Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

7829 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mamici De Octombrie 2008
nalya
postare Mar 25 2008, 02:14 PM
Postare #41


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



Si eu sunt in aceeasi situatie,ziua nu-mi pot tine ochii deschisi,iar in timpul noptii ma trezesc foarte des.Dar spre deosebire de tine,eu toata ziua trec pe la wc


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adita
postare Mar 25 2008, 04:32 PM
Postare #42


Junior
*

Grup: Members
Postari: 13
Inscris la: 4-January 08
Din: Bucuresti
Membru nr.: 12,011



Buna fetelor,

Sunt si eu in 12 saptamani, mi-a fost rau toata luna martie si am slabit vreo 6 kg, pentru ca tot ce mancam si eu, varsam imediat. Mi-am sunat medicul si mi-a spus ca pot sa iau metoclopramid inainte de fiecare masa principala, iar cand am arsuri sa iau cate un Renni. Asta este ... cam sufar dar sper sa-mi treaca in saptamanile urmatoare.

Pupici si sarcina usoara! oFloare.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kitty_cost
postare Mar 25 2008, 06:36 PM
Postare #43


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 11
Inscris la: 16-March 08
Membru nr.: 17,882



QUOTE(nalya @ Mar 24 2008, 09:23 PM) *
buna fetelor!si eu sunt insarcinata in opt saptamani,pe la sfarsitul lui octombrie,inceputul lui noiembrie,vine si BB-lul meu. barza.gif fetelor,cum va-ti descurcat la inceputul sarcinii,ca mie una mi-a fost groaznic!intelegeti voi...toata ziua trec pe la bunul meu prieten(wc-ul),iar cand sunt in metrou sau in masina,catastrofa...o nastere usoara pentru viitoarele mamici,si eu pe langa voi biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif tongue.gif

...asa de cunoscut imi suna ceea ce zici wink.gif ...si la mine nu este zi sa nu fac prezenta !!! Minim 2 ori , maxim am fost de 5 sau 6 ...nu mai stiu exact .Ce imi amintesc e ca a fost o zi groaznica ; of..
dar, asta este ...unele ca noi au noroc si bafta din plin !! trebuie sa avem toate simptomele din sarcina !! Cel putin eu, nu cred ca e simptom sa nu il am!!! greturi, varsaturi , salivatie excesiva,somnolenta ,sangerari ale gingiilor .... etc...si etc..
Unele zic ca sarcina e cea mai frumoasa parte a vietii smile.gif ... asa-i cu siguranta..
Nu o sa poti uita niciodata !!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Mar 25 2008, 09:30 PM
Postare #44


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392




QUOTE(kitty_cost @ Mar 25 2008, 07:36 PM) *
...asa de cunoscut imi suna ceea ce zici wink.gif ...si la mine nu este zi sa nu fac prezenta !!! Minim 2 ori , maxim am fost de 5 sau 6 ...nu mai stiu exact .Ce imi amintesc e ca a fost o zi groaznica ; of..
dar, asta este ...unele ca noi au noroc si bafta din plin !! trebuie sa avem toate simptomele din sarcina !! Cel putin eu, nu cred ca e simptom sa nu il am!!! greturi, varsaturi , salivatie excesiva,somnolenta ,sangerari ale gingiilor .... etc...si etc..
Unele zic ca sarcina e cea mai frumoasa parte a vietii smile.gif ... asa-i cu siguranta..
Nu o sa poti uita niciodata !!

da,asa e,e foarte frumasa perioada sarcini,trebuie sa te bucuri de fiecare moment!eu am slabit 8kg,nu pot manca nimic,si apa ce o beau o vomit.prietenul meu(vara asta ne casatorim,locuim de doi ani impreuna)rade de mine,spune ca asta e cea mai eficienta dieta...dar,asta e,totul merge spre bine


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pissy18kat
postare Mar 25 2008, 10:51 PM
Postare #45


bibi alexandra
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 2,716
Inscris la: 14-January 08
Din: mangalia
Membru nr.: 12,621



dragi burtici va salut cu mare drag
si stiati ca nu toate plantele fac bine in cursul sarcinii de exemplu
  • COADA SORICELULUI- declanseaza ciclul menstrual si poate provoca avortu spontan.
  • OBLIGEANA - stimuleaza contractiile uterine. Poate duce la pierderea sarcinii.
  • PELIN - declanseaza ciclul menstrual.
  • ROSTOPASCA - stimuleaza contractiile uterine.
  • IENUPAR - contine un ulei esential care poate declansa ciclul menstrual.
  • LEVANTICA - decalnseaza menstruatia.
  • SALVIA - este un puternic stimulent uterin.
  • SCORTISOARA - aromaterapia c ulei de scortisoara, nucsoara, camfor, busuioc, anason, ienupar, cuisoare, tarhon sau maghiran e interzisa in timpul sarcinii. Uleiurile esentiale pe care le contin provoaca avortul sau nasterea prematura.
  • CIMBRU - stimuleaza contractiile uterine si poate provoca un avort spontan.
  • PATRUNJELUL - semintele sunt recomandate pentru reglarea ciclului menstrual. Evita semintele si frunzele de patrunjel in exces pe perioada sarcinii, dar si cand alaptezi, deoarece consumul lor scade cantitatea de lapte.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stiviana
postare Mar 26 2008, 06:26 PM
Postare #46


