Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Primul Ajutor Cand S-a Inecat Cu Mancare, Cum sa reactionam!
USA
postare Jun 17 2010, 03:39 PM
Postare #1


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Primul ajutor cand s-a inecat cu mancare

Stii ce trebuie sa faci daca micutul tau s-a inecat cu mancarea? Citeste acest articol si vei afla exact cum sa procedezi daca se intampla un astfel de eveniment nefericit.


Deosebit de important pentru orice parinte este sa stie sa dea primul ajutor copilului sau, in diferite situatii nedorite, dar care se pot intampla. De exemplu, copiii se ineaca foarte usor cu mancarea chiar daca au 8 luni sau 8 ani, iar pericolul de sufocare nu poate fi neglijat. Desi pare greu de crezut, sufocarea prin inec cu diferite corpuri straine sau alimente se numara printre primele cauze de mortalitate la copiii sub 14 ani.

S-a inecat si tuseste "din greu". Ce fac?
Nu faci nimic! Copilul are o obstructie partiala de trahee, asa ca tu trebuie doar sa fii aproape de el si sa-l supraveghezi. Cea mai frecventa cauza a unor astfel de situatii este o farama de mancare sau o inghititura de lapte care o ia "pe partea cealalta"! Cu alte cuvinte, in loc sa urmeze calea normala si sa o apuce prin esofag spre stomac, mancarica rebela se abate de la drum si incearca variante noi - aluneca spre plamani si ajunge in trahee.

Daca micutul plange si tuseste vartos este foarte bine - tusea si plansul sunt cele mai bune mecanisme de a-l indeparta pe "intrus". Instinctiv, copilul isi alege o pozitie favorabila tusei - chiar daca are 6 luni, il vei vedea cum se ridica in fundulet. De aceea nu este bine sa intervii, chiar daca soacra iti spune: "Bate-l, mama, pe spate, nu vezi ca s-a inecat?" Batutul pe spate nu-l ajuta, ba dimpotriva, ii creste si mai mult disconfortul.

Cu atat mai mult nu trebuie sa-l iei in brate si sa-l strangi sufocant la piept sau, cum se mai obisnuieste, sa-l iei de un picior si sa-l tii agatat in aer - de parca ar da o proba pentru rolul lui Mowgli! Insa daca micutul respira din ce in ce mai greu pe parcursul unui interval mai mare (ore-zile) si mai are si febra sau alte simptome ce pot sugera o infectie, trebuie sa actionezi: suna la salvare (961) sau la medicul lui pediatru (daca ai numarul lui)!



--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 17 2010, 03:47 PM
Postare #2


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Azi June 16, sa va spun pe scurt, cam prin ce am trecut de dimineata....

Dupa ce am ajuns la Daily-care......am intrat pe usa.....copii sus in bucatarie toti, la masa deja(eram in intarziere).......le vedeam pe fetele lor ca ceva e in neregula......si o aud pe tipa ce ii vegheaza Lydia(o cheama)......cum ma cheama insistent sa urc cu fata in bucatarie...de obicei, dimineata totul e scurt....si ptr ca Babys cam plange dupa mine de ceva vreme..si din lipsa de timp....simt ca ceva nu ok....si las fata la usa sa se descalce si urk yo repede in bucatarie.....Lydia, cu unul din bb, are deja putin peste anisor....cu el cu picioarele un sus balnsat pe piciorul ei il tot batea pe spate insistent....copilul tusea si se inrosea destul de puternic apoi se oprea din tuse si plangea......papase bucatele micute(ca le-am vazut) de banana...si se pare ca o bucatica i se oprise in gatut.....Doamne, saracul copil era asa de speriat......tipa destul de calma......puiul, cel putin, avea episoade...adica tusea si icnea de se inrosea tot, cateva clipe, apoi se oprea si plangea....Lydia il tot batea pe spate.....episoadele se repetau la interval de 2 minunte sa zic...am sunat la mamyca puiului sa se intoarca acolo..eventual sa mergem cu el urgente undeva.....era bine ca respira intre puseuri.....am incercat sa ii dam ceva de baut..nu vroia.....dar clar ducea manuta in gurita, toata manuta si plangea si se uita la noi....ce mai.....intrasem putin in agitatie....intre timp apare mamica.....puiul mai face inca un episod chiar in brate la mamyca.....la care ea il ea pe lateral si il bate insistent pe spate.....puiul imediat am simtit cum, cee era in gatulet, se miscase....si a inghitit....offf....

