
Inscris la: 3-March 09
Din: BUCURESTI
Membru nr.: 75,408



[quote name='AngiC' date='Mar 15 2009, 09:40 AM' post='544044']
Se intarescte burta? Sunt dese? Te dor sau doar te jeneaza putin?
Eu cred ca ai contractii. In ultimele luni sunt normale, dar cu conditia sa nu fie foarte dese si dureroase. Cand le ai sa te asezi in pat sa te odihnesti. Si vorbeste cu medicul tau ca poate ar trebui sa iei si ceva medicamente care sa opreasca aceste contractii...
Burta se intareste foarte rau, asta stie si medicul, iau cate 4 no-spa pe zi.Adevarul e ca nu prea pot sa stau linistita,ma apuca vrenicia de fiecare data.Nu pot sta numai in pat, ce sunt bolnava? De fiecare data cand am fost la control ma gasea cu burta foarte contractata.Se mira si el de fiecare data cat de tare poate sa fie.Eu de col habar nu am pt ca medicul meu nu m-a suit niciodata pe masa pe parcursul sarcinii. Ma mai duc la control in ultima sapt din martie, poate ma vede atunci, sa vedem.Sau poate ma opreste sa nasc rolleyes.gif
Multi hug.gif la toate gravida.gif si o duminica cat mai placuta.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
di@
postare Mar 15 2009, 04:34 PM
Postare #5552


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 177
Inscris la: 2-December 08
Din: tel aviv, israel
Membru nr.: 52,966



buna gravida.gif
multumesc fetelor pentru incurajari...l-am adus pe socru-meu de la spital...a zis medicul ca in maxim 2 sapt ii vor pune stent graft-ul...a sosit si maica-mea acasa intre timp...a zis ca a fost mai rau ca in lagar acolo...
YONUTZA sa ajungi cu bine si sa auzim de bine...dar nu inteleg de ce nu nasti acolo...ca sunt mai dotate spitalele decat in ro...
BEBEPIS multumesc de incurajari si imi pare rau sa aud ca si tu ai trecut prin asa ceva...situatia aici in spitale e incomparabil mai buna..plus ca nici nu trebuie sa dai spaga la nimenea...si nici nu trebuie sa plateasca absolut nimik...s-ar putea sa plateasca 20% din valoarea stent graft-ului dar asta vom vedea pe parcurs...marti are intalnire cu medicul care il va opera a2a oara...tot atunci vor decide si cand va fi operatia...pana atunci trebuie sa se plimbe mult ca sa isi puna sangele in miscare..
ANGI sotul meu e tot roman...ne-am cunoscut acu vreo 8 ani in ro si ne-am casatorit acu 4 ani in romania...in aprilie 2006 am emigrat aici..bunica lui e evreica si toti membrii familiei pe linie materna sunt considerati evrei...adica maica-sa si fratii lui...doar eu si socru-meu suntem "intrusii" adica non-evrei...iar in israel s-a dat o lege dupa ce s-a infiintat statul ca toti evreii din toata lumea se pot intoarce "acasa" si exact asta u facut si ei...in speranta unei vieti mai bune...ca in ro..e greu...aici dpdv medical nici nu se compara...dar e scumpa chiria ...si sa ne luam un ap al nostru iar e foarte foarte scump...insa e mai bine decat in romania...
va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine...eu sunt optimista de felul meu dar cateodata simt ca o ia totul la vale...sunt momente cand se aduna toate si pur si simplu simt ca nu mai suport...insa incerc sa fiu cat mai linistita pt bebitza mea...stiu ca dumnezeu ne va ajuta si toate se vor rezolva pana la urma...iar cand va veni pe lume bb toate se vor schimba in bine... pray.gif
va pup si multa sanatate... oFloare.gif floare2.gif oFloare.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Mar 15 2009, 07:52 PM
Postare #5553


