Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vacanta In Turcia, Cum a fost?
Andrei
postare Jun 21 2007, 01:14 PM
Postare #1


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Cine a fost in Turcia sa ne povesteasca si noua cum a fost smile.gif
preturi servicii etc


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei
postare Jul 18 2007, 05:35 PM
Postare #2


Administrator
*******

Grup: Top Golden Members
Postari: 3,706
Inscris la: 21-July 06
Din: Bucuresti
Membru nr.: 1



Numarul romanilor care au ales Turcia ca destinatie de vacata a crescut cu 70 la suta in vara 2007

Numarul sejururilor contractate de turistii romani pentru destinatiile turistice din Turcia a crescut cu 70 la suta in sezonul estival 2007, fata de cel inregistrat anul trecut, a declarat, miercuri, pentru ROMPRES, purtatorul de cuvant al Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism (ANAT), Traian Badulescu.

”Aproximativ 70.000 - 80.000 de turisti romani isi petrec, in vara 2007, vacantele in statiunile turcesti. Turcia este marea revelatie turistica a anului 2007. Agentiile lor de turism au revenit in forta, dupa perioada slaba de anul trecut, printr-un marketing puternic. in general statiunile din Turcia sunt considerate scumpe, dar turistii prefera sa plateasca mai mult, in schimbul unor servicii de calitate si al conditiilor oferite de sejururile de tip All Inclusive si Ultra All Inclusive”, a afirmat Traian Badulescu.

Pretul unui sejur la un hotel de trei sau patru stele in Antalya, pentru sapte zile, all inclusive, cu transport asigurat, variaza in jurul sumei de 450 de euro, in luna iulie.

in ceea ce priveste biletele vandute pentru sejururi in Bulgaria, numarul acestora s-a dublat in acest an, in conditiile in care estimarile facute inainte de inceperea sezonului estival aratau ca numarul turistilor romani care vor alege statiunile din aceasta tara se va tripla, potrivit purtatorului de cuvant al ANAT.

„Este normal ca turistii romani sa aleaga locuri mai exotice pentru vacanta, desi bulgarii scad preturile pentru a atrage turisti din strainatate, in plin sezon estival. Serviciile oferite in Turcia sunt foarte bune, in special cele oferite in pachetele all inclusive. Chiar daca este mai costisitor, romanii trebuie sa viziteze si alte destinatii, Bulgaria fiind deja un teritoriu incercat”, a apreciat, contactat de ROMOPRES, ministrul pentru IMM-uri, Comert, Turism si Profesii Liberale, Ovidiu Silaghi.

in Bulgaria si in Grecia isi vor petrece vacantele 400.000 de turisti romani, in aceasta vara, cate 200.000 in fiecare tara, potrivit ANAT. Numarul turistilor romani inregistrati in statiunile grecesti a inregistrat o crestere cu 50 - 60 la suta in acest sezon estival, fata de cel din vara anului 2006”, a adaugat Traian Badulescu.

30 la suta din biletele vandute de agentiile de turism in vara 2007 reprezinta solicitarile pentru destinatiile externe.

Pe litoralul romanesc isi vor petrece vacantele aproximativ 1,2 milioane turisti, in vara 2007, ceea ce reprezinta o crestere cu 30 la suta fata de numarul inregistrat vara trecuta, potrivit datelor oferite de ANAT.

Numarul turistilor straini care au ales ca destinatie de vacanta litoralul romanesc a crescut cu 10 la suta, in sezonul estival 2007, fiind inregistrate intre 55.000 si 60.000 de sosiri.

Pretul mediul al unui sejur de sapte zile, la un hotel de trei stele, cu mic dejun inclus variaza intre 250 si 300 de euro, in luna iulie. La preturi de peste 300 de euro este inclusa in oferta si cina.

”Anul 2007 este anul renasterii turismului romanesc, in principal pentru ca agentiile de turism au reusit sa negocieze cu hotelurile astfel incat sa promoveze oferte mai convenabile, fie saptamanale, fie de week-end. Numarul turistilor straini va creste, insa, in urmatorii ani”, sustine Badulescu.

in ceea ce priveste vacantele petrecute la pensiunile rurale din Romania, numarul solicitarilor a crescut cu zece la suta, precum si cele pentru statiunile montane, a adagat Traian Badulescu. ROMPRES


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anusk 83
postare Jul 20 2007, 12:28 AM
Postare #3


anusk83
****

Grup: Members
Postari: 738
Inscris la: 17-June 07
Din: curtea de arges
Membru nr.: 4,533



de la 11 Euro / pers / zi GRAND NETT BEACH (demipensiune) Pentru inscrieri pina la 30 mai REDUCERE 5% ( PT DETALII SUNATI LA NR. 021.314.30.14 ),este situat langa centrul orasului Kuşadasi
fetele care nu si`au facut planuri pentru vacanta ,pune-ti mana pe tel.si faceti-va rezervari,oricum e mai convenabil decat in Romania
Kuşadasi – numită si Insula Păsării – este oraş-port la Marea Egee, cunoscut din antichitate drept Neapolis.

