Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3223 Pagini V  « < 553 554 555 556 557 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Aprilie 2009
di@
postare Mar 15 2009, 07:42 AM
Postare #5541


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 177
Inscris la: 2-December 08
Din: tel aviv, israel
Membru nr.: 52,966



QUOTE(anastasia80 @ Mar 14 2009, 05:57 PM) *
Buna burticute, ce faceti? noi ne plictisim de moarte, nu am mai iesit din casa de marti dim.Am niste dureri de burta cam de o sapt ca si cum as fi la ciclu, dar in special dimineata. Voi aveti asa ceva? Pupicuti si weekend placut. hug.gif

sa stii ca si eu am avut dureri exact cum le descrii tu...si mi-a zis dr ca sunt contractii..eu am avut dureri puternice...adica ma durea rau ...m-au trimis la spital...dar m-a controlat...am fost pusa la monitor, a vazut ca sunt contractii uterina, dar colul fiind inchis au zis ca nu au ce sa-mi faca...sa beau multe lichide si sa ma odihnesc...eu nu prea am fost cuminte in sarcina asta...adica am muncit mult...stateam cate 8 ore in picioare pana acu o sapt...si nu numai ca stateam in picioare...mai si munceam...si acu ca am ramas in prenatal tot nu am stare...fac curat in casa...mai am si probleme ...socru-meu e bolnav...a fost operat marti...a trebuit sa fac eu de mancare pt toata fam (ca ne-am mutat toti impreuna) azi tre sa merg din nou la el la spital ca il externeaza..(nu v-am spus ca evreii au zi de odihna sambata- Shabat- si duminica e prima zi de munca aici...cred ca am mai scris anterior ca am fost duminica la control la medic...)
ar trebui sa intrebi medicul in leg cu contractiile sa vezi ce iti spune...daca e colul inchis nu e nici un pericol....
pupici si sanatate... floare2.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Mar 15 2009, 07:47 AM
Postare #5542


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(di@ @ Mar 15 2009, 09:33 AM) *
neatza .... cafea.gif
nu mi-a zis la eco nik de col...nici nu s-a uitat...mi-a facut eco normal...adica a pus sonda pe burtik...pana acu cand imi facea eco pt col imi face a vaginal...o sa vad la dr meu ca sigur isi va baga mana inauntru ca si data trecuta...el mi-a facut acu 2 sapt eco pe burtk si apoi m-a pus sa ma dezbrac si m-a controlat manual...asa si-a dat seama ca e deschis...voi vedea..abia astept sa vad daca e tot ok...


Neata!

Normal se vede si la eco. Atunci cand coboara cu chestia aia jos, jos de te pune sa-ti lasi lenjeria intima in jos...halal exprimare doh.gif Mie mi-a zis la eco normal, nu vaginal, ca e inchis si lung.
Probabil pe tine te-a si controlat dupa eco ca sa se asigure ca a vazut bine. Tu daca ai colul deschis cu trebuie sa fii cuminte, cuminte, fara pic de efort, mai mult in pat??


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
di@
postare Mar 15 2009, 08:44 AM
Postare #5543


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 177
Inscris la: 2-December 08
Din: tel aviv, israel
Membru nr.: 52,966



QUOTE(AngiC @ Mar 15 2009, 09:47 AM) *
Neata!

Normal se vede si la eco. Atunci cand coboara cu chestia aia jos, jos de te pune sa-ti lasi lenjeria intima in jos...halal exprimare doh.gif Mie mi-a zis la eco normal, nu vaginal, ca e inchis si lung.
Probabil pe tine te-a si controlat dupa eco ca sa se asigure ca a vazut bine. Tu daca ai colul deschis cu trebuie sa fii cuminte, cuminte, fara pic de efort, mai mult in pat??