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(di@ @ Mar 15 2009, 10:44 AM) *
nu mi-a zis dr exact daca sa stau in pat...a zis sa ma odihnesc mai mult...dar nu stiu la ce se refera exact...adevarul e ca eu asa sunt obisnuita...sa ma misc toata ziua...deocamdata ma simt ok...cand voi simti ca nu mai pot va trebui sa raman mai mult in pat... e rau ca a intervenit si chestia asta cu socru-meu...are o operatoe de vreo 30 cm...are anevrism pe aorta si trebuie sa-i puna inauntru un fel de tub...dar problema grava e ca nu au putut sa il puna pe cel care vroiau ei si l-au deschis pe degeaba...la CT nu s-a vazut ca e atat de grav...acu l-au inchis inapoi si va trebui operat din nou ca sa-i puna celelalt fel de tub...dar nu se stie cand...si eu intre timp mai si nasc...iar acu tre sa ma ocup de casa ca toata lumea e la munca...greu...foarte greu...cand vin problemele vin toate odata...eu nici nu mai am timp sa ma gandesc la nastere la cate am pe cap...mai am griji si in privinta parintilor mei care sunt in ro...maica-mea s-a dus in austria sa aiba grija de o batrana...si au mintit-o ca de fapt mai e acolo si un mos ticnit...azi vine inapoi acasa ca nu rezista cu nebunul...si pe langa asta inainte de a pleca a facut puroi la dinti...au operat-o sa-i scoata puroiul si apoi a plecat in austria...asta era vinerea trecuta...cam lunea trecuta a mai si lovit-o baba cu cotul in gura exact in operatie si ii e frica sa nu se infecteze...baba nu e in toate mintile...adica nu stie ce face...si mai e si paralizata in scaun cu rotile....
hai ca te-am innebunit de tot...dar nush cui sa ma descarc ca sunt singura acasa...abia astept sa vina maica-mea sa vb cu ea pe mess..ca simt ca voi innebuni si eu in curand...sotul meu saracu munceste toata ziua..e stresat si el ca vine bb si mai e si taica-sau cu operatia asta...nu pot sa ma mai plang lui ca mi-e mila de el saracu...ca are destule pe cap...
P.S..socru-meu risca oricand sa se sparga doamne fereste nevrismul ala...si atunci nu mai e nik de facut ...ma rog intr-una la dumnezeu sa fie toate bine...sa il opereze cat mai repede si sa-i puna celalalt tub ...si sa nasc si eu usor si maica-mea sa fie bine cu infectia aia a ei...ce mai... sanatate daca nu e, totul e degeaba....ma consolez cu gandul ca e bine bebitza mea...
multa sanatate tuturor, nasteri usoare si bebei sanatosi si cuminti... oFloare1.gif


Parera mea este ca esti mult prea stresata, intr adevar s-au adunat multe dar trebuiesa te gandesti la bebe ca toata tensiunea se poate trensmite si la el,la fel cum a spus si Angi trebuie sa stai mai mult in pat, daca ai colul deschis, nu ai voie sa faci efort. Nu stiu cate saptamani ai de sarcina dar daca ai sub 37 risti sa nasti prenatur daca nu stai linistita, trebuie sa te inteleaga toata familia si sa caute sa nu mai lase toate treburile pe tine, eu m-as gandi inainte de toate la bebe si apoi la restul pentru-ca tu esti responsabila fata de el. Imi pare rau ca treci prin atatea greutati dar trebuie sa nu te mai lasi afectata si sa ai grija de tine in primul rand. trandafir.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Mar 15 2009, 07:58 PM
Postare #5554


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131




QUOTE(bebepis @ Mar 15 2009, 01:59 PM) *
Salutare! Doinitza sa stii ca nu ai luat deloc mult in greutate. Mai ales la inaltimea ta, 16 kg este absolut normal; eu am cu 17 cm mai putin decat tine si am luat 14 kg pana acum. Si nu au cum sa fie 10 kg ale tale 68.gif ! In momentul asta bebe+placenta+lichid amniotic+uter (care a crescut de 1000 de ori fata de cat era inainte de a ramane insarcinata) + sani+surplusul de sange= cel putin 8-9 kg. Asa ca nu au cum sa fie ale tale 10 kg. Ca sa nu mai spunem ca s-a acumulat lichid in tesuturi pe care il pierzi imediat dupa nastere.