Doamne, nu mi-a trecut prin cap..ca daca in pozitia pe burtica balansat pe piciorul meu si batut pe spate nu merge....se pun in poale pe lateral si se insista cu batutul pe spate..si asa sigur merge......
Puiul clipe a inceput sa se calmeze......chiar zambea la mine cum ma jucam cu degetul intrebadu-l daca e ok......offf......

So, fetelor...bine de stiut...si sper ca nimeni sa nu treaca prin asa ceva....dar in caz de inec la cei mici....incercat si pe lateral batutul pe spate.....poate ajuta...si apoi lichide....

Am mai stat impreuna minute bune...sa ne convingem ca totul e ok..apoi yo doar am plecat spre birou....

Azi, June 17.
Daa a fost destul de socant daca pot spune..dar sunt genul de om care actioneaza apoi colaps....cand totul e ok..asa ca mai toata ziua de ieri nu imi puteam scoate din cap cele intamplate..azi dimineata au venit ambii parintii am vazut sa lase pe cei micuti(au doi copii in grija tipei....fratii diferenta de un an intre ei)..am plecat.....so, sper sa fii totul ok....puiul era ok....cam tacut azi...dar ok...

Lydia(tipa de la Daily)...nu ma lasat sa ii bag degetul pe gat....a fost tare stricta in asta..de ce?....ptr ca, asa zice ea, posibil ca bucatica sa fie prinsa mai spre calea aerului decat spre stomac...si so impingi in dorinta de o scoate in sensul rau.....cel sigur si mai bine este inclinatul copilului gen parghie pe genunchii nostrii cu piciorusele mult mai sus decat capul..si batutul pe spate, lovituri scurte nu exact pe spate, ci mai sus spre ceafa.....nu mai mult de 5 lovituri....dupa care copilul se ridica la normal....se linsisteste sangele...apoi se apleaca si se repeta....asta pana se rezolva....
Ori
Se sta "turceste", se ia copilul pe dupa burta mamei pe genunchi.....copilul sta un lateral spre burtica...si se bate insistent pe spate sus.....de 5 ori....cu pauza intre ele, scurta.....bataile sunt destul de puternice.....aici este greseala unora.....unii lovesc prea tare altii mult prea incet.....aici trebuie stiut cat de tare trebuie lovit..fara a sa produce alte probleme....
Si yo am patit cu Babys..era pe la un anisor..cu laptele..ii intrase pe sens invers...dar nu atat de rau precum am patit ieri cu baietelul....am fost norocoasa.....si culmea ca acel baietel papase banana....ceea ce nu prea e riscanta ptr inec..dar na....ceasul rau....

Multumim cerului ca totul a fost destul de scurt..si nu a lasat urmari.....

Va pupik si va dorim o zii superba!

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 17 2010, 03:47 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
manu1981
postare Jun 17 2010, 03:49 PM
Postare #3


Golden Member
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,273
Inscris la: 3-March 09
Din: Arges
Membru nr.: 75,566



QUOTE(USA @ Jun 17 2010, 04:39 PM) *
Primul ajutor cand s-a inecat cu mancare

Daca micutul plange si tuseste vartos este foarte bine - tusea si plansul sunt cele mai bune mecanisme de a-l indeparta pe "intrus". Instinctiv, copilul isi alege o pozitie favorabila tusei - chiar daca are 6 luni, il vei vedea cum se ridica in fundulet. De aceea nu este bine sa intervii, chiar daca soacra iti spune: "Bate-l, mama, pe spate, nu vezi ca s-a inecat?" Batutul pe spate nu-l ajuta, ba dimpotriva, ii creste si mai mult disconfortul.