nu mi-a zis dr exact daca sa stau in pat...a zis sa ma odihnesc mai mult...dar nu stiu la ce se refera exact...adevarul e ca eu asa sunt obisnuita...sa ma misc toata ziua...deocamdata ma simt ok...cand voi simti ca nu mai pot va trebui sa raman mai mult in pat... e rau ca a intervenit si chestia asta cu socru-meu...are o operatoe de vreo 30 cm...are anevrism pe aorta si trebuie sa-i puna inauntru un fel de tub...dar problema grava e ca nu au putut sa il puna pe cel care vroiau ei si l-au deschis pe degeaba...la CT nu s-a vazut ca e atat de grav...acu l-au inchis inapoi si va trebui operat din nou ca sa-i puna celelalt fel de tub...dar nu se stie cand...si eu intre timp mai si nasc...iar acu tre sa ma ocup de casa ca toata lumea e la munca...greu...foarte greu...cand vin problemele vin toate odata...eu nici nu mai am timp sa ma gandesc la nastere la cate am pe cap...mai am griji si in privinta parintilor mei care sunt in ro...maica-mea s-a dus in austria sa aiba grija de o batrana...si au mintit-o ca de fapt mai e acolo si un mos ticnit...azi vine inapoi acasa ca nu rezista cu nebunul...si pe langa asta inainte de a pleca a facut puroi la dinti...au operat-o sa-i scoata puroiul si apoi a plecat in austria...asta era vinerea trecuta...cam lunea trecuta a mai si lovit-o baba cu cotul in gura exact in operatie si ii e frica sa nu se infecteze...baba nu e in toate mintile...adica nu stie ce face...si mai e si paralizata in scaun cu rotile....
hai ca te-am innebunit de tot...dar nush cui sa ma descarc ca sunt singura acasa...abia astept sa vina maica-mea sa vb cu ea pe mess..ca simt ca voi innebuni si eu in curand...sotul meu saracu munceste toata ziua..e stresat si el ca vine bb si mai e si taica-sau cu operatia asta...nu pot sa ma mai plang lui ca mi-e mila de el saracu...ca are destule pe cap...
P.S..socru-meu risca oricand sa se sparga doamne fereste nevrismul ala...si atunci nu mai e nik de facut ...ma rog intr-una la dumnezeu sa fie toate bine...sa il opereze cat mai repede si sa-i puna celalalt tub ...si sa nasc si eu usor si maica-mea sa fie bine cu infectia aia a ei...ce mai... sanatate daca nu e, totul e degeaba....ma consolez cu gandul ca e bine bebitza mea...
multa sanatate tuturor, nasteri usoare si bebei sanatosi si cuminti... oFloare1.gif


--------------------



  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Mar 15 2009, 10:43 AM
Postare #5544


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407




Di@ imi pare sincer rau ca ai atatea probleme sad.gif sad.gif sad.gif ...
Incearca totusi sa nu-ti mai faci atatea griji si incearca sa te pui pe tine si pe bebe pe primul loc...Cum adica sa n-ai timp de tine si sa le faci tu pe toate?? pai daca nu erai tu ce faceau? tu dupa parerea mea ar trebui sa stai mult in pat. Ai zis ca ai colul deschis!!! Asta inseamna ca poti naste prematur oFloare1.gif
Eu te inteleg ca te framanta toate ca asa suntem, noi gravidele mai sensibile si mai facem si din tantar armasar. Trebuie sa incerci sa nu te mai framanti atata pentru toate pentru ca perioada care vine, lauzia e si mai dificila... Si nu e bine sa fii suparat ca lauza...
Mama ta va fii bine ai sa vezi, se va intoarce acasa si totul va fii bine!
Socrul pare a fii mai grav dar trebuie sa gandesti pozitiv, ca si el va fii bine!
Oricum cel mai important lucru e ca tu si bebe sa fiti bine! hug.gif tzuc.gif
Si cum adica sa nu te descarci sotului: tu esti gravida, la prima nastere, cu hormonii pe pereti, te framanta toate, esti intr-o tara straina, el din cate inteleg e de acolo, are familia alaturi; daca tu nu te descarci lui, cui te descarci?