Multumesc de incurajare notworthy.gif , eu ma gandeam ca am luat destul de mult, sper sa scap usor de kg asa cum spuneti si voi rolleyes.gif floare2.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_alexaa
postare Mar 15 2009, 10:55 PM
Postare #5555


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 731
Inscris la: 3-February 09
Membru nr.: 69,343



QUOTE(di@ @ Mar 14 2009, 09:36 AM) *
neatza fetele...
ca de obicei nu am somn... cafea.gif am fost la eco...totul e ok...bebitza mea are 2,5kg...diametrul capusorului e mai mic...cam pt 33 sapt desi eu am 35,6 sapt...burtica e ok...cam pt 34,5 saapt iar piciorusele sunt potrivite pt 35.1....a zis la eco sa nu imi fac griji ca e ok ...nu e mica...capusorul chiar daca e un pic mai mic macar nu ma chinui cand nasc...dar probabil ca va mai creste pana nasc...miercuri merg si la dr meu...cred ca imi va controla din nou colul daca e deschis ca acu 2 sapt era jum de cm deschis dar a zis sa nu imi fac probleme...abia astept sa vad ce imi spune...eu nu mi-am facut bagajul de spital...nu vreau sa il pregatesc pt ca sunt superstitioasa si sa nu cumva nasc mai repede daca-l am pregatit doh.gif eu nu m-am ingrasat mult...am in jur de 64-65 de kg..inainte de sarcina aveam 53...nici pofte nu am...mananc normal...si burtica e cam mica...ma speriam deja ca e bb mic...dar cand mi-a zis acu ca are 2,5 kg m-am linistit....
maria-corina...vacanta placuta la tara...sa speram ca vei avea calc si net cand te intorci...si bafta fetelor care mai merg la eco...
pupici si sanatate tuturor floare2.gif trandafir.gif floare2.gif



Buna...ma bag si yo in seama cu voi aici.....vroiam sa-ti spun ca si mie mi-a gasit colul sechis de la 37 de sapt si mi-a zis sa stau linistita in pat,sa nu fac efort si sa iau 3 no-spa pe zi o saptamana pana fac 38 de sapt sa nu mai fie considerat BB prematur...m-a chemat la control la 38 de sapt eu mi-au luat si bagajul eram convinsa ca ma opreste dar nimic nimic m-am intors cum am plecat,asa si vinerea aceasta...deci BB cu colul deschis cu tot nu vrea sa iasa ma rog de el(app este baietel), cat despre greutate puisorul meu are doar 2700g ......inca ceva(cred ca v-am ametit) naste cineva la spitalul Elias Bucuresti???


--------------------



Un ingeras a aparut in vietile noastre,acela este Patrick Mihai!!!






http://www.ph-online.ro/prahoveanul-anului...02-adrian-iacob
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Doinitzagabriela
postare Mar 15 2009, 11:07 PM
Postare #5556


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 802
Inscris la: 7-October 08
Membru nr.: 41,131



QUOTE(baby_alexaa @ Mar 16 2009, 12:55 AM) *
Buna...ma bag si yo in seama cu voi aici.....vroiam sa-ti spun ca si mie mi-a gasit colul sechis de la 37 de sapt si mi-a zis sa stau linistita in pat,sa nu fac efort si sa iau 3 no-spa pe zi o saptamana pana fac 38 de sapt sa nu mai fie considerat BB prematur...m-a chemat la control la 38 de sapt eu mi-au luat si bagajul eram convinsa ca ma opreste dar nimic nimic m-am intors cum am plecat,asa si vinerea aceasta...deci BB cu colul deschis cu tot nu vrea sa iasa ma rog de el(app este baietel), cat despre greutate puisorul meu are doar 2700g ......inca ceva(cred ca v-am ametit) naste cineva la spitalul Elias Bucuresti???



