Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Cu Copilul La Restaurant
mamadematei
postare Sep 22 2010, 06:16 PM
Postare #1


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 45
Inscris la: 18-May 10
Din: Bucharest
Membru nr.: 147,756



Am avut de curand o exeperienta foarte placuta pe care m-am gandit sa o impartasesc si poate sa suigerati si voi locuri similare.
Am fost invitati la ziua unui prieten la un restaurant cu specific porcesc (exact asa cum cititi!). Bineinteles ca problema pe care ne-am pus-o instantaneu a fost ce ii vom da sa manance lui Matei, pe care nu numai ca eram obligati sa-l luam cu noi (mamaie era in convalescenta dupa o operatie) dar care nici nu mananca carne de porc. (Singura solutie - un snitel de-acasa pe care ne-am gandit sa il punem si lkui frunos in farfurie la retaurant ca sa se simta ca toata lumea).
Oricum, nu era prea mare problema dar mai mare ne-a fost mirarea cand am gasit un loc unde, in afara de meniul restaurantului, aveau un meniu special pentru copii (cu pui in principal), cu portii adecvate si pret fix. - Si, spre deosebire de McDonalds sau alte fast fooduri unde au meniu special pentru copii, aici totul era bio si facut din ingrediente proaspete.
NU vreau sa spun ca era un loc special pentru copii (nu loc de joc sau spatiu cu jucarii), dar m-a impresionat faptul ca cineva se gandise ca poate nu ai ce face si vii cu copilul si poate copilul nu mananca rasol de porc cu bere neagra servit cu hrean sau carne de proc la garnitza cu mamaliga rece. (Sau la restaurantele cu specific mai mult sau mai putin exotic unde nu gasesti un piept de pui la gratar- ca sa stii exact ce are copilul tau in farfurie). Si ca unui copil ii trebuie o portie de alt calibru.
Cu o simpla idee oamenii aia m-au scutit sa-mi comand ceva in functie de ce ar fi mancat Matei (mai ales ca sunt gurmanda si ce am mancat acolo nu am stiut niciodata ca se poae face din carne de porc........) sau sa ii dau sendvisul de acasa cand toata lumea isi comanda din meniu, iar el este innebunit sa faca si el acelasi lucru.
Poate vi se pare putin lucru,dar pentru noi in seara aceea a fost rezolvarea unei probleme. De atunci, cand putem mergem sa mancam cu copil cu tot mai ales ca ingredientele sunt bio iar bucatarul este un adevarat "chef".
A, pentru bucuresteni, locul se cheama "La piciorul porcului", aui si site http://www.lapiciorulporcului.ro, pacat ca pe el nu au poze cu desenele super haioase de pe peretii restaurantului. Dar au meniul si preturile. Si nu e carciuma, cum se autodefineste, ci un restaurnat micut de 40 de locuri.

Daca mai stiti si voi restaurante (nu fast food) unde cineva s-a gandit ca si copii sunt si ei niste clienti nu doar apendicele parintelui.....
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 23rd April 2024 - 03:13 PM