Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Alergia La Ou La Bebelusi
dani80
postare Nov 16 2009, 10:07 PM
Postare #1


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 957
Inscris la: 19-July 08
Din: Iasi
Membru nr.: 31,147



Dragi mamici,

Sunt mama unei fetite de aproape noua luni si sunt foarte ingrijorata. Cred ca bebita mea are alergie la ou, de fapt la galbenus ca nu i-am dat inca albus. Spun asta pentru ca dupa ce papa galbenusul, cam dupa o ora incepe sa vomite...
E ciudat pentru ca in primele doua dati cand i-am dat ou (un sfert, apoi jumatate) nu a avut nimic... dar acum se pare ca nu-i prieste deloc. La sfatul pediatrei am facut pauza cam o luna si jumatate si i-am dat din nou (azi)... aceeasi poveste: varsaturi, stare generala de rau, probabil are si crampe mititica...
Daca ati trecut prin asa ceva sau stiti mai multe despre alergia la ou astept cu interes raspunsurile voastre. Mi-e groaza sa stiu ca nu va putea manca nimic din ce contine ou...noi diversificarea am inceput-o pe la 4 luni jumate si am respectat regulile privind introducerea alimentelor noi...Oare de ce se intampla asta? Si daca e alergie oare se poate trata?
Multumesc mult oFloare1.gif


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
dyana
postare Nov 16 2009, 10:18 PM
Postare #2


daydreamer
*********

Grup: Golden Members
Postari: 7,397
Inscris la: 11-July 07
Din: Bucuresti
Membru nr.: 5,089



Si noi am fost si inca suntem usor alergici la ou. In jurul varstei de 8 luni, asa cum povestesti si tu, si Lara a varsat dupa ce a papat un galbenus, desi ii mai dadusem pana atunci, tot gradat, exact cum povestesti si tu. Dar mi-a fost destul de clar ca nu il tolereaza si am lasat-o balta cu oul. Cand a trecut de un an, am inceput sa ii dau si produse de patiserie; nu mai varsa, insa se irita foarte tare. Iar am mai asteptat...

Si acum, la 2 ani si ceva, daca face exces de ceva care contine ou, se irita. Dar acum poate manca fara probleme un ou pe saptamana, fara sa pateasca nimic. Deci il tolereaza mult mai bine decat cand era mica. Eu zic ca cu vremea, o sa scape de tot. smile.gif
Eu nu mi-am pus niciodata problema atat de grav: ca nu il va tolera niciodata. Iar daca nu il va tolera, si nu il va tolera... asta e. tongue.gif
Insa cred ca si in cazul vostru, cu vremea o sa se mai schimbe lucrurile. smile.gif


--------------------



*Zâmbetul e ca ștergătorul de parbriz: nu oprește ploaia, dar îți permite să îți vezi de drum :)
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dani80
postare Nov 16 2009, 10:34 PM
Postare #3


Top Member
****

Grup: Top Members
Postari: 957
Inscris la: 19-July 08
Din: Iasi
Membru nr.: 31,147



QUOTE(dyana @ Nov 17 2009, 12:18 AM) *
Si noi am fost si inca suntem usor alergici la ou. In jurul varstei de 8 luni, asa cum povestesti si tu, si Lara a varsat dupa ce a papat un galbenus, desi ii mai dadusem pana atunci, tot gradat, exact cum povestesti si tu. Dar mi-a fost destul de clar ca nu il tolereaza si am lasat-o balta cu oul. Cand a trecut de un an, am inceput sa ii dau si produse de patiserie; nu mai varsa, insa se irita foarte tare. Iar am mai asteptat...

Si acum, la 2 ani si ceva, daca face exces de ceva care contine ou, se irita. Dar acum poate manca fara probleme un ou pe saptamana, fara sa pateasca nimic. Deci il tolereaza mult mai bine decat cand era mica. Eu zic ca cu vremea, o sa scape de tot. smile.gif
Eu nu mi-am pus niciodata problema atat de grav: ca nu il va tolera niciodata. Iar daca nu il va tolera, si nu il va tolera... asta e. tongue.gif
Insa cred ca si in cazul vostru, cu vremea o sa se mai schimbe lucrurile. smile.gif


Multumesc de raspuns Dyana, adevarul e ca am tendinta de a lua lucrurile in tragic, mai ales cand vine vorba de fata...ma pierd cu firea. Cand a vazut-o si sotul in ce stare era mi-a zis sa nu-i mai dau niciodata ou, dar poate ca lucrurile se vor regla in timp asa cum zici tu... La noi nu se manifesta cu iritatie, doar voma si cacuta moale (care mirose fff puternic a ou rolleyes.gif )
Mai asteptam atunci, se zice ca timpul le rezolva pe toate, nu?


--------------------


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 29th April 2024 - 02:35 PM