Sa fie sanatos, eu o sa nasc la CFR2 dar am auzit numai lucruri bune de Elias, si eu o sa am un baietel si am colul lung si inchis, ma intreb daca tu cu col deschis astepti...eu ce o sa fac? am inteles ca ajungem lejer la termen dupa col...dar sa vedem. te pup si nastere usoara trandafir.gif


--------------------





  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
baby_alexaa
postare Mar 16 2009, 08:30 AM
Postare #5557


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 731
Inscris la: 3-February 09
Membru nr.: 69,343



Las' sa stea acolo sa creasca,sa i se dezvolte plamanii...acum mai este si dupa el,daca vrea sa iasa,iese daca nu....negociem:)))...Iti urez sarcina usoara in continuare si un BB sanatos...app baieteii sunt mai puturosi..asa ca este posibil sa depasesti cela 40 de saptamani daca zici ca ai colul inchis si lung,dar fi fericita BB poate sa stea pana la 42 de sapt asa ca o sa ai un BB mare si sanatos jucaus.gif !!!!Pupici la gravida.gif si la


--------------------



Un ingeras a aparut in vietile noastre,acela este Patrick Mihai!!!






http://www.ph-online.ro/prahoveanul-anului...02-adrian-iacob
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Mar 16 2009, 09:58 AM
Postare #5558


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(baby_alexaa @ Mar 16 2009, 12:55 AM) *
Buna...ma bag si yo in seama cu voi aici.....vroiam sa-ti spun ca si mie mi-a gasit colul sechis de la 37 de sapt si mi-a zis sa stau linistita in pat,sa nu fac efort si sa iau 3 no-spa pe zi o saptamana pana fac 38 de sapt sa nu mai fie considerat BB prematur...m-a chemat la control la 38 de sapt eu mi-au luat si bagajul eram convinsa ca ma opreste dar nimic nimic m-am intors cum am plecat,asa si vinerea aceasta...deci BB cu colul deschis cu tot nu vrea sa iasa ma rog de el(app este baietel), cat despre greutate puisorul meu are doar 2700g ......inca ceva(cred ca v-am ametit) naste cineva la spitalul Elias Bucuresti???

Buna! Eu-eu-eu nasc la Elias rolleyes.gif ! Dar mai am vreo 3 saptamani si ceva. Si desi eu astept o fetita nu cred ca se va grabi si mai mult ca sigur voi trece de 40 de saptamani. Eu am sa nasc cu dr. Ana-Maria Floare.
Si eu merg azi la control sa vad cat a mai crescut bebita mea. Acum 4 saptamani avea 2 kg.
Multa bafta! Tu mai ai putin! Ai fost pana acum la Elias? Cum arata maternitatea? Noi nu ne-am dus nici sa vedem pe unde se intra doh.gif !


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moni&BB
postare Mar 16 2009, 10:24 AM
Postare #5559


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 179
Inscris la: 27-January 09
Din: Cluj-Napoca
Membru nr.: 67,534



Neatza burtici !
e cineva la cafelutza? vad ca ati scris multe in weekend...
di@ ai mare grija de tine si de bebe, e cel mai important lucru ! Si DD sa aiba grija de voi si de ceilalti din familie..

Noi am avut un weekend tare agitat...am adus patutul lui bebe (in sfarsit!) , l-am instalat, am invartit casa pe dos, nu alta ! Am cautat si carucior si cosulet auto, dar nu am gasit...inca...
Mi-am luat inima in dinti si am fost si eu pe la magazine (incet-incet si cu maaaare atentie), sa vad de carucioare ..ca nu mai rezistam in casa, cu toata preeclampsia...
Maine seara am programare la eco, la medicul cu care voi naste...abia astept sa vad ce mai face bebe ! Banuiesc ca maine vom programa impreuna cu dr. data nasterii, pt ca din cate povestisem anterior, nu ma va lasa sa ajung la 40 de sapt....undeva dupa 38 de sapt vom alege data nasterii.