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,822



Buna mamici,

Am intrat si eu in saptamana a 8-a! Totul decurge normal,sunt foarte obosita si de cateva saptamani nu prea pot manca - inca nu am vomitat dar mi-e greata intr-una! Culmea este ca mi-e foame si cand vad mancarea imi vine sa o iau la fuga. Tot ce pot manca acuma sunt supe si paine, si fructe si iaurt. Numai la gandul la carne si legume mi se apleaca!:) Oricum sper ca intr-o luna sa imi revin la normal. Doctorul mi-a prescris vitamine, deci sa speram ca bebe primeste ce trebuie. In rest ma duc des la wc si nu prea apuc sa fac nimica de atata oboseala!:) Urmatorul control este pe 9 aprilie, pana atunci sper sa fie totul bine.


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stiviana
postare Mar 26 2008, 06:26 PM
Postare #47


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,822



QUOTE(aurisca78 @ Mar 19 2008, 10:51 AM) *
dragele mele,
a iesit pozitiv, sunt asa de fericita ca imi vine sa strig in gura mare ca o sa am un bb. Saptamana viitore voi fi la primul control si primul echo asa ca va pup pe toate si sa dea D-zeu sa fim bine cu bb nostrii


Felicitari bananab.gif ! Sa fie intr-un ceas bun!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stiviana
postare Mar 26 2008, 06:29 PM
Postare #48


Junior
*

Grup: Members
Postari: 11
Inscris la: 4-March 08
Membru nr.: 16,822



QUOTE(LiliFilip @ Mar 23 2008, 10:51 PM) *
buna fetelor....ce sa va zic....sunt noua...cautam in seara asta mamici de septembrie...dar se pare ca nu sunt...smile.gif))eu sunt insarcinata in 13 saptamani...si pana acum totul e ok...nu am vomitat niciodata....sper ca totul sa fie ok...la voi se vede burtica???eu o sa am gemeni...shi mi-a crescut destul de repede....m-am si ingrasat deja 8kg...
va doresc o sarcina usoara...


Felicitari Lili! Ce frumos sa ai gemeni, si eu imi doresc mult, dar nu prea cred ca de data asta o sa fie 2! Oricum, o sa aflu mai multe la urmatorul control! La mine nu se vede burtica, doar sanii mi-au crescut, dar sunt de-abea in saptamana 8, deci mai am timp.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OanaC
postare Mar 27 2008, 02:10 PM
Postare #49


Junior
*

Grup: Members
Postari: 8
Inscris la: 27-March 08
Membru nr.: 18,858



Hello, dragile mele mamici. trandafir.gif
Permiteti sa ma alatur si eu? va rog. oFloare1.gif
Sunt si eu o mamica de octombrie, mai exact 21 octombrie, avem 10 saptamani si asteptam cu nerabdare sa facem ecografia de 16 saptamani pentru a afla ce este.
Sincer ne dorim sa fie fetita, dar...pana la urma sanatos sa fie.
Vreau sa va felicit pentru curajul vostru si sa va multumesc pentru ca impreuna invatam din experienta fiecareia.
La mine este prima sarcina si...desi mi-am dorit-o si am asteptat un an ca sa raman insarcinata...imi e teribil de frica.
Nu am simtit foarte puternic simtomele de greata, adica...le-am avut dar nu asa incat sa vizitez wc-ul cum au facut alte mamici. Ma bucur nespus pentru asta pentru ca eu ma tem de vomitat din copilarie. bananab.gif
Trebuie sa va povestes si eu despre momentul in care am aflat ca voi fi mamica. Imi intarziase o saptamana si la fel ca alte persoane de pe forum ma trezeam dimineata cu pofte de gogosari murati si alte lucruri ciudate pentru o dimineata, sanii imi erau foarte sensibili si destul de tari. Cand am ajuns la doctor si m-a trimis la laborator pentru test, eram cam confuza, nu stiam ce sa cred, imi era teama sa sper ca va fi pozitiv testul ( fetele de la farmacia de langa blocul meu ma cunosteau deja; in fiecare luna ma duceam sa-mi iau test de sarcina si...nimic). Insa cand a venit asistenta si mi-a confirmat ca este sarcina...am inceput sa tip si sa plang de bucurie, am speriat-o. Nu se astepta la o astfel de reactie, chiar m-a intrebat: chiar asa de mult va bucurati? si i-am raspuns: off, Doamna daca ati stii de cand astept momentul asta...
A fost cea mai frumoasa zi din viata mea si am vrut ca toata lumea sa stie ca voi fi mamica. Parintii mei au fost bucurosi, asteptau o veste ca asta de cativa ani, tatal meu a fost beat doua zile de fericire, este plecat din tara si cand am vorbit cu el la telefon mi-a spus ca ii vine sa zboare spre casa si ca nu stie daca mai rezista pana in aprilie cand o sa poata veni acasa. El lucreaza in comunitate si vine acasa o data la 6 luni. De sotul meu...ce sa va spun, si-a sunat toti prietenii si le-a dat vestea, este fericit si in acelasi timp speriat, e primul nostru jucaus.gif
hhmm, cred ca ma opresc aici, v-am plictisit destul pentru prima conversatie.
Va pup si va urez sarcina usoara.
trandafir.gif oFloare.gif floare2.gif
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nalya
postare Mar 27 2008, 08:47 PM
Postare #50