--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalina03
postare Mar 15 2009, 10:47 AM
Postare #5545


CATALINA03
***

Grup: Members Plus
Postari: 207
Inscris la: 13-February 09
Din: ITALIA TRENTO
Membru nr.: 71,853



SALUTARI BURTICUTE!VA SALUT PE TOATE SI VA DORESC DUMINICA PLACUTA! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif DI@NU MAI FII SUPARATA CA D-ZEU TE VA AJUTA SA TRECI PESTE TOATE IAR UN COPIL IN FAM.CAND VINE ADUCE MEREU NUMAI BUCURII!VEI VEDEA DUPA CE NASTI TOATE PROBLEMELE VOR AVEA O SOLUTIE hug.gif


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sweet_yonutza
postare Mar 15 2009, 11:27 AM
Postare #5546


Member
***

Grup: Members Plus
Postari: 191
Inscris la: 28-October 08
Din: timisoara, firenze
Membru nr.: 45,175



maine vin in romania nanner.gif super.gif bananab.gif


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AngiC
postare Mar 15 2009, 11:31 AM
Postare #5547


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,906
Inscris la: 30-July 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 32,407



QUOTE(sweet_yonutza @ Mar 15 2009, 01:27 PM) *
maine vin in romania nanner.gif super.gif bananab.gif


Ai mare grija pe drum si sa nu uiti sa-ti iei cu tine analizele pe care le-ai facut ca aici trebuie sa ai la internare acel dosar...
Asteptam vesti bune: sa ne spui ca ai ajuns cu bine hug.gif


--------------------


si
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Mar 15 2009, 11:59 AM
Postare #5548


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(Doinitzagabriela @ Mar 14 2009, 11:09 PM) *
Si eu imi doresc sa imi faca sete, iti dai seama ca nu am mai alaptat pana acum si sunt sigura ca depinde de la femeie la femeie, eu sper sa slabesc in timpul alaptatului, am plecat de la 64 de kg la 1.77 inaltime si am ajuns la 80 sad.gif deci am luat ce kg...10 sigur sunt ale mele doh.gif oricum de regula slabeam usor...acum sa vad ce o sa fie. Legat de topic...ma bucur mult ca o sa fie, chiar daca o sa intram mai rar, cel putin o sa pastram legatura si o sa ppostam poze cu bebeii tzuc.gif smile.gif

Salutare! Doinitza sa stii ca nu ai luat deloc mult in greutate. Mai ales la inaltimea ta, 16 kg este absolut normal; eu am cu 17 cm mai putin decat tine si am luat 14 kg pana acum. Si nu au cum sa fie 10 kg ale tale 68.gif ! In momentul asta bebe+placenta+lichid amniotic+uter (care a crescut de 1000 de ori fata de cat era inainte de a ramane insarcinata) + sani+surplusul de sange= cel putin 8-9 kg. Asa ca nu au cum sa fie ale tale 10 kg. Ca sa nu mai spunem ca s-a acumulat lichid in tesuturi pe care il pierzi imediat dupa nastere.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Mar 15 2009, 12:00 PM
Postare #5549


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(sweet_yonutza @ Mar 15 2009, 01:27 PM) *
maine vin in romania nanner.gif super.gif bananab.gif

Bafta pe drum! Sa faceti opriri dese si sa incerci sa stai intinsa.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bebepis
postare Mar 15 2009, 12:18 PM
Postare #5550


Silver Member
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,268
Inscris la: 26-November 08
Membru nr.: 51,511