Mai sunteti vreuna din voi cu bebele in pelviana? Mie sarcina imi e asa de sus ! (stiu ca e normal asa din cauza pelvienei...dar e tare obositor, iar loviturile in col si in vezica sunt de groaza....)

Pupici tuturor ! oFloare.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Mar 16 2009, 10:32 AM
Postare #5560


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(anastasia80 @ Mar 15 2009, 03:28 PM) *
Burta se intareste foarte rau, asta stie si medicul, iau cate 4 no-spa pe zi.Adevarul e ca nu prea pot sa stau linistita,ma apuca vrenicia de fiecare data.Nu pot sta numai in pat, ce sunt bolnava? De fiecare data cand am fost la control ma gasea cu burta foarte contractata.Se mira si el de fiecare data cat de tare poate sa fie.Eu de col habar nu am pt ca medicul meu nu m-a suit niciodata pe masa pe parcursul sarcinii. Ma mai duc la control in ultima sapt din martie, poate ma vede atunci, sa vedem.Sau poate ma opreste sa nasc rolleyes.gif
Multi hug.gif la toate gravida.gif si o duminica cat mai placuta.

cam ciudat ca nu te-a suit pe masa tinand cont ca ai contractii. eu am vizitat masa destul de des sad.gif
cumva iti face ecografie la fiecare control?

QUOTE(di@ @ Mar 15 2009, 06:34 PM) *
buna gravida.gif
ANGI sotul meu e tot roman...ne-am cunoscut acu vreo 8 ani in ro si ne-am casatorit acu 4 ani in romania...in aprilie 2006 am emigrat aici..bunica lui e evreica si toti membrii familiei pe linie materna sunt considerati evrei...adica maica-sa si fratii lui...doar eu si socru-meu suntem "intrusii" adica non-evrei...iar in israel s-a dat o lege dupa ce s-a infiintat statul ca toti evreii din toata lumea se pot intoarce "acasa" si exact asta u facut si ei...in speranta unei vieti mai bune...ca in ro..e greu...aici dpdv medical nici nu se compara...dar e scumpa chiria ...si sa ne luam un ap al nostru iar e foarte foarte scump...insa e mai bine decat in romania...
va multumesc tuturor ca sunteti alaturi de mine...eu sunt optimista de felul meu dar cateodata simt ca o ia totul la vale...sunt momente cand se aduna toate si pur si simplu simt ca nu mai suport...insa incerc sa fiu cat mai linistita pt bebitza mea...stiu ca dumnezeu ne va ajuta si toate se vor rezolva pana la urma...iar cand va veni pe lume bb toate se vor schimba in bine... pray.gif
va pup si multa sanatate... oFloare.gif floare2.gif oFloare.gif

draga mea sotul tau o fii tot roman, dar el are familia alaturi, are alaturi parintii si fratii pe cand tu-l ai doar pe el...

QUOTE(baby_alexaa @ Mar 16 2009, 12:55 AM) *
Buna...ma bag si yo in seama cu voi aici.....vroiam sa-ti spun ca si mie mi-a gasit colul sechis de la 37 de sapt si mi-a zis sa stau linistita in pat,sa nu fac efort si sa iau 3 no-spa pe zi o saptamana pana fac 38 de sapt sa nu mai fie considerat BB prematur...m-a chemat la control la 38 de sapt eu mi-au luat si bagajul eram convinsa ca ma opreste dar nimic nimic m-am intors cum am plecat,asa si vinerea aceasta...deci BB cu colul deschis cu tot nu vrea sa iasa ma rog de el(app este baietel), cat despre greutate puisorul meu are doar 2700g ......inca ceva(cred ca v-am ametit) naste cineva la spitalul Elias Bucuresti???

tu faci maine 40 de saptamani? nastere usoara!!!


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 554 555 556 557 558 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 17th April 2024 - 12:08 AM