Cu atat mai mult nu trebuie sa-l iei in brate si sa-l strangi sufocant la piept sau, cum se mai obisnuieste, sa-l iei de un picior si sa-l tii agatat in aer - de parca ar da o proba pentru rolul lui Mowgli! Insa daca micutul respira din ce in ce mai greu pe parcursul unui interval mai mare (ore-zile) si mai are si febra sau alte simptome ce pot sugera o infectie, trebuie sa actionezi: suna la salvare (961) sau la medicul lui pediatru (daca ai numarul lui)!

E bine de stiut treaba asta cu batutul pe spate, ca asta e primul instinct.


--------------------



Cine vrea sa afle mai multe despre noi ne poate vizita pe blog http://www.utilecopii.ro/forum/index.php?showforum=244

"Nimic nu poate modela mai bine sufletul unui bărbat, decât femeia de lângă el."
"Bărbatul și femeia nu sunt doi oameni, ci unul singur. Jumătatea întregului nu poate face copii."
"Sfințenia vine din dragoste. Toți cei ce cred și iubesc cu adevărat sunt sfinți."

Sfantul Ioan Gura de Aur


  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 17 2010, 03:52 PM
Postare #4


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516




QUOTE(manu1981 @ Jun 17 2010, 04:49 PM) *
E bine de stiut treaba asta cu batutul pe spate, ca asta e primul instinct.

Despre batutul pe spate..este cu dus si intors.....problema este ca nu se aplica batile in puterea necesara....ori e prea puternic ori prea incet.....dar sincer batutul pe spate....in puterea potrivita..ajuta enorm.....yo am trecut prin ceva cazuri de inec alimentar la diferite varste...si mereu batutul pe spate ajuta..dar sa stii unde sa il aplici si cat de tare...si nu sa "bubui" fara limita....nu mai mult de 5 lovituri urmate de scurta pauza...dupa care se repeta!


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Jun 17 2010, 03:55 PM
Postare #5


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



multumesc Lui Dumnezeu ca m-a ferit de astfel de probleme!
am tras o sperietura cu Nati cand mi-a luat singura mar din bucatarie si eu nu stiam ce face si...a inceput sa tuseasca, sa se roseasca la fata si...offffff, am tinut-o cu capul iin jos pe umarul meu si i-am bagat degetul in gura si l-am scos, eram distrusa...era o coaja micuta de mar care cred ca nu o lasa sa respire...
am auzit ca un copilas de 11 luni a murit inecat cu mancare.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mia22_ro
postare Jun 17 2010, 03:58 PM
Postare #6


MAMI DE NATALIA-REBEKA
*********

Grup: Golden Members
Postari: 5,662
Inscris la: 10-January 09
Din: ROMANIA
Membru nr.: 63,850



QUOTE(USA @ Jun 17 2010, 05:47 PM) *
Azi June 16, sa va spun pe scurt, cam prin ce am trecut de dimineata....