Aşezare geografică
Marcată la nord de Izmir, iar la sud de Bodrum, staţiunea Kuşadasi se inde pe o lungime de 30 de km. ήtre Kusadasi şi capitala, Ankara, este o distanţă de 667 km. Cel mai apropiat oraş mare este Izmir, la 78 km, apoi Bodrum, 150 km. Faţă de Istanbul sunt 643 km.

Clima
Vremea este orită aproximativ 300 de zile pe an. ήotul este posibil de la eputul lui aprilie p⮄? la mijlocul lui noiembrie. Luna cea mai fierbinte este august, temperaturile ating⮤ chiar şi 37 grade C, iar timpul iernii temperatura coboară p⮄? la 10-13 grade C.

Atracţii turistice
Faleza, portul, cetatea de pe Insula Porumbelului, Bazarul şi Caravanseraiul reprezintă principalele atracţii ale staţiunii.
Aflat la numai 18 km de staţiune, Efesul este cea mai cunoscută aşezare antică din sudul Turciei, fiind acelaşi timp şi cel mai bine conservat sit antic din tot ceea ce eamnă cultura şi civilizaţia elenistică şi romană.
Pe Muntele Privighetorilor, ascunsă de pini şi măslini, ni se descoperă modesta Casă a Sfintei Fecioare Maria, loc de pelerinaj atⴠpentru creştini cⴠşi pentru musulmani.
Privilegiată de poziţia pe care o ocupă, staţiunea Kuşadasi se află la mică distanţă de alte trei importante cetăţi antice: Priene, Milet şi Didyma.

Aeroporturi
Cel mai apropiat aeroport este Aeroportul Adnan Menderes din Izmir, la 90 min. distanţă pe şosea. Se pot efectua zboruri domestice către Istanbul sau Ankara, sau internaţionale, către numeroase oraşe importante ale Europei.


--------------------

.....
Trebuie sa ai incredere in abilitatile tale si apoi sa fi destul de puternic ca sa le urmezi.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssimmona
postare Feb 27 2009, 03:50 PM
Postare #4


Mami de bebe dulce :)
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,457
Inscris la: 14-November 08
Din: Spain
Membru nr.: 48,765




Buna ziua! Si eu voi merge la sfarsitul lui martie cateva zile in Turcia-Istambul ... As fi incantata sa ascult pareri ale persoanelor care au trecut deja pe-acolo! Multumesc anticipat!



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare May 25 2010, 08:04 PM
Postare #5


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de mir0108: May 25 2010, 08:09 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare May 25 2010, 08:06 PM
Postare #6


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(mir0108 @ May 25 2010, 09:04 PM) *
fetelor,mergeti careva in vara asta in turcia?



--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ruby
postare May 25 2010, 08:13 PM
Postare #7


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 6,152
Inscris la: 20-January 09
Din: somewhere ...
Membru nr.: 65,917



eu am fost cu ani in urma(1997) ,in marmaris .totul la superativ ,pe vremea aia .cred ca acum e mult mai evoluata turcia turistica .
e frumos si la istambul ,dar e un oras super aglomerat .dar are frumusetea lui si ai ce vizita acolo.atentie la hotii de buzunare .eu sant patita de toata poseta ,cu tot aveam in ea ,inclusiv pasaportul .si va zic ,ambasada romana de la istambul e de tot rasul ...urasti sa spui ca esti roman in asa momente !

vacanta placuta tuturor!
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mir0108
postare May 25 2010, 08:26 PM
Postare #8


Top Silver Member
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,822
Inscris la: 8-December 08
Membru nr.: 55,218



QUOTE(ruby @ May 25 2010, 09:13 PM) *
eu am fost cu ani in urma(1997) ,in marmaris .totul la superativ ,pe vremea aia .cred ca acum e mult mai evoluata turcia turistica .
e frumos si la istambul ,dar e un oras super aglomerat .dar are frumusetea lui si ai ce vizita acolo.atentie la hotii de buzunare .eu sant patita de toata poseta ,cu tot aveam in ea ,inclusiv pasaportul .si va zic ,ambasada romana de la istambul e de tot rasul ...urasti sa spui ca esti roman in asa momente !

vacanta placuta tuturor!

multumesc ,mirela!

am stat zilele astea on line cu agentia!cand credeam ca am gasit ,apareau ceva impedimente!exemplu cateva dintre hoteluri solicitate sunt pe iunie la stop sale!...iar in unele platesc si copiii !
(=se pare ca este inca o destinatie f dorita!)

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aaavlad
postare Oct 13 2010, 01:27 PM
Postare #9


Junior
*

Grup: Members
Postari: 1
Inscris la: 13-October 10
Membru nr.: 181,884



Salut. Ca si servicii, Turcia e foarte calumea. Poti sa-ti faci o idee aici: Sejur Turcia. Daca cauti ceva mai ieftin poti incerca Bulgaria aici: Sejur Bulgaria. Spor la cautat.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lucyana
postare Jan 17 2011, 11:16 PM
Postare #10


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 15
Inscris la: 21-May 10
Membru nr.: 148,548



buna la toata lumea,
am inceput sa fac planuri de vacanta ,in turcia, pt luna mai, dar nu stiu ce agentie sa aleg sa fie de incredere si sa nu imi faca surprize neasteptate.
va rog sa ma ajutati, cele care ati plecat printr-o anumita agentie si v-a placut, astept recomandare
ms
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 08:59 PM