QUOTE(di@ @ Mar 15 2009, 10:44 AM) *
nu mi-a zis dr exact daca sa stau in pat...a zis sa ma odihnesc mai mult...dar nu stiu la ce se refera exact...adevarul e ca eu asa sunt obisnuita...sa ma misc toata ziua...deocamdata ma simt ok...cand voi simti ca nu mai pot va trebui sa raman mai mult in pat... e rau ca a intervenit si chestia asta cu socru-meu...are o operatoe de vreo 30 cm...are anevrism pe aorta si trebuie sa-i puna inauntru un fel de tub...dar problema grava e ca nu au putut sa il puna pe cel care vroiau ei si l-au deschis pe degeaba...la CT nu s-a vazut ca e atat de grav...acu l-au inchis inapoi si va trebui operat din nou ca sa-i puna celelalt fel de tub...dar nu se stie cand...si eu intre timp mai si nasc...iar acu tre sa ma ocup de casa ca toata lumea e la munca...greu...foarte greu...cand vin problemele vin toate odata...eu nici nu mai am timp sa ma gandesc la nastere la cate am pe cap...mai am griji si in privinta parintilor mei care sunt in ro...maica-mea s-a dus in austria sa aiba grija de o batrana...si au mintit-o ca de fapt mai e acolo si un mos ticnit...azi vine inapoi acasa ca nu rezista cu nebunul...si pe langa asta inainte de a pleca a facut puroi la dinti...au operat-o sa-i scoata puroiul si apoi a plecat in austria...asta era vinerea trecuta...cam lunea trecuta a mai si lovit-o baba cu cotul in gura exact in operatie si ii e frica sa nu se infecteze...baba nu e in toate mintile...adica nu stie ce face...si mai e si paralizata in scaun cu rotile....

'di@', imi pare rau sa aud ca treci prin astfel de situatii stresante! Si tatal meu s-a operat in noiembrie (i-au facut un bypas si i-au schimbat o valva) si cum doar eu stau in Bucuresti a trebuit sa ma duc zilnic la el la spital, sa-i duc de mancare, sa-l incurajez! "Spectacolul" de la terapie intensie sectia de chirurgie cardiovasculara dintr-un spital este infricosator de-a dreptul! A fost greu si eram stresata si frustrata ca nu pot sa am grija de mine si de bebita mea. Atunci eram insarcinata in 5 luni si imi era frica sa nu iau vreo boala ceva tot plimbandu-ma pe la spital, mai ales dupa ce pierdusem o sarcina anul trecut. Mi se parea ca eu eram cea care trebuia sa fie ingrijita si menajata in loc sa duc eu grija altora. Imi aduc aminte si acum cu neplacere ziua cand s-a operat: ce stres in asteptarea aia si apoi nu puteam sa ma preocup de starea lui de sanatate pt ca trebuia sa alerg dupa doctori sa le "multumesc"; a fost coplesitor sad.gif ! Si mai inainte, in vara, cand de-abia ramasesem insarcinata (nici nu aflasem de fapt, de-abia la o saptamana mi-am dat seama) sotul meu s-a operat. Noi suntem singuri in Bucuresti asa ca numai eu am avut grija de el; alt stres, alta alergatura. Cand privesc in urma imi dau seama cata grija a avut Dumnezeu de mine si nu m-a lasat sa pierd si sarcina asta! Tot in timpul sarcinii am facut si scoala de soferi si am dat examenul de carnet. Si nici in afara acestor neplaceri mai mari nu am fost prea rasfatata, prea menajata desi mi-ar fi facut placere ca oricarei femei insarcinate! Ma rog la Doamne-Doamne ca bebita mea sa nu fie afectata in nici un fel de agitatia din viata mea din timpul sarcinii! Ti-am povestit toate astea ca sa poti trece putin mai usor peste greutatile pe care le intampini stiind ca mai ai "colege" de suferinta!
Multa sanatate tzuc.gif ! si pregateste-ti sufletul pentru cel mai frumos si minunat moment din viata unei femei. Nu mai e mult...


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3223 Pagini V  « < 553 554 555 556 557 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 03:01 PM