Dupa ce am ajuns la Daily-care......am intrat pe usa.....copii sus in bucatarie toti, la masa deja(eram in intarziere).......le vedeam pe fetele lor ca ceva e in neregula......si o aud pe tipa ce ii vegheaza Lydia(o cheama)......cum ma cheama insistent sa urc cu fata in bucatarie...de obicei, dimineata totul e scurt....si ptr ca Babys cam plange dupa mine de ceva vreme..si din lipsa de timp....simt ca ceva nu ok....si las fata la usa sa se descalce si urk yo repede in bucatarie.....Lydia, cu unul din bb, are deja putin peste anisor....cu el cu picioarele un sus balnsat pe piciorul ei il tot batea pe spate insistent....copilul tusea si se inrosea destul de puternic apoi se oprea din tuse si plangea......papase bucatele micute(ca le-am vazut) de banana...si se pare ca o bucatica i se oprise in gatut.....Doamne, saracul copil era asa de speriat......tipa destul de calma......puiul, cel putin, avea episoade...adica tusea si icnea de se inrosea tot, cateva clipe, apoi se oprea si plangea....Lydia il tot batea pe spate.....episoadele se repetau la interval de 2 minunte sa zic...am sunat la mamyca puiului sa se intoarca acolo..eventual sa mergem cu el urgente undeva.....era bine ca respira intre puseuri.....am incercat sa ii dam ceva de baut..nu vroia.....dar clar ducea manuta in gurita, toata manuta si plangea si se uita la noi....ce mai.....intrasem putin in agitatie....intre timp apare mamica.....puiul mai face inca un episod chiar in brate la mamyca.....la care ea il ea pe lateral si il bate insistent pe spate.....puiul imediat am simtit cum, cee era in gatulet, se miscase....si a inghitit....offf....

Doamne, nu mi-a trecut prin cap..ca daca in pozitia pe burtica balansat pe piciorul meu si batut pe spate nu merge....se pun in poale pe lateral si se insista cu batutul pe spate..si asa sigur merge......
Puiul clipe a inceput sa se calmeze......chiar zambea la mine cum ma jucam cu degetul intrebadu-l daca e ok......offf......

So, fetelor...bine de stiut...si sper ca nimeni sa nu treaca prin asa ceva....dar in caz de inec la cei mici....incercat si pe lateral batutul pe spate.....poate ajuta...si apoi lichide....

Am mai stat impreuna minute bune...sa ne convingem ca totul e ok..apoi yo doar am plecat spre birou....

Azi, June 17.
Daa a fost destul de socant daca pot spune..dar sunt genul de om care actioneaza apoi colaps....cand totul e ok..asa ca mai toata ziua de ieri nu imi puteam scoate din cap cele intamplate..azi dimineata au venit ambii parintii am vazut sa lase pe cei micuti(au doi copii in grija tipei....fratii diferenta de un an intre ei)..am plecat.....so, sper sa fii totul ok....puiul era ok....cam tacut azi...dar ok...

Lydia(tipa de la Daily)...nu ma lasat sa ii bag degetul pe gat....a fost tare stricta in asta..de ce?....ptr ca, asa zice ea, posibil ca bucatica sa fie prinsa mai spre calea aerului decat spre stomac...si so impingi in dorinta de o scoate in sensul rau.....cel sigur si mai bine este inclinatul copilului gen parghie pe genunchii nostrii cu piciorusele mult mai sus decat capul..si batutul pe spate, lovituri scurte nu exact pe spate, ci mai sus spre ceafa.....nu mai mult de 5 lovituri....dupa care copilul se ridica la normal....se linsisteste sangele...apoi se apleaca si se repeta....asta pana se rezolva....
Ori
Se sta "turceste", se ia copilul pe dupa burta mamei pe genunchi.....copilul sta un lateral spre burtica...si se bate insistent pe spate sus.....de 5 ori....cu pauza intre ele, scurta.....bataile sunt destul de puternice.....aici este greseala unora.....unii lovesc prea tare altii mult prea incet.....aici trebuie stiut cat de tare trebuie lovit..fara a sa produce alte probleme....
Si yo am patit cu Babys..era pe la un anisor..cu laptele..ii intrase pe sens invers...dar nu atat de rau precum am patit ieri cu baietelul....am fost norocoasa.....si culmea ca acel baietel papase banana....ceea ce nu prea e riscanta ptr inec..dar na....ceasul rau....

Multumim cerului ca totul a fost destul de scurt..si nu a lasat urmari.....

Va pupik si va dorim o zii superba!



of...bine ca micuta a scapat!
cred ca a fost socant tzuc.gif
si eu am avut un astfel de ep. cu Naty dar nu am ajuns, multumesc Lui D-zeu, la urgente.