mami de diana
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,247
Inscris la: 28-February 08
Din: austria
Membru nr.: 16,392



QUOTE(OanaC @ Mar 27 2008, 03:10 PM) *
Hello, dragile mele mamici. trandafir.gif
Permiteti sa ma alatur si eu? va rog. oFloare1.gif
Sunt si eu o mamica de octombrie, mai exact 21 octombrie, avem 10 saptamani si asteptam cu nerabdare sa facem ecografia de 16 saptamani pentru a afla ce este.
Sincer ne dorim sa fie fetita, dar...pana la urma sanatos sa fie.
Vreau sa va felicit pentru curajul vostru si sa va multumesc pentru ca impreuna invatam din experienta fiecareia.
La mine este prima sarcina si...desi mi-am dorit-o si am asteptat un an ca sa raman insarcinata...imi e teribil de frica.
Nu am simtit foarte puternic simtomele de greata, adica...le-am avut dar nu asa incat sa vizitez wc-ul cum au facut alte mamici. Ma bucur nespus pentru asta pentru ca eu ma tem de vomitat din copilarie. :bana
Trebuie sa va povestes si eu despre momentul in care am aflat ca voi fi mamica. Imi intarziase o saptamana si la fel ca alte persoane de pe forum ma trezeam dimineata cu pofte de gogosari murati si alte lucruri ciudate pentru o dimineata, sanii imi erau foarte sensibili si destul de tari. Cand am ajuns la doctor si m-a trimis la laborator pentru test, eram cam confuza, nu stiam ce sa cred, imi era teama sa sper ca va fi pozitiv testul ( fetele de la farmacia de langa blocul meu ma cunosteau deja; in fiecare luna ma duceam sa-mi iau test de sarcina si...nimic). Insa cand a venit asistenta si mi-a confirmat ca este sarcina...am inceput sa tip si sa plang de bucurie, am speriat-o. Nu se astepta la o astfel de reactie, chiar m-a intrebat: chiar asa de mult va bucurati? si i-am raspuns: off, Doamna daca ati stii de cand astept momentul asta...
A fost cea mai frumoasa zi din viata mea si am vrut ca toata lumea sa stie ca voi fi mamica. Parintii mei au fost bucurosi, asteptau o veste ca asta de cativa ani, tatal meu a fost beat doua zile de fericire, este plecat din tara si cand am vorbit cu el la telefon mi-a spus ca ii vine sa zboare spre casa si ca nu stie daca mai rezista pana in aprilie cand o sa poata veni acasa. El lucreaza in comunitate si vine acasa o data la 6 luni. De sotul meu...ce sa va spun, si-a sunat toti prietenii si le-a dat vestea, este fericit si in acelasi timp speriat, e primul nostru jucaus.gif
hhmm, cred ca ma opresc aici, v-am plictisit destul pentru prima conversatie.
Va pup si va urez sarcina usoara.
Bun venit printre noi Oana oFloare1.gif si ferice de tine cu vomitatul,ca la mine e sub orice critica,egal ca e dimineata,zi sau noapte,tre sa trec pe la wc,am a ajuns sa fie locul unde imi petrec cel mai mult timp...Ma bucur pentru tine ca ti-ai vazut visul implinit,si iti dresc sa ai o sarcina si o nastere usoara.Eu imi doresc din tot sufletul sa am un baietel bananab.gif ,da acum ce-o vrea DD,ce o fi,sanatos sa fie!Te asteptam sa ne mai spui cum evolueaza sarcina.Nastere usoara pentru toate mamicile si BB-ei sanatosi!!!!

Aceasta postare a fost editata de nalya: Mar 27 2008, 08:48 PM


--------------------






  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7829 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 18th April 2024 - 10:13 AM