Bine ati venit Vizitator ( Logare | Inregistrare )

> Bunica Stie Tot....., sfaturi utile pentru tinere gospodine
aurelia_hadarau
postare Aug 14 2008, 04:19 PM
Postare #1


aurelia si andreea
******

Grup: Silver Members
Postari: 1,919
Inscris la: 30-November 07
Din: BISTRITA
Membru nr.: 10,537



M-am gandit ca nu ar strica niste sfaturi,trucuri utile pentru o gospodina;mie imi placea foarte mult acest articol dintr-o revista si imi pare rau ca nu le-am notat,dar sper sa completati si voi cu ce stiti si folositi.E drept ca sunt multe trucuri pe acest forum dar m-am gandit ca daca le adunam pe toate la un loc e mai bine;
SAREA
-pentru inviorarea tesaturilor adaugi in apa de limpezit o lingura de sare la 3 litri de apa;
-halatele sau prosoapele de baie nu mai sunt aspre dupa spalat,daca le inmoi timp de o ora in apa calda sarata;
-mirosul urat al gurilor de scurgere din baie dispare daca torni apa clocotita cu sare;
-desfunzi usor chiuveta daca pui o mana de sare grunjoasa,lasi sa actioneze 10 minute,apoi torni apa clocotita;
-vasele de bucatarie de care s-a prins mancarea le cureti usor,daca pui in ele putina apa rece si 2 linguri de sare,apoi le asezi pe foc si le lasi sa clocoteasca;
-obiectele din rachita se curata cu o solutie de 2 linguri sare mare la 1 litru apa;limpezesti apoi cu apa,le scuturi bine si le lasi la uscat la umbra;
OTETUL
-petele de var,lapte,smantana de pe geamuri si alte obiecte pot fi scoase,daca le speli cu o solutie de apa cu otet;
-la curatarea robinetelor nichelate te ajuta foarte mult otetul;
AMONIACUL

-Nichelul si argintul devin ca noi daca le frecam cu un tampon de lana inmuiat in amoniac.
-Rufele se curata foarte bine daca adaugam putin amoniac la fiert.
-Pantofii de antilopa se curata perfect daca inainte de a-i peria ii imbibam cu o carpa cu amoniac.
-O lingura de amoniac in baia calduta invioreaza corpul dupa o zi de efort.
-Pentru a reda supletea unei flanele, tineti-o intr-o baie calduta de sapun 5 ore, adaugand o lingura de amoniac. Clatiti-o si limpeziti-o intr-o alta apa cu amoniac.
-Petele de mucegai de pe tesaturile de bumbac se trateaza cu o solutie diluata de amoniac (2 g la 100 ml apa) si se spala cu multa apa.

Aceasta postare a fost editata de aurelia_hadarau: Aug 14 2008, 04:33 PM


--------------------

  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
scenariorelish
postare Jun 13 2023, 12:45 PM
Postare #2


Junior
*

Grup: Members Plus
Postari: 5
Inscris la: 4-November 22
Membru nr.: 243,982



Vă mulțumim că ați împărtășit sfaturile utile.


happy wheels

Aceasta postare a fost editata de scenariorelish: Jun 13 2023, 12:45 PM
  Daca iti place acest topic recomanda pe facebook :
Go to the top of the page
 
+Quote Post



Reply to this topicStart new topic

 

RSS Versiune Lo-Fi Acum este ora: 21st May 2024 - 07:58 PM