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 17 2010, 04:34 PM
Postare #7


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



si eu am avut tot un episod din asta cu cris . cu un firicel de carne de vita cis se inrosise toata si se sufoca ! am avut noroc k am urmarit filmul asta
http://www.youtube.com/watch?v=RYYSss50bUA...feature=related
acum cateva luni si am stiut ce sa fac !
apoi ia sarit firicelul de carne din gatut apoi a inceput sa planga!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryhynt
postare Jun 17 2010, 04:36 PM
Postare #8


Mary mamy de fetita frumoasa!
*******

Grup: Top Silver Members
Postari: 3,918
Inscris la: 6-December 07
Membru nr.: 10,854



QUOTE(USA @ Jun 17 2010, 04:47 PM) *
Azi June 16, sa va spun pe scurt, cam prin ce am trecut de dimineata....

Dupa ce am ajuns la Daily-care......am intrat pe usa.....copii sus in bucatarie toti, la masa deja(eram in intarziere).......le vedeam pe fetele lor ca ceva e in neregula......si o aud pe tipa ce ii vegheaza Lydia(o cheama)......cum ma cheama insistent sa urc cu fata in bucatarie...de obicei, dimineata totul e scurt....si ptr ca Babys cam plange dupa mine de ceva vreme..si din lipsa de timp....simt ca ceva nu ok....si las fata la usa sa se descalce si urk yo repede in bucatarie.....Lydia, cu unul din bb, are deja putin peste anisor....cu el cu picioarele un sus balnsat pe piciorul ei il tot batea pe spate insistent....copilul tusea si se inrosea destul de puternic apoi se oprea din tuse si plangea......papase bucatele micute(ca le-am vazut) de banana...si se pare ca o bucatica i se oprise in gatut.....Doamne, saracul copil era asa de speriat......tipa destul de calma......puiul, cel putin, avea episoade...adica tusea si icnea de se inrosea tot, cateva clipe, apoi se oprea si plangea....Lydia il tot batea pe spate.....episoadele se repetau la interval de 2 minunte sa zic...am sunat la mamyca puiului sa se intoarca acolo..eventual sa mergem cu el urgente undeva.....era bine ca respira intre puseuri.....am incercat sa ii dam ceva de baut..nu vroia.....dar clar ducea manuta in gurita, toata manuta si plangea si se uita la noi....ce mai.....intrasem putin in agitatie....intre timp apare mamica.....puiul mai face inca un episod chiar in brate la mamyca.....la care ea il ea pe lateral si il bate insistent pe spate.....puiul imediat am simtit cum, cee era in gatulet, se miscase....si a inghitit....offf....

Doamne, nu mi-a trecut prin cap..ca daca in pozitia pe burtica balansat pe piciorul meu si batut pe spate nu merge....se pun in poale pe lateral si se insista cu batutul pe spate..si asa sigur merge......
Puiul clipe a inceput sa se calmeze......chiar zambea la mine cum ma jucam cu degetul intrebadu-l daca e ok......offf......

So, fetelor...bine de stiut...si sper ca nimeni sa nu treaca prin asa ceva....dar in caz de inec la cei mici....incercat si pe lateral batutul pe spate.....poate ajuta...si apoi lichide....

Am mai stat impreuna minute bune...sa ne convingem ca totul e ok..apoi yo doar am plecat spre birou....

Azi, June 17.
Daa a fost destul de socant daca pot spune..dar sunt genul de om care actioneaza apoi colaps....cand totul e ok..asa ca mai toata ziua de ieri nu imi puteam scoate din cap cele intamplate..azi dimineata au venit ambii parintii am vazut sa lase pe cei micuti(au doi copii in grija tipei....fratii diferenta de un an intre ei)..am plecat.....so, sper sa fii totul ok....puiul era ok....cam tacut azi...dar ok...

Lydia(tipa de la Daily)...nu ma lasat sa ii bag degetul pe gat....a fost tare stricta in asta..de ce?....ptr ca, asa zice ea, posibil ca bucatica sa fie prinsa mai spre calea aerului decat spre stomac...si so impingi in dorinta de o scoate in sensul rau.....cel sigur si mai bine este inclinatul copilului gen parghie pe genunchii nostrii cu piciorusele mult mai sus decat capul..si batutul pe spate, lovituri scurte nu exact pe spate, ci mai sus spre ceafa.....nu mai mult de 5 lovituri....dupa care copilul se ridica la normal....se linsisteste sangele...apoi se apleaca si se repeta....asta pana se rezolva....
Ori
Se sta "turceste", se ia copilul pe dupa burta mamei pe genunchi.....copilul sta un lateral spre burtica...si se bate insistent pe spate sus.....de 5 ori....cu pauza intre ele, scurta.....bataile sunt destul de puternice.....aici este greseala unora.....unii lovesc prea tare altii mult prea incet.....aici trebuie stiut cat de tare trebuie lovit..fara a sa produce alte probleme....
Si yo am patit cu Babys..era pe la un anisor..cu laptele..ii intrase pe sens invers...dar nu atat de rau precum am patit ieri cu baietelul....am fost norocoasa.....si culmea ca acel baietel papase banana....ceea ce nu prea e riscanta ptr inec..dar na....ceasul rau....

Multumim cerului ca totul a fost destul de scurt..si nu a lasat urmari.....

Va pupik si va dorim o zii superba!


doamne prin ce sperietura ati trecut!!!!!!!!!!!


--------------------
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 17 2010, 04:46 PM
Postare #9


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



Daaaa..ne-am agitata putin......doar putin vizibil...ptr ca erau ceilalti puii in jur....5 la numar....inclusiv a mea...care ma intreba non stop daca bb e ok.....si daca o sa fie ok..si de ce tuseste..si de ce se inrosestee.....etccc....asa ca va imaginati ca a trebuit sa tinem tensiunea la minim ptr a nu agita pe restul copiilor....si ne-am descurcat......dar Babys aseara ii explica la dady amanuntit ce s-a intamplat...si ca "dady trebuie sa mesteci binee de tot ca altfel devii rosuu si Lydia te pocneste!" biggrin.gif biggrin.gif unsure.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif eusa_clap.gif ..asta le tot explicam lor...ca sa inteleaga ce se petrece....

E o experienta destul de grea sa ii zic asa...mai ales banuiesc cum era ea-Lydia, singura pana sa ajung yo si cu toti restul de copii.....de aia zic ca nu as face ce face eaaa, neam..e tare greu..... hi.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 17 2010, 04:47 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
USA
postare Jun 17 2010, 04:49 PM
Postare #10


Top Golden Member
**********

Grup: Top Golden Members
Postari: 17,963
Inscris la: 5-May 08
Din: U.S.A.-Boston MA
Membru nr.: 22,516



QUOTE(maryhynt @ Jun 17 2010, 05:34 PM) *
si eu am avut tot un episod din asta cu cris . cu un firicel de carne de vita cis se inrosise toata si se sufoca ! am avut noroc k am urmarit filmul asta
http://www.youtube.com/watch?v=RYYSss50bUA...feature=related
acum cateva luni si am stiut ce sa fac !
apoi ia sarit firicelul de carne din gatut apoi a inceput sa planga!

......uite il postez si asa...ca sa se vada si mai bine...
Foarte bun filmul...daaa..asa il batea Lydia pe copil cand am ajuns yo....
Multimi de film! trandafir.gif

Aceasta postare a fost editata de USA: Jun 17 2010, 05:04 PM


--------------------
TOT CE E MAI FRUMOS PE LUME E ZAMBETUL DE COPIL!!!

Laugh as much as you breathe and love as long as you live.
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Reclama
postare
Postare #


Reclama









Reclama
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 28th March 2024 - 02